Rahmi M. Koç Müzesi Gezi Yazısı

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un Haliç kıyısında, Hasköy semtinde konumlanmıştır. Türkiye’nin ilk sanayi müzesi olan bu nadide mekân, gerçek bir koleksiyoner olan Rahmi M. Koç‘un uzun süreli emekleri ve yatırımı ile hizmete girmiştir.

Rahmi Koç Müzesi, Osmanlı döneminden kalma iki binanın restore edilmesi ile hayat bulmuştur. Bu binalardan bir tanesi, Lale Devri‘nin meşhur Sultanı III. Ahmed (1703-1730) döneminde inşa edilen Lengerhane (Çapa Fabrikası) ve diğeri de 1861 yılında inşa edilmiş olan Tersane‘dir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun geç dönemlerinde inşa edilmiş olan bu iki bina, sonraları depo olarak kullanılmış ve nihayetinde kaderine terk edilmişti. 1991‘de Haliç kıyısında çok iyi yerde konumlanmış olan bu iki binayı satın olan Rahmi M. Koç, burayı Türkiye‘nin ilk sanayi müzesine çevirmiştir.

Koç Müzesi’nde Uluç Reis Denizaltısı ve Fenerbahçe Vapuru
Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti
Haliç’ten Koç Müzesi

Lengerhane Bölümü

Müzenin ana bölümlerinden olan Lengerhane, ziyaretçilerine hoş sürprizler yaşatan bir yer. Özellikle çocuklar için çok ilgi çekici koleksiyonlar barındırıyor. Cam vitrinlerde sergilenen eski radyolar, tren modelleri ve tekne resimleri çocuklara teknolojinin gelişimini öğrettiği gibi, büyüklere de nostalji hissi yaşatıyor.

Bunlara ek olarak ses efektleri ile hareketlendirilmiş bir kaptan köşkü de var. Lengerhane’nin  özellikle bu bölümünün çocuklara unutulmaz bir deneyim yaşatacağı muhakkak.

Tersane Bölümü

Müzeye dönüştürülen iki ana binadan biri olan Tersane, aslında Osmanlı dönemi Şehir Hatları vapurlarının (Şirket-i Hayriye) düzenli bakım ve onarımını yapmak için kurulmuş. Günümüzde ise müzenin bünyesinde olan bu mekânda geniş bir tekne koleksiyonu sergileniyor.

Elbette bu geniş alandaki tek obje tekneler değil. Türkiye’nin en zengin otomobil koleksiyonlarından biri de yine Tersane’de görülebilir. Rolls-Royce, Chevy, Daimler ve Tofaş gibi birçok markanın tedavülden kalkmış araçları, sanki lüks bir galeride satışa çıkmış gibi yepyeni ve albenili bir haldeler. Bunun haricinde buharlı lokomotif, tünel vagonu, nortaljik tramvay ve İstanbul tarihine imza atmış daha nice nostaljik ulaşım aracını görmek mümkün.

Müzenin içinde bu statik koleksiyonlara ek olarak, dinamik bir “Nasıl Çalışır?” bölümü de bulunuyor. Bu eğitici bölümde, her gün evimizde kullandığımız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi ev aletlerinin, nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğu aktarılıyor.

Rahmi Koç Müzesi Eski Otomobil Koleksiyonu
Otomobil Koleksiyonu

Rahmi Koç Müzesi’nde Ne Yenir? Ne İçilir?

Koç Müzesi’nin içinde oldukça keyifli kafe ve restoranlar bulunuyor. Bunlardan önde gelen iki tanesi: Fenerbahçe Vapuru ve Halat Restaurant.

Fenerbahçe Vapuru

İstanbul Boğazı’nda uzun yıllar hizmet vermiş olan Şehir Hatları vapuru Fenerbahçe, günümüzde müze içerisinde bir kafeterya (büfe) işlevi görüyor. Müthiş manzarası ve nostaljik ortamı ile gerçekten ilgi çekici bir yer.

Halat Restaurant (By Divan)

Bu nadide restoran, hizmet kalitesi ve manzarası ile İstanbul’un keyifli lezzet noktalarından birisi… Hafta içi bir gün tecrübe ettiğim restoranda, çevrenin sakin olmasından dolayı manzaranın sefasını sürerek bir yemek yeme fırsatım oldu ve çok keyif aldım. Halat‘ın hem servis kalitesi, hem de mutfağından çıkan yemeklerin lezzeti üst kalite diyebilirim.

Koç Müzesi’nin Haliç Manzaralı Mekânı Halat Restaurant
Halat Restaurant By Divan

Koç Müzesi’ndeki Diğer Restoran ve Kafeler

Müze içerisinde benim favorim olan bu iki mekana ek olarak. Bir adet itinayla dekore edilmiş İngiliz Pub‘ı, Demlik Kafe adında klasik bir Türk kafeteryası, Coca-Cola Büfe haline getirilmiş olan 1930’lardan kalma bir kamyon ve son olarak da Fransız mutfağından seçme yemekler sunan Cafe Du Levant (Paris Brasserie) bulunuyor.


Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2019

Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti 18 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler için indirimli ücret olan 7 TL tahsil edilir. Denizaltı ziyareti ve tekne turları yetişkinler için 9 TL, öğrenciler için ise 6 TL‘dir. Müzekart sahiplerine toplam ücret üzerinden %20 indirim uygulanır.


Koç Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Müze giriş saatleri hafta içi ve hafta sonu olarak farklılık göstermektedir.

Hafta İçi Ziyaret Saatleri (Salı’dan, Cuma’ya)

Salı gününden Cuma gününe kadar açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 17:00‘dir.

Haftasonu Ziyaret Saatleri (Cumartesi ve Pazar)

Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (1 Ekim ile 31 Mart arası)

Ek Bilgi: 1 Nisan ile 30 Eylül arası 19:00‘a kadar açıktır.


Rahmi Koç Müzesi Nerededir? Ve Nasıl Gidilir?

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısında, Hasköy semtinde bulunur. Rahmi Koç Müzesi’nin önündeki durakta inebileceğiniz İETT otobüslerinin hat numaraları şu şekildedir: 47 , 47E, 47Ç, 47N, 54HT, 54HŞ, 36T  

Buna ek olarak, Metrobüs ile gelirseniz Halıcıoğlu durağında inmeniz gerekir. Minibüs ile gelenler ise Şişhane-Alibeyköy hattı minibüsleri ile Rahmi Koç Müzesi’ne ulaşabilirler.

Rahmi Koç Müzesi resmi internet sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *