Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un Haliç kıyısında, Hasköy semtinde konumlanmıştır. Türkiye’nin ilk sanayi müzesi olan bu nadide mekân, gerçek bir koleksiyoner olan Rahmi M. Koç‘un uzun süreli emekleri ve yatırımı ile hizmete girmiştir.

Rahmi Koç Müzesi, Osmanlı döneminden kalma iki binanın restore edilmesi ile hayat bulmuştur. Bu binalardan bir tanesi, Lale Devri‘nin meşhur Sultanı III. Ahmed (1703-1730) döneminde inşa edilen Lengerhane (Çapa Fabrikası) ve diğeri de 1861 yılında inşa edilmiş olan Tersane‘dir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun geç dönemlerinde inşa edilmiş olan bu iki bina, sonraları depo olarak kullanılmış ve nihayetinde kaderine terk edilmişti. 1991‘de Haliç kıyısında çok iyi yerde konumlanmış olan bu iki binayı satın olan Rahmi M. Koç, burayı Türkiye‘nin ilk sanayi müzesine çevirmiştir.

Uluç Reis Denizaltısı ve Fenerbahçe Vapuru

İstanbul Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti 2019-2020-2021
Haliç’ten Koç Müzesi

Lengerhane Bölümü

Müzenin ana bölümlerinden olan Lengerhane, ziyaretçilerine hoş sürprizler yaşatan bir yer. Özellikle çocuklar için çok ilgi çekici koleksiyonlar barındırıyor. Cam vitrinlerde sergilenen eski radyolar, tren modelleri ve tekne resimleri çocuklara teknolojinin gelişimini öğrettiği gibi, büyüklere de nostalji hissi yaşatıyor.

Bunlara ek olarak ses efektleri ile hareketlendirilmiş bir kaptan köşkü de var. Lengerhane’nin  özellikle bu bölümünün çocuklara unutulmaz bir deneyim yaşatacağı muhakkak.

Tersane Bölümü

Müzeye dönüştürülen iki ana binadan biri olan Tersane, aslında Osmanlı dönemi Şehir Hatları vapurlarının (Şirket-i Hayriye) düzenli bakım ve onarımını yapmak için kurulmuş. Günümüzde ise müzenin bünyesinde olan bu mekânda geniş bir tekne koleksiyonu sergileniyor.

Elbette bu geniş alandaki tek obje tekneler değil. Türkiye’nin en zengin otomobil koleksiyonlarından biri de yine Tersane’de görülebilir. Rolls-Royce, Chevy, Daimler ve Tofaş gibi birçok markanın tedavülden kalkmış araçları, sanki lüks bir galeride satışa çıkmış gibi yepyeni ve albenili bir haldeler. Bunun haricinde buharlı lokomotif, tünel vagonu, nortaljik tramvay ve İstanbul tarihine imza atmış daha nice nostaljik ulaşım aracını görmek mümkün.

Müzenin içinde bu statik koleksiyonlara ek olarak, dinamik bir “Nasıl Çalışır?” bölümü de bulunuyor. Bu eğitici bölümde, her gün evimizde kullandığımız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi ev aletlerinin, nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğu aktarılıyor.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri
Otomobil Koleksiyonu

Rahmi Koç Müzesi’nde Ne Yenir? Ne İçilir?

Koç Müzesi’nin içinde oldukça keyifli kafe ve restoranlar bulunuyor. Bunlardan önde gelen iki tanesi: Fenerbahçe Vapuru ve Halat Restaurant.

Fenerbahçe Vapuru

İstanbul Boğazı’nda uzun yıllar hizmet vermiş olan Şehir Hatları vapuru Fenerbahçe, günümüzde müze içerisinde bir kafeterya (büfe) işlevi görüyor. Müthiş manzarası ve nostaljik ortamı ile gerçekten ilgi çekici bir yer.

Halat Restaurant (By Divan)

Bu nadide restoran, hizmet kalitesi ve manzarası ile İstanbul’un keyifli lezzet noktalarından birisi… Hafta içi bir gün tecrübe ettiğim restoranda, çevrenin sakin olmasından dolayı manzaranın sefasını sürerek bir yemek yeme fırsatım oldu ve çok keyif aldım. Halat‘ın hem servis kalitesi, hem de mutfağından çıkan yemeklerin lezzeti üst kalite diyebilirim.

Koç Müzesi’nin Haliç Manzaralı Mekânı Halat Restaurant
blank
Halat Restaurant By Divan

Koç Müzesi’ndeki Diğer Restoran ve Kafeler

Müze içerisinde benim favorim olan bu iki mekana ek olarak. Bir adet itinayla dekore edilmiş İngiliz Pub‘ı, Demlik Kafe adında klasik bir Türk kafeteryası, Coca-Cola Büfe haline getirilmiş olan 1930’lardan kalma bir kamyon ve son olarak da Fransız mutfağından seçme yemekler sunan Cafe Du Levant (Paris Brasserie) bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2021

İstanbul Rahmi Koç Müzesi giriş ücreti 21 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler için indirimli ücret olan 9 TL tahsil edilir. Denizaltı ziyareti ve tekne turları yetişkinler için 10 TL, öğrenciler için ise 7 TL‘dir. Müzekart sahiplerine toplam ücret üzerinden %20 indirim uygulanır.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri

Rahmi Koç Müzesi yaz sezonu olan 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonu olarak kabul edilen 1 Ekim ile 31 Mart arasında ise 17:00‘da kapanmaktadır. Müze, Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Rahmi Koç Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Rahmi Koç Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısında, Hasköy semtinde bulunur. Müzenin önündeki otobüs durağında inebilir ve müzeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak, Metrobüs ile gelirseniz Halıcıoğlu durağında inmeniz gerekir. Minibüs ile gelenler ise Şişhane-Alibeyköy hattı minibüsleri ile Rahmi Koç Müzesi’ne ulaşabilirler.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

2 thoughts on “İstanbul Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2021”

    1. Merhaba Sean, güncelleme için teşekkür ederim. Son 2 yıldır müze ücretleri çok sık değişiyor ve takip etmekte zorlanıyoruz. Böyle yapıcı yorumlar da çok hayra geçiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *