Komedi Filmi Önerileri

Komedi Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Kaliteli filmler, bizi birkaç saat için başka bir dünyaya götürmeyi becerebilen yapımlar. Korku, savaş, dram gibi birçok farklı tarz arasında, komedi filmlerinin ise ayrı bir yeri var. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve gülerek vakit geçirmek için izlediğimizden, beklentimiz de haliyle yüksek oluyor.

Elbette iyi bir komedi filmi ortaya koymak kolay değil. Seçilen konunun ve oyuncuların iyi olması gerektiği gibi, insanların ilgisini çekecek ve onları güldürecek sağlam diyaloglar gerekli. Komedi Filmi Önerileri listemizde, sinema tarihinde bunları başarmış filmleri bir araya getirmeye çalıştık.

Komedi Filmi Önerileri Listesi 2020

 • The Apartment (1960)

IMDB Puanı: 8.3

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray

The Apartment (Garsoniyer) Filmi Konu Özeti

C.C. Baxter, evinin anahtarını üst mertebesindeki yöneticilere verip onlara yardım eden bir beyaz yakalıdır. Aşık olduğu asansör operatörü Miss Kubelik’in intiharına şahit olunca hayatı değişecektir.

Patronu Sheldrake tarafından terk edilen Kubelik, ölmekten Baxter’ın müdahalesi sonucu kurtulur. Ancak Kubelik’in iyileşme sürecinde olaylar karışacaktır.

The Apartment filminin IMDB‘de aldığı yüksek puan, ne kadar eğlenceli bir film olduğunu kanıtlar nitelikte.

Siyah Beyaz Komedi Filmi Önerileri

nostaljik komedi filmi önerileri
The Apartment
 • Caddyshack (1980)

IMDB Puanı: 7,3

Yönetmen: Harold Ramis

Oyuncular: Chevy Chase, Rodney Dangerfield, Bill Murray, Ted Knight

Caddyshack (Vur Gitsin) Filmi Konu Özeti

Danny, özel bir golf kulübünde çalışmaktadır. En büyük hayali bir üniversitede burslu okuyabilmektir. Bu amacına ulaşmak için çalıştığı golf kulübündeki ilişkilerini kullanmak ister. Ancak bu zannettiği kadar kolay olmayacaktır ve amacına ulaşması için birçok şeyle uğraşması gerekecektir.

güldüren komedi filmi önerileri
Caddyshack
 • Tootsie (1982)

IMDB Puanı: 7,4

Yönetmen: Sydney Pollack

Oyuncular: Dustin Hoffman, Jessica Lange, Teri Garr,Dabney Coleman

Tootsie Filmi Konu Özeti

Film, Michael Dorsey adında yetenekli bir oyuncunun başına gelenleri anlatıyor. Michael, yetenekli bir oyuncu olduğu kanısındadır ancak iş bulamaması bu kanıyla çelişmektedir.

Elinden gelen her şeyi denedikten sonra Dorothy Michaels kimliğiyle kadın kılığına girerek bir televizyon dizisinin oyuncu seçimine katılır ve hiç beklemediği bir biçimde seçmeleri kazanır.

Ancak bu başarı ona iyi bir kader getirmez. Girdiği karakterle yaşamak zorunda kalır ve aşık olduğu kadın dâhil kimse asıl kişiliğini bilmemektedir.

Totsie, Dustin Hoffman gibi yetekli bir yıldızın parladığı özel filmlerden biri. Yabancı komedi filmleri arasında dikkat çeken bir yapım.

güzel komedi filmi önerileri
Tootsie
 • Trading Places (1983)

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Eddie Murphy, Dan Aykroyd, Ralph Bellamy, Don Ameche

Trading Places (Takas) Filmi Konu Özeti

Trading Places filmi, aynı şirkette çalışan iki farklı karakteri anlatıyor. Duke&Duke şirketinin yöneticileri, uyumlu bir çalışan olan Louis ile kanunsuz işler peşinde koşan Billy’nin yerini değiştirmeye karar verir.

Ancak bu değişim ikilinin karakterlerinde de ciddi fark yaratacaktır. Louis, aranan bir suçlu hâline gelirken Billy başarılı bir iş adamına dönüşür.

Film kesinlikle basit bir komedi değil. Suç kavramını toplumsal bir zeminde ele alan başarılı bir yapım.

Komedi Filmi Önerileri

en komik filmler listesi
Trading Places
 • Beverley Hills Cop (1984)

IMDB Puanı: 7,3

Yönetmen: Martin Brest

Oyuncular: Eddie Murphy, Judge Reinhold, John Ashton,Lisa Eilbacher

Beverley Hills Cop (Sosyete Polisi) Konu Özeti

Türkiye’de Sosyete Polisi adıyla yayınlanan Beverly Hills Cop, öldürülen bir arkadaşının intikamını almak isteyen Axel Foley adlı bir polisin başından geçenleri anlatıyor.

Foley, amirleri tarafından görevi kötüye kullanma şüphesiyle görev yaptığı Detroit’ten uzaklaştırılır ve sosyete muhiti olan Beverly Hills’e tayin edilir.

Ancak burada da arkadaşının ölümünün peşine düşmeyi ihmal etmeyecek, bir yandan İngiliz suçlu Steven Berkoff ile mücadele edecektir.

Yabancı komedi filmleri deyince, Eddie Murphy gibi bir ustadan bahsetmeden geçmek mümkün değil. Hollywood’un en iyi komedi filmleri listelerinde Eddie Murphy adeta vazgeçilmez bir isim.

komedi filmi önerileri
Beverley Hills Cop
 • Ghost Busters (1984)

IMDB Puanı: 7.8

Yönetmen: Ivan Reitman

Oyuncular: Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver

Ghost Busters (Hayalet Avcıları) Filmi Konu Özeti

Ghostbusters, 80’li yıllar denince akla gelen filmlerden biri. Manhattan’da hayaletlerle mücadele eden bir ekibin başından geçenleri anlatıyor.

Çizgi filmleri ve bilgisayar oyunlarıyla da bir fenomen hâline gelen “Hayalet Avcıları”, komedi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

En İyi Komedi Filmleri Listesi

En İyi Komedi Filmleri Listesi
Ghost Busters
 • A Fish Called Wanda (1988)

IMDB Puanı: 7,6

Yönetmen: Charles Crichton, John Cleese

Oyuncular: John Cleese, Jamie Lee Curtis, Kevin Kline, Michael Palin

Wanda Adında Bir Balık Filmi Konu Özeti

Wanda, elmaslara düşkün ve becerikli bir soyguncudur. İngiltere’deki bir koleksiyon ilgisini çekmektedir. Bu yüzden erkek arkadaşı Otto ile birlikte bu koleksiyonu soymak için Londra’ya gelir.

Çift, soygunu George ve Ken ile birlikte gerçekleştirecektir. Ancak elmasları kendilerine saklamak istedikleri için George’u polise ihbar ederler. Diğer yandan, George onlardan önce davranmış ve elmasları çoktan zorlamıştır. Bu durumda elmasların yerini öğrenmek için tek çareleri George’un avukatıyla yakınlaşmaktır.

komedi filmi tavsiyeleri
A Fish Called Wanda
 • Bettlejuice (1988)

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton,Annie McEnroe

Bettlejuice (Beterböcek) Filmi Konu Özeti

Tim Burton’ın ikonik filmlerinden biri olan Bettlejuice, Türkiye’de Beterböcek adıyla yayınlanmıştı. Film, yeni evli bir çiftin kendilerini evlerinde hayalet olarak bulmalarını anlatıyor.

Trafik kazasında ölen Barbara ve Adam, sinir bozucu bir aileye satılan evlerinde hayalet olarak sıkışırlar. Burada rahat edebilmek için yeni gelen aileyi korkutup kaçırmak isterler ancak bu konuda iyi değillerdir. Bettlejuice, bu konuda aileye yardım edeceğine söz verse de, bu yardım ikili için iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

Beterböcek, 80’lerde çocuk olanların çok yakından tanıdığı bir yapım. Özel televizyonların yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde yayına giren bu film, bir döneme damga vurmuştu.

Tavsiye Edilen Komedi Filmleri

mutlaka izlenmesi gereken komedi filmleri
BettleJuice
 • Naked Gun (1988)

IMDB Puanı: 7,6

Yönetmen: David Zucker

Oyuncular: Leslie Nielsen, Priscilla Presley, O.J. Simpson,Ricardo Montalban

Naked Gun (Çıplak Silah) Filmi Konu Özeti

Polisiye ile komedinin bir araya geldiği Naked Gun, Frank Drebin adlı bir polis teğmeninin Kraliçe Elizabeth suikastini önlemek için yaptıklarını anlatıyor.

Drebin, LAPD (Los Angeles Polis Teşkilatı) bünyesinde çalışan bir dedektiftir. Becerikli bir dedektif olmasına rağmen sakarlığıyla ünlüdür. Ortağı Nordberg vurulduğunda tatilini yarıda bırakıp Los Angeles’a dönmek zorunda kalır.

Ortağının yarım bıraktığı araştırmayı sürdürürken de Vincent Ludwig isimli bir iş adamının suikast planını öğrenir. Ludwig’in amacı bir beyzbol oyuncusunun beynini yıkayarak Kraliçe’yi Los Angeles gezisinde öldürmektir. Drebin, bu işi çözmeye çalışırken sakarlığı sayesinde ortalığı karıştıracaktır.

Yabancı Komedi Filmi Önerileri

en iyi yabancı komedi filmleri
Naked Gun
 • Home Alone (1990)

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern,John Heard

Home Alone (Evde Tek Başına) Filmi Konu Özeti

Evde Tek Başına serisinin ilk filmi olan Home Alone, ailesinin Fransa tatilinde evde unutulmuş sekiz yaşında bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor.

Kevin, ailesinin olmadığı süre boyunca Harry ile Marv adında iki hırsıza karşı evi korumak zorunda kalacaktır. Ancak zeki ve yaramaz bir çocuk olan Kevin kesinlikle kolay lokma değildir. Hırsızlar bunu epey acı bir deneyimle öğrenecektir.

Yayına girdiği yıl fırtınalar koparan ve tüm zamanların en çok izlenen komedi filmlerinden biri olmayı başaran Home Alone mutlaka izlenmesi gereken komedi filmleri arasında.

izlenecek komedi filmleri listesi
Home Alone
 • My Cousin Vinny (1992)

IMDB Puanı: 7,5

Yönetmen: Jonathan Lynn

Oyuncular: Joe Pesci, Marisa Tomei, Ralph Macchio,Mitchell Whitfield

My Cousin Vinny (Kuzenim Vinny) Filmi Konu Özeti

Marisa Tomei’ye 1993’te En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandıran My Cousin Vinny, gerçekten de afişlerinde yazdığı gibi bir deneme yanılma komedisi.

Film, üniversite kazanan iki gencin okullarına doğru yol alırken başlarından geçenleri anlatıyor. Kaliforniya’daki bir üniversiteyi kazanan gençler, Alabama’dan geçerken işlemedikleri bir cinayetle suçlanıp tutuklanırlar.

New York’ta avukatlık yapan bir akrabaları vardır ancak bu pek bir işe yaramaz. Çünkü bu akraba, hukuk fakültesini zorlukla bitirmiştir ve baroya kabul edilmek için gereken sınavları bile geçememiştir.

İtalyan-Amerikalı gençlerin Güneyli kasaba halkı ile tezatlıkları bu filmde harika bir komedi unsuru olmuş. Bununla birlikte Amerikan Barolar Birliği Dergisi, My Cousin Vinny’yi en iyi mahkeme filmleri listesinde 3. sıraya almıştı.

Komedi Filmi Önerileri ve Konu Özetleri

gişe rekoru kıran komedi filmleri
My Cousin Vinny
 • Truman Show (1998)

IMDB Puanı: 8,1

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney, Noah Emmerich

Truman Show Filmi Konu Özeti

Truman Show’u yalnızca bir komedi filmi olarak nitelendirmek haksızlık olur. Sağlam bir sistem eleştirisi içeren bu film, farkında olmadan kurgusal bir dünyada yaşayan Truman Burbank’ın hayatını anlatıyor.

Truman, güzel bir evde yaşamaktadır. İyi bir işi vardır ve yaşadığı evi çok sevdiği eşiyle paylaşmaktadır. Ancak bu yaşantı milyonlarca kişinin canlı olarak izlediği bir oyundan ibarettir ve Truman dışında herkes bunun farkındadır.

Truman Show, komedi ustası Jim Carrey’nin performasından çok, felsefi yaklaşımı ile dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle, tüm zamanların en iyi komedi filmleri arasında olduğu su götürmez bir gerçek.

Ayrıca IMDB en iyi filmler listesinde de hatırı sayılır bir yeri olduğunu da eklemek gerek.

İzlenmesi Gereken Yabancı Komedi Filmleri
unutulmaz komedi filmleri
Truman Show
 • Borat (2006)

IMDB Puanı: 7,3

Yönetmen: Larry Charles

Oyuncular: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Luenell,Chester

Borat Filmi Konu Özeti

Gelmiş geçmiş en iyi politik komedi filmlerinden biri olarak kabul edilen Borat, kesinlikle standart bir komediden çok daha fazlası. Her ne kadar aksi düşünülse de, aslında Amerikan halkının önyargılı bakış açısını eleştiriyor ve komedi unsuru hâline getiriyor.

Sahte Belgesel formatında çekilen bu film, Amerikan kültürünü incelemek için Amerika‘ya gelen kazak televizyon muhabiri Borat Sagdiyev’in başından geçenleri anlatıyor.

en çok güldüren komedi filmleri
Borat
 • Superbad (2007)

IMDB Puanı: 7,6

Yönetmen: Greg Mottola

Oyuncular: Michael Cera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse, Bill Hader

Superbad (Çok Fena) Filmi Konu Özeti

Evan ve Seth, sosyal becerileri az gelişmiş iki gençtir. Evan çekingen bir karaktere sahipken, Seth ağzı gereğinden fazla laf yapan ve karşı cinsle konuşurken kendini kontrol edemeyen biridir.

Lise yıllarını birlikte geçiren bu iki gencin birbirlerine bağımlı bir arakdaşlıkları vardır. Ancak Liseden mezun olup ayrı üniversitelere gidecekleri için hayatla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Super Bad, komedi filmi önerileri listelerinde kendine yer bulan başarılı bir film.

yabancı komedi filmi önerileri
Superbad
 • The Hangover (2009)

IMDB Puanı: 7,7

Yönetmen: Todd Phillips

Oyuncular: Zach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha, Ed Helms

The Hangover (Felekten Bir Gece) Filmi Konu Özeti

Sıradışı bir mizah filmi arıyorsanız, The Hangover tam size göre. Bana göre filmin en güzel yanı, Hollywood’un mizah klişelerine yaslanmaması.

Film, bekârlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört kafadarın başından geçenleri anlatıyor. Dört arkadaş uyandıklarında odalarında bir kaplan, birkaç tavuk ve bebek bulurlar. Bu durumu çözmek için uğraştıkça işler daha çok karışacaktır.

Önceki geceyi hatırlamayan kafadarlar, işin içindek çıkmak için ipucu aramaya başlarlar. Ancak asıl mesele damadı bir an önce bularak Los Angeles’taki düğüne yetiştirmektir.

Hollywood Yapımı Komedi Filmi Önerileri

en yeni komedi filmleri
Hangover
 • Crazy Stupid Love (2011)

IMDB Puanı: 7,4

Yönetmen: Glenn Ficarra, John Requa

Oyuncular: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone

Crazy Stupid Love (Çılgın Aptal Aşk) Komedi Filmi

Cal Weaver, herkesin özendiği cinsten bir hayata sahiptir. İyi bir işe ve güzel bir eve sahip olmakla birlikte, lise yıllarında aşık olduğu kadınla evlidir ve harika çocukları vardır. Ancak eşinin kendini aldattığını öğrendiğinde hayatı tersine dönecek ve sahip olduğu harika şeyleri kaybetmeye başlayacaktır.

Yıllardır kimseyle flört etmediği için başına gelen bu felaketten sonra toparlanması zor olacaktır. Jacob ise ona hayatını yeniden yaşamaya başlaması ve eşini unutması için yardımcı olacaktır.

En Komik Yabancı Filmler Listesi
en güzel komedi filmi önerileri
Crazy Stupid Love

Komedi Filmi Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *