Korku Gerilim Filmi Önerileri

Korku Filmi Önerileri – En İyi Gerilim Filmleri Listesi 2020

Korku ve gerilim filmlerinin tarihi, 1920‘lere kadar uzanıyor. Sinemanın ilk zamanlarından beri izleyicilerin vazgeçemediği film öğelerinden olan korku-gerilim türünü,  bir asıra yaklaşan tarihi boyunca ilginç bir evrimi var.

Korku-gerilim filmlerinin senaryolarının ve efektlerinin geçirdiği evrimi, hazırladığımız listede yansıtmaya çalıştık.  1922‘den başlayan bu gizemli yolculuğa beraber çıkmak isterseniz buyrunuz efendim.

Korku Filmi Önerileri Listesi 2020

 • Nosferatu (1922)

Yönetmen: F. W. Murnau

Başrol Oyuncuları: Max Schrech, Greta Schröder, Gustav Von Wangenheim

IMDB Puanı: 8.0

Nosferatu (Bir Dehşet Senfonisi) Filmi Konu Özeti

Listeye Drakula konusu ile başlamışken bir anektod vermekte fayda var; Bram Stoker’ın romanından uyarlanan ilk film 1931 yapımı “Dracula” değil. Nosferatu, aslında bu romandan uyarlanan ilk yapım. Telif hakkı problemi olduğu için karakterlerin ismi değiştirilerek çekildiyse de, Drakula romanını baz alıyor.

Dönemin en iyi yönetmenlerinden biri olan Frederich Wilhelm Murnau tarafından çekilen bu film, gösterime girdikten kısa bir süre sonra telif ihlali sebebiyle toplatılmıştı ve geçtiğimiz yıllarda yeniden yayınlandı. Ancak en az 1931’te çekilen uyarlama kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.

en iyi korku gerilim filmleri
Nosferatu
 • Dracula (1931)

Yönetmen: Tod Browning

Başrol Oyuncuları: Bela Lugosi, Dwight Frye, Helen Chandler

IMDB Puanı: 7.6

Dracula (Kont Drakula) Filmi Konu Özeti

Listeye bu kez orijinal Drakula ile devam etmiş oluyoruz. Bram Stoker’ın meşhur romanı yüzlerce filme konu olduysa da, Bela Lugosi’nin mükemmel oyunculuğu bu ilk filmi eşsiz kılıyor.

Belki de ilk olduğu ve kült haline geldiği için, diğer uyarlamalar bunun kadar keyif vermiyor. Öyle zannediyorum ki Bela Lugosi, Drakula imajıyla bir daha ayrılmamak üzere özdeşleşmiş.

en iyi korku filmi dracula
Dracula
 • Invisible Man (1933)

Yönetmen: James Whale

Başrol Oyuncuları: Claude Rains, Gloria Stuart, William Harrigan

IMDB Puanı: 7.7

Invisible Man (Görünmez Adam) Filmi Konu Özeti

Filmlerde ve dizilerde sık rastlanan Görünmez Adam kurgusunun ilk örneği olan Invisible Man, klasik dönem korku sinemasının en iyi örneklerinden biri.

Raul, uzun araştırmalar sonucunda görünmez olmanın sırrını bulmuştur ve bulduğu formülü ilk olarak kendi üzerinde dener. Deneyi başarıyla sonuçlanmış gibi görünse de işler kısa süre içinde tersine dönecektir.

Yüzüne sargılar sararak yaşamını sürdürmeye karar verir ve İngiltere’deki küçük bir köye yerleşir. Fakat burada ürkütücü olaylar ile karşılaşacaktır.

Görünmez Adam, klasikler arasına girmeyi başarmış bir film olarak, Korku Filmi Önerileri listesinde yerini alıyor.

siyah beyaz korku gerilim filmleri
Invisible Man
 • The Black Cat (1934)

Yönetmen: Edgar G. Ulmer

Başrol Oyuncuları: Bela Lugosi, Boris Karloff, David Manners

IMDB Puanı: 7.1

The Black Cat (Kara Kedi) Filmi Konu Özeti

The Black Cat, Edgar Allan Poe’nun aynı isimli öyküsünden uyarlanmış. Bela Lugosi’yi bu filmde de başroller arasında görüyoruz.

Peter & Joan Alison çifti, balayını Avrupa seyahatiyle geçirmeye karar vermiştir. Macaristan’da görkemli bir evde konaklamalarına izin verilir ancak burada sıkışacaklarından habersizdirler. Kaldıkları ev, şeytana tapan bir rahibe aittir ve buradan kurtulmak için ciddi anlamda uğraşmaları gerekecektir.

The Black Cat, sürükleyici bir konuya sahip olmasıyla birlikte, dönemine göre oldukça iyi görsel efektlerin kullanıldığı bir film. Alison çiftinin hapsolduğu evin atmosferi bir süre sonra izleyiciyi içine alıyor.

Edgar Allan Poe Uyarlaması Korku Filmleri

nostaljik korku filmleri
The Black Cat
 • Dr. Jeykll And Mr. Hyde (1941)

Yönetmen: Victor Fleming

Başrol Oyuncuları: Spencer Tracy, Ingrid Bergman, Lana Turner

IMDB Puanı: 6.9

Dr. Jekyll Ve Mr. Hyde Filmi Konu Özeti

Robert Louis Stevenson’ın aynı isimli eserinden uyarlanan bu film, varoluşundaki kötü ve karanlık tarafı ortaya çıkaran bir İngiliz asilzadesinin yaşadıklarını anlatıyor.

Dr. Jeykll, eğitimli ve aristokrat kimliğiyle bilinen bir beyefendidir. Ancak yaptığı deneyler herkesten gizlediği karanlık ve vahşi kimliğin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Aynı vücudu paylaştığı bu alter egoyu “Mr. Hyde” olarak adlandırır. Mr. Hyde, Dr. Jeykll’ın tam zıttı bir karakterde olsa da asıl ve gerçek kimliğine sahiptir.

Victoria dönemine ilgi duyduğum için filmi ayrıca beğendim. Aynı zamanda insan ruhunun karanlık yönlerini anlatan harika bir başyapıt olduğunu söyleyebilirim.

Korku Filmi Önerileri

unutulmaz korku filmleri
Dr. Jeykll And Mr. Hyde
 • The Uninvited (1944)

Yönetmen: Lewis Allen

Başrol Oyuncuları: Ray Milland, Gail Russell, Ruth Hussey

IMDB Puanı: 7.4

The Uninvited (Davetsiz) Filmi Konu Özeti

Gotik sinemanın en başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilen Uninvited, korku sinemasında sıklıkla rastlanılan musallat kurgusunun en eski örnekleri arasında yer alıyor.

Biraz klasik bir hikayeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Genç bir besteci, kız kardeşiyle birlikte eski bir eve yerleşiyor ve bu evin korkunç bir geçmişi olduğunu keşfetmek zorunda kalıyor.

Ancak hikayenin bilindik olması sizi yanıltmasın çünkü gerilimli ve çarpıcı bir kurgusu var. Diğer yandan, filmin ambiyansı izleyiciyi kısa sürede etkiliyor. Korku sinemasıyla ilgilenen herkes bu filmi izlemeli.

mutlaka izlenmesi gereken korku filmleri
The Uninvited
 • House On Haunted Hill (1959)

Yönetmen: William Castle

Başrol Oyuncuları: Vincent Price, Carol Ohmart, Richard Long

IMDB Puanı: 6.9

House On Haunted Hill (Lanetli Ev) Filmi Konu Özeti

Lanetli ev teması birçok filmde işlendi. Hatta korku sineması bu konseptin örnekleriyle dolu. Ancak birçoğunun House On Haunted Hill’in yanına yaklaşamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Evin sahibi olan milyoner Frederick Loren, evinde bir gece geçirmeyi başaran herkese 10.000 dolar vermeyi vaadeder. Parayı kazanmanın şartı, gelenlerin bu lanetli köşkte kendisi ve eşiyle birlikte bir gece geçirmesidir.

Beş kişi bu parayı kazanmak için gelir. Ancak bu köşkte bir gece geçirmenin o kadar kolay olmadığını anlamaları zor olmayacaktır. Nostaljik yapımlardan hoşlananlar için nefis bir film.

Nostaljik Korku Filmi Önerileri

siyah beyaz korku filmi önerileri
House On Haunted Hill
 • Mummy (1959)

Yönetmen: Terence Fisher

Başrol Oyuncuları: Christopher Lee, Peter Cushing, Yvonne Furneaux

IMDB Puanı: 6.8

Mummy (Mumya) Korku Filmi Konu Özeti

Arkeolog John Banning, babası Felix ve amcası Joseph ile birlikte Mısır’da Prenses Ananka’nın mezarını aramaktadır. Ancak bu arayışta Mısırlı Mehemet Bey’in uyarısıyla karşılaşırlar. Mehemet, arkeloglara bu mezara girdikleri takdirde peşlerini asla bırakmayacak bir lanete maruz kalacaklarını söyler.

Stephen ve Joseph ise uyarıyı dikkate almayarak mezara girer ve Prenses Ananka’nın lahdini bulur. Ancak kendilerini uyaran Mısırlı’nın ne kadar haklı olduğunu öğreneceklerdir.

korku filmi tavsiyeleri
Mummy
 • Night Of The Living Dead (1968)

Yönetmen: George A.Romero

Başrol Oyuncuları: Judith O’Dea, Duane Jones, Karl Hardman

IMDB Puanı: 8.1

Night Of The Living Dead (Yaşayan Ölülerin Gecesi) Filmi Konu Özeti

Yaşayan Ölülerin Gecesi, klasik bir mezarlık ziyaretiyle başlıyor. Barbara ve kardeşi Johnny, babalarını ziyaret etmek için şehir merkezinden uzaklıktaki bir mezarlığa giderler. Ancak burada onları bekleyen garip bir şey vardır. Dua ettikten sonra yabancı bir siluetin saldırısına uğrarlar ve Johnny bu esrarengiz yabancının saldırısı sebebiyle hayatını kaybeder.

Diğer yandan Barbara, maruz kaldıkları durumun bir şeyin başlangıcı olduğunu fark edecektir. Mezarlığın bulunduğu kasaba yaşayan ölüler tarafından işgal edilmiştir ve kardeşinin yasını dahi tutamadan bu yabancılarla mücadele etmesi gerekecektir.

Korku Filmi Konu Özetleri

izlenecek en iyi korku filmleri
Night Of The Living Dead
 • Rosemary’s Baby (1968)

Yönetmen: Roman Polanski

Başrol Oyuncuları: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

IMDB Puanı: 8.0

Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) Filmi Konu Özeti

Rosemary, tanınmış bir aktör olmak için çabalayan eşi Guy ile birlikte New York’ta yaşamaktadır. Buradaki mutevazı bir apartman dairesinde kurmaya çalışırken üst katlarında yaşayan yaşlı Castavet çifti onlara yardımcı olmaktadır.

Ancak Rosemary zamanla etrafında bir şeylerin döndüğünü anlayacaktır. Guy, eşinin kabuslarını ve tedirginliğini önemsemezken Rosemary her geçen gün kendini korkunç bir durum içinde bulmaktadır.

Rosemary’nin Bebeği, hem Roman Polanski filmografisinin hem de korku sinemasının en iyi örneklerinden biri.

Korku Gerilim Filmi Önerileri

korku gerilim filmi önerileri
Rosemary’s Baby
 •  Exorcist (1973)

Yönetmen: William Friedkin

Başrol Oyuncuları: Linda Blair, Ellen Burstyn, Max von Sydow

IMDB Puanı: 8.0

Exorcist (Şeytan) Korku Filmi Konu Özeti

Öyle zannediyorum ki korku filmi denilince aklımızda canlanan görsellerin çoğu Exorcist’e ait. Bu sebeple de Exorcist Dünyanın En İyi Korku Filmleri listesinde kendine en üst sıralarda yer bulan bir yapım.

Filmin konusundan kabaca bahsetmek gerekirse bir musallat vakasını anlatıyor. 12 yaşındaki Regan, annesi Chris McNeil ile Georgetown’da yaşamaktadır. 12.doğum günü esnasında garip davranışlar gösterir ve Chris kızının bir hastalığa yakalandığını düşünse de bunun bir musallat olduğu anlaşılacaktır.

Dindar bir insan olmamasına rağmen, Regan’ın vücudundaki deformasyonu görünce bir rahipten yardım istemeye karar verir. Rahibin eve girmek üzere olduğu meşhur sahneyi altta görebilirsiniz. Zaten ondan sonra olaylar çığrından çıkıyor. Exorcist, kesinlikle bir başyapıt!

En İyi Korku Filmleri Listesi 2018
Exorcist
 •  Carrie (1976)

Yönetmen: Brian De Palma

Başrol Oyuncuları: Piper Laurie, John Travolta, Sissy Spacek

IMDB Puanı: 8.0

Carrie (Günah Tohumu) Filmi Konu Özeti

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan bu film, mistik güçlerini keşfeden genç bir kızı anlatıyor.

Carrie’nin gücünün farkına nasıl vardığını spoiler vermeden anlatmak zor. Ancak filmin arka planından bahsetmek gerekirse, Carrie’nin takıntılı derecede muhafazakar bir anneyle birlikte yaşayan içe kapanık bir kız olduğunu söyleyebiliriz.

Karşı cinsle iletişim kurmakta oldukça zorlanan Carrie, hoşlandığı gençten mezuniyet balosuna katılmak için teklif alır. Ancak bu tekliften sonra yaşadığı süreç güçlerini keşfetmesine sebep olacaktır.

Stephen King Romanından Uyarlama Korku Filmi
en çok korkutan filmler listesi
Carrie
 • Omen (1976)

Yönetmen: Richard Donner

Başrol Oyuncuları: Gregory Peck, Lee Remick, Harvey Spencer Stephens

IMDB Puanı: 7.6

Omen (Kehanet) Filmi Konu Özeti

Amerikalı diplomat Robert Thorn’un eşi Katlyn, hüsranla sonuçlanan bir doğum yapar ancak bundan habersizdir. Robert, bu durum karşısında zalimane bir şeye kalkışır ve ölü çocuklarıyla başka bir bebeğin yerini değiştirir. Eşi durumu öğrenmediği için mutludur ancak çocuk büyüdükçe verdiği kararın pek doğru olmadığını anlayacaktır.

Çocuk büyüdükçe etrafta intiharlar ve ölümler artar. İngiltere’de Amerikan elçisi olarak görev yapan Robert, sahiplendiği çocuğun şeytan ile ilişkili olduğunu keşfetmeye başlayacaktır. Omen, insanın sinirlerini zorlayan cinsten bir korku-gerilim filmi.

Klasik Korku Filmi Önerileri

en güzel korku filmleri
Omen
 • Suspiria (1977)

Yönetmen: Dario Argento

Başrol Oyuncuları: Jessica Harper, Stefania Cassini, Dario Argento

IMDB Puanı: 7.5

Suspiria Filmi Konu Özeti

Suzy, Almanya’ya büyük hayallerle gelen genç bir bale öğrencisidir. Kara Orman bölgesindeki okula başladıktan sonra etrafında korkunç olaylar olmaya başlar. Okuldaki en yakın arkadaşı kısa bir süre sonra korkunç bir biçimde öldürülür. Bu cinayetin sırrını çözerken kendini korkunç bir durumun içinde bulacaktır.

Suspiria, Argento’nun Üç Anne serisinin ilk ve bence en iyi filmi. Ayrıca gerilim sinemasının kült örnekleri arasında yer alıyor. Klasik haline gelmiş bu gerilim filmini kaçırmayın derim.

en çok izlenen korku filmleri
Suspiria
 •  The Amityville Horror (1979)

Yönetmen: Stuart Rosenberg

Başrol Oyuncuları: Margot Kidder, James Brolin, Rod Steiger

IMDB Puanı: 7.5

The Amityville Horror (Dehşet Sokağı) Filmi Konu Özeti

Evlerin şüphesiz ki geçmişi vardır. Ancak Amityville Horror bizi anıları ve bilinci olan bir evin korkunç atmosferine sürüklüyor.

George ve Kathy, çocukları ile birlikte eski bir eve taşındıktan bir süre sonra şeytani güçlerin varlığını ve evin hafızasını deneyimlemeye başlar.

George, başta evlerin anısı olduğu fikrini reddetse de, kendisinin ve ailesinin bulunduğu durum karşısında daha fazla sessiz kalamayacaktır. Şeytan çıkarma seanslarına başlasalar da, bu da yaşadıklarını sona erdirmeyecek ve onları evin lanetinden kurtarmayacaktır.

İzlenecek En Korkunç Filmler

yabancı korku ve gerilim filmleri
The Amityville Horror
 • The Fog (1980)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, John Houseman, Adrienne Barbeau

IMDB Puanı: 7.9

The Fog (Sis) Filmi Konu Özeti

Sis, denizciler için her zaman korkunç bir doğa olayı olmuştur. Ancak bu sefer siste kaybolanların denizciler değil bir kasaba ahalisi olduğunu görüyoruz.

Antonio Bay, sakinlerinin huzur içinde yaşadığı bir Kuzey Amerika kasabasıdır. Ancak bu kasabanın tarihinde yüz on yıl sonra açığa çıkacak bir sır vardır. 1871 yılında ganimet dolu bir geminin tayfası bu kasabanın sakini olan kişiler tarafından öldürülmüş ve gemi parçalanmıştır. 110 yıl önce katledilen denizcilerin geri dönüşleri ise kasaba sakinleri için acı bir tecrübe olacaktır.

Edgar Allan Poe’nun hikayesinden uyarlanan The Fog, konusu bakımından en farklı ve başarılı korku filmlerinden biri. Sonradan Stephen King‘in de aynı ismi taşıyan, ancak farklı bir roman yazdı ve hem film, hem de dizi olarak çekildi. Ancak bu daha dehşet verici bir versiyon.

Dünyanın En İyi Korku Filmleri Listesi
The Fog
 • Poltergeist (1982)

Yönetmen: Tobe Hopper

Başrol Oyuncuları: Heather O’Rourke, Dominique Dunne, JoBeth Williams

IMDB Puanı: 7.4

Poltergeist (Kötü Ruh) Filmi Konu Özeti

Freeling ailesi, yaşadıkları evin gerçekliğiyle acı bir biçimde yüzleşir. Bu ev bir mezarlık üzerine inşa edilmiştir ve hayaletler zamanla evin sakinlerini rahatsız etmeye başlar. Üstelik ailenin küçük kızı Annie, bu ruhani varlıklar tarafından başka bir boyuta kaçırılmıştır.

Anne ve babanın kızlarını kurtarmak için göremedikleri ve güçlerinin sınırlarını bilmedikleri bu varlıklarla mücadele etmeleri gerekir. Zira hayaletleri Annie’yi kaçırmak için geçerli bir sebepleri vardır.

korku filmi yorumları
Poltergeist
 • Nightmare On Elm Street (1984)

Yönetmen: Wes Craven

Başrol Oyuncuları: Robert Englund, Johnny Deep, Heather Langenkamp

IMDB Puanı: 7.5

Nightmare On Elm Street (Elm Sokağında Kabus) Film Konu Özeti

Freddy Krueger’in hepimizin çocukluğunda yer etmiş bir figür olduğunu söylersek abartı olmaz sanırım. Freddy 80’lerde çocuk olan herkesin kabuslarını süsleyen bir yaratıktı. Bu sebeple 30+ insanların katıldığı bir anket yapılacak olsa, Elm Sokağı’nda Kabus, dünyanın En İyi Korku Filmleri listesine kafadan girecektir.

Elm Sokağı Kabusları serisi 80’lerde başlayıp, 90’lı yıllara kadar devam etti, ancak ilk film hem konu hem de işleyiş bakımından diğerlerinden çok daha iyi. Zira serinin sonraki filmlerinin absürtleştiğini söyleyebiliriz.

Los Angeles’ın bir kasabasında yaşayan gençler, ortada hiçbir sebep yokken ölmeye başlarlar. Aynı kasabada yaşayan birçok genç ise rüyalarında parmaklarında bıçaklar olan, vücudu yanmış bir adam görmektedir. Yıllar önce aileler tarafından linç edilmiş sapık Freddy Krueger, bu ailelerden intikamını çocuklarını rüyalarında öldürerek almaktadır.

80’li Yılların Korku Filmleri

unutulmaz korku filmi önerileri
Nightmare On Elm Street
 • Hellraiser (1987)

Yönetmen: Clive Barker

Başrol Oyuncuları: Doug Bradley, Ashley Laurence, Clare Higgins

IMDB Puanı: 7.0

Hellraiser (Şeytan Pusuda Bekliyor) Filmi Konu Özeti

Hellraiser, bana kalırsa Clive Barker’ın en iyi filmi. Özellikle klişelerin hakim olmaya başladığı 80’li yıllarda ortaya farklı bir çizgi koymayı başarmış.

Film Frank Cotton adlı bir gezginin gizemli bir objeyi satın almasıyla başına gelenleri anlatıyor. Frank, Kuzey Afrika’daki bir satıcıda eski çağlardan kalmış ve “akıl küpü” olduğu söylenen bir nesneyi satın alır.

Cennetin ve sonsuz zevklerin kapılarını açtığı söylenen bu küp, başta sıradan bir antik eşya olarak görünür. Ancak Frank, bu kübü kurcaladığında başka bir boyutun kapılarını açmayı başarır ve kapılar cennete açılmamaktadır.

Yabancı Korku Filmi Önerileri

imdb puanı yüksek korku filmleri
Hellraiser
 • Misery (1990)

Yönetmen: Rob Reiner

Başrol Oyuncuları: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth

IMDB Puanı: 7.8

Misery (Ölüm Kitabı) Gerilim Filmi Konu Özeti

En başarılı Stephen King uyarlamalarından biri olan Misery’nin, aynı zamanda psikolojik-gerilim alanında bir başyapıt olarak kabul edilebilir. Stephen King romalarından uyarlanan filmler bazen hayal kırıklığı yaratsa da, Ölüm Kitabı filminin çoğu insana göre En İyi Korku Gerilim Filmleri arasında olduğu tartışmasız.

Paul Sheldon, yabancı birinin evinde gözlerini açtığında hatırladığı tek şey takla atarak yoldan çıkmasına sebep olan bir kar fırtınasına yakalandığıdır. Gözlerini açtığı evin onun için güvenli olmadığını da anlayacaktır. Annie Wilkes isimli fanatik bir hayranı onu tutsak hâline getirmiş ve bulunduğu evde alıkoymuştur. Sheldon’ın buradan kurtulmak için saplantılı ve tehlikeli bir kadınla mücadele etmesi gerekecektir.

Stephen King Korku Filmi Önerileri

stephen king uyarlaması korku filmi önerileri
Misery
 • Sleepy Hollow (1999)

Yönetmen: Tim Burton

Başrol Oyuncuları: Johnny Deep, Christina Ricci, Christopher Walken

IMDB Puanı: 8.4

Sleepy Hollow (Başsız Süvari) Filmi Konu Özeti

Başsız Suvari efsanesi, ABD’de 200 yıldır anlatılan hikayelerden biri. Washington Irving’in kaleme aldığı bu mit, Amerikan folklörünün önemli ögeleri arasında yer alıyor. Tim Burton, bu hikayeyi oldukça iyi bir biçimde işlemiş.

Ichibod Crane, New York yakınlarında bir taşradaki ölümleri araştırmak için görevlendirilir. Kasaba ahalisi bu cinayetlerin Başsız Suvari adıyla bilinen ölü bir asker tarafından işlendiğini söylenmektedir. Ichibod, kasabalaların anlattıklarına alaycılıkla yaklaşsa da, hikâyenin doğruluğunu acı bir tecrübeyle öğrenecektir.

Tim Burton Filmi Sleepy Hollow

tarih konulu korku filmleri
Sleepy Hollow
 •  El Espinazo Del Diablo (2001)

Yönetmen: Guillermo Del Toro

Başrol Oyuncuları: Marisa Paredes, Eduardo Noriega, Federico Luppi

IMDB Puanı: 7.5

El Espinazo Del Diablo (Şeytanın Bel Kemiği) Film Konu Özeti

Profesör Casares ve Carmen tarafından yönetilen yetimhane, Franco’ya karşı direnen Cumhuriyetçi militanların çocuklarını saklamaktadır. Carlos, 1939 yılında Franco’ya karşı savaşan babası tarafından bu yetimhaneye bırakılmıştır.

Burada pek mutlu bir hayat yaşadığı söylenemez, çünkü yaşça büyük olan çocuklar onunla uğraşmaktadır. Ancak Carlos’un tek problemi bu çocuklar değildir. Gizemli bir güç tarafından sürekli izlenmekte ve rahatsız edilmektedir.

Oldukça rahatsız edici ve sinir bozucu sahnelere sahip olan bu film, korku gerilim filmi önerileri arasında kesinlikle üst sıralardadır. Şayet kendinizi biz korku tüneline hapsetmek istiyorsanız, bu filmi gece vakti tek başınıza izleyin derim.

IMDB Puanı Yüksek Korku Filmleri

efsane korku filmleri listesi
El Espinazo Del Diablo
 • The Others (2001)

Yönetmen: Alejandro Amenabar

Başrol Oyuncuları: Nicole Kidman, Alakina Mann, Fionnula Flanagan

IMDB Puanı: 7.6

The Others (Diğerleri) Filmi Konu Özeti

Grace, eşini İkinci Dünya Savaşı’nda kaybetmiş iki çocuk annesi bir kadındır. Çocuklarının güneş ışığına karşı hassasiyeti vardır, bu yüzden perdelerin sürekli sımsıkı kapalı olduğu bir konağa yerleşir. Evin işleriyle ise ihtiyar bir çift ile dilsiz genç bir kız ilgilenir. Grace, kızı Anne’den Victor adlı bir çocuğa dair hikayeler duymaya başlar.

Anne’in anlattığına göre bu çocuk onlarla birlikte konakta yaşamaktadır. Grace, sis yüzünden kasabayla irtibatlarının kesildiği bir gece kızının anlattıklarının doğru olabileceğini fark eder. Ancak hizmetçileri de şüphelerinin hedefi olacaktır. Film hiç beklenmedik bir şekilde bitiyor ve izleyiciyi kendine hayran bırakıyor.

The Others beni en çok etkileyen korku filmlerinden biri olmuştu. Bu sebeple Korku Filmi Önerileri listemizde mutlaka izlenmesi gereken korku filmleri arasında.

yalnızken izlenecek korku filmleri
The Others
 • The Ring (2002)

Yönetmen: Gore Verbinski

Başrol Oyuncuları: Naomi Watts, Daveigh Chase, David Dorfman

IMDB Puanı: 7.1

The Ring (Halka) Korku Gerilim Filmi Konu Özeti

Rachel Keller, son zamanlarda sık duyduğu bir şehir efsanesini haberleştirmeye karar veren bir gazetecidir. Bu rivayete göre, bir video kasedi izleyen insanlar yedi gün sonra ölmektedir. Rachel, kasedi bulur ancak küçük oğluyla birlikte izlemek zorunda kalır. Kasedi izledikten sonra yedi gün içinde öleceğini söyleyen bir telefon alır. Olayların doğruluğuna ya da yanlışlığına karar vermek için yalnızca yedi günü kalmıştır.

The Ring öncelikle Kore Sineması tarafından filme alındı. Sonradan Hollywood versiyonu da çekilen film, çok daha büyük kitlelere ulaştı. Televizyonun içinden çıkma sahnesi ile efsane olan bu film, En İyi Korku Filmleri arasında tüm listelerde ilk 10’da kendine yer bulur.

En Çok İzlenen Korku Filmleri

en korkunç korku filmi önerileri
The Ring
 • Gothika (2003)

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

Başrol Oyuncuları: Halle Berry, Robert Downey Jr, Penelope Cruz

IMDB Puanı: 7.6

Gothika Korku Ve Gerilim Filmi Konusu Özet

Miranda Grey, bir akıl hastanesinde psikiyatr olarak çalışmaktadır. Bir gece işten çıkıp evine doğru giderken yaralı bir genç kızla karşılaşır ve ona yardım ederken kendini aniden çalıştığı akıl hastanesinde, daha önce tedavi etmeye çalıştığı hastaların arasında bulur.

Eşini öldürmekle suçlanmaktadır ve kendisine söylenene göre bu olayın üzerinden üç gün geçmiştir. 10 dakikalık bir periyottan sonra kendini üç günlük bir katil olarak bulan Miranda’nın olan biteni çözmek için ciddi bir uğraş vermesi ve paranormal güçlerin varlığıyla baş etmesi gerekecektir.

tavsiye edilen yabancı korku filmleri
Gothika
 • Saw (2004)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Leigh Whannell, Tobin Well, Cary Elwes

IMDB Puanı: 8.3

Saw (Testere) Korku Gerilim Filmi Yorumu Ve Eleştirisi

Adam ve Dr.Lawrance Gordon, gözlerini açtıklarında kendilerini sıradışı bir seri katilini oyunu içinde bulurlar. Yüzüne garip bir maske takan bu katilin kurbanlarına yaşamın anlamını öğretmek gibi garip bir takıntısı vardır.

Adam ve Lawrance ile birlikte odada yatan bir yabancı daha vardır ve kendini vurarak intihar etmiştir. İkilinin ipuçlarını kullanarak bulundukları yerden kurtulmaları gerekir. Sekiz saatin sonunda içlerinden birinin hayatta kalması gerekir. Bu olmadığı takdirde katil ikisini de öldürecektir.

Testere, 21.yüzyılın korku klasikleri arasında önemli bir yere sahip. Ayrıca IMDB üyelerinden altığı 8.3’lük puanla IMDB en iyi filmler listesinde de iyi bir yerde olduğunu da ekleyelim.

Gişe Rekorları Kıran Gerilim Filmi

sinemada gişe rekoru kıran korku ve gerilim filmleri
Saw
 • El Orfanato (2007)

Yönetmen: Juan Antonio Bayona

Başrol Oyuncuları: Belen Rueda, Geraldine Chaplin, Roger Princep

IMDB Puanı: 7.5

El Orfanato (Yetimhane) Filmi Konu Özeti

Laura, çocukluğunun en mutlu günlerini geçirdiği yetimhaneyi restore ettirip tekrar kullanıma açmak için gönüllü olur. Buradan ayrıldıktan 30 yıl sonra eşi Carlos ve oğlu Simon ile birlikte dönmüştür. Simon, zamanla kafasında hayali hikâyeler canlandırmaya, görünmez arkadaşlarla vakit geçirmeye başlar. Laura, bunun başta çocuksu bir hayalperestlik olduğunu düşünse de, Simon’un hayal dünyası sayesinde çocukluğunun unutulmuş ve kötü anılarını hatırlayacak ve onlarla yüzleşecektir.

Türkçe’ye “Yetimhane” olarak çevrilen El Ortanato, 80’li yıllardan beri korku filmlerini takip eden biri olarak; kesinlikle izlenmesini tavsiye ettiğim bir film. Filmin olay örgüsü, sona doğru bir düğüm gibi çözülüyor ve izleyicinin ağzını açık bırakıyor.

Yetimhane‘yi, sürpriz bir sonla biten film kontenjanından Korku Filmi Önerileri listesine ekliyoruz.

en gizemli korku filmi önerileri
El Orfanato
 • 1408 (2007)

Yönetmen: Mikael Hafström

Başrol Oyuncuları: John Cusack, Samuel L.Jackson, Mary McCormack

IMDB Puanı: 6.8

1408 Korku Filmi Konu Özeti Ve Yorum

Mike Enslin, paranormal olayların geçtiği iddia edilen mekanları araştıran başarılı bir yazardır. Doğaüstü güçler üzerine yaptığı araştırmalar onu New York’taki Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasına götürür. Otel görevlisi ilk başta bu odayı kiralamak istemese de, daha sonra ikna olur ve Mike’a odanın anahtarını verir. Mike, bu odayı kiraladığında söylenenlerin doğru olduğunu anlayacaktır.

1408, Stephen King’in kısa bir hikayesinden uyarlandı. Her ne kadar IMDB’de hak ettiği puanı alamamışsa da son yılların en iyi filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

en gizemli gerilim filmleri listesi
1408
 • Insidious (2010)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Leigh Whannell, Lin Shaye, Patrick Wilson

IMDB Puanı: 7.8

Insidious (Ruhlar Bölgesi) Filmi Konu Özeti

Josh ve Renai çifti, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşındıklarında başlarına korkunç ve gizemli olaylar gelmeye başlar. Her gün yaşanan ve açıklayamadıkları olaylar, evin hayaletli olduğunu düşündürür. Genç kadın, eşini buradan taşınmaya ikna etmeye çalışırken çocuklardan biri olan Dalton komaya girer.

Doktorlar bu olaya hiçbir anlam verememiştir. Evdeki gizem, Renai’nin çağırdığı bir medyum sayesinde çözülecektir ancak çocuklarını kötü ruhun etkisinden kurtarmaları zor olacaktır.

Insidious gişede ciddi bir başarı yakalayan popüler bir korku filmi olmayı başardı. Son yılların en çok izlenen korku filmi olarak Korku Filmi Önerileri listemizde yerini alıyor.

En Çok İzlenen Korku Filmleri

vizyondaki en yeni korku filmleri
Insidious
 • The Conjuring (2013)

Yönetmen: James Wan

Başrol Oyuncuları: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Joey King

IMDB Puanı: 7.5

The Conjuring (Korku Seansı) Filmi Konu Özeti

Conjuring, gerçek olduğu iddia edilen bir öyküden uyarlanmış.

Ed ve Lorraine Warren, paranormal olayları araştıran bir çifttir. Şeytani bir varlık tarafından musallat edildiklerini söyleyen bir ailenin evine davet edilirler. Bu davet onların hayatını değiştirecektir, çünkü aileye musallat olan yaratık onları da hedef almaya başlar. Warrenlar hayatlarında daha önce hiç yaşamadıkları, korkunç bir vakayla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

 •  The Babadook (2014)

Yönetmen: Jennifer Kent

Başrol Oyuncuları: Essie Davis, Noah Wiseman, Daniel Henshall

IMDB Puanı: 6,8

Babadook (Karabasan) Filmi Konu Özeti

Amelia, eşini 6 yıl önce kaybetmiştir ve oğlu Samuel’i yalnız başına büyütmeye çalışmaktadır. Bir gün oğlunun kitapları arasında Mister Babadook isimli garip bir masal kitabı bulur.

Kitabı okuduktan sonra Samuel’in bu kitapta anlatılan garip varlığı gördüğünü öğrenir. Amelia, kitaptan kurtulmak ister fakat bunu başaramaz. Çünkü kitaptan kurtulmaya çalıştıkça yeniden belirmektedir.

Babadook, bizim karabasan olarak bildiğimiz uyku felcinden yola çıkılarak çekilmiş, başarılı bir korku filmi. Bu sebeple Korku Filmi Önerileri listesine yeni filmler kontenjanından giren bir yapım.

Korku Filmi Önerileri Listesi

en iyi korku filmi önerileri
Babadook

Korku Gerilim Filmi Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *