Küba Gezi Rehberi

Küba Gezi Rehberi Blog Yazısı

Küba seyahatine Küba Tarih Notları yazısı ile başlamıştım. Küba’nın İspanyol sömürgesi olduğu günlerden, Amerika’nın güdümüne girdiği Batista döneminden bahsetmiş; Moncada Kışlası Baskını ile başlayan nefes kesici devrim sürecini anlatmıştık. Bu süreç içerisinde elbette hikâyemizin kahramanları olan Che Guevara ve Fidel’den de bahsetmiştik.

Che ve Fidel’in macera dolu hayatlarını, detayları ile kendi adlarına yayınlayacağım makalelerde aktaracağım. Aksiyon filmi tadındaki bu yaşam öykülerini birkaç kitap ve dergiden derledim ve ilgilenenlerin bir solukta okuyacağına eminim.

Küba Gezi Rehberi Blog Yazısı

Şimdi gelelim Küba’ya yaptığım seyahatlerden edindiğim bilgi ve tecrübelerle dolu Küba Gezi Notları yazımıza…

Cienfuegos Şehrinde Kübalı Çocuklar

kubada-egitim-reformu
Küba’nın Cienfuegos Kentindeki Okul Çocukları © Serhat Engul

Küba’da Eğitim Reformları

Küba’da devrimden sonra ilk iş insanlara okuma yazma öğretmek olur. Bu girişim sayesinde bugün Küba’da okuma yazma bilmeyen insan yok diyebiliriz. Tıp alanında dünyaca kabul gören Havana Üniversitesinde tüm Latin Amerika’dan öğrenciler okuyor. Küba aynı zamanda dünyaya doktor ihraç eden bir ülkedir. Ortalama yaşam süresi ABD’den uzun ve sağlık konusunda önemli bir parametre olan bebek ölümleri ABD’den az.

Küba çeşitli ülkeler ile doktor ihracatı konusunda bazı uzun vadeli sözleşmeler yapıyor. Örneğin doktor ihtiyacı olan Latin Amerika ülkeleri ve hatta Afrika ülkelerine iyi yetişmiş tıp uzmanlarını yolluyor. Münferit ölçekte incelediğimizde ise bu anlaşmalar 2-3 senelik. Zorunlu hizmet gibi doktorlara yurt dışı hizmet şartı koyuyorlar. Tabi doktorlar da bu süre zarfı içinde bazı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Daha iyi para kazanmak veya Küba’da ambargodan dolayı ulaşılamayan elektronik eşyaları satın alabilmek gibi…

Küba’da tanıştığım bir yerel rehber arkadaşımın nişanlısı, yanlış hatırlamıyorsam Venezüella’da görev yapıyordu. Görevden döndüğünde evlenmeyi düşünüyorlardı. Bunun yanında yurt dışından evlerini düzmeyi de ihmal etmiyorlardı.

Küba Gezi Rehberi Başkent Havana
Havana’nın rengarenk binaları

Havana Ve Kolonyal Mimari

Ülke mimarisinde sömürge döneminden süregelen bir İspanyol etkisi var. Endülüsya’da sıkça karşılaştığımız, İspanyol-Arap melez mimarisi Mudejar dikkati çok çeken bir mimari üslup. Daha çok süsleme ve bezemelerde yani detaylarda kendini gösteriyor. Granada’nın Elhamra Sarayı yazımızı okuyanlar konuya daha iyi hakim olacaktır.

İspanyollar Avrupa’nın Barok ve Neo-Klasik mimari öğelerini de yoğunlukla Küba’da uygulamışlar. Tüm bu mimari üslupların karışımından ise ortaya leziz bir sonuç çıkmış.

Bu muhteşem mimari miras en çok Havana kentinde gözlemlenebiliyor. Mimarinin genel anlamda yabancı ellerde şekillenmesine rağmen yerli ve yabancı unsurların harmonisi şehrin kendisine has bir hava yaratmasını sağlıyor.

Havana şehri ile ilgili daha çok bilgi isterseniz, Havana Gezi Notları Blog isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Küba’nın Unesco Dünya Mirası Trinidad Şehri Meydanı

trinidad-tarihi-kent-meydani
Unesco korumasındaki Trinidad Kent Meydanı © Serhat Engul

Trinidad

Küba’ya gitmişken, Trinidad şehrini kesinlikle görmeden gelmemek gerek. Küçük bir kent olan Trinidad, arnavut kaldırımlı sokakları ve pastel renkli evleri ile göz kamaştırıyor. Havana’ya kıyasla çok küçük bir şehir olmasına rağmen, kendine has karakteri ve atmosferi insanı film setinde gibi hissettiriyor.

Küba’nın bazı şehirlerinin tarihi kent merkezleri, İstanbul’daki tarihi Yarımada’nın koruma altında olması misali, Unesco tarafından korumaya alınmış. Unesco’dan gelen kaynakla Havana ve Trinidad gibi şehirlerde hummalı bir restorasyon çalışması yapıldığını bizzat gördüm. Bu sayede zaman geçtikçe daha da bir cennet olacak Küba.

Küba’da Sokak Satıcıları Ve Tropikal Meyveler

kubanin-tropikal-meyveleri
Küba’nın tropikal meyveleri © Serhat Engul

Küba’nın Tarım Ürünleri

Ülkenin en önemli ihraç ürünleri başta Puro olmak üzere, şeker ve kahve diyebiliriz. Devrime giden sürecin başladığı meşhur Sierra Maestra dağlarının eteklerinde çok yüksek kalitede kahve yetiştiriliyor. Şehirlerarası seyahatlerde gözünüzün alabildiğine şeker kamışı tarlalarını izleyebiliyorsunuz.

Küba Purosu

Puro üretimi ülkenin itici gücü diyebiliriz. Senede 350 milyon puro üretilen ülkede bu stokun 100 milyonu yurt dışına ihraç ediliyor. Buradan Küba vatandaşlarının nasıl da puro düşkünü olduğu sonucunu çıkartabiliriz. Zira genç yaşlı herkesin elinde birer tane var.

kuba-purosu-cohiba
Trinidad kentindeki ağzından puro düşmeyen karizmatik dayı © Serhat Engul

Ben bir seyahatim sırasında Cordoba Puro fabrikasını ziyaret ettim ve “dizinde puro saran Kübalı güzel kadınlar” mitinin maalesef gerçek olmadığını gözlerimle gördüm. Grubumdaki birçok kişi için de bu öykünün gerçek olmaması hayal kırıklığı oldu. Fakat yine de güzel bir pazarlama yöntemi diyebiliriz.

Yine de fabrika her türlü ziyaret etmeye değer. Bir tüyo verelim: Küba’da elliden fazla puro markası var. Fakat en kaliteli markalar yerlilerden aldığım tavsiyelere göre; sırası ile Cohiba, Montecristo, Romeo & Julietta ve Partagas.

Küba’da Korsan İçkisi Rom

Korsanların içkisi olarak bilinen Rom ise Küba’nın milli içkisidir. Tüm dünyada Bacardi en ünlü rom markası olsa da aslında Küba’da üretilen bir içki değil.

Bacardi ailesi devrimden sonra birçok zengin gibi Küba’yı terk etmiş ve Amerika’da Florida’ya yerleşmiş. Havana’da fabrikasını ziyaret ettiğimiz Küba romu ise Havana Club. Havana Club fabrikasını ziyaret etmek bir Rom tadımından çok daha öte bir tecrübe diyebiliriz. En azından puro fabrikasında bulamadığımız güzel kızlar burada var. 🙂 Şaka bir yana fabrikayı çok nazik ve bilgili genç kızlar gezdiriyor. Sayelerinde Rom yapımının tüm aşamaların görüyorsunuz.

kuba-havana-club-rom-fabrikasi
Havana Club Rom Fabrikasının olduğu sokak © Serhat Engul

Rom fabrikasında en eski zamanlardan kalan ekipmanlar bile gözlenebiliyor ve rom çeşitleri tadılabiliyor. Bu tadımın önemini şöyle belirmek isterim: Üç çeşit rom çeşidi öne çıkıyor. 1 sene, 3 sene ve 7 sene bekletilmiş Rom. Hepsinin tadının, kalitesinin ve kullanım amaçlarının farklı olduğu mutlaka vurgulanıyor. Örneğin 7 senelik Rom, kokteyller için kullanılmak için çok kıymetli bir içki, onu daha çok sek içerek Rom’un tadına varmak gerek. 1 ve 3 senelik olanlar ise kokteyller için tercih edilebiliyor.

Küba’daki Klasik Amerikan Arabaları

Küba’nın en karakteristik özelliklerinden bir tanesi eski Amerikan arabaları. Sokaklarda cirit atan bu yaşlı makinelerin en yenisi devrimin yapıldığı yıl olan 1959 model. Devrim öncesinden kalan tüm arabalara gözü gibi bakmış Küba halkı. Tamir edip nesilden nesle miras olarak aktarmış.

Küba Devrimi Mirası Klasik Amerikan Arabaları

Küba Gezi Rehberi Klasik Arabalar
Küba sokakları böyle şahane arabalar ile dolu.

Günümüzde bile tıkır tıkır çalışan bu arabaların sırrı aslında araba tamirinin babadan oğla geçen bir gelenek olması… Herkes arabasını tamir edip kullanıyor. Biz ise modern araçlarımızla servislere muhtacız. Silecek suyu haricinde hiçbir şeyine dokunmayın ha! Diye uyarılıyoruz. Yoksa otomotiv sektörü nasıl ayakta kalabilir?

Bu konuyla ilgili bir yazı okumuştum. Toyota’nın bölge müdürlerinden birisi şöyle demiş: “Eğer herkes Küba’daki gibi arabalarını tamir edip kullansa, tüm otomotiv sektörü birkaç seneye çöker.” İşte kapitalizmin yararları ve zararları… Bir yandan istihdam sağlıyor, bir yandan da bizi köleleştiriyor. İnsan bazen Küba’daki umarsız insanlara ve markalardan bağımsız yaşama özeniyor. Fakat bir kez o sevda damarlara enjekte edilince markasız telefon bile kullanmak zor. Modern hayatın birçok şeyi zaten bir ikilem değil mi?

Sovyetlerin Çöküşü Ve Küba’nın Turizme Açılması

Küba, devrimin ardından Amerika’nın gazabından korunmak için Sovyetler Birliği ile yakınlaşmış. Uzun süren dayanışma ve kardeşlik, 1991’de SSCB’nin dağılması ile son bulmuş.

En büyük ihracat pazarı olan komünist blok çökünce, Küba maddi açıdan zor günler geçirmeye başlamış. İşte bu tarihten sonra çözümü turizmde bulmuşlar. Ülke gittikçe genişleyen bir şekilde turizme açılmış.

Yalnız bunun da bazı yan etkileri var. Örneğin yerel halk bir önceki başlıkta söylediğimiz gibi modern dünyanın nimetlerine aşina oluyor. Yerel insanların, ülkeyi ziyaret eden turistlerin marka giyimleri, telefonları ve belki gözlüklerinden etkilenmemesi mümkün değil. Ayrıca iletişim ile ilgili ne kadar izole bir ortamda yaşadıklarını fark ediyorlar. Çünkü Küba’da internet hizmeti oldukça sınırlı olarak sunuluyor.

Küba Gezi Rehberi

Küba Gezi Rehberi Küba Sokakları
Küba’da spor ve müzik çok önemli iki ihtisas dalı. Photo: National Geographic

İnsanların yeni araç veya telefon edinme isteğini gören Küba hükümeti, kademeli olarak insanlara özel eşya edinme hakkı veriyor. Ancak buna yerel halkın ulaşabilme kapasitesi çok düşük. Bu sefer de turizm aracılığı ile para kazanma hırsı ortaya çıkıyor. Kaçak puro satışı, fuhuş oranları yükseliyor. Hırsızlığı buraya katmıyorum, çünkü Küba’da suç oranları ciddi anlamda çok düşük. Uyuşturucu kullanımı ve şiddet Latin Amerika ülkelerine oranla çok az. Turistlere yönelik şiddet ise yok gibi bir şey. Çünkü çok ciddi yaptırımları var.

Küba Turistik Para Birimi CUC

Kübalılar turizmden maksimum fayda sağlamak ve ekonomik olarak paralarını dünya ile eşitlemek için “Convertible Peso” yani CUC isimli bir para basmışlar.

Bir turist olarak Küba’ya giden herkes elindeki parayı CUC’a çevirmek zorunda. CUC yerel halkın harcadığı Küba Pesosu’ndan yaklaşık 25-30 kat daha değerli bir para birimi ve 1 Amerikan Dolarına eşit. Yine de ülkeye gitmeden önce Dolar yerine EURO’yu tercih etmekte fayda var çünkü Dolar’dan yüksek komisyon alınıyor.

Yukarıda belirttiğimiz turizmden para kazanma hırsının bir sebebi de CUC elde etmek olsa gerek. Çünkü birçok elektronik eşya ancak CUC’un satın alma gücüyle elde edilebiliyor.

Tatil Şehri Varadero

Küba’da güneş, kum ve deniz üçlemesinin keyfini çıkarabileceğiniz yer Varadero şehri ve sahilleridir. Küba’ya seyahat eden acenteler artık Varadero şehrini de mutlaka programa dahil ediyorlar. 7-8 günlük yoğun kültür turları, bir Varadero tatil köyünde taçlandırılıyor.

Varadero’nun tatil köyleri Türkiye’deki standartlara alışmış insanlar için sıradan gelebilir. Çünkü CUC ile ödeme yaptığınız için oldukça pahalıya geliyor. Türkiye’deki tatil köylerinde çok daha uygun fiyata, çok iyi tatil yapmak mümkündür. Ancak Kanada ve bazı diğer Yeni Dünya ülkeleri için Küba oldukça çekici bir tatil merkezi… Hem güzel sahilleri, hem kültürü, hem de fıkır fıkır müzikleri ve danslarıyla… Karayip kültürü zaten başlı başına bir çekim gücü diyebiliriz.

Küba Başkenti Havana’da Cristobal Colon Mezarlığı

Küba Gezi Rehberi Kristobal Kolon Mezarlığı
Havana’nın açık hava müzesi gibi mezarlığı: Kristobal Kolon © Serhat Engul

Küba Gezilecek Yerler Ve Şehirler

Küba’ya yaptığım ilk ziyarette on günlük süre zarfında; Havana, Cienfuegos, Trinidad, Cienfuegos ve Santa Clara şehirlerini gezdim. Bu şehirlerin gezi rehberlerini ve Che ile Fidel’in hayatlarını çok yakında yayınlayacağım.

Herkese keyifli seyahatler dilerim.

Küba Gezi Rehberi Blog Yazısı By Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *