Louvre Müzesi Cam Piramidi

Louvre Müzesi Cam Piramidi ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Louvre Müzesi cam piramidi, Çin asıllı Amerikalı bir mimar olan I.M. Pei tarafından, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand‘ın isteği üzerine inşa edilmiş. Kendinden daha küçük üç tane ayrı piramit tarafından çevrelenen Louvre Piramidi, günümüzde Louvre Müzesi’nin giriş kapısı olarak da kullanılmaktadır.

Paris halkının bir kısmı, Louvre‘un karakteristik özellikleri ile bağdaşmadığı iddiasıyla piramidi kıyasıya eleştirmiştir. Öyle ki, bazıları işi Mitterand‘a “kendini ölümsüzleştirmek isteyen bir firavun” diye hakaret etmeye kadar götürmüştür.

Cam Piramidin Louvre Müzesi İle Yarışan Şöhreti

Ancak inşası sırasında kopan tüm bu patırtıya rağmen, piramit yabancılar tarafından çok sevilen ve rağbet gören bir eserdir. Öyle ki, bazı ziyaretçiler sırf piramidi görmek için bile gelirler. Çünkü piramidin namı görsel ve yazılı basın aracılığı ile tüm dünyaya yayılmıştır.

Bu kadar popüler olmasının Dan Brown tarafından kaleme alınan Da Vinci Şifresi romanına ve filmine konu olmasından kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira piramit yapılırken 4 milyon olarak beklenen senelik ziyaretçi sayısı, roman ve film art arda piyasaya çıkınca; 8 milyona kadar çıkmıştır.

Louvre Müzesi Cam Piramit

Louvre Müzesi Cam Piramidi
Louvre Müzesi Cam Piramidi

Louvre Müzesini Ziyaret Etmek

Louvre Müzesi muhteşem mimarisi ile dikkat çeken, saray gibi bir yer. Napolyon Bonapart tarafından müzeye çevrilen bu eşsiz müzede 35.000 parça eser sergileniyor. Sergilenen eserler M.Ö. 6. Yüzyıl’dan, M.S. 19. Yüzyıl’a kadar uzanan müthiş bir çeşitlilik gösteriyor.

Gezgin sitelerinde dolaşan bir hesaba göre, her eserin başında 30 saniye geçirilse, günde sekiz saatlik mesaiden 8 ayda ancak gezilebiliyormuş. Eğer yemeden içmeden, uyumadan ve hatta tuvalete hacet görmeye bile gitmeden gezmeyi göze alırsanız, 100 günde bitirmeniz mümkünmüş. Ben de yabancı haber kaynaklarının yalancısıyım!

Gerçekten devasa boyutlara sahip bir yer. Paris’in yerlisi olmadan müzedeki tüm eserleri görmek mümkün değil gibi gözüküyor. Paris’te bile otursanız, yaklaşık 1 senenizi harcamanız lazım. Müze içerisinde inanılmaz derinlikte bir tarihi miras yatıyor.

Louvre Müzesi Koridorları Ve İtalyan Eserleri Bölümü
Louvre Müzesi Cam Piramidi Louvre Müzesi Bilgi
Louvre Müzesi Koridorları

Louvre Müzesi Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Louvre Müzesi, bir müze kompleksi olarak dünyada eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Birçok farklı ve önemli özelliği bünyesinde toplar. Örneğin, dünyanın yüz ölçümü olarak en büyük müzesidir. Dünyada aynı anda en çok sanat eserinin sergilendiği müzedir.

Dünya gazete ve televizyonlarında en çok haber olan açık ara birinci müzedir. Bunun sebebi de yine Da Vinci Şifresi isimli romana konu olmasıdır.

Dünyanın en ünlü tablosu olan Leonardo Da Vinci‘nin Mona Lisa adlı eserinin de burada olduğunu vurgulayalım. Tüm bu özelliklerin doğal sonucu olarak, aynı zamanda dünyanın en meşhur müzesidir.

Dan Brown Romanına Konu Olan Ters Piramit

Müzenin alt katında, yeryüzündeki piramidin küçük bir yansıması gibi duran bir tersine piramid daha var. Dan Brown‘ın Da Vinci Şifresi romanında kutsal kasenin burada olduğu kurgulanmıştı.

Mimar Pei’nin Piramit Hakkındaki Açıklaması

Müzenin Amerikalı mimarı Pei, piramidin bu kadar meşhur olmasından sonra ilginç bir açıklamada bulunmuş. “Piramidin başlı başına ziyaretçileri çekeceğini ve bir tarihi eser muamelesi göreceğini hiç düşünmemiştim.” demiş. Öyle ya, Louvre gibi on binlerce sanat eserine ev sahipliği yapan bir müzede, Piramit gibi sonradan kondurulan bir şeyi görmek için milyonların gelmesi, popüler kültürün bir cilvesi olsa gerek.

Elbette bunda bir kötülük yok. Yalnız Dünyanın En İyi Müzeleri yazısında değindiğimiz diğer müzelere karşı, Louvre’un romanlara ve filmlere konu olması gibi haksız rekabet yaratan bir avantajı var.

En çok ziyaret edilen müzeler listesinde ikinci olan New York Metropolitan Müzesi de belki Amerikalı yazar veya film yapımcılarına başvurabilir. Gerçi şu anki haliyle bile Louvre Müzesi’nin hemen arkasından ikinci konumda bulunuyor.

Louvre Müzesi Cam Piramidi ve Mimarisi By Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *