Lyon Gezi Rehberi

Lyon Gezi Rehberi Ve Gezilecek Yerler

Fransa Yazıları – Bölüm 2

Nice şehrinde geçirdiğim iki günden sonra (Bkz: Nice Ve Monaco Gezi Notları) Fransa’nın Paris ve Marsilya’dan sonra en büyük şehri olan Lyon’a geçtim. Bu şehir aslında sırt çantası ile seyahat edenler için çok da popüler bir yer sayılmazdı. Buraya gelmek için özel nedenim ise Nice ile Paris arasında soluk almak ve Notre-Dame de Fourvière Bazilikası‘nın tepesindeki meleği fotoğraflamaktı. Şehrin panoramik manzaraları ve eşsiz restoranları ile ilgili şöhretine de kapıldığımı itiraf etmeliyim.

Fransa’nın gezdiğim diğer şehirlerine göre daha az turistik olan Lyon kentinde yalnızca bir gün geçirmiş olsam da; Fransızları öneceki şehirlere göre biraz daha net gözlemleme fırsatı buldum.

Lyon Kenti Ve Nefis Yemekleri

Öncelikle hangi Pastane veya restorana giderseniz gidin, sizi sabahları “Bonjour” veya akşamları “Bonsoir” diye sıcak bir nida ile karşılıyorlar. Aslında telaffuz edilen Bonjour sözünü fonetik olarak şöyle yansıtmak lazım; “Buonjouuurrr”.  Bu koskocaman selamlamadan sonra, tabii ki insanın neşesi de, iştahı da yerine geliyor.

Lyon’daki leziz kekler ve pastalarla süslü pastanelere bir kez gitmek insanı tiryakileştiriyor diyebilirim. Hayatımda yediğim en enfes brownie dilimini bu pastanelerden birinde yedim. Ertesi sabah aynı pastanede kahvaltı edebilmek için önünde kedi gibi dolandım fakat kapalıydı. Paris trenine yetişebilecek kadar zamanım kalmadığı için, ikinci kez  leziz yiyecekler üreten bu güzide mekânı ziyaret edemedim.

Lyon Kentinin Şık Café Ve Restoranları

blank
Lyon Kentinin Şık Café Ve Restoranları

Lyon Sokakları Ve Özgürlük

Lyon kentinde en kayda değer şey ise gençlerin alabildiğine özgür olmasıydı. Gürültü yapmak, koşup oynamak, sokaklarda öpüşmek, içmek, garip kıyafetlerle dolaşmak, hatta garip gösterilerle içki parası toplamak serbestti. Kimse dönüp onlara yan gözle bile bakmıyordu.

Şimdi diyeceksiniz ki “Ee! Ne var bunda? Türkiye’de de yapılabilir bunlar.” Fakat bu daha farklı bir şey. Tasvir etmek zor. Özgürlük, Fransa’da elle tutulabilir bir şey gibi…

Şehirdeki gezimin gündüz saatlerinde, yüze yakın gencin amacını tam olarak çözemediğim bir şey için meydanda toplandıklarını; gülüp eğlendiklerini, içtiklerini ve birbirlerini alkışlayarak dağıldıklarını gördüm.

Lyon Sokaklarında Gösteri

blank
Lyon Sokaklarında Gösteri

Lyon Kentinde Keyifli Bir Akşam Yürüyüşü

Akşam saatlerinde ilk bakışta orada ne amaçla toplandıklarını anlayamadığım bir grup köprülerden birinin önünde yoluma çıktı. Aralarından bir kız ve üzerine çöp poşeti geçirmiş bir delikanlı bana doğru yaklaştı. Kızla aramızda şu diyalog geçti:

–         Arkadaşımın suratına pasta yapıştırmak istermisin?

–         Oyununuza katılmak isterim. Fakat amacı ne bunun?

–         Sadece eğitimimiz için para topluyoruz.

–         Peki, ama pastayı yapıştırırken fotoğrafımızı çekeceksin : )

–         Olur.

Kızın üzerine pasta kreması sıktığı plastik tabağı elemanın suratına güzelce yapıştırıverdim. Çok da keyifli oldu 🙂 Karşılığında çantamın bozuk para bölümünden elime gelen ilk madeni parayı verdim. Yanlış hatırlamıyorsam bu bir 1 Euro idi. Çocuk önce bana, sonra paraya ve sonra yine bana baktı. Sonra da ona bir cumhuriyet altını vermişim gibi “Teşekkür ederim, umarım tatiliniz çok iyi geçer” dedi. Sonra bir kez daha teşekkür etti. Bense olayın verdiği şaşkınlıkla ona yanlışlıkla 2 Euro’luk madeni para verip vermediğimi düşünüyordum. Sonradan fark ettim ki; Fransa’da genelde sokakta para toplamak amacıyla müzik yapan veya herhangi bir gösteri icra edenlere 10,20 veya 50 cent haricinde para vermiyorlar.

Küçük Bir Şaka
blank
Pasta Yapıştırma Sahnesi 🙂

Lyon Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Aslına bakarsanız, Paris ile karşılaştırılmayacak kadar küçük ve kendi halinde bir şehir Lyon. Bu sebeple turistik noktaları da görece olarak az. Ancak ben böyle küçük ve düzenli kentleri çok sevdiğimden Lyon’a da ayrı bir sempati duydum. İspanya’yı gezerken de, Barselona ve Madrid şehirlerine nazaran çok küçük olan Sevilla kentini çok beğenmiştim. Sakin ve keyifli bir şehir hayatı sürülecek bir yer Lyon. Şehir merkezinde nefis restoranları, canlı müzik çalan şık barları var. Dünyaca ünlü Fransız Mutfağının en güzel yemeklerini yiyebileceğiniz bir şehir. Gezilecek yerleri ise öyle çok fazla değil. Birkaç kilise ve kent meydanından ibaret. Şehrin ortasından geçen nehir, şehre biraz güzellik ve hareket katıyor.

Lyon Kentinin Şık Köprüsü

Fransa Lyon Gezi Rehberi
Lyon Kentinin Şık Köprüsü

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Şehri gezme anlamında yaptığım ilk iş Lyon’un tepesindeki 19. Yy. yapımı Notre-Dame de Fourvière Bazilikası’nı gezmek ve tepesindeki meleği görüntülemek oldu. Bu yeşil melek seyahate çıkmadan çokça ilham aldığım, Barış Bakır’ın “Sırt Çantamda Avrupa” kitabının kapağını süsleyen melekti. Tek bir tabloyu görebilmek için (El Greco – Orgaz Kontu) Toledo şehrine gittiğim gibi, bana ilham veren bir heykel için de Lyon’a gelmeye üşenmemiştim.

Fakat oraya vardığımda fark ettim ki; Barış’ın kitabındaki o nefis fotoğraf muhtemelen helikopterle veya drone ile çekilmişti. Çünkü ne kadar tepeye çıkarsam çıkayım yine de çok aşağıdan kadraja alabildim.

O Kadar Zahmetten Sonra Yalnızca Bunu Çekebilmek Biraz Üzücü Oldu

blank
Lyon Notre-Dame Bazilikası Meleği

Ancak Sonradan Şunu İnternetten Buldum Ve Bayıldım

Bazilikadan Lyon Şehrini Seyreden Melek

blank
Notre-Dame de Fourvière Bazilikası Melek

Saint-Jean Katedrali

Gezdiğim ikinci yer ise Saint-Jean Katedrali oldu. 15. yüzyıla tarihlenen bu yapı Lyon Katedrali olarak da anılmakta. Özellikle sahilden bakıldığında şehre karakter katan güzel yapılardan birisi Saint-Jean Kilisesi…

Lyon Şehrindeki Saint-Jean Katedrali

Lyon Gezi Rehberi Blog Yazısı
Lyon Şehrindeki Saint-Jean Katedrali

Sokak Müzisyenleri

Bu tarihi eseri gördükten sonra Lyon sokaklarında başıboş turlamaya başladım ve ara sokaklardan birinde bir barın önünde bir jazz dinletisine denk geldim. Gezi boyunca karşılaştığım tüm sokak müzisyenlerini videoya kaydettiğim gibi, bu kısa dinletiyi de kayda aldım.

Lyon Kent Merkezindeki Restoranlar Ve Gece Hayatı

Seyahatim sırasında genelde hostellerde kaldığım için akşam birlikte vakit geçirecek arkadaş sıkıntısı çekmiyordum hiç. Oda arkadaşlarımla hemen kaynaşıp birlikte vakit geçirmeye başlıyorduk. Lyon’da hostel pek bulunmadığından iki yıldızlı biraz sade ve renksiz bir otelde konakladım. Seyahatimin başından beri ilk defa yalnız bir akşam geçirdim. Bu da benim kendimi sokaklara atmama neden oldu tabi… Lyon’un lezzetiyle meşhur restoranlarından birinde harika bir yemek yedim ve şarap içtim. Gece ise üç günde iki şehir değiştirmenin yorgunluğu ile güzel bir uyku çektim.

Lyon Kentinde Gece Hayatı

Lyon Gezi Rehberi 2018
Lyon Gece Hayatı

Lyon Şehrine Veda Ve Paris’e Yolculuk

Ertesi sabah beni Paris’e götürecek olan TGV trenine binerken Lyon düzenli şehir planı, enfes pastane ve restoranları ile hafızamda yer etmişti.

Seyahatin devamı için Paris Gezilecek Yerler isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Lyon Gezi Rehberi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *