Macaristan’da Yaşayan Türkler

Macaristan’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Amerika’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. Ardından yine birçok kişinin merakını cezbeden İskandinav uluslarına ve Okyanusya ülkelerine yöneldik, Norveç, İsveç, Yeni Zelanda ve Avustralya‘da yaşayan arkadaşlarımızla yapılan söyleşilerden içerik olarak oldukça zengin yazılar ortaya çıktı. Bu yazılarla ilgili linkleri yurt dışında yaşam başlığı altında bulabilirsiniz.

Macaristan’da Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım soru-cevap şablonunu kullandım ve Macaristan‘da yaşayan arkadaşım Erdem‘e de aynı soruları yönelttim. Merak edenlere faydalı olması dileğiyle başlayalım.

Macarlar Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Macarlar hakkında söyleyebilecek ilk şey açıksözlü ve direkt olmalarıdır. Bir ulusun tüm insanları için genel bir değerlendirme yapmak çok yerinde olmaz, ancak Türkiye’den geldikten sonra ilk gözlemlediğim ve çabucak benimsediğim özellikleri buydu.

Türkiye’deki durumun aksine, çoğu Macar, başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü fazla önemsemeden yaşamını sürdürüyor. Bunun vermiş olduğu rahatlık ile arkadaşça bir sohbet esnasında söylemek istedikleri hiçbir lafı sakınmıyorlar.

Bu davranış tarzı, alışık olmayanlar için ilk anda kırıcı gibi gözükse de, uzun vadede daha gerçekçi ve sağlam arkadaşlıkların kurulmasına temel hazırlıyor.

Eski ve Yeni Kuşaklar

Komünist rejimin içine kapalı dönemini yaşamış olan Macarlar, genelde yabancı insanlara kolayca güvenmiyorlar. Biraz kötümser ve içe dönükler. Ancak yetişen yeni kuşaklarda bu izlerin azalarak yok olduğu da açıkça görülüyor.

Özellikle Budapeşte dışına çıktığınızda, kendi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Macar geleneklerine olan ilginizi gösterdiğinizde ise onların gerçek ve canayakın yüzlerini görebiliyorsunuz.

Ben şahsen ilk geldiğim günden beri geleneksel müzik, spor ve yemeklerini çok beğendiğimden dolayı, Türkiye’de olduğundan bile daha fazla misafirperverlik ve yakınlık gördüm.

Mevsimsel olarak insan davranışlarının inanılmaz ölçüde değiştiğini de eklemem gerek. Kışın işe giderken gözlemlediğiniz asık suratlı insanlar, havalar ısınınca tam tersi bir kimliğe bürünüyorlar.

Macaristan’da Yeni Kuşaklar Geleneksel Kültüre Bağlı Yetişiyorlar

macaristanda sosyal ve kültürel hayat
Macaristan’da Yaşam, Göçmenlik

Macaristan’da Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Pek bilinmese de, Macaristan aslında bir festivaller ülkesi. Her mevsimde, ülkenin her yerinde büyük-küçük yüzlerce festival bulmak mümkün. Bunlara Avrupa’nın her yerinde kutlanan Noel vs. gibi bayramları katmıyorum. Çok sayıda klasik ve geleneksel müzik-dans festivalleri, yemek, şarap/bira/pálinka festivalleri ve benim en çok keyif aldığım spor festivalleri var

Budapeşte Dışındaki Yerel Festivallere Katılın!

Spor, sanat ve geleneksel Macar mutfağı festivalleri yurt çapında en çok ilgi gören festivaller diyebilirim. Budapeşte’deki büyük festivaller yabancı turistler tarafından büyük ilgi görürken, Budapeşte dışındaki festivaller ancak yerel katılımcıları ve komşu ülke vatandaşlarını çekiyor. Macaristan’ı ve Macarları anlamak isteyen kişilerin kesinlikle Budapeşte dışındaki (turistik olmayan) yerel festivallere katılmaları gerekir diye düşünüyorum.

Macaristan’ın Tüm Dünyadan Turist Çeken Ozora Festivali

macaristanda yaşam
Ozora Festivali

Budapeşte’nin Gece Hayatı

Gece hayatına çok ilgim olmasa da, Budapeşte’nin çok hareketli ve renkli bir gece hayatı olduğunu biliyorum. Budapeşte’nin merkezi semtlerinde hiç bitmeyen bir gece hayatı ve sabaha kadar eğlence/aktivite var.

Termal Tesisler Ve Sağlık Turizmi

Macaristan, termal kaynaklar bakımından da çok zengin bir ülke. Osmanlı döneminden kalma geleneksel termal tesisler ve modern tesisler gibi seçenekler var. Bu zenginlik, sağlık turizmine de ciddi katkı sağlıyor. Özellikle Budapeşte’deki tarihi termal tesisleri burada betimlemek çok zor, tecrübe edilmesi gerekiyor.

Macaristan, bir kara ülkesi olsa da, sıcak mevsimlerde irili ufaklı yüzlerce göl serinlemek için imdada yetişiyor. Deniz kıyısında doğup, büyümüş ve su sporlarıyla senelerce uğraşmış biri olarak, denizin yerini tutmasa da, göllerin de kendine has bir kültürü ve güzelliği olduğunu idrak ettim.

Sosyal Yaşam İçin Hobi Kulüpleri

Rutin sosyal hayata değinecek olursak, özellikle benim yaş grubumdaki (30’lu yaşlar) kişilerin hemen hepsinin bir hobisi var. Burada müzik ve spor aktiviteleri, Türkiye’dekine göre daha ucuz ve arz/talep oranı çok yüksek. Gündüz çalışan insanlar, iş sonrasında genellikle mutlaka bir aktivite ile meşguller. Asıl arkadaş çevresi, işyerinde veya ikamet edilen yerlerde değil, bu tip ortamlarda oluşuyor.

Son olarak, Macar şarapları henüz kesinlikle hak ettiği kadar tanınmıyor. Çok kaliteli şaraplar mevcut ve fiyatlar çok uygun. Ülkenin şarap bölgelerindeki çok sayıdaki butik şarap üreticilerini ve mahzenlerini ziyaret etmek ve tatmak, en sevdiğim aktivitelerden biri.

Macaristan’da Yaşam

macarlar nasıl insanlardır
Macaristan Yerel Dansları

Macaristan’da Ekonomik Şartlar İyi Mi? Macaristan’da Yaşamak Pahalı Mı?

Macaristan’ın ekonomisi, gelişmiş Batı Avrupa ülkelerine kıyaslandığında elbette aynı hacme sahip değil. Buna karşılık kendi yağıyla kavrulan bu ülkede, gelişmiş Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sarsıcı ekonomik krizler de olmuyor.

Macaristan halen kendi para birimini kullanıyor ve halk Euro para birimine geçmek konusunda isteksiz. Ekonomist değilim ama bu durum Macar ekonomisini ciddi dalgalanmalardan ve krizlerden koruyor gibi görünüyor.

Bunun yanında maaşlar Avrupa standartlarına göre bir hayli düşük. Özellikle giriş seviyesindeki pozisyonlar ve asgari ücret, Avrupa ortalamasının altında. Ancak hayat buna orantılı olarak daha ucuz. Özellikle Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında, hayat çok daha ucuz diyebilirim.

Macaristan’da Yükselen Emlak Fiyatları

Son yıllarda bu konuda sorun yaratan tek şey, emlak piyasası. Macaristan’da hiç terör saldırısı olmadığından ve en güvenli ülkeler arasında sayıldığından dolayı, terör tehlikesi olan ülkelerdeki varlıklı kişiler buradan gayrimenkul almaya başladılar.

Bu talep Macaristan’da emlak piyasasını ciddi oranda yükseltti. Hayat ucuz olsa da, en azından şimdilik Budapeşte’de uygun fiyata kiralık veya satılık ev bulmak kolay değil. Özellikle de orta seviye maaşlı işlerde çalışan veya iş hayatına yeni atılan kişiler için.

Macar Evleri Kendine Has Bir Mimariye Sahip

macaristana yerleşmek istiyorum
Geleneksel Macar Malikaneleri

Macaristan’da Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Bu konuda elimden geldiğince net ve açıklayıcı olmaya çalışacağım. Macarlar, Batı veya Kuzey Avrupa ülkeleri kadar liberal insanlar değiller. Özellikle Schengen sınırlarını korumak için Sırbistan sınırına çektikleri tel örgülerden dolayı, Avrupa içinde ırkçılık ve ayrımcılıkla suçlanıyorlar.

Benim kendi tecrübeme göre, Macarlar kesinlikle ırkçı insanlar değiller. Ancak varlıklarını ve geleneklerini koruma konusunda çok titiz ve hassaslar. Macar nüfusu da, diğer birçok Avrupa ülkesindeki gibi azalıyor. Bununla birlikte çok sayıda Orta Doğu‘lu göçmenin Avrupa’ya gelmek istemesi ve bu kişilerin imajı onları korkutuyor.

Macarlar Aslında Göçmen Karşıtı Değiller!

Dışarıdan bakıldığında göçmen karşıtı bir ülke gibi görünse de, içeriden gözlemleyince durumun farklı olduğunu anlıyorsunuz. Macarların göçmen akışına karşı tepkileri, Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerdeki içe kapalı ve bazen agresif göçmen gruplarla ilgili gözlemlerinden kaynaklanıyor.

Bu tarz kendi içine kapanan ve ötekileşen göçmen grupların, Macaristan’da da ortaya çıkmasını istemiyorlar. Kendi hayat tarzlarını dikte eden insanlar olmadıklarını gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim. Yalnızca Macar nüfusu da diğer Avrupa ülkeleri gibi azalıyor ve kendi kültürlerini korumaya çalışıyorlar.

Macar Kültürüne Uyum Sağlamanın Yolları

Burada 5 kış mevsimi geçirdim ve 1 yıldan uzun süredir kalıcı olarak yaşıyorum. Bu süre zarfında bir kere bile herhangi bir ayrımcılık, sözlü saldırı hatta ima ile bile karşılaşmadım. Resmi ofislerde dahil olmak üzere, Budapeşte içinde veya dışında en ufak kötü bir tecrübem/izlenimim yok.

Sosyal hayatta kesinlikle kabul etmeyecekleri bir durum, başka birinin kendilerine yüksekten bakmasıdır. Macaristan’da alçakgönüllü ve saygılı insanların bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Burada Macar dili öğrenilirse ve toplumu anlayıp kurallarına uyulursa, muhtemelen uyum sorunu da yaşanmayacaktır.

Macaristan’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları

macaristanda yaşam şartları nasıldır
Macar Festivalleri

Macaristan’da İklimin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Burada tam olarak dört mevsim yaşanıyor ve insanların psikolojisi ve davranışları bu mevsimlerle inanılmaz derecede senkronize olmuş durumda.

Ben Macaristan’a taşınmadan önce, Türkiye’de turistik bir bölgede çalıştığımdan; sadece kış aylarını burada geçiriyordum. Genelde soğuk bir kış mevsimi ve melankolik bir atmosferi vardı (ki ben bunu da çok severim). İstanbul ve Bodrum gibi yerlerden sonra, doğal olarak tamamen yerleşmek konusunda tereddüt ettiğim oluyordu. Ama bahar ve yaz ayını bir kere görmek, ikna olmak için yeterli oldu. Kar ve yağmurda asık suratlarla işe giden insanlar, bir anda hayattan zevk almayı seven, gülümseyen ve eğlenen insanlara dönüştüler. 5 yıl boyunca sadece kışın gelerek neler kaçırdığımı o zaman gördüm.

Bu konuyu daha detaylı anlatmak gerçekten zor, sadece buraya yerleşmeyi düşünen kişilere her mevsimde en azından birer hafta geçirmeden karar vermemelerini tavsiye edebilirim.

Macaristan Doğal Güzellikler Açısından Zengin Bir Ülke

macaristanda göçmenlik hakkında bilgi
Macaristan”ın Doğal Güzellikleri

Macaristan’a Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Bu tamamen kişiye bağlı. Yukarıda bahsettiğim gibi, buranın kültürünü, değerlerini ve geleneklerini doğal olarak beğenen biri çok rahat bir şekilde uyum sağlayacaktır. Bu, yerel topluluğun içine girmek ve kabul görmek için önemli bir anahtar olduğundan, bunları beğenmeyen veya eleştiren kişiler en iyi ihtimalle toplumun arasına karışmakta zorlanabilir ve yalnız kalabilirler.

Bence bu konu, Macaristan’ı başka bazı Avrupa ülkelerinin fazlasıyla bireysel yaşam tarzından farklılaştıran nokta. Zaten Macar adetleri ile haşır neşir olmamak büyük kayıp olur. Kendi milliyetinden insanlarla belli bir çember içinde hapis kalmaktansa, yerleşilen ülkenin insanları ile kaynaşmak, kişilerin hayatına renk katacaktır.

Macaristan’da İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Belli bir samimiyete ulaşılıp, karşılıklı güven sağlandığında, Macarlar ile çok sağlam arkadaşlıklar kurulabilir ve her konuda çok açık sözlü tartışmalar da yapılabilir. Bir Macar ile bu seviye bir arkadaşlığınız olduğunda, bireysel yaşam tarzına sahip birçok Avrupa ülkesinden daha samimi bir kültüre sahip olduklarını fark edebilirsiniz.

Macaristan’da Nereden Alışveriş Yapılır, Gündelik Yaşam Nasıldır?

Macaristan’da güçlü bir geri dönüşüm ve ikinci el alışkanlığı mevcut. Elden çıkarmak istediğiniz aşağı yukarı her şeyi bağışlayacak veya satacak bir platform veya yer bulabilirsiniz. Özellikle bebek ve çocuk giyimi için sürekli büyük ölçekte pazarlar kuruluyor ve çok ucuz fiyatlara her türlü giyim ürünü bulunabiliyor. İsraftan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorlar, dolayısıyla bebek-çocuk giyimi gibi kısa süreli kullanılan ürünler, hemen bu tip organizasyonlarda değerlendiriliyor.

Ben şahsen yerel pazarlardan alışveriş yapmayı seviyorum. Ülkede 4 mevsim yaşandığından dolayı, her mevsimde pazarlar farklı ürünlerle dolup taşıyor. Bunun yanında et ürünleri konusunda istemeyeceğiniz kadar çok seçenek var. Bu tip pazarlarda geyik vs. gibi av hayvanları da dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekler çok uygun fiyatlara alınabilir.

Bunların dışında birçok Avrupa ülkesinde de olan market/alışveriş zincirleri vs. burada da her yerde mevcut.

Macaristan’ın Şehirleri Güzel Bir Mimariye Sahip

macaristanda yaşayan türkler
Budapeşte Şehir Manzarası

Macaristan’da Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Bizim (Macar eşimle beraber) burada bir evimiz olduğundan, hayat kurma kısmı daha çok çalışma hayatını kurmaktan ibaretti. Daha önceden burada zaman geçirdiğimden ve belli bir çevrem olduğundan dolayı adapte olma sürecim zor olmadı.

Macar vatandaşlığı aldıktan sonra, izin vb. gibi prosedürler ortadan kalktığı için çok fazla zorlanmadım. Ancak oturma/çalışma izni prosedürleri evlilik harici yerleşmeye çalışan insanlar için yorucu olabilir. Macaristan’da hala bu tip işlemlerde zor bir bürokrasi var. Dil engeli de araya girince, doğal olarak çok kolay olmuyor. Göçmenlik bürosu dışındaki resmi ofislerde pek fazla İngilizce bilen olmadığını göz önünde bulundurmak gerek.

İşlemler tamamlanıp bu izinler çıkana kadar, Macarca bilen birinin yardımına ihtiyaç duyulabilir. Eğer iş bulup gelinecekse, muhtemelen şirket bu konuyla ilgili destek verecektir.

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Almanın Şartları Nelerdir?

Ben öğrenci olarak gelmediğimden bu konu ile ilgili detaylı bilgim yok ama internette birçok Türk öğrenci grupları mevcut. Erasmus programıyla gelen çok sayıda öğrenci de var. Ben sosyal medyada gördükçe onların sorularını da elimden geldiğince yanıtlıyorum, dolayısıyla şartları bilmesem de burada iyi ve kaliteli bir üniversite eğitimi aldıklarını ve bunun yanında iyi vakit geçirdiklerini biliyorum.

Budapeşte Macaristan’da Yaşam için Tercih Edilen Şehirlerden

macaristanda yaşam şartları
Budapeşte

Macaristan’da Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Budapeşte’nin yanında, göçmenler veya öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirler Szeged, Pécs ve Debrecen. Bunlar özellikle bu şehirlerdeki okullardan dolayı tercih ediliyor. Belki de turizm ile uğraştığım için benim tercihim halen Budapeşte.

Budapeşte dışındaki şehirlerden birçoğunu gezme fırsatım oldu ama hiçbirinde yaşamadım. Dolayısıyla sosyal hayat ile ilgili detaylı bilgi veremiyorum ancak Budapeşte şehir merkezinden çıkıldığı an, Macaristan’ın ormanları ve doğası gerçekten çok etkileyici.

Budapeşte’de çalışıp çevre ilçelerde yaşayan insanlar genelde doğa ve ormanlar ile çevrelenmiş durumdalar. İnsan, Budapeşte’de hem şehir hayatının her imkanını yaşayabilir hem de kolaylıkla doğada vakit geçirebilir.

Macaristan’da Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

11 thoughts on “Macaristan’da Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

 1. Sanırım 2. Dünya savaşından sonra kimseye inşaat ruhsatı verilmemiş.

  Bilgiler için teşekkürler.

 2. Serhat bey merhaba
  Ben Bulgaristan vatandaşıyım eşim ve çocuğum da. 1 kızım var, 3 yaşında kendisi tip1 diyabet hastası. Türkiye ve Bulgaristan’da eğitim ve tedavi hiç iyi görünmüyor. Almanya ve Macaristan’da çok iyi olduğunu duydum. Eşim ve ben Macarca veya İngilizce bilmiyoruz. Macaristana nasil yerleşebiliriz? Kızımı orada diabet hastanesinde nasil tedavi ettirebilirim ve okula nasil gönderebilirim? Macaristandaki Türk arkadaşınız beni bilgilendirebilir mi aracı olur musunuz? Teşekkür ederim saygılarımla.

  1. Merhaba İsmail Bey, sorularınıza en doğru şekilde cevap verebilecek kişi; bu yazıyı hazırlarken bilgi ve tecrübesini paylaşan Erdem Bey’dir. Kendisi ile irtibat kurmanızı sağlayacağım. Kolaylıklar dilerim.

 3. Merhaba Macaristan’dan bi iş teklifi aldım ama eşim tr de kalmak zorunda ve 5 yaşında bir kızım yeni doğacak bi çocuğumuz olacak sadece cocuklardan dolayı karar vermede zorluk yaşıyoruz.. Orda bu yaşlar için eğitim nasıl oluyor hiç bilmiyoruz bilginiz varsa ve bilgi paylaşırsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Sibel Hanım, bildiğim kadarıyla Macaristan’da eğitim oldukça kaliteli. Zaten bu yazıyı yazarken söyleşi yaptığım arkadaşım Erdem, kızının eğitimi için Macaristan’ı daha uygun gördüğü için oraya taşındı. Eşi Macar olmasına rağmen uzun yıllar Türkiye’de yaşadılar. Ancak çocuğun eğitimi için orada daha iyi fırsatlar gördükleri için taşınmaya karar verdiler. Bu kadarını biliyorum. Umarım işinize yarar. İyi şanslar.

 4. Merhabalar Serhat Bey, Macaristan’da Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra orada kalıp iş hayatıma orada devam etmek istiyorum. Vatandaşlık almam mümkün müdür veya vatandaşlık almadan da çalışma devam edebilir miyim? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

  1. Merhaba Okan, maalesef bu detaylı sorulara artık cevap veremiyorum. Bu yazıyı yazmama vesile olan arkadaşım Erdem Kutlu, çok sayıda talep gelmesi üzerine soruları cevaplamaktan yoruldu ve şu an itibariyle sorularınızı artık ona iletemiyorum. Sana iyi şanslar dilerim.

 5. Slm serhat bey kardeşim
  Ben ist. Şirketim vardı kapatmak zorunda kaldım.
  Macaristan’da yaşamak istiyorum oraya yerleşmek için ne yapmam gerekiyor Saygılarımla selamlıyorum Orhan

  1. Merhaba Orhan Bey, maalesef Macaristan ile ilgili sorulara artık cevap veremiyorum. Bu yazıyı yazmama yardımcı olan Macaristan vatandaşı dostum Erdem Kutlu, artık soruları cevaplamayı bıraktı. An itibariyle sorularınızı ona iletemiyorum. Size iyi şanslar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *