Ferdinand Macellan Kimdir?

Macellan Kimdir, Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Özet Bilgi

Ferdinand Macellan 1480 yılında Portekiz‘de doğdu. Çocukluk yaşlarından itibaren denizcilikle iç içe olan Macellan, dümencilik ve haritacılık konularında uzmanlaştı. 20’li yaşlara geldiğinde, denizlerde büyük filoları yönetiyor ve savaşlara giriyordu.

Kutsal Roma İmparatoru V. Charles (Şarlken) tarafından desteklenen Macellan, Hindistan‘a gitmek için mümkün olan en kısa yolu bulmak istiyordu. Kendisinden önce bu işe girişmiş olan Kristof Kolomb, Hindistan’a gitmek isterken Karayip Adaları‘na çıkmış ve Amerika kıtasını keşfetmişti. Macellan’ın amacı ise Pasifik Okyanusu‘nu aşmaktı.

Macellan Kimdir, Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Macellan’ın denizlerdeki ilk macerası, 1509‘da Afrika’nın doğusuna sefer yapan Portekiz donanmasına katılmasıyla başladı. Portekizliler, Umman Denizi civarlarında Memlük Devleti‘nin donanmasını büyük bir yenilgiye uğrattı.

Bundan iki yıl sonra yönettiği Portekiz filosu ile önce Malezya‘ya, sonrada Endonezya‘ya gitti. Endonezya’daki Maluku Adaları‘nda dünyanın o dönemdeki en kıymetli baharatlarını buldu. Bu sebeple de bu adacıklara “Baharat Adaları” adını verdi.

Macellan’ın Portekiz Krallığı’ndan Ayrılması

Macellan, 1513 yılında Fas‘ta Portekiz Krallığı adına savaşırken yaralandı. Bu yetmezmiş gibi, Araplar ile yasa dışı ticaret yaptığına ve bu işten servet edindiğine dair haksız suçlamalarla karşılaştı. Bu iftiraya inanan Portekiz Kralı, Ferdinand Macellan ne kadar çabalamış olsa da, bir daha onun komutasına gemi vermedi.

Macellan’ın İspanyol Donanmasına Geçmesi

1517 yılında dönemin en önemli denizcilik limanlarından Sevilla‘ya yerleşti. Denizlerde birbirine rakip olan iki ülkeden, İspanya‘ya hizmet etmeye karar vermişti. Tam da bu dönemde Vatikan tarafından Portekiz ve İspanya arasındaki sömürgecilik yarışına bazı sınırlar getirildi.

Katolik dünyasının lideri Papa‘nın ortaya koyduğu Tordesillas Antlaşması‘na göre, Brezilya kıyıları Portekiz‘e kalırken; geri kalan tüm Amerika kıyıları İspanya‘ya kalıyordu.

Bu yeni anlaşmaya göre, Macellan‘ın geçeceği -ve sonradan Macellan Boğazı olarak anılacak olan- deniz yolu; İspanya‘nın himayesinde kalıyordu. Macellan’ın tam da bu dönemde İspanya Kralı Şarlken ile anlaşmış olması, ona büyük avantaj sağlayacaktı.

Macellan’ın Yolculuğu ve Keşifleri

Macellan, büyük yolculuğa çıkacağı 1519 yılına kadar haritalar ve eski kaynaklar üzerinde çalıştı. O dönemdeki tüm denizciler gibi, Antik Yunan kayıtlarından dünyanın yuvarlak olduğunu idrak etmişti. Avrupa‘dan, daha önce keşfettiği Baharat Adaları‘na gitmenin kısa bir yolunu bulmayı çok istiyordu.

Aslına bakıldığında devamlı Doğu istikametinde ilerleyerek Asya‘ya ulaşmak yeni bir fikir değildi. Kristof Kolomb da aynı şekilde Asya‘ya ulaşmak istemiş, ancak Amerika Kıtası‘nın varlığını bilmediği için Atlantik Okyanusu‘nu aştıktan sonra geldiği toprakları Asya sanmıştı. Halbuki vardığı yer Orta Amerika‘daki Karayipler‘di.

Macellan ise İspanya’dan yola çıkarak Amerika Kıtası’nın güneyindeki Macellan Boğazı’ndan geçti ve Pasifik Okyanusu‘na açıldı. Dünya tarihinde Pasifik’i baştan başa geçmeyi başaran ilk denizci olarak tarihe geçti.

Dünya Haritası Üzerinde Macellan’ın Seyahat Rotası

Macellan kimdir kısaca
Ferdinand Macellan’ın Buluşları

Antik Çağ‘dan beri en önemli ticaret yolları olan İpek Yolu ve Baharat Yolu‘na denizden ulaşmak, Avrupalı kaşiflerin en büyük hedefiydi. Böylece karadan ilerleyen geleneksel kervan ticareti son bulacaktı. Çünkü bu şekilde ticaret yapmak, yol üstündeki bütün ülkelere vergi ödemeyi gerektiriyordu.

Macellan’ın Karşılaştığı Zorluklar

Elbette Macellan’ın Pasifik Okyanusu‘nu aşması, üst satırlarda özet geçtiğimiz kadar kolay olmadı. İspanya‘dan tam techizatlı 5 gemi ile ayrılan Macellan, Brezilya kıyılarını izleyerek Güney istikametine giderken filosunda isyan çıktı. İsyan girişimi sırasında gemilerden biri parçalandı.

İspanya’dan yola çıktıktan 13 ay sonra (Ekim, 1520) Macellan Boğazı’na ulaşan gemiler, bu zorlu yoldan ancak bir ayda geçebildi. Üstelik gemilerden bir tanesi boğazdan geçerken karaya oturdu ve mürettebatı ile birlikte İspanya’ya geri döndü.

Yolculuğun 17. ayına gelindiğinde gemiler Pasifik’i aşmış ve Guam Adası‘na varmayı başarmıştı. Filipinler‘e doğru ilerleyen Macellan‘ın filosunda, başlangıçtaki 270 mürettebattan yalnızca 150 kişi kalmıştı.

Macellan Kimdir, Kısaca Hayatı ve Keşifleri

Macellan hayatı kısaca
Macellan Dünyanın Şeklinin Yuvarlak Olduğunu İspat Etti

Ferdinand Macellan’ın Ölümü

Filipinler’de yerel krallardan Rajah Humabon ile tanışan ve onunla ticaret yapan Macellan, onun girişeceği bir savaşta yardımcı olmaya karar verir. Ancak iki yerel kabile arasındaki savaşta öldürülür. (Nisan, 1521)

Macellan’ın zamansız ölümü üzerine, tayfaları Filipinler‘deki savaştan kaçar ve yolculuğa devam ederler. Rotada belirlendiği üzere Endonezya‘daki Baharat Adaları’na varırlar ve böylece yolculuk hedefine ulaşmış olur. Artık en önemli ithal ürünlerden baharata, deniz yoluyla ulaşmak mümkündür.

Filodan kalan tek gemi olan Victoria, İspanyol kaptanın önderliğinde 1522’nin Kasım ayında İspanya‘ya geri dönmeyi başarır. Böylece Ferdinand Macellan’ın hayali gerçekleşmiştir.

Macellan Kimdir Kısaca Hayatı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *