Malezya Hakkında Bilgi Ve Gezi Rehberi

Malezya Hakkında Kısa Bilgi Ve Gezi Rehberi 

Malezya, Güneydoğu Asya’nın en güzel ve en güvenli bir ülkelerinden biridir. Komşuları Tayland, Singapur, Vietnam, Endonezya ve Kamboçya gibi ülkelerdir.

Malezya Türklerden Vize İstiyor Mu?

Malezya Türkiye’den vize istemeyen ülkelerdendir. Türk vatandaşları bordo pasaportla ve vizesiz seyahat edebilirler. Malezya’da vizeye gerek olmadan 90 gün konaklamak mümkündür.

Malezya’nın Dünya Haritası Üzerindeki Yeri

Dünya Haritasında Malezya Nerede?

Malezya’nın Nüfusu

Asya’nın ortalama nüfusa sahip ülkelerinden olan Malezya’da yaklaşık 35 milyon kişi yaşamaktadır.

Malezya’nın Dini Nedir?

Malezya ağırlıklı olarak Müslüman bir ülkedir. Nüfusun %62’si Müslüman, %10’u Budist, %6’sı Hristiyan ve geri kalanın büyük çoğunluğu da Hindu’dur.

Malezya’nın Bağımsızlığı İlan Etmesi

Malezya, 1957 yılında İngiliz sömürgesi olmaktan kurtulmuş ve bağımsızlığını ilan etmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilmiş ve savaşın sona ermesi ile Japon işgalinden kurtulmuştur.

Malezya Gezi Ve Seyahat Rehberi

Malezya Hakkında Kısa Bilgi Ve Gezi Rehberi
Malezya Nerede? Vize Var Mı? Malezya Hakkında Kısa Bilgi

Malezya Hakkında Kısa Bilgi Ve Gezi Rehberi

Malezya muhteşem sahilleri ve kumsalları ile bir doğa harikasıdır. Kültür turizmi açısından da oldukça doyurucu bir tarihi mirası vardır. Hem deniz, kum ve güneş tatili; hem de kültür gezisi için tercih edilebilecek ülkelerden biridir.

Oldukça kaliteli turizm tesislerine sahiptir ve çok güvenli seyahat edilebilen bir ülkedir. İnsanları oldukça güler yüzlü, naif ve misafirperverdir.

Aşağıdaki satırlarda Malezya seyahatiniz için faydalı tavsiyeler ve çok sorulan sorulara pratik cevaplar bulabilirsiniz.

Malezya Uçak Bileti Fiyatları Ne Kadar?

Malezya’ya Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçuşları vardır. 2017 yılı itibariyle THY ile İstanbul – Kuala Lumpur direk uçuşları gidiş dönüş 2750 lira civarındadır. Uçuşlar dövize endeksli olduğu için, uçak bileti fiyatları sürekli değişmektedir. Bilet fiyatını Dolar bazında not edersek belki uzun vadede daha faydalı olabilir. Biletler ortalama gidiş-dönüş 800 Amerikan Doları civarındadır.

Malezya’nın Yerel Para Birimi Nedir?

Malezya parasının adı Ringgit’tir. 2017 yılı döviz kurları itibariyle 1 Türk Lirası = 1.2 Malezya Ringgiti’ne denk gelmektedir. İki para biriminin değerleri birbirine çok yakındır.

Malezya Pahalı Mı?

Malezya yerel para birimi TL’den güçlü değildir. Bunun yanında Malezya’da her keseye uygun konaklama ve gezi imkanı vardır. Yani Türkiye gibi turizm yelpazesi geniştir. Malezya gezisi, Asya’nın gelişmiş ülkelerine oranla görece olarak ucuz ve ekonomik bir tatil olacaktır.

Langkawi Adalarındaki Plajlar

Langkawi Adalarındaki Plajlar

Malezya’da Gezilecek Ve Görülecek Noktalar

Dilerseniz Malezya’da gezilecek dört önemli yeri özet geçelim.

Kuala Lumpur Şehri Ve Petronas İkiz Kuleleri

Şehir yaşamı, alışveriş ve gece hayatı için başkent Kuala Lumpur şehir merkezi tercih edilebilir. Kuala Lumpur modern bir mimari ile inşa edilmiş oldukça gelişmiş bir şehirdir. Yerden yaklaşık 492 metre yükseklikteki ikiz gökdelenler Petronas İkiz Kuleleri meşhurdur. İki kule birbirine bir köprü ile bağlanmıştır.

Malezya’daki Kuala Lumpur Petronas İkiz Kuleleri
Petronas İkiz Kuleleri, Malezya

Cameron Highlands

Yerel yaşamı ve tarım faaliyetlerini gözlemlemek için doğa yürüyüşlerine uygun bir bölgedir. Bölge Çay tarlaları ile doludur, turistik ziyarete açık çay fabrikaları ziyaret edilebilir. Kafeteryalarında taze çay ile birlikte yerel tatlıların tadına bakılabilir.

George Town Şehri

Malezya’nın en çok ziyaret edilen kültür mirası şehridir. Penang Adası’nda bulunan ve Unesco tarafından 2008 yılında dünya mirası listesine eklenen Georgetown, tarihi sokaklarının mimarisi ve neşeli atmosferi sebebiyle mutlaka ziyaret edilmelidir. Şehrin gece hayatı da oldukça hareketlidir.

Malezya’nın George Town Şehri
Malezya’nın Georgetown Sokakları

Langkawi Adaları

Dünya çapında gezi rehberleri Malezya adına açtıkları bölümlerde bu adadın fotoğrafını kullanmaktadır. Malezya tatili deyince akla gelen ilk yerdir. Güzel kumsallar, deniz kıyısı restoranlar ve otantik bir deneyim için mutlaka ziyaret edilmelidir. Kültür ve doğa gezilerinden sonra deniz kum güneş üçlüsü ile rahatlamak için tercih edilebilir.

Malezya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Malezya’nın Okyanus kıyısı bir ülke olarak deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfağı vardır. Türk vatandaşlarının Uzakdoğu ülkelerinde yeme içme konusuna biraz problem yaşadığı malum. Ancak uluslararası fast food zincirleri ve butik restoranlar ile bu sorun rahatlıkla aşılabilir.

Malezya’da Kaç Gün Kalınmalı?

Deniz kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak ve yerel kültürü gözlemlemek için bir haftalık bir tatil yeterli olacaktır. Malezya’nın yukarıda saydığım üç gezilecek noktasının tadını çıkarmak ve rahatlatıcı bir tatil yapmak için en az 6 gece konaklama düşünülebilir.

Malezya Georgetown Sokakları Duvar Sanatı İle Meşhur
Malezya Hakkında Kısa Bilgi Ve Gezi Rehberi
George Town Grafiti

 

Malezya’da Nerede Kalınır?

Malezya daha önce de değindiğimiz üzere turizm açısından oldukça gelişmiştir. Ortalama bir otel odası fiyatı gecelik 40 ila 60 Ringgit civarındadır. Sırt çantalı seyahatseverler için ise oldukça ekonomik hostel imkanı bulunabilir. Hostelde paylaşımlı bir odada kalmak 20 Ringgit’ten başlar. Bu da 20 TL’den ucuz bir rakam.

Malezya’da Yerel Turlara Katılmak

Bireysel seyahatlerde, gezilecek yerleri öğrenme ve yerel kültür hakkında sağlıklı bilgi edinme açısından en az bir gün yerel tur rehberi ile gezmek tavsiye edilir.


Önerilen Diğer Blog Yazıları

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Ülkeler Tam Liste


Malezya Hakkında Kısa Bilgi Ve Gezi Rehberi  – Yazarlar: Serhat & Duygu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *