Michelangelo Buonarroti Kimdir?

Michelangelo Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Michelangelo Buonarroti, Leonardo Da Vinci ile birlikte Rönesans döneminin en ünlü ismidir. Michelangelo‘nun ismini Floransa‘daki Davut Heykeli, Vatikan‘daki Sistine Şapeli Freskleri veya Roma‘daki Pieta Heykeli sebebiyle mutlaka duymuşsunuzdur.

Bu yazıda ise Michelangelo hakkında çok bilinmeyen gerçeklerden bahsedeğiz. Michelangelo Buonarroti‘nin eserlerinin arkasında hangi şifreler ve gizemlerin saklandığına göz atmaya çalışacağız.

Michelangelo Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri

Michelangelo Buonarroti, 1475 yılında İtalya‘da doğmuş ve 1564 yılında Roma‘da hayata gözlerini yummuş. 89 yıllık ömrüne sayısız sanat eseri sığdıran Michelangelo’nun en bilinen eseri Davut Heykeli‘dir. Aynı zamanda Vatikan Müzeleri içinde bulunan Sistine Şapeli‘ndeki tavan süslemeleri de nefes kesicidir.

Rönesans Sanatçıları denilince akla gelen ilk üç isim Leonardo Da Vinci, Michelangelo Buonarroti ve Raffaello Sanzio‘dur. Michelangelo ismini taşıyan sanatçılardan en ünlüsü olsa da, şöhreti ona yaklaşan ve bazen birbiriyle karıştırılan bir ressam daha vardır.  (Bkz: Michelangelo Merisi da Caravaggio)

Michelangelo Buonarroti Sanat Eserleri

blank
Sistine Şapeli

Michelangelo Dünyaca Ünlü Heykeltraş, Ressam ve Mimar

Evet Michelangelo başlıktaki özellikleri ile dünyaca meşhurdur. Şimdi çok daha az bilinen başka bir meziyetinden bahsedeğiz. Michelangelo‘nun bir yazar ve şair olduğunu eminim çoğumuz bilmiyoruz. Gerçi hakkında derinlemesine bir araştırma yapana kadar ben de bilmiyordum.

Michelangelo yaşadığı gönül ilişkilerinden aldığı ilhamla, yüzlerce mektup ve şiir yazmış ve günümüze 300 tanesi ulaşabilmiş. Yalnız Michelangelo bir sanat ve bilim insanı olduğu için, yazılarında sorgulayıcı bir tarz kullanmış.

Yazılı eserlerinde olaya felsefi yaklaşan, sürekli bir şeyler öneren; aşkı, tutkuyu, sadakati ve bunların insan ruhundaki iz düşümünü sorgulayan bir tarz benimsemiş.

Michelangelo’nun Antik Çağ Sanatına İlgisi Ve Taklit Eserler Üretmesi

Michelangelo, 1496 yılından itibaren, Antik Çağ‘da ortaya konmuş olan bazı eserleri model alarak onları kendi çizgileri ile tekrar üretmiş. Örneğin Sleeping Cupid adlı heykeli aslına uygun bir şekilde tekrar yaptıktan sonra, eskimiş bir görünüme sahip olması için toprağa gömmüş. Uzun bir süre beklettikten sonra, Kardinal Riaro‘ya oldukça yüksek bir fiyata satmış.

Michelangelo’nun bu şekilde eski eserleri yeniden üretmesi, tarihte onun şöhretinin tüm dünyaya yayılmasına doğrudan katkı yapmış.

Not: Cupid, Yunan mitlerindeki Aşk Tanrısı Eros’un, Roma mitolojik inancındaki karşılığıdır. Cupid’in en ünlü heykellerinden bir tanesi Psyche Revived by Cupid’s Kiss adıyla Louvre Müzesi‘nde sergilenir. Bu heykelin romantik hikayesini Cupid Ve Psyche isimli yazıdan okuyabilirsiniz.

Sistine Şapeli Freskleri İçin Aslında Michelangelo Seçilmemişti

Michelangelo‘nun sanat dünyasında yükselişte olduğu dönemde, Raffaello Sanzio, resim konusunda rakipsizdi. Raffaello’nun bu şöhreti sebebiyle, Papa II. Julius, Sistine Şapeli’ni süsleme görevini Rafaello’ya verdi. Ancak o dönemde Michelangelo‘nun yükselişi sınır tanımıyordu ve Raffaello‘nun beklediği bazı işleri kapmaktaydı.

Raffaello belki kıskançlığı, belki de gururu sebebiyle Michelangelo‘nun yapamayacağını düşündüğü bu riskli işi ona vermek istedi. Papa’yı Sistine Şapeli‘ni süsleme işini Michelangelo’ya vermesi için ikna etti ve arkasına yaslanıp olacakları izlemeye koyuldu. Çünkü Michelangelo’nun Papa‘yı hayal kırıklığına uğratacağından emindi. Böylece Michelangelo sanat dünyasından silinip gidecek, Raffaello‘nun şöhretini gölgelemeyi de bırakacaktı.

Ancak herkesin bildiği üzere Michelangelo üzerine düşen bu görevi fazlasıyla yerine getirdi. Hatta öyle ki, Michelangelo’nun şöhretinin bugünlere ulaşmasında en büyük rolü; Sistine Şapeli Freskleri sağladı. Günümüzde Vatikan Müzeleri içinde bulunan Sistine Şapeli’ni günde 25.000‘den fazla insan ziyaret ediyor. Bu sebeple Michelangelo‘nun bu kıyasıya rekabette, son gülen taraf olduğunu söyleyebiliriz.

Vatikan Müzeleri’ndeki Sistine Şapeli Tavanı

blank
Vatikan Müzeleri

Michelangelo’nun Eserlerine İmzasını Bırakması

Michelangelo‘nun yazılı olarak imzasını bıraktığı tek eser, Aziz Petrus Katedrali‘ndeki Pietà heykelidir. Pietà, Meryem Ana‘nın; Hz. İsa‘nın cansız bedenini kucağında tuttuğu sanat eseridir.

İtalya’nın en büyük ve en önemli kilisesi olan St. Pietro Bazilikası‘nın (Aziz Petrus Katedrali) içinde bulunur. Michelangelo ortaya koyduğu bu eserde, Hz. Meryem‘in göğsüne belli belirsiz bir imza atar. Ancak bundan sonra yazılı imza bırakmak yerine, fresklerine kendi suretini gizlemeyi uygun görür.

Örneğin Sistine Şapeli’ni süsleyen “Last Judgement” (son hüküm, kıyamet sonrası yargı günü) isimli, Sistine Şapeli duvarını boydan boya kaplayan freskinde; kendini St. Bartholomew tarafından tutulan bir adam olarak resmeder.

Michelangelo Eserlerinin İsimleri ve Anlamları

Michelangelo Buonarroti Kimdir
Aziz Petrus Bazilikası

Michelangelo’nun Davut Heykelini Iskarta Mermerden Yapması

Bu konu Michelangelo ve onun sanat kariyeri ile ilgili en ilginç konulardan birisi. Zira Michelangelo eserleri için malzeme seçiminde çok titiz biri olduğu halde, David Heykeli için kimsenin rağbet etmediği bir mermer bloğu sahiplenmiştir.

Bahsi geçen bu mermer, 40 yıldır bir köşede duran ve kaderine terk edildiği için özelliğini yitirmeye başlamış. Yine de Michelangelo hiçbir sanatçının istemediği bu mermerden, dünyanın en çarpıcı sanat şaheserlerinden birini yaratmayı başarmıştır.

Günümüzde Floransa‘da bulunan Davut Heykeli, günde binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan, dünyanın en popüler heykeli. Ancak son zamanlarda yapılan analizlerde, mermerin düşük kalitesi yüzünden; heykelin olması gerektiğinden çok daha büyük bir hızla bozulmaya başladığı tespit edilmiş.

Michelangelo’nun Ünlü Eseri Davut Heykeli

michelangelo eserlerinin isimleri ve anlamları
Davut Heykeli

Michelangelo’nun Kimsenin Sanatını Beğenmemesi

Michelangelo hayatı boyunca evlenmedi ve çocuk sahibi olmadı. Biseksüel olduğuna ve hem erkek, hem de kadın arkadaşları olduğuna dair söylentiler vardır. Michelangelo eşsiz yeteneği sayesinde, zengin olmasına rağmen; hiçbir zaman gündelik hayata dair şeylere önem vermemiş. Örneğin hiç kıyafet almazmış ve üstündeki şeyleri aylarca giyermiş.

Yaşlandıkça yıkanmayı da bırakmış ve giysiler üzerine yapışmaya başlamış. Öyle ki, öldüğünde üzerinden kıyafetlerini kazıyarak çıkarmışlar. Ömrünün son yıllarında inzivaya çekilmiş ve kendini sadece işine vermiş. İnsanlarla da ancak iş gereği mecbur kalırsa görüşüyormuş.

Michelangelo, aynı Leonardo Da Vinci gibi, kendi yaptığı işleri asla beğenmez ve kendini çok sert eleştirirmiş. Mektuplarında Sistine Şapeli‘nde yaptıklarından bahsederken, “Ben aslında ressam değilim.” deyip, o işten de memnun kalmadığını vurgulamış.

Onun bu memnuniyetsiz ve her şeyi eleştiren tavrı, bazen çevresindekileri de çileden çıkarmış. Aynı dönemin ünlü heykeltraşlarından Pietro Torrigiano, Michelangelo’nun sivri dilinden nasibini almış olacak ki; bir gün dayanamayıp onun burnunu kırmış.

Michelangelo Kimdir Kısaca Hayatı

michelangelo kimdir kısaca
Tanrı ve Adem

Otobiyografisi Kendisi Hayattayken Basılan Tek Sanatçı

Bu ilginç yaşam tarzı ve sıradışı yeteneği sebebiyle, İtalyanlar Michelangelo’nun karakterine büyük hayranlık beslemişler. Bu sebeple kendisine ilahi veya kutsal anlamına gelen “il divino” demişler. Eserlerindeki bu muhteşem ilhamı, Yaradan‘dan aldığını düşünmüşler.

Bu büyük talebin ardından, Michelangelo da kendi otobiyografisini yazmaya koyulmuş. Michelangelo kendisi ve eserleri ile ilgili sürekli mektuplar yazan ve günlükler tutan biri olduğundan, öz yaşam öyküsünü kaleme alması da çok zor olmamış. Zira ünlü sanatçı mektuplarında, insanlarla olan ilişkilerini ve eserlerine hayranlık besleyen kişileri de not etmiş.

Papalık tarafından sıkça kendisine çeşitli konularda eserler sipariş verildiğinden, tüm bu eserlerin oluşum süreci de dikkatle kayda alınmış ve Papalık arşivlerinde korunmuş. Bu sebeple ne kadar kendine has ve çoğu insana garip gelecek kişilik özelliklerine sahip olsa da, Michelangelo‘nun hayatı, anıları ve sanat eserleri hakkında bolca bilgiye sahibiz.

Aziz Petrus Bazilikası İnşaatına Eşlik Etmesi

Vatikan’daki Katolik Kilisesi, emeklilik yıllarını yaşayan 74 yaşındaki Michelangelo’ya; Aziz Petrus Bazilikası‘nın bir türlü bitmeyen inşaatına el atması için adeta yalvarmış.

16 Yüzyıl‘da yeniden inşa edilen Aziz Petrus Bazilikası‘nın kubbesi ve dev boyutlarının altından kalkamayan mimarlar, Michelangelo’nun tavsiyelerinden faydalanmışlar.

74 yaşındaki Michelangelo, 89 yaşında vefat edene kadar; Kilisenin inşaatına eşlik etmiş. Yaptığı hesaplamalar ve yönlendirmeler sayesinde, Vatikan’ın kalbindeki bu dev kilisenin kubbesini tamamlamayı başarmışlar.

Vatikan St Pietro Katedrali’nin Michelangelo İmzalı Kubbesi

michelangelo hayatı kısaca
St. Pietro Katedrali Kubbesi

Michelangelo Kısaca Kimdir Yazısı Kaynak:

8 Interesting Facts about Michelangelo that Might Surprise You


Michelangelo Kimdir, Hayatı ve Eserleri by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *