Milano Kentindeki Duomo Katedrali

Milano Gezi Rehberi

İtalya Gezisi Yazıları – Bölüm 1 – Milano Gezi Rehberi

Interrail Seyahatine Başlangıç

Interrail tren seyahatinin yeni popüler olmaya başladığı dönemlerde; İtalya, Fransa ve Hollanda‘yı kapsayan bir gezi yapmıştım. Hayatımın en güzel macerası olan bu yolculuğu bir yazı dizisi olarak sizlerle paylaşmak isterim. Yolculuk öncesinden başlayarak, şehir şehir gezeceğimiz bu yazı dizisinin ilk durağı İtalya’nın Milano Şehri olacak.

İtalya Yolculuğu Öncesi

Senelerdir hayalini kurduğum İtalya yolculuğuna İstanbul – Milano seferini yapan bir uçakla Sabiha Gökçen‘den yola çıkarak başlamaya karar verdim. Vize işlemlerimi hallettikten sonra 22 günlük sınırsız interrail biletimi aldım. Uçakla Milano‘dan başlayıp İtalya‘da 6, Fransa‘da 3 şehir gezecek ve Amsterdam‘dan uçakla dönecektim. Yanıma alacağım çantamı yeterli giyecek ve acil durumlar için birkaç konserve balıkla doldurduktan sonra arta kalan tüm boşluğu rehber kitaplar ve fotoğraf makinesi ekipmanları ile doldurdum.

Yola çıkma günü gelip çattığında arabamla havalimanına giderken kulağımda Joy FM’de o an çalınmakta olan Bob Dylan’ın “Knocking on Heaven’s Door” şarkısının güzel tınısı ve anlamlı sözlerinin yankılandığını hala çok net hatırlarım. Bende bir şekilde “Cennetin Kapısını Çalmaya” gidiyordum kendimce. Senelerdir hayalini kurduğum cennet olan İtalya’nın kapılarına gittikçe yükselen bir şiddetle vurmaya başlamıştım bile… Ve o kapılar tüm görkemiyle bana ardına kadar açılacaktı…

Milano Gezi Rehberi Blog Yazısı

İstanbul’dan havalandıktan bir buçuk saat sonra Milano’da şehrin biraz dışında bulunan Orio El Serio Havalimanı’na indim. Buradan şehir merkezine gitmek otobüsle bir saatimi aldı.

İtalya’nın kuzey şehri Milano’nun güzel sokakları, sıcak insanları, pizza dükkanları ve birbirinden şık vitrinli mağazaları ile beni içine çekmeye başlamıştı bile. Gucci, Armani, Ferrari, Hugo Boss gibi markaların mağazaları her yerdeydi. Tarihsel açıdan ne kadar Floransa, Roma ve Venedik gibi şehirler yanında fakir kalsa da; Milano, İtalya’nın moda ve finans merkezi olarak bilinen oldukça şık bir şehir.

Akşam 19:00 saatinde kalkacak Venedik treninden önce şehri keşfetmek için yaklaşık 5 saatim vardı. İlk iş olarak tren istasyonuna gidip çantamı emanete bıraktım. İtalya’da trenle seyahat edenler için garlarda gayet güvenli ve sorunsuz bir bagaj emaneti olduğunu söylemeliyim. Metro ile şehrin alışveriş ve tarihi merkezi olan Duomo’ya kısa sürede vardım.

Metro istasyonundan çıktığımda karşımda tüm ihtişamı ile Milano Katedrali‘ni görünce dona kaldım diyebilirim. Dünyanın en büyük katedrallerinden olan bu devasa yapıyla daha metro merdivenlerinden gün ışığına çıkar çıkmaz karşılaşmayı beklemiyordum. İtalya bana ilk sürprizini yapmıştı işte! Bundan sonra da daracık ara sokaklardan geçip haritalarda büyük imgelerle belirtilmiş olan tarihi eserleri ararken İtalya görsel cömertliğiyle beni şaşırtmaya devam edecekti.

  • Duomo Di Milano Katedrali

Duomo Di Milano, yani Milan Duomosu yapımına 1386’da başlanmış Gotik tarzda dev bir katedral. Yapımı beş yüzyıl sürmüş olan katedral Roma’daki Aziz Petrus Katedrali‘nden sonra boyut olarak İtalya’nın en büyük katedrali konumunda. Binanın en çarpıcı özelliği 135 kule külahı, sayısız heykelleri ve çatısı.  157 m’lik uzunluğu ve en geniş noktasındaki 92 m’lik eniyle Dünyanın en büyük gotik katedrallerinden biri olarak kabul edilir.

Milano Gezi Rehberi Yazısı

Milano Gezi Rehberi blog yazısı
Duomo Di Milano Katedrali
  • Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo’nun hemen yanında Galleria Vittorio Emanuele II adında kendine has mimarisi ile çok dikkat çekici bir alışveriş merkezi var. 1865 yılında mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanan galerinin biraz trajik bir hikayesi var. Binanın tasarımcısı olan mimar Mengoni, 12 sene boyunca yapının inşasında çalıştıktan sonra açılmasından yalnızca kısa bir süre önce çatıdan düşerek hayatını kaybetmiş.

1877 yılında açılmış olan bu yapının görsel olarak en etkileyici tarafı ortası bir kubbe ile tamamlanan cam ve metal karışımı tavanı. Latin haçı biçiminde tasarlanmış olan galerinin sekizgen biçimli merkezinde dört kıta ile (Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika) sanat, tarım, bilim ve endüstriyi temsil eden mozaikler dikkati çeker. Yerdeki mozaikler zodyak sembolleri ile süslenmiştir.

Bu ufak çaplı kültür turu beni öylesine acıktırmıştı ki; ilk işim Milano Katedrali‘nin tam karşısında bulunan meydanın tümüne hakim, manzaralı bir restoranda iki tabak spagetti bolonezi mideye indirmek oldu. Tabiki enfes mozarelli peyniri eşliğinde…

Milano Şehri Gezi Rehberi

Milano seyahat tavsiyeleri ve önerileri
Galleria Vittorio Emanuele II

Milano’dan Trenle Venedik Yolculuğu

Birkaç saat Duomo meydanı çevresinde  zaman geçirdikten sonra metro ile geri dönüp Milano-Venedik seferini yapacak olan trene bindim. Yolculuğum yaklaşık 3 saat sürecekti. Akşam 22:00 civarı Venedik’te olacaktım.

İtalya’daki trenler hakkındaki ilk izlenimim oldukça konforlu ve dakik olmaları. Trende bulunduğum kompartımanda bir İtalyan ve bir Fas vatandaşı vardı. İtalya yolculuğum süresince her trende olduğu gibi burada da vaktim, gideceğim yere varana kadar vagondakilerle sohbet ederek geçti. Türkiye hakkında bir çok şey biliyorlardı. Ara sıra kesintiye uğrayan fakat yol boyunca süren tren sohbeti onların benden önceki duraklarda inmeleri ile son buldu.

Venedik’e varmama öyle az kalmıştı ki! Çok heyecanlıydım. Beni Venedik’in iki ayrı parçadan oluştuğu ve eğer kanallarla süslü gerçek Venedik’e gitmek istiyorsam kara kısmında kalan Venedik Mestre istasyonunda inmemem gerektiği konusunda uyardılar. Bende tavsiyelerini dikkate alarak son durak olan Venedik Santa Lucia istasyonunda indim. Devamını Venedik Gezi Rehberi isimli yazıda okuyabilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *