Miniatürk Müze Ziyareti Hakkında Bilgi

Miniatürk Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından kurulan Miniatürk’te, Türkiye‘nin üzerinde bulunduğu topraklarda iz bırakmış tüm medeniyetin mimari eserlerini bir arada görmek mümkün.

2013 mayıs ayından beri hizmet veren Miniatürk’te, 3000 yıllık bir tarihi kapsayan eserlerin maketleri sergileniyor. Miniatürk, İstanbul‘da çocukların ve büyüklerin bir arada zaman geçirebileceği ender yerlerden biri.

Miniatürk‘ün içinde geniş bir alana yayılmış maketlerin yanısıra; mikro müzeler, eğlence alanları ve restoran da bulunuyor. Eğlence alanında mini stadyum, kumandalı tekne, feribot, Miniatürk gezi treni, masal ağacı, labirent & satranç alanı ve helikopter simülasyonu bulunuyor.

Miniatürk’te Görülecek Neler Var?

Mayıs 2013’te açılan Miniatürk’te günümüzün Türkiye coğrafyasına ait muhteşem tarihi eserler var. Ancak Miniatürk‘ün sundukları yalnızca Türkiye toprakları ile sınırlı değil. Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri, Türklerin hüküm sürdüğü ve tarihi eserler miras bıraktığı tüm ülkelere yer verilmiş.

Türk tarihini ve Türklerin tarihteki mimari gelişimini miniklere öğretmek için özenle seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar eserlerin maketleriyle boy ölçüşebiliyor, onlara yukarıdan bakabilme imkânına sahip oldukları için de mimari yapılarını kolayca kavrayabiliyorlar.

“Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli”

‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan 60 bin metrekare üzerine kurulu Miniatürk’ün dörtte birini maketlerin yer aldığı alan oluşturuyor. Anadolu topraklarında yer alan kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, anıtlar ve heykellerin maketlerini görme şansını bulabilirsiniz.

Miniatürk İstanbul’da Çocukların Görmesi Gereken Yerlerden
Miniatürk Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri
Miniatürk Hakkında Bilgi

Miniatürk’teki Aktivite Ve Etkinlik Alanları

Maketlerin bulunduğu devasa alanın yanı sıra Miniatürk’te, Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzeleri, restoran & cafe, hediyelik eşya dükkanı, sergi salonu, açık hava gösteri alanı, çocuklar için oyun parkı, feribot, kumandalı tekne, gezi treni, masal anlatan ağaç, olimpiyat stadı ve 4 büyüklerin şovları, satranç ve labirent alanı bulunuyor. Miniatürk’te Türkiye-İstanbul Simulasyon Helikopter Turu da yapabilirsiniz.

Miniatürk’teki En Güzel Tarihi Eserler

Ziyaretçiler, yaklaşık 2500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen ve dünyanın yedi harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı’nı (Bkz: Efes Antik Kenti) ve Halikarnas Mozolesi’ni (Bkz: Bodrum) görme imkânını da elde ediyor. Günümüze ulaşamayan Halikarnas Mozolesi’nin parçaları İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

Elektronik Bilgi Sistemi

Sesli rehberlik sisteminin ilk kez uygulandığı Miniatürk’te sistem, eserlerle ilgili Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere dokuz farklı dilde bilgi veriyor.

Mini Stadyum Maketi

Eğlence alanında yer alan Mini Stadyum maketi, 53 bin seyirci kapasiteli özel localara sahip modern ve interaktif bir stad. Mini Stadyum maketinde takımların kumbarasına para atıldığında, stadın ışıkları yanıyor; takımın marşı çalıyor, bayrağı ekranda dalgalanıyor ve futbolcuları sahaya çıkıp seremoniye katılıyor. Marşın bitiminde seremoni sona eriyor ve futbolcular tekrar soyunma odasına geri dönüyor.

Miniatürk Gezi Treni

20 yetişkin ve çocuğun binebildiği Miniatürk Gezi Treni ile tüm alanı turlayabilirsiniz. Masal Ağacı ise çocuklara 6 farklı masal anlatıyor. Miniatürk’te Flyride Helikopter Turu Simülasyonu ile rüzgâr, yağmur, kar, dokunma gibi gerçekçi efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu Türkiye ve İstanbul turu yapabilirsiniz.


Miniatürk Giriş Ücreti 2019

Miniatürk giriş ücreti 7,5 Türk Lirası‘dır. Öğrenci, öğretmen ve askeri personel için indirimli bilet fiyatı 3 TL‘dir.  Ayrıca her 10 öğrenciye karşılık, bir refakatçi öğretmen ücretsizdir. Yabancı ziyaretçiler için Miniatürk girişi 15 TL‘dir.


Miniatürk Ziyaret Saatleri 2019

Miniatürk haftanın her günü sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.


Miniatürk Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Haliç kıyısında Sütlüce’de açık alana kurulmuş olan Miniatürk’e toplu taşıma ile rahatlıkla gidebilirsiniz.

Eminönü’nden: 47, 47Ç, 47E, 47N numaralı belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Mecidiyeköy ve Şişli yönünden gidecekseniz 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsünü,

Taksim’den gidecekseniz 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsünü,

Topkapı yönünden gidecekseniz 41 ST (Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsünü,

Dolmabahçe’den TB 1 otobüsünü tercih edebilirsiniz.

Metrobüs ile gelecek olanlar, Halıcıoğlu durağında indikten sonra 41 ST (Seyrantepe-Topkapı) Belediye Otobüsüne veya dolmuşuna binip Miniatürk durağında inerek müzeye ulaşabilirler.

Miniatürk resmi internet sitesi: https://www.miniaturk.com.tr/tr/bilet-fiyatlari

Miniatürk Giriş Ücreti ve Müze Ziyaret Saatleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *