Tarihi Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Tarihi ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Mısır Çarşısı, Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçası olarak 1664 yılında hizmete açılmıştır. Osmanlılar bir cami inşa ettiklerinde, yanına bir de çarşı inşa ederlerdi. Bu çarşılardaki işletmelerden edinilen kira geliri ile de caminin bakımı ve onarımı sağlanırdı. Böylece külliye bölgeye büyük bir ticari ve sosyal hareketlilik getirirdi.

Eminönü Meydanı Ve Güvercinler

Tarihi Mısır Çarşısı’nın önündeki Eminönü Meydanı, İstanbul’un karakterinde önemli bir yer teşkil eder. Galata Köprüsü’nün öte yanından Tarihi Yarımada’ya ayak basanlar bu meydana ve çevresindeki çarşılara uğramadan geçmezler. Aynı gelenek boğazın öteki yakasından güzel bir vapur yolculuğu ile gelenler için de geçerlidir.

Eminönü Meydanı’ndaki Yeni Cami

Tarihi Yarımada’ya hem denizden hem de karadan yaklaşırken görülen şeylerden ilki Yeni Cami’nin enfes manzarası, Mısır Çarşısı ve önündeki kalabalık Eminönü Meydanı‘dır. Meydanın üzerinde uçan yüzlerce güvercin de manzaraya ayrı bir güzellik katar. Kuş yemi satıcılarından bir avuç yem alıp, güvercin beslemek de adettendir.

Eminönü Meydanı ve Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı tarihi hakkında kısaca bilgi
Eminönü Meydanı – Fotoğraf: Ara Güler

Mısır Çarşısı’nın Kuruluşu ve Tarihi

Osmanlı döneminde, Hindistan ve Uzak Doğu‘dan gelen baharatlar Mısır üzerinden kervanlarla İstanbul’a getirilirdi. Tarihi çarşı, bu malların toplandığı ve satıldığı yer olduğu için Mısır Çarşısı adını almıştır.

Mısır Çarşısı, bitişiğindeki Yeni Cami ile birlikte Valide Hatice Turhan Sultan tarafından inşa ettirilmiş ve 1665 yılında hizmete açılmıştır. Mısır Çarşısı içinde envai çeşit baharat ve şifalı bitkiler nedeniyle yabancı ziyaretçiler tarafından Baharat Çarşısı olarak bilinir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde burada sadece baharat satılırdı. Bugün ise baharat satan aktar sayısı oldukça azalmıştır. Çarşıda baharatın yanı sıra çeşitli hediyelik eşyalar, kurutulmuş meyveler, lokum, kuruyemiş, kuyum da satılır. Mısır Çarşısı günümüzde turistik bir evrim geçirerek, Kapalıçarşı’nın küçük bir kopyası haline gelmiştir.

Mısır Çarşısı’nı çevreleyen sokaklarda ise yerli halkın alışveriş yaptığı şarküteri, manav, kahveciler ve balıkçılar bulunabilir. Bu bölgede hafta sonları adım atacak yer bile bulunmaz. Eğer Mısır Çarşısı ve onu çevreleyen sokakları gezmek istiyorsanız, insan seline kapılıp bir yerlere doğru sürüklenmeye hazır olun.

Yeni Cami ve Mısır Çarşısı Manzarası

Mısır Çarşısı etrafında gezilecek yerler
Yeni Cami ve Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Çevresinde Gezilecek Yerler

Kapalıçarşı’nın batı çıkışında İstanbul’un en lezzetli Türk kahvesini satan ve önünde devamlı kuyruk olan Kurukahveci Mehmet Efendi bulunur. Taze çekilmiş kahvelerden yükselen enfes koku, Mısır Çarşısı’nın içine kadar gelir.

  • Mahmutpaşa Çarşısı

Mısır Çarşısı’ndan, Kapalıçarşı’ya çıkan yokuşta Mahmutpaşa Çarşısı uzanır.  Dar sokaklarda dizilmiş yüzlerce irili ufaklı dükkandan oluşan bu çarşı, genç kızların evlilik öncesi alışverişlerini yaptıkları yerdir. Çeşitli kumaşlar, yünler, yerel kıyafetler burada bulunabilir. Fiyatlar da çok uygundur.

  • Pandeli Restoran

Mısır Çarşısı’nın üst katında köklü bir restoran olan Pandeli vardır. Duvarları güzel çinilerle süslü bu geleneksel restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmak gerekir.

  • Hamdi Restoran

Yine çarşının çok yakınındaki Hamdi Restaurant diğer bir lezzet durağıdır. Mükemmel bir et lokantası olan Hamdi’nin terasından Haliç manzarasını izleyebilir ve kebap çeşitlerini tadabilirsiniz.

  • Rüstem Paşa Camii

Buralara kadar gelip de Rüstem Paşa Camii’ni ziyaret etmeden gitmeyin. İznik Çinilerinin en güzel dönemini yaşadığı 16. Yüzyıl‘da inşa edilen caminin sütunları ve duvarları muhteşem çini panolarla süslüdür. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı ve damadı meşhur Rüstem Paşa için inşa edilmiştir. İnşa eden kişi ise camiyi yaptırandan daha meşhurdur (Bkz: Mimar Sinan)

Mısır Çarşısı Ziyaret Saatleri

Mısır Çarşısı haftanın her günü ziyarete açıktır. Yalnızca Ramazan ve Kurban bayramlarında ve 29 Ekim Cumhuriyet bayramında kapanır. Sabah 08:00 ile akşam 19:30 arası çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Çarşının en yoğun olduğu saatler öğleden sonra başlar ve kapanışa kadar devam eder. Cumartesi günleri en çok ziyaretçi çektiği gündür. Hatta öylesine kalabalık olur ki, Mısır Çarşısı ve çevresinde yürünecek alan kalmaz.

Mısır Çarşısı Tarihi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *