Mısır Çarşısı

Tarihi Mısır Çarşısı Ve Eminönü Meydanı

Mısır Çarşısı, Yeni Cami Külliyesi’nin bir parçası olarak 1664 yılında hizmete açılmıştır. Osmanlılar bir cami inşa ettiklerinde, yanına bir de çarşı inşa ederlerdi. Bu çarşılardaki işletmelerden edinilen kira geliri ile de caminin bakımı ve onarımı sağlanırdı. Böylece külliye bölgeye büyük bir ticari ve sosyal hareketlilik getirirdi.

Vapurla Yaklaşanları Selamlayan Eminönü Manzarası
İstanbul Camileri
Kadıköy vapurundan Eminönü’nün muhteşem manzarası.

Eminönü Meydanı Ve Güvercinler

Tarihi Mısır Çarşısı önündeki Eminönü Meydanı, İstanbul’un karakterinde önemli bir yer teşkil eder. Galata Köprüsü’nün öte yanından Tarihi Yarımada’ya ayak basanlar bu meydana ve çevresindeki çarşılara uğramadan geçmezler. Aynı gelenek boğazın öteki yakasından güzel bir vapur yolculuğu ile gelenler için de geçerlidir.

Eminönü Yeni Cami

Tarihi yarımadaya hem denizden hem de karadan yaklaşırken görülen şeylerden ilki Yeni Cami’nin enfes manzarası, Mısır Çarşısı ve önündeki kalabalık meydandır. Meydanın üzerinde uçan yüzlerce güvercin de manzaraya ayrı bir güzellik katar. Kuşyemi satıcılarından bir avuç yem alıp, güvercin beslemek de adettendir.

Mısır Çarşısı İle Yeni Cami Arasındaki Eminönü Meydanı Ve Güvercinler
Mısır Çarşısı Ara Güler
Tarihi Mısır Çarşısı ve Eminönü Meydanı. Fotoğraf: Ara Güler

Mısır Çarşısı’nın Kuruluşu Ve Tarihi

Osmanlı döneminde, Hindistan ve Uzak Doğu‘dan gelen baharatlar Mısır üzerinden kervanlarla İstanbul’a getirilirdi. Tarihi çarşı, bu malların toplandığı ve satıldığı yer olduğu için Mısır Çarşısı adını almıştır.

Mısır Çarşısı, bitişiğindeki Yeni Cami ile birlikte Valide Hatice Turhan Sultan tarafından inşa ettirilmiş ve 1665 yılında hizmete açılmıştır.

Mısır Çarşısı içinde envai çeşit baharat ve şifalı bitkiler nedeniyle yabancı ziyaretçiler tarafından Baharat Çarşısı – Spice Bazaar – olarak bilinir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde burada sadece baharat satılırdı. Bugün ise baharat satan aktar sayısı oldukça azalmıştır. Çarşıda baharatın yanı sıra çeşitli hediyelik eşyalar, kurutulmuş meyveler, lokum, kuruyemiş, kuyum da satılır. Mısır Çarşısı günümüzde turistik bir evrim geçirerek, Kapalı Çarşı’nın küçük bir kopyası haline gelmiştir.

Mısır Çarşısı’nı çevreleyen sokaklarda ise yerli halkın alışveriş yaptığı şarküteri, manav, kahveciler ve balıkçılar bulunabilir. Bu bölgede hafta sonları adım atacak yer bile bulunmaz. Eğer Mısırı Çarşısı ve onu çevreleyen sokakları gezmek istiyorsanız, insan seline kapılıp bir yerele doğru sürüklenmeye hazır olun.

Baharat Çarşısı da olarak bilinen Mısır Çarşısı’nda envai çeşit baharat satılır
Mısır Çarşısı Baharatları
Mısır Çarşısı Baharatları

Mısır Çarşısı Çevresinde Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kapalıçarşı’nın batı çıkışında İstanbul’un en kaliteli Türk Kahvesi’ni satan ve önünde devamlı kuyruk olan Kurukahveci Mehmet Efendi bulunur. Taze çekilmiş kahvelerden yükselen enfes koku, Mısır Çarşısı’nın içine kadar gelir.

Mahmutpaşa Çarşısı

Mısır Çarşısı’ndan, Kapalıçarşı’ya çıkan yokuşta Mahmutpaşa Çarşısı uzanır.  Dar sokaklarda dizilmiş yüzlerce irili ufaklı dükkandan oluşan bu çarşı, genç kızların evlilik öncesi alışverişlerini yaptıkları yerdir. Çeşitli kumaşlar, yünler, yerel kıyafetler burada bulunabilir. Fiyatlar da çok uygundur.

Pandeli Restoran

Mısır Çarşısı’nın üst katında köklü bir restoran olan Pandeli vardır. Duvarları güzel çinilerle süslü bu geleneksel restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmak gerekir.

Hamdi Restoran

Yine çarşının çok yakınındaki Hamdi Restoran diğer bir lezzet durağıdır. Mükemmel bir et lokantası olan Hamdi’nin terasından Haliç manzarasını izleyebilir ve kebap çeşitlerini tadabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii

Buralara kadar gelip de Rüstem Paşa Camii’ni ziyaret etmeden gitmeyin. İznik Çinilerinin en güzel dönemini yaşadığı 16.yüzyılda inşa edilen caminin sütunları ve duvarları muhteşem çini panolarla süslüdür. Sultan Süleyman’ın sadrazamı ve damadı meşhur Rüstem Paşa için inşa edilmiştir. İnşa eden kişi ise camiyi yaptırandan daha meşhurdur: Mimar Sinan.

Rüstem Paşa Camii’nin İçi Ve Muhteşem İznik Çinileri
Rüstem Paşa Camii

Mısır Çarşısı Açılış Ve Kapanış Saatleri

Mısır Çarşısı haftanın her günü ziyarete açıktır. Yalnızca Ramazan ve Kurban bayramlarında ve 29 Ekim Cumhuriyet bayramında kapanır. Sabah 08:00 ile akşam 19:30 arası çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Çarşının en yoğun olduğu saatler öğleden sonra başlar ve kapanışa kadar devam eder. Cumartesi günleri en çok ziyaretçi çektiği gündür. Hatta öylesine kalabalık olur ki, Mısır Çarşısı ve çevresinde yürünecek alan kalmaz.


Önerilen Blog Yazıları:


Tarihi Mısır Çarşısı Ve Eminönü Meydanı – Serhat Engül

Tarihi Mısır Çarşısı Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *