info(at)istanbulclues.com

Moka Pot İle Evde Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot (Espresso Cezvesi) İle Kahve Yapmak

Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye’de kahve deyince akla yalnızca Türk Kahvesi ve hazır kahveler (Nescafe) gelirdi. Son yıllarda dünyanın meşhur kahve zincirlerinin art arda her köşede açılması ile çekirdekten taze çekilmiş kahvenin tadını aldık ve müptelası olduk.

Coffee Nero, Sturbucks, Caribou Coffee gibi yabancı kahve zincirlerinde, dünyanın herhangi bir yerindeki şubesinde hazırlanan standart kahveyi bulmak mümkün. Bu da kahve tiryakilerini, o markanın kalıcı müşterisi yapan bir etken. Ancak her canımız kahve çektiğinde bir kahve dükkânından kahve almak, bütçemize ağır hasarlar verebilir! O yüzden evde benzer kalitede kahve hazırlamanın bir yolunu bulmakta fayda var.

Moka Pot İle Evde Kahve Yapımı Tarifleri
Moka Pot Kahve Yapımı
Moka Pot Veya Espresso Cezvesi

Kahve Makinesi Mi? Moka Pot Mu?

Piyasada kapsül ile kahve hazırlayan pratik kahve makineleri var. Kahvenin toz halinde içinde bulunduğu kapsüller, yüksek basınçta su ve süt ile karıştırılıp, kahve hazırlanıyor. Bu hesaplı kahve makineleri Tchibo’dan edinilebilir.

İkinci bir seçenek de Nescafe kahve makineleri… Bu makinelerden de hazır kahve tadında ürün alınabiliyor. Nescafe tiryakileri için oldukça pratik bir çözüm.

Kahveyi çekirdekten çekip, barista elinden çıkmış gibi kahve hazırlayan makineler ise el yakıyor. Yüksek kalite bir kahve makinesi 1500 ila 2000 Dolar’dan aşağı değil.

Lezzetten ödün vermeyerek, ancak üst düzey bir kahve makinesinden alabileceğiniz verimi Moka Pot’tan almak mümkün. Bunun için başlangıçta 500 – 600 TL yatırım yapmanız gerekecek. Orta düzey bir kahve öğütücü, Bialetti Moka Pot ve Tchibo ev tipi süt köpürtücü üçlüsü işinizi görecektir.


İlginizi Çekebilir: İstanbul’un En İyi 3. Dalga Kahvecileri


Moka Pot Nedir? Nasıl kullanılır?

Moka pot kabaca üç parçadan oluşuyor. en alttaki hazneye koyulan su, ateşin oluşturduğu basınçla çekilmiş kahveye nüfuz ediyor ve üstteki kaba kahve olarak doluyor. Oldukça basit bir prensiple çalışan bu alet, ocakta unutursanız oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden hazırlarken başında durmakta fayda var. Zaten kahve birkaç dakika içinde hazır oluyor.

Moka Pot İle Evde Kahve Hazırlamak
Moka Pot
Moka Pot İle Evde Kahve Hazırlamak

Moka Pot İle Kahve Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle en alttaki su haznesini emniyet sübabına kadar soğuk suyla doldurmanız gerekiyor. Ortadaki filtre kısmına tercihen taze çekilmiş kahve ekleniyor ve aygıtın üst kısmı (çaydanlık diyelim) sıkıca kapatılıyor.

Yaklaşık 4-5 dakika ocakta durduktan sonra alt kısımdaki su basıncın etkisi ile filtredeki kahveden geçerek, çaydanlık kısmına doluyor. İşte taptaze ve leziz kahveniz hazır.

Moka Pot’a aynı zamanda Espresso Cezvesi deniyor ama tam anlamıyla yoğun kıvamlı bir espresso elde ettiğimiz söylenemez. Benim tecrübe ettiğim kadarıyla Espresso ile Americano arasında bir şey oluyor. Bu sebeple, Moka Pottan elde ettiğiniz baz kahveye az miktarda sıcak su eklerseniz Americano, sıcak süt eklerseniz Latte oluyor.

Süte ek olarak, “Caramel topping” olarak bilinen hazır karamel de eklerseniz Caramel Macchiato benzeri bir şeyler elde edebiliyorsunuz.

Süt köpürtme makineniz varsa, moka cezvesinden çıkan kahveye köpüklü süt ekleyerek, Cappuccino da hazırlayabilirsiniz.

Cappuccino Hazırlamak İçin Süt Köpürtücü
Tchibo Süt Köpürtücü Makine
Tchibo Süt Köpürtücü

Moka Pot İçin Hangi Kahve Alınmalı?

Bu tamamen kişisel bir şey. Eğer sert kahve seviyorsanız Sturbucks’tan Sumatra veya Espresso Dark Roast isimli kahveleri alabilirsiniz. Benim gibi orta gövdeli ve aromalı kahve seviyorsanız, Guatemala, Columbia veya House Blend alabilirsiniz. Sturbucks’taki arkadaşlar siz isterseniz kahveyi çekip teslim ediyorlar. Ancak kahve öğütücünüz varsa, paketi hiç açmadan olduğu gibi satın alabilirsiniz.

Tchibo’nun çekirdek kahveleri de fena değil. Ancak Sturbucks çekirdekleri ile arasında ciddi bir lezzet farkı olduğunu da belirtmek gerek. Tchibo’dan African Blue, Guatemala Grande ve Brazil Mild çekirdeklerinden 100’er gram alıp test edebilir ve damak tadınıza uygun kahveyi bulabilirsiniz.

Sturbucks Çekirdek Kahveleri
Sturbucks Hazır Çekirdek Kahveleri
Sturbucks Çekirdek Kahveleri

Kahve Öğütücü Tavsiyesi

Kahve dükkânlarından aldığınız çekirdek kahveleri orada çektirme ve kullanıma hazır halde bekletme şansınız var. Ancak kahve saklama kabı almanız gerekiyor. Kabınız ne kadar hava geçirmese de, içinden kahve aldıkça kahvenin tadı kaçacak ve bayatlayacak. Bu nedenle kahve öğütme makinesi almak bu işin en pratik çözümü…

Bu konuda De Longhi K79 ürünü biçilmiş kaftan diyebilirim. Hem fiyatı oldukça uygun, hem de piyasadaki diğer kahve öğütücüler gibi metal bıçaklı değil. Klasik değirmenler gibi ezerek öğütme yoluyla kahve çekiyor.

Tchibo’dan veya Sturbucks’tan aldığınız kahve çekirdeklerini bu değirmen ile çekerek tazecik kahve yapabilirsiniz. Kahve çekildiği anda gelen mükemmel koku da ayrı bir keyif veriyor.

Kahve öğütücü hakkında daha fazla ayrıntı için ev tipi kahve çekirdeği öğütücü tavsiye ve yorum başlığına da bakabilirsiniz. Ayrıca süt köpürtücü tavsiyesi için ayrıntılı bir yazı: ev tipi süt köpürtme makinesi tavsiye ve yorum.

De Longhi K79 Kahve Öğütücüsü
De Longhi K79 Kahve Öğütücüsü

Taze Çekilmiş Kahvenin Eşsiz Kokusu

Önceden Eminönü’ndeki Kurukahveci Mehmet Efendi’den taze çekilmiş Türk kahvesi aldığımda veyahut bir kahve dükkânına girdiğimde aldığım kokuyu, şimdi kendi mutfağımda tecrübe ediyorum. Zaten işin hem lezzetli, hem de sağlıklı yolu bu… Çekirdekten çekilen kahveyi içmek, elbette suda çözünen hazır kahve içmekten çok daha sağlıklı…


Önerilen Blog Yazıları:

İstanbul En İyi Restoranlar Listesi


Moka Pot Hangi Kahve Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? 2018

Moka Pot İle Hangi Kahve Kullanılır? Evde Kahve Nasıl Yapılır? Serhat Engül

Moka Pot Hangi Kahve Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? was last modified: November 24th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × three =