blank

Moka Pot Hakkında Bilgiler

Moka Pot için Hangi Kahve Kullanılır, Çekirdek Kahve Önerileri

Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye’de kahve deyince akla yalnızca Türk Kahvesi ve hazır kahveler (Nescafe v.b.) gelirdi. Son yıllarda dünyanın meşhur kahve zincirlerinin art arda her köşede açılması ile çekirdekten taze çekilmiş kahvenin tadını aldık ve müptelası olduk.

Coffee Nero, Sturbucks, Caribou Coffee gibi yabancı kahve zincirlerinde, dünyanın herhangi bir yerindeki şubesinde hazırlanan standart kahveyi bulmak mümkün. Bu da kahve tiryakilerini, o markanın kalıcı müşterisi yapan bir etken.

Ancak her canımız kahve çektiğinde bir kahve dükkânından kahve almak, bütçemize ağır hasarlar verebilir! O yüzden evde benzer kalitede kahve hazırlamanın bir yolunu bulmakta fayda var. İşte bu noktada Moka Pot tam anlamıyla hızır gibi yetişiyor.

Evde Moka Pot Kullanımı için Öneriler

Moka Pot nedir?
Moka Pot Veya Espresso Cezvesi

Kahve Makinesi Mi? Moka Pot Mu?

Piyasada kapsül ile kahve hazırlayan pratik kahve makineleri var. Kahvenin toz halinde içinde bulunduğu kapsüller, yüksek basınçta su ve süt ile karıştırılıp, kahve hazırlanıyor. Bu hesaplı kahve makineleri Tchibo’dan edinilebilir.

İkinci bir seçenek de Nescafe kahve makineleri… Bu makinelerden de hazır kahve tadında ürün alınabiliyor. Nescafe tiryakileri için oldukça pratik bir çözüm.

Kahveyi çekirdekten çekip, barista elinden çıkmış gibi kahve hazırlayan makineler ise el yakıyor. Yüksek kalite bir kahve makinesi 1500 ila 2000 Dolar’dan aşağı değil.

Lezzetten ödün vermeyerek, ancak üst düzey bir kahve makinesinden alabileceğiniz verimi Moka Pot’tan almak mümkün. Bunun için başlangıçta 500 – 600 TL yatırım yapmanız gerekecek. Orta düzey bir kahve öğütücü, Bialetti Moka Pot ve Tchibo ev tipi süt köpürtücü üçlüsü işinizi görecektir.

Moka Pot Nedir? Nasıl kullanılır?

Moka pot kabaca üç parçadan oluşuyor. En alttaki hazneye koyulan su, ateşin oluşturduğu basınçla çekilmiş kahveye nüfuz ediyor ve üstteki kaba kahve olarak doluyor. Oldukça basit bir prensiple çalışan bu alet, ocakta unutursanız oldukça tehlikeli olabilir. Bu yüzden hazırlarken başında durmakta fayda var. Zaten kahve birkaç dakika içinde hazır oluyor.

Moka Pot İle Evde Kahve Hazırlamak
blank
Moka Pot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Moka Pot ile Hangi Kahve Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle en alttaki su haznesini emniyet sübabına kadar soğuk suyla doldurmanız gerekiyor. Ortadaki filtre kısmına tercihen taze çekilmiş kahve ekleniyor ve aygıtın üst kısmı (çaydanlık diyelim) sıkıca kapatılıyor.

Yaklaşık 4-5 dakika ocakta durduktan sonra alt kısımdaki su basıncın etkisi ile filtredeki kahveden geçerek, çaydanlık kısmına doluyor. İşte taptaze ve leziz kahveniz hazır.

Moka Pot’a aynı zamanda Espresso Cezvesi de deniyor. Ancak tam anlamıyla yoğun kıvamlı bir espresso elde ettiğimiz söylenemez. Benim tecrübe ettiğim kadarıyla Espresso ile Americano arasında bir şey oluyor. Bu sebeple, Moka Pot’tan elde ettiğiniz baz kahveye az miktarda sıcak su eklerseniz Americano, sıcak süt eklerseniz Latte oluyor.

Süte ek olarak, “Caramel topping” olarak bilinen hazır karamel de eklerseniz Caramel Macchiato benzeri bir şeyler elde edebiliyorsunuz. Karameli evde yapmak da mümkün. En lezzetli ve sağlıklı versiyonu da zaten evde yapılan oluyor.

Süt köpürtme makineniz varsa, moka cezvesinden çıkan kahveye köpüklü süt ekleyerek, Cappuccino da hazırlayabilirsiniz. Şahsen benim evde Moka Pot ile hazırladığım kahveden elde ettiğim en lezzetli ürün Cappuccino oluyor.

Caffe Nero‘nun Cappuccino ürününü çok lezzetli buluyorum. Onu rehber alarak aynı tarzda bir kahve fincanı edindim. Süt köpürtücü ve taze öğütülmüş kahve ile birlikte, Nero’nun tadına yakın bir şey elde ediyorum.

Günde 2-3 Cappuccino içen biri olarak, kahvemi hazır satın almak zorunda olmadığıma şükrediyorum. Zira şu günlerde İstanbul‘da bir fincan kahvenin bedeli 10 lirayı geçti geçecek.

Cappuccino İçin Ev Tipi Süt Köpürtücü

moka pot için süt köpürtücü önerisi
Tchibo Süt Köpürtücü

Moka Pot İçin Hangi Çekirdek Kahve Alınmalı?

Moka Pot için kahve çekirdeği seçme konusu tamamen kişisel bir şey. Eğer sert kahve seviyorsanız Sturbucks‘tan Sumatra veya Espresso Dark Roast isimli kahveleri alabilirsiniz.

Espresso Dark Roast aslında Sturbucks kahvelerinin standart kahve çekirdeğidir. Bundan alırsanız baz kahveniz zehir gibi acı olur. Ancak sert kahve sevenler için harika bir seçenektir.

Sturbucks’ta ısmarladığınız kahve, üst satırlarda bahsettiğim bu sert çekirdekten yapılıyor. Üstüne o kadar süt eklendiği halde, halen kahve tadı alabilmeniz de bu sayede mümkün oluyor.

Şayet kasadaki arkadaş size “Yumuşak içimli olsun mu?” veya “Origin çekirdek olsun mu?” diye sorarsa, o zaman bilin ki “Origin Espresso” isimli aromalı çekirdeklerden bir kahve sipariş vermiş oldunuz. Muhtemelen memnun kalacaksınız!

Benim gibi orta gövdeli ve aromalı kahve seviyorsanız, Guatemala, Columbia, Kenya, Etiyopya veya House Blend alabilirsiniz. Sturbucks’taki arkadaşlar siz isterseniz kahveyi çekip teslim ediyorlar. Ancak kahve öğütücü makineniz varsa, paketi hiç açmadan olduğu gibi satın alabilirsiniz.

Tchibo‘nun çekirdek kahveleri de fena değil. Ancak Sturbucks çekirdekleri ile arasında ciddi bir lezzet farkı olduğunu da belirtmek gerek. Tchibo’dan African Blue, Guatemala Grande ve Brazil Mild çekirdeklerinden 100’er gram alıp test edebilir ve damak tadınıza uygun kahveyi bulabilirsiniz.

EDIT: Moka Pot için Kahve Çekirdeği Önerileri 2020

Kahve çekirdiklerini sırasıyla Tchibo, Sturbucks ve Nero’dan aldım. Bu üçünün arasında çekirdekleri en az kavuran ve lezzetini korumasını sağlayan nero idi. Ancak İstanbul’daki 3. nesil kahveciler, son zamanlarda bu konuda uluslararası zincirlere büyük fark attılar!

Kahve çekirdeklerini yakıp kömüre çeviren zincir kahveciler yerine; Montag (Kadıköy), Brew Coffeeworks (Eminönü, Karaköy, Balat), Coffee Department (Balat) gibi yerlerden çekirdek alın! Kıvamında kavuruyorlar ve lezzetini korumasını sağlıyorlar. Aradaki fark inanılmaz.

Moka Pot ile Kullanılacak Kahve Çeşitleri

moka pot ile hangi kahve kullanılır
Sturbucks Çekirdek Kahveleri

Ev Tipi Kahve Öğütücü Tavsiyesi

Kahve dükkânlarından aldığınız çekirdek kahveleri orada çektirme ve kullanıma hazır halde bekletme şansınız var. Ancak kahve saklama kabı almanız gerekiyor. Kabınız ne kadar hava geçirmese de, içinden kahve aldıkça kahvenin tadı kaçacak ve bayatlayacak. Bu nedenle kahve öğütme makinesi almak bu işin en pratik çözümü…

Bu konuda De Longhi K79 ürünü biçilmiş kaftan diyebilirim. Hem fiyatı oldukça uygun, hem de piyasadaki diğer kahve öğütücüler gibi metal bıçaklı değil. Klasik değirmenler gibi ezerek öğütme yoluyla kahve çekiyor.

Tchibo‘dan veya Sturbucks‘tan aldığınız kahve çekirdeklerini bu değirmen ile çekerek tazecik kahve yapabilirsiniz. Kahve çekildiği anda mutfağı saran mükemmel kahve kokusu da ayrı bir keyif veriyor.

Moka Pot için Kahve Öğütücü Önerileri

moka pot için kahve öğütücüsü öneri
De Longhi K79 Kahve Öğütücüsü

Taze Çekilmiş Kahvenin Eşsiz Kokusu

Önceden Tarihi Yarımada‘daki Kurukahveci Mehmet Efendi‘den taze çekilmiş Türk kahvesi aldığımda veyahut bir kahve dükkânına girdiğimde aldığım kokuyu, şimdi kendi mutfağımda tecrübe ediyorum. Zaten işin hem lezzetli, hem de sağlıklı yolu bu… Çekirdekten çekilen kahveyi içmek, elbette suda çözünen hazır kahve içmekten çok daha sağlıklı.

Kavrulmuş Kahve Çekirdekleri İle İlgili Notlar

Son günlerde basında çekirdek kahvenin kavrulma aşamasında ortaya kanserojen bir madde (Acrylamide) açığa çıktığına dair haberler yayınlandı. Bir kahve tiryakisi olarak bu konuyu yerli ve yabancı kaynaklardan araştırdım ve aynı maddenin birçok gıda maddesinde meydana geldiğini öğrendim.

Örneğin kavrulmuş fındık, patates kızartması ve hatta siyah zeytinde bile ortaya çıkıyormuş. Ancak kahve içenler için en büyük risk, suya karıştırılıp içilen hazır kahvelerde imiş. Özellikle süzülerek içilen V60 ve Moka Pot gibi kahve hazırlama yöntemlerinde risk çok düşük.

Moka Pot Hakkında Bilgiler by Serhat Engül

6 thoughts on “Moka Pot İçin Hangi Kahve Nasıl Kullanılır?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *