Pisa Gezi Notları Ve Seyahat İpuçları

İtalya Gezisi Yazıları – Bölüm 5 – Pisa Gezi Rehberi

Floransa’ya Veda

Floransa’daki son günümde iki büyük müze olan Uffizi ve Palazzo Pitti’yi gezdiğimden bahsetmiştim. Bu uzun gezi beni öyle yormuştu ki geziye çıktığımdan beri ilk defa bu kadar erken bir saatte yatmıştım. Ertesi sabah son kez Floransa’daki hostelimde uyandım ve kahvaltıdan sonra çantamı toplayıp tren istasyonuna yöneldim.

Floransa’ya yalnızca bir saat uzaklıkta olan meşhur Pisa kentinin yolunu tutacaktım. Aslında bu noktada karar verirken bir ikileme düşmüştüm. Çünkü en az Pisa kadar büyüleyici ortaçağ kenti olan Siena da ilgimi çekiyordu. Üstelik ikisi de Floransa’ya aynı mesafedeydi.

Bir an iki şehri birden gezmeyi düşündüm fakat buna imkan yoktu. Sebep ise Roma’daki hostelime rezervasyonu Floransa’dan ayrıldığım gün için yaptırmıştım. Otelcilikte no-show olarak tabir edilen rezervasyon yaptırdığım halde gitmeme cezasını ödemek istemiyordum. Üstelik rezervasyonum da yanabilir ve Ağustos gibi yoğun bir sezonda kalacak yer bulma sıkıntısı çekebilirdim.

Bu yüzden iki şehirden birini seçip onu günübirlik ziyaret etme şansım vardı. Yaptığım gezi dar zamanlı ve çok amaçlı olduğundan bazen bir yarış gibi geçiyordu. Doğru yerlerde doğru kararlar vermezsem trenleri kaçırabilir, kalacak yer bulamayabilir veya gereksiz ekstra harcamalar yapabilirdim.

Sonuç olarak Pisa’da karar kıldım. Siena kenti ise ilerde bir gün İtalya’ya dönmek için bir sebep olarak kaldı. Roma’daki meşhur Trevi Çeşmesi’ne mutlaka bir gün Roma’ya geri dönmek isteyenlerin para atması gibi, bende kendime bu güzel ülkeye dönmek için bir sebep yaratmış oldum.

Pisa Kenti’ne Varış

Trene binmemle inmem bir oldu. Bir saat sonra Pisa’ya varmıştım. İlk işim tren istasyonları yakınlarında bir restoranda karnımı doyurmak oldu. Favori pizzam olan 4 (Quatro) Stagioni yedim.

Pisa ilk bakışta çok sakin ve düzgün bir şehirdi. Haritayı elime aldıktan sonra şehrin kuzey kısmında konumlanmış olan tarihi merkeze doğru yola çıktım. Bu merkezin çok güzel bir ismi de vardı: “Campo dei Miracoli” yani Mucizeler Meydanı.

Pisa Katedrali ve Çan (Pisa) Kulesi

Pisa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı
Pisa Katedrali ve Çan (Pisa) Kulesi © Serhat Engul

Pisa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı

İtalya tarihi boyunca (1861’e kadar) ulus bütünlüğü sağlayamamış ve kent devletinden meydana gelen bir yarımada olmuştur. Pisa Kenti de Venedik, Cenova, Roma, Floransa, Bologna v.b. gibi bir İtalyan kent devletidir. 12.Yy’da deniz ticareti ile zenginleşen Pisa, kültürel ve bilimsel devrim yaşamış ve bugün hayranlıkla izlediğimiz Pisa katedrali ve vaftizhanesi, Pisa Kulesi gibi muhteşem yapıtları ortaya çıkarmıştır.

Pisa şehrini ikiye bölen Arno nehri kıyısında küçük ve sevimli bir gotik kilise olan Santa Maria Della Spina objektifime takıldı.

Santa Maria Della Spina Kilisesi
Santa Maria Della Spina Kilisesi
Santa Maria Della Spina Kilisesi © Serhat Engul

Köprüyü geçtikten sonra mucizeler meydanına kısa bir yürüyüşten sonra ulaştım. Meydanın manzarası insana küçük dilini yutturacak kadar çarpıcıydı. Çocukluğumdan beri kafamda İtalya ile özdeşleştirdiğim eğik çan kulesi sağımda, tamamı mermerden müthiş bir işçilikle süslenmiş Pisa Katedrali karşımda, vaftizhanesi ise solumda kalıyordu.

Bu muhteşem manzarayı doya doya seyrettim ve fotoğraf çekmeye başladım. Meydandaki heykelleri çok sevmiştim. Çünkü bana harika bir fotoğraf malzemesi oldular.

Pisa Katedrali Hakkında Kısa Bilgi

Ne yazık ki fahiş fiyatı (15€) nedeniyle Pisa kulesi’ne çıkmadım. Onun yerine 10€ ödeyerek iki mekan birden gezme şansım vardı. Bende katedral ve müzeyi seçtim. Yaklaşık bin yaşında ve Romanesk mimarili Pisa Katedrali İtalya’da gezdiğim onlarca katedral içinde en iyi 5 arasına girecek kadar güzel olduğundan bu seçimimden de pişman olmadım.

Pisa Katedrali İç Mekan
Pisa Katedrali İç Mekan
Pisa Katedrali İç Mekan © Serhat Engul

Pisa Kulesi Tarihi

Pisa kulesi İtalya’nın simgesi haline gelmiş bir kuledir. Yapımına 1173 yılında başlanmış olan kule 1274 yılında henüz üçüncü katı inşa edilirken eğilmeye başlar. Sığ temellerine rağmen inşası devam eden kule ancak 1350 yılında tamamlanır. Galileo düşen objelerin hızıyla ilgili deneyini bu kuleye çıkarak yapar.

Pisa Kenti gururu olan güçlü donanmasını bu kulenin girişindeki oymalarla ölümsüzleştirir.

Pisa Mucizeler Meydanı Campo dei Miracoli

Pisa Mucizeler Meydanı
Pisa Mucizeler Meydanı – Pisa Gezi Rehberi © Serhat Engul

Pisa Seyahatimin Sonu Ve Pisa Şehir Turu İzlenimlerim

Bu kentteki geziden sonra 20 dakikalık tren mesafesinde olan Lucca kentini de ziyaret etmeyi arzulamıştım. Fakat maalesef Roma trenine yetişemeyeceğim için bu fikirden vazgeçtim. Bu küçük ve etkileyici kenti de gezmeyi bir sonraki İtalya seyahatime bırakmış oldum.

Sırada uygarlıklar başkenti, yüzyıllarca dünyanın merkezi olmuş Roma vardı. Roma tarihi anlamda aşık olduğum şehir olan İstanbul’un kardeşiydi aslında. Bir dönem ikisi de Roma İmparatorluğuna eş başkentlik yaptığı için İstanbul’daki tarihin izlerini orda sürmeye devam etmek mümkündü. Heyecanla tren istasyonuna geri döndüm ve Roma trenini beklemeye başladım.

İtalya Seyahatinin Bir Sonraki Durağı: Bölüm 6:  Roma Gezi Rehberi


İtalya Serisinin İlk Yazısı: Milano Gezi Rehberi


Önerilen Blog Yazıları


Pisa Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler Blog Yazısı by Serhat Engül

Pisa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *