İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler Listesi 2020

Üst düzey kurguya sahip bir film, izleyiciye hem keyifli vakit geçirtip; hem de hayata bakış açısını değiştirebilir. İnsana yaşama sevinci verdiği gibi, düşüncelere de sevk edebilir. Nitekim son 30 yılda çekilmiş birçok filmde bu potansiyelin olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler başlığı altında, 1990’lardan günümüze kadar çekilmiş en iyi filmlerden derlediğim bir listeyi bulabilirsiniz.

Bu filmler arasında size ilham verecek muhteşem hikâyeler bulacağınızdan eminim. Filmlerin konuları, oyuncu kadroları ve IMDB puanları gibi bilgiler de not edilmiştir.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler Listesi 2020

 • The Godfather III (1990)

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Başrol Oyuncuları:  Al Pacino,  Andy Garcia,  Diane Keaton,  Eli Wallach,  Sofia Coppola  

IMDb Puanı: 7.6

The Godfather III Film Konusu Ve Yorum

Mario Puzo’nun aynı isimli romanından uyarlanan Godfather (Baba) üçlemesi, IMDB sinema sitesinin “Top 250” listesinin en tepesine iki filmle birden girmeyi başarmıştır. Bu sebeple dünyanın en ünlü film serisidir.

Üçlemenin bu son filminde Al Pacino’nun başrolde olduğunu görüyoruz.

Michael Corleone, ailesini çatışma ortamından uzak tutmak ve kurduğu suç imparatorluğunu yasallaştırmak istemektedir. Filmde mafya ailesinin Vatikan ile olan bağları üzerinden, gerçek bir skandala da gönderme yapılmıştır. Papa I. John Paul‘ün ölümünü takiben (80’lerin başında) Papalık Bankası‘ndaki yolsuzluk skandalı!

Al Pacino’nun İtalya ve Amerika‘daki bağlantıları arap saçına döner ve ailesini koruması da kolay olmaz. Serinin son filmi olan Godfather III aslında yönetmen ve kitap yazarı tarafından “Michael Carleone’nin Ölümü” olarak adlandırılmak istenmiş, ancak yapımcı Paramount Pictures kabul etmemiştir.

izlenmesi gereken efsane yabancı filmler
The Godfather III
 • Awakenings (1990)

Yönetmen:  Penny Marshall

Başrol Oyuncuları: Robert De Niro, Robin Williams, John Heard, Julie Kavner , Penelope Ann Miller 

IMDb Puanı: 7.8

Awakenings Film Konusu Ve Yorum

Robin Williams’ın kariyerinde önemli bir yere sahip olan bu film, oldukça etkileyici bir kurguya sahip. Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanmış bir film olması bu etkiyi arttırıyor.

Robin Williams, bu filmde Malcolm Sayer’ı canlandırıyor. Sayer, iş başvurusu yaptığı hastaneye personel yetersizliğinden ötürü kabul edilir. Ancak bu hastanede diğerlerinden farklı bir durum vardır. H

Hastalar bir nevi koma halindedir, fakat yatağa bağlı değillerdir. Çocukluk yıllarında yayılmaya başlayan bir virüs, kurbanlarını hayat boyunca komada kalmaya mahkum etmiştir. Sayer ise bu insanları hayata döndürmek için büyük bir mücadeleye girişir ancak gerekli ilaçları temin etmesi zor olacaktır.

Film, Sayer’in mücadelesini ve temin ettiği ilaçlar sayesinde hayata döndürdüğü bir hasta ile arasındaki dostluğu konu alıyor. Filmde Robert De Niro gibi büyük bir oyuncunun nasıl devleştiğini görüyouruz.

Awakenings
 • A Few Good Man (1992)

Yönetmen: Rob Reiner

Başrol Oyuncuları: Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholson

IMDb Puanı: 7.7

A Few Good Man Film Konusu Ve Yorum

Tom Cruise denilince akla gelen filmlerden biri budur. Hatta birçok eleştirmen tarafından Cruise’un bir oyuncu olarak parladığı filmler arasında görülüyor.

Cruise, bu filmde rahatlığı ile bilinen bir donanma avukatı olan Daniel Kaffee’yi canlandırıyor. Kaffee, mahkeme salonuna çıkmaktansa taraflar arasında arabuluculuk yaparak olayları çözmeyi tercih eden bir avukattır. Ancak bu yönteminin her zaman işe yaramayacağını dramatik bir deneyimle anlayacaktır.

Askerler arasındaki bir cinayet olayına bakmakla görevlendirilen Kaffee, cinayetle suçlanan denizcilerin savunmasına atanır. Askerler asla cinayeti kabul etmemekte ve verilen emri yerine getirmek dışında bir şey yapmadıklarını belirtmektedir.

Diğer yandan, erin ölümüne sebep olanın kırmızı kod emrini veren Albay Nathan Jessup olduğu iddia edilmektedir ve bu durum işleri git gide zorlaştıracaktır.

A Few Good Man
 • Unforgiven (1992)

Yönetmen: Clint Eastwood

Başrol Oyuncuları: Clint Eastwood, Morgan Freeman, Gene Hackmann

IMDb Puanı: 8.2

Unforgiven Film Konusu Ve Yorum

Clint Eastwood ne kadar yaşlanırsa yaşlansın, karizmasından hiçbir şey kaybetmiyor. 62 yaşındayken oynadığı bu filmde de bunu göstermiş.

Eastwood’un yönettiği ve başrolünü oynadığı filmde Vahşi Batı’da geçen bir intikam hikâyesi işleniyor. Hayat kadınları, kendilerine eziyet eden bir adamdan kurtulmak için silahşör aramaktadırlar.

Eski bir soyguncu olan Will Munny kadınları kurtarmak için kasabaya gider ancak şerif tarafından öldürülür. Will’in eski ortağı olan genç adam, onun intikamını alacaktır.

Imdb listesinde “İzlenmesi gereken 250 film” arasında yer alan Unforgiven, Western türünün öldüğünü söyleyenlere cevap vermek için tek başına yetiyor.

izlenmesi gereken western yabancı filmler
Unforgiven
 • Carlito’s Way (1993)

Yönetmen: Brian De Palma

Başrol Oyuncuları: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller 

IMDb Puanı: 7.9

Carlito’s Way Film Konusu Ve Yorum

Al Pacino’yu bu sefer eski hayatını geride bırakmak isteyen bir suçlu olarak görmekteyiz. Al Pacino tarafından canlandırılan Carlito Brigante, Bahamalar’da iş kurarak suçla dolu geçmişini arkada bırakmak ve yasal yollardan hayatını sürdürmek istemektedir. Ancak geçmişi onun peşini bırakmayacak ve gittiği her yerde onu takip edecektir.

Film 1970’lerin New York’unda geçiyor ve o yılların ambiansını başarılı bir biçimde yansıtıyor.

Mutlaka İzlenmesi Tavsiye Edilen Filmler
Carlito’s Way
 • Heat (1995)

Yönetmen:  Michael Mann

Başrol Oyuncuları: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer  

IMDb Puanı: 8.2

Heat Film Konusu Ve Yorum

90’lı yılları Al Pacino’nun oyunculuğunun zirveye çıktığı bir zaman dilimidir. Nitekim Türkçe’ye Büyük Hesaplaşma olarak çevrilen bu suç filminde Al Pacino’nun yeteneğinin doruklarında olduğunu görüyoruz.

Heat filmi aslında bir soygunu anlatıyor. Ancak klasik bir gangster filmi olduğunu söylemek haksızlık olacaktır.
Al Pacino’yu bu filmde Vincent Hanna isimli polisi canlandırıyor.

Vincent, Neil (Robert De Niro) tarafından yönetilen bu çeteyi durdurabilecek tek kişidir. Ancak çetenin son soygunu bir ihanet yüzünden sekteye uğramış ve atılan eleman ile bir hesaplaşma başlamıştır.

Yani filmde hem ihanet sebebiyle olan çatışmayı hem de zeki bir polisin takibini görmekteyiz. Aksiyon sahneleri mükemmel olmakla birlikte, bu kurgu heyecanı arttırıyor. Polisiye/Aksiyon filmlerini sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.

izlenmesi gereken aksiyon yabancı filmler
Heat
 • Fargo (1996)

Yönetmen: Coen Kardeşler

Başrol Oyuncuları: William H. Macy, Frances McDormand, Steve Buscemi 

IMDb Puanı: 8.1

Fargo Film Konusu Ve Yorum

Lerry Lundegard’ın borçlarından kurtulmak için yaptığı plan başta yaratıcı görünmektedir. Karısını kaçırıp kayınpederinden fidye istemek için iki adamla anlaşır. Plan kusursuz görünse bile, istediği gibi gitmeyecek ve başı ciddi belaya girecektir.

Coen Kardeşler’in en iyi filmlerinden biri olan Fargo, 90’lı yıllara damgasını vurmuş yapımlar arasında yer alıyor. Dizi uyarlaması da bugünlerde BluTV’de yayınlanmakta. Ondan da başka bir yazıda bahsetmeyi düşünüyorum.

Fargo
 • Trainspotting (1996)

Yönetmen: Danny Boyle

Başrol Oyuncuları: Ewan McGregor, Johnny Lee Miller, Robert Carlyle 

IMDb Puanı: 8.2

Trainspotting Film Konusu Ve Yorum

Irvine Welsh’in romanından uyarlanan bu film, bir grup uyuşturucu bağımlısının kurtuluş çabasını anlatıyor. Edinburgh’ta yaşayan Mark Renton, kendisinin ve kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı olan arkadaşlarının sona yaklaştığını görmektedir.

Diğer yandan, kendisi dışında hiç kimsenin bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahip olmadığının farkındadır. Ancak yaşamını sürdürmek konusunda kararlı değildir ve neyi seçeceğini bilememektedir.

Filmde Renton’ın bağımlılığı etrafındaki hayat mücadelesine tanık oluyoruz. Kesinlikle etkileyici bir film olduğunu söylemekte fayda var.

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler

Trainspotting
 • Wag The Dog (1997)

Yönetmen: Barry Levinson

Başrol Oyuncuları: Robert De Niro, Barry Levinson, Jane Rosenthal   

IMDb Puanı: 7.1

Wag The Dog Film Konusu Ve Yorum

Clinton skandalına yakın bir dönemde çekilen bu film, ABD’nin skandallarla dolu iç politikasını oldukça başarılı bir biçimde anlatıyor. Ciddi bir sistem eleştirisi barındırdığını söylemekte de fayda var. Türkçe’ye Başkanın Adamları olarak çevrilen bu film, Beyaz Saray’daki bir taciz skandalını anlatıyor.

Medya bu taciz skandalıyla yankılanmak üzereyken, danışmanlarından birinin aklına harika bir fikir gelir. Arnavutluk ile yapılan bir savaş uydurulur ve bu savaş bütün medya organlarında canlı olarak gösterilir. Bu sayede halk bir dış düşmana yönlendirilmiş ve Beyaz Saray’daki taciz skandalı kolaylıkla sümenaltı edilmiştir.

Wag The Dog
 • The Big Lebowski (1998)

Yönetmen: Coen Kardeşler

Başrol Oyuncuları: Jeff Bridges, John Goodman

IMDb Puanı: 8.2

The Big Lebowski Film Konusu Ve Yorum

The Big Lebowski kesinlikle bir kara mizah şaheseri. Coen kardeşlerin farklı tarzını bu filmde fazlasıyla görmek mümkün.

Film Jeffrey Lebowski adında bohem hayatı yaşayan bir adam ve yakın arkadaşlarının etrafında geçiyor. The Dude (Ahbap) lakabıyla bilinen Lebowski, en büyük tutkusu bowling olan bir adamdır. Ancak bir isim benzerliği, Dude’un kendisiyle aynı adı taşıyan milyonerle karıştırılmasına sebep olur.

Bu garip tesadüf Lebowski’nin hayatını değiştirerek onu ve arkadaşlarını hiç tahmin etmeyecekleri bir maceraya sürükleyecektir.

The Big Lebowski
 • Interstate 60 (2002)

Yönetmen:  Bob Gale

Başrol Oyuncuları: Gary Oldman, James Marsden, Michal J.Fox 

IMDb Puanı: 7.7

Interstate 60 Film Konusu Ve Yorum

Interstate 60, gerçeküstü kurguya sahip bir yol hikâyesi anlatıyor. Türkçe’ye Bilinmeyen Yol olarak çevrilmiş.

Neal, 23 yaşına girmiştir ve yaşamı hakkında bir cevap almayı istemektedir. Bugüne kadar bulduğu cevaplar onu tatmin etmez. Sanat tutkunu bir genç olan Neal, kafasına bir su kovası düşünce, tıpkı Newton’ın yerçekimi için aradığını bulması gibi harika bir fikir edinir ve yola çıkar.

Bu yolculukta sadece avukatların yaşadığı kasaba, üstüne bomba düzeneği bağlayan ve yalandan nefret eden kanser hastası reklamcı gibi garip şeylerle karşılaşacaktır. Efsanevi oyuncu Kurt Russell’ın da filmde küçük de olsa bir rolü bulunuyor.

Interstate 60
 • Cidade de Deus (2002)

Yönetmen:  Fernando Meirelles, Kaita Lund

Başrol Oyuncuları: Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Phellipe Haagensen, Douglas Silva

IMDb Puanı: 8.7

Tanrıkent (City Of God) Film Konusu Ve Yorum

Tanrı Kent bana göre gelmiş geçmiş en iyi suç filmlerinden biri. Ayrıca sokakları, varoşlardaki yaşantıyı bütün çıplaklığıyla anlatan nadide eserler arasında yer alıyor.

Film Rocket isimli bir çocuğun suç dünyasıyla ilişkisini anlatıyor. Rocket, fiziksel ve psikolojik olarak suç dünyasına girecek, o hayatı kaldırabilecek yapıda bir çocuk değildir. En büyük hayali fotoğrafçılık olsa da, fotoğraf makinesi alacak parası yoktur.

Bu fotoğraf makinesine sahip olduğunda ise, onu yaşadığı kentin kötü yanlarını, bitmek bilmeyen katliam döngüsünü belgelemek için kullanacaktır.

Cidade De Deus
 • Whale Rider (2003)

Yönetmen: Niki Caro

Başrol Oyuncuları: Keisha Castle-Hughes, Rawiri Paratene, Vicky Haughton

IMDb Puanı: 7.6

Whale Rider Film Konusu Ve Yorum

Paikea, Yeni Zelanda’nın en eski efsanelerinden biridir. Maoriler, Paikea adlı birinin çıkıp kendilerini Hawaiki’ye yani ana vatana götüreceklerine inanırlar. Whale Rider, bu Maori efsanesini oldukça başarılı bir biçimde modern zamana uyarlamış.

Filmde Yeni Zelanda’daki Maori halkının yaşantısı hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Başta bahsettiğimiz gerçeğin sunumu bu filmde fazlasıyla var. Diğer yandan filmin müzikleri Dead Can Dance’den tanıdığımız Lisa Gerrard tarafından yapılmış.

Whale Rider, sadece müzikleri için bile İzlenmesi Gereken Filmler arasına girmeyi hak ediyor.

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler
Whale Rider
 • Mystic River (2003)

Yönetmen: Clint Eastwood 

Başrol Oyuncuları: Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon

IMDb Puanı: 8.2

Mystic River Film Konusu Ve Yorum

Jimmy Markum, Dave Boyle ve Sean Divine’in East Buckingham’da sıradan birhayatı vardır. Boston’ın işçi semtlerinde yaşayan diğer çocuklar gibi, hayatlarını beyzbol oynayarak geçirmektedirler.

Ancak Dave, gizemli bir yabancı tarafından sokakları kirlettiği gibi bir bahaneyle alıkonulacak ve yaşadığı olay hayatı boyunca unutamayacağı, izlerini silemeyeceği bir travmaya sebep olacaktır.

Üç arkadaşın yolu 25 yıl sonra kesişir. Sean bir polis memuru olmuştur ve Jimmy’nin 19 yaşındaki kızı öldürülmüştür.

Sean, bu işin peşini kovalarken 25 yıl önce Dave’in başına gelen olayın da gizemlerini çözmeye başlar. Diğer yandan Jimmy, intikamını Sean’e bırakma niyetinde değildir ve kızının intikamını almak için katilin peşine düşecektir.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler

Mystic River
 • Million Dollar Baby (2004)

Yönetmen: Clint Eastwood

Başrol Oyuncuları: Clint Eastwood, Hilary Swank, Morgan Freeman

IMDb Puanı: 8.7

Million Dollar Baby Film Konusu Ve Yorum

Bu filmi izlediğinizde Clint Eastwood’a bir kez daha hayran kalacaksınız. Başta klasik bir kurguya sahipmiş gibi geliyor. Eastwood tarafından canlandırılan Frankie Dunn, hayatını yetenekli ve sert boksörler yetiştirmeye adamış bir adamdır.

Ancak geçmişle derin bir hesaplaşması vardır. Bu hesaplaşmayı da onun salonuna bakan eski boksör Scrap fark edecektir. Hikâye bilindiğe yakın olsa da, konunun işlenişi ve oyunculuk filmi olağanüstü kılıyor. Eastwood tarafından yönetilen bu film dört dalda Oscar sahibi olmuş.

izlenmesi gereken efsane yabancı filmler
Million Dollar Baby
 • Brokeback Mountain (2006)

Yönetmen: Ang Lee

Başrol Oyuncuları: Heath Ledger, Jake Gylenhaal, Anne Hathaway

IMDb Puanı: 7.7

Brokeback Mountain Film Konusu Ve Yorum

Brokeback Mountain, vizyona girdiği zaman epey tartışmaya yol açmıştı. Nitekim iki eşcinsel kovboyun hikâyesi, insanların pek alışkın oldukları bir kurgu değil. Ancak Ang Lee tarafından yönetilen bu film, üç dalda Oscar almayı başardı.

Bir çiftçi ile kovboyun yolu Brokeback Dağı’nda kesişir. Zamanla birbirlerini tanıyan bu ikili arasında yakınlaşma başlar ve birbirlerinin gizledikleri yönlerini keşfederler.

Annie Proulx’ın kısa hikâyesinden uyarlanan bu film, Western sinemasına farklı bir yorum katıyor ve oldukça başarılı.

Brokeback Mountain
 • Casino Royale – James Bond (2006)

Yönetmen: Martin Campbell

Başrol Oyuncuları: Daniel Craig, Eva Green, Mads Mikkelsen

IMDb Puanı: 8.1

Casino Royal (James Bond) Film Konusu Ve Yorum

Ian Fleming’in 1953 yılında yazdığı aynı isimli romanından uyarlanan Casino Royale, James Bond serisinin filmlerinden biri. Bond, usta oyuncu Daniel Craig tarafından canlandırılıyor.

007, bu filmde ilk görevlerinden birindedir. La Chiffre adlı milyarder, bankerlik yaparak teröristleri finanse etmektedir. Bond’un ise görevi tamamlayabilmesi için La Chiffre’yi pokerde yenmesi gerekir.

Casino Royale, bence James Bond serisinin en iyi filmlerinden biri. Sadece David Arnold’ın yaptığı film müzikleri için bile izlenebilir.

izlenmesi gereken ünlü yabancı filmler
Casino Royal
 • Children Of Men (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuaron

Başrol Oyuncuları: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine

IMDb Puanı: 7.9

Children Of Men Film Konusu Ve Yorum

2027 yılına gelindiğinde dünya ciddi bir problem ile karşı karşıyadır. 19 yıldır hiçbir bebek doğmamıştır. Bu durum insan neslinin tükeneceğini göstermektedir ve hiçbir şekilde üreme gerçekleşmemektedir.

Elbette bu tehlike politik dengeleri alt üst etmiş, Büyük Britanya güvenlik sistemi sebebiyle kargaşadan diğer ülkelerden daha az etkilenmeyi başarmıştır.

Alt kademede bir bürokrat olan Theo, eski sevgilisi Julian’ın da içinde olduğu bir mülteci grubu tarafından kaçırılır ve mülteci hakları için destek olması istenir. Theo, bu desteği kabul edecek ve birçok problemle karşılaşacaktır.

Children Of Men
 • Little Miss Sunshine (2007)

Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris 

Başrol Oyuncuları: Abigail Breslin, Steve Carell, Paul Dano, Alan Arkin 

IMDb Puanı: 7.8

Little Miss Sunshine Film Konusu Ve Yorum

Komedi ve dramı aynı potada eritmek zordur. Fakat Little Miss Sunshine bunu başarmış. Hoover ailesi, bir Vosvos’a atlayarak hayallerini gerçekleştirmek için California’ya doğru yola çıkar.

Fakat bu üç gün Hooverlar için sürprizlerle ve maceralarla dolu olacaktır. Yolda geçen filmleri seviyorsanız, bunu mutlaka izlemelisiniz.

Little Miss Sunshine
 • No Country For Old Man (2007)

Yönetmen: Coen Kardeşler

Başrol Oyuncuları: Javier Bardem, Josh Brolin, Tommy Lee Jones

IMDb Puanı: 8.1

No Country For Old Man Film Konusu Ve Yorum

Rastgele bulunan bir çanta, bir insanın hayatını ne kadar değiştirebilir? No Country For Old Men filmini izlediğimizde bu sorunun cevabını fazlasıyla buluyoruz.

No Country For Old Man
 • There Will Be Blood (2007)

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Başrol Oyuncuları: Daniel Day Lewis, Paul Dano, Dillion Freasier

IMDb Puanı: 8.1

There Will Be Blood Film Konusu Ve Yorum

“Ben Daniel Plainview, bu da oğlum ve ortağım H.W.Plainview. Kasabanızda petrol var ve biz onu çıkaracağız”

Film, Amerikan proleter edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Upton Sinclair’in Petrol Oil romanından uyarlanmış. Daniel Plainview, petrol kuyularına sahip olan bir iş adamıdır.

Paul isimli bir genç, kendisine ulaşarak komşularının bahçesinden petrol çıktığını ve kasabasının altında zengin petrol yatakları olduğunu söyler. Daniel, oğlu –ve ortağı- H.W.’yu da yanına alarak bu gelecek vaadeden kasabaya gider ve kasaba halkına büyük şeyler vaadederek petrol çıkarmaya başlar.

Ancak kasabanın köktendinci rahibi ve Paul’un kardeşi Eli Sunday ile aralarında ciddi bir çekişme gerçekleşecektir.

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler

izlenmesi gereken unutulmaz yabancı filmler
There Will Be Blood
 • District 9 (2009)

Yönetmen: Neil Blomkamp

Başrol Oyuncuları: Sharlto Copley, Jason Cope, Vanessa Haywood

IMDb Puanı: 8.0

District 9 Film Konusu Ve Yorum

Irkçılık, Apartheid, soyutlama gibi kavramlara hiç bu kadar farklı bir açıdan bakmamıştım. District 9, yakın bir tarihe kadar görülen utanç verici uygulamaları bir uzaylı-insan çatışmasıyla anlamamızı sağlıyor.

Uzaylı bir ırk, gezegenlerindeki felâket sebebiyle dünyaya gelmiş, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin gettolarında yaşamak zorunda bırakılmıştır. Toplumdan tecrit edilen bu ırk sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır.

Wikus Van de Merwe isimli devlet görevlisi, uzaylılara karşı antipatisi ve nefretiyle bilinen bir adamdır ve onların nüfüsunu kontrol altına almak, tecrit uygulamalarını sürdürmek için görevlidir.

Fakat kaptığı bir virüs onu nefret ettiği bir yaratığa dönüştürecek ve bu süreçte uzaylılardan biriyle dostluk kuracaktır.

District 9
 • The Social Network (2010)

Yönetmen: David Fincher 

Başrol Oyuncuları: Justin Timberlake, Jesse Eisenberg, Andrew Garfield 

IMDb Puanı: 8.1

The Social Network Film Konusu Ve Yorum

Facebook’u hepimiz kullanıyoruz, ancak arkasındaki hikâyeyi bilen pek fazla insan yok. The Social Network, 21.yüzyıla damgasını vuran bu sosyal ağın hikâyesini anlatıyor.

Mark Zuckerberg’in Harvard’daki yurt odasında başlayan serüvenini, yakınlarıyla yaşadığı çatışmaları gerçekçi biçimde anlatan bu film 3 dalda Oscar kazanmayı başardı.

İzlediğim en iyi biyografik filmlerden biri olduğunu da eklemek isterim.

The Social Network
 • Inception (2010)

Yönetmen: Christopher Nolan

Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Ellen Page 

IMDb Puanı: 8.8

Inception (Başlangıç) Film Konusu Ve Yorum

Dahi yönetmen Christopher Nolan tarafından çekilen bu film, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Hans Zimmer’in müziklerinin filme bambaşka bir hava kattığını da belirtmek gerekiyor.

Ledonardo Di Caprio tarafından canlandırılan Dominic Cobb, bilinçaltının derinliklerindeki sırları çalmakta usta bir sanatçıdır. Rüyalara ve rüya görme sanatına hakimdir. Elbette bu durum şirketlerin ilgisini çekecek ve kendisi kurumsal casusluk için aranan biri hâline gelecektir.

Ancak bu rağbet onun için iyi olmaz, çünkü yaptığı işler sayesinde uluslar arası bir kaçak hâline gelir ve eski güzel hayatını kazanmanın tek yolu Inception’ı yani Başlangıç’ı tamamlayabilmektir.

Başlangıç, İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler listesinde 8.8’lik rekor IMDB puanı ile yer alıyor. Vizyona girdiğinde IMDB en iyi filmler listesine kafadan giriş yapan inception halen ilk IMDB Top 50 listesindeki yerini koruyor.

Inception
 • The King’s Speech (2010)

Yönetmen: Tom Hooper 

Başrol Oyuncuları: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter

IMDb Puanı: 8.3

The King’s Speech Film Konusu Ve Yorum

VI. George, İngiltere tarihinin en ilginç simalarından biridir. 1910 ile 1936 yılları arasında tahtta kalan George, birçok filme ve romana konu oldu. VI.George ile ilgili en çok bilinen konulardan biri ise kekeme olmasıdır. Bu film kralın kekemeliği yenmeye çalıştığı süreci konu alıyor. Ortaya epey başarılı bir yapım çıktığını da belirtmek gerekiyor.

George’un kekemeliği İngiliz Kraliyet Ailesi için ciddi bir problemdir. Abisi Edward, Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı ona devretmiş, ancak çocukluğundan beri sahip olduğu kekemelik sorunu büyük bir problem yaratmıştır. George, kekemeliği Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Louge’dan yardım alarak yenmeye çalışacaktır.

Birçok dalda ödül alan Zoraki Kral, aynı zamanda sanat yönetmenliği bakımından da başarılı bir yapım. Kıyafetler ve oluşturulan atmosfer oldukça başarılı.

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler Listesi
izlenmesi gereken efsane yabancı filmler
The King’s Speech
 • 127 Hours (2010)

Yönetmen: Danny Boyle 

Başrol Oyuncuları: James Franco, Aron Ralston, Kate Mara 

IMDb Puanı: 8.2

127 Hours Film Konusu Ve Yorum

Slumdog Millionaire filmiyle adını duyuran Danny Boyle, bu filmi gerçek bir olaydan esinlenerek çekmiş.
Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı dağ yolculuğunda oldukça zor bir durumla karşılaşır.

Utah yakınlarında bulunan Moab bölgesinde kayaların arasına sıkışır ve kendisinden başka hiç kimsesi yoktur. Burada 5 gün boyunca kurtulmak için mücadele etse de, 5 günün sonunda ondan kimsenin haberi olmadığını anlayarak, kimsenin kurtarmaya gelmeyeceği gerçeğiyle yüzleşir.

Kayalardan kurtulma çabası onu aynı zamanda kendi gerçekliğiye yüzleştirecektir.

127 Hours
 • Incendies (2011)

Yönetmen: Denis Villeneuve

Başrol Oyuncuları: Lubna Azabal, Maxim Gaudette, Melissa Desormeaux

IMDb Puanı: 8,5

Incendies Film Konusu Ve Yorum

Türkçe’ye İçimdeki Yangın olarak çevrilen Incendies, köklerini araştırmak için Orta Doğu’ya gelen ikizlerin başından geçenleri anlatıyor. Jeanne ve Simon, annelerinin son isteğini yerine getirmek için Lübnan’a gelecektir.

Ancak burada karşılaştıkları ortam şüphesi ki alışık olmadıkları cinsten olacaktır. Orta Doğu’ya geldiklerinde kendilerini bitmek bilmeyen savaşın ve nefretin içinde bulurlar.

Savaşın arka planda olduğu dram hikâyelerini her zaman sevmişimdir. Incendies de bunun harika bir örneği. İzlenmesi Gereken Filmler arasında en üst sıralarda yerini alacak bir film.

Incendies
 • The Wolf of Wall Street (2013)

Yönetmen: Martin Scorsese

Başrol Oyuncuları: Margot Robbie, Leonardo DiCaprio, Jordan Belfort

IMDb Puanı: 8.1

The Wolf of Wall Street Film Konusu Ve Yorum

Filmin konusundan bahsetmeden önce, ilginç bir duruma değinmek istiyorum. TWOWS, Jordan Belfort’un yaşam öyküsünden uyarlanmış. Belfort, filmde Leonardo Di Caprio tarafından canlandırılırken, kendisi başka bir rolde oynuyor. Açıkçası bu durum epey ilgimi çekti.

Film 24 yaşında, yatırımcıları kandırarak zengin olmayı başarmış bir gencin başından geçenleri anlatıyor. Belfort, zenginliğin huzur getirmediği gerçeğiyle kısa sürede yüzleşecektir. Nitekim aniden kazandığı para ona sürekli fahişelerle birlikte olduğu doyumsuz ve pis bir hayat getirecektir.

Uyuşturucu ve doyumsuzluk batağına saplanan Belfort, zenginliğin hayallerindeki gibi parlak bir şey olmadığını anlar ve kendisiyle yüzleşerek bu durumla mücadele etmeye çalışır.

The Wolf of Wall Street
 • Birdman (2014)

Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu

Başrol Oyuncuları: Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton 

IMDb Puanı: 7.8

Birdman Film Konusu Ve Yorum

Filme gelmeden önce önce yönetmenle ilgili hoş bir detaydan bahsedelim. Alejandro Gonzalez Inarritu, sinemaya Yılmaz Güney’in Yol filminden esinlenerek başlamış. Nihayetinde bu esinlenmeyle başlayan serüveni Birdman gibi bir filmle sonuçlanmış.

Filmde Kuş Adam isimli bir süper kahramanı canlandıran ve bu kahramanla özdeşleşen Riggan Thomson’ın son günleri anlatılıyor.

Thomson, kendini bu kahramanla haddinden fazla özdeşleştirmiş ve etrafındaki birçok kişiye göre gerçeklikle bağını koparmıştır. Ancak ailesiyle yaşadığı çatışmalar kendisiyle ilgili bazı şeyler keşfetmesini sağlayacaktır.

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler
izlenmesi gereken yabancı filmler liste
Birdman
 • Whiplash (2014)

Yönetmen: Damien Chazelle

Başrol Oyuncuları: J.K. Simmons, Melissa Benoist 

IMDb Puanı: 8.5

Whiplash Film Konusu Ve Yorum

Jazz müziği seviyorsanız, bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Daha önce dinlemediyseniz de keşfetmek için izlemelisiniz.

Andrew, küçük yaşlardan beri bateri çalmakta ve caz müzik ile ilgilenmektedir. 19 yaşında olmasına rağmen, bu müziğe karşı duyduğu ilgi bütün hayatına hâkim olmuştur. Öyle ki ülkenin en iyi müzik okulu olarak kabul edilen Schaffer Konservatuarı’na girmeyi başarır.

Ancak genç baterist, aynı zamanda psikolojik bir sınavla karşı karşıyadır ve başarılı olabilmek için bu sınavı mutlaka vermesi gerekir.

Whiplash
 • Grand Budapest Hotel (2014)

Yönetmen:  Wes Anderson

Başrol Oyuncuları: Ralph Fiennes, Tony Revolori, Edward Norton, Jude Law

IMDb Puanı: 8.1

Grand Budapest Hotel Film Konusu Ve Yorum

Stefan Zweig’in notlarından uyarlanan bu film, hiç şüphesiz son yılların en iyi yapımları arasında yer alıyor.

Birinci ve İkinci dünya savaşları arasında geçen dönem, Avrupa için epey sancılıydı. Ekonomik ve toplumsal buhranlarla dolu bu dönemde Budapeşte Oteli’nde bir arkadaşlık hikâyesine tanık olmamızı sağlıyor bu film.

Ünlü bir Avrupa otelinde kapı görevlisi olan Gustave H ile aynı otelde lobide çalışan Mustafa’nın arkadaşlığı bizi komik yanları olan hoş bir hikâyeye götürüyor. Bana kalırsa o dönemi anlatan en iyi filmlerdend biri. Stefan Zweig’in notlarını okumuş biri olarak oldukça keyif aldım.

Büyük Budapeşte Oteli, yabancı film listelerinin çoğunda yer alıyor. Son yılların en çok izlenen filmlerinden biri olarak, İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler arasına eklenmeyi fazlasıyla hak ediyor.

izlenmesi gereken yabancı filmler
Grand Budapest Hotel

İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler by Serhat Engül

2 thoughts on “İzlenmesi Gereken Yabancı Filmler Listesi 2020”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *