Müze Kart Kullanımı Hakkında Bilgiler

Müzekart Nedir ve Fiyatı Ne Kadar? İstanbul’da Müze Kart Geçerli Olan Yerler

Müze Kart Nedir?

İstanbul’un Ayasofya, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi gibi büyük müzelerini, yılda milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Bu müzelerin ağırlıklı ziyaretçisi yabancı turistlerden oluştuğu için, giriş ücretleri de biraz Avrupa Müzeleri‘nin fiyatlarıyla orantılı olarak belirleniyor.

10 Dolar veya 10 Avro‘ya denk gelen bir müze giriş ücreti ödemek, yabancı ziyaretçilere anormal gelmeyecektir. Çünkü Avrupa‘nın en büyük sanat galerileri olan Louvre, Prado ve Uffizi müzeleri de benzer oranda bir giriş ücreti talep ediyorlar. Ancak Türk Lirası bazında ücretler 60-70 civarı bir paraya denk geldiği için yerli turistlere çok yüksek bir maliyet çıkıyor.

Bu şartlarda Kültür Ve Turizm Bakanlığı, yerli turistlerin müzeleri ziyaret etmesini teşvik edecek bir çözüm yolu bulmaya yöneldi. Müzekart denen pratik ziyaretçi kartı da böylece ortaya çıktı.

Müze Kart Ücreti Ne Kadar? MüzeKart Fiyatı 2019

Müzekart fiyati 2019 yılı itibariyle 70 TL‘dir. İndirimli öğrenci müzekart ise 30 TL karşılığında alınabilir. Bu ücret karşılığında alınacak Müzekart Plus ürünü Türkiye çapında birçok müzede geçerlidir. Ayrıntılı bilgi için alt satırları okumanızı tavsiye ederim.

Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır? Müzekart Kaç Lira?

Müzekart Nedir? Nereden Alınır?
Kültür ve Turizm Bakanlığı ürünü Müzekart Plus

Not: Müzekart Fiyatları 1 Ekim 2018 tarihinde güncellendi ve 70 TL oldu.


Müze Kart Nereden Alınır?

Müzekart satın almak için, yanınızca Nüfus Cüzdanı ve bir adet Vesikalık Fotoğraf bulunması gerekiyor. Müzekart’ı İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzeleri olan Ayasofya, Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi veya Kariye Müzesi gibi yerlerden alabilirsiniz.

Şayet müze gişesinde kuyruk beklemek yerine, internetten Müzekart almak istiyorsanız muze.gov.tr adresinden bilgilerinizi girerek, kredi kartı ödemesi ile Müzekart‘ınızı satın alabilirsiniz.

Müzekart Nasıl Kullanılır?

Müzekartınızı satın alırken, kimlik bilgileriniz karta işleniyor ve fotoğrafınız da ekleniyor. Bu sebeple Müzekart yalnızca sahibi tarafından kullanılabiliyor. Bir yakınınızın sizin adınıza bu kartı kullanması, girişteki kimlik denetimi nedeniyle mümkün değil.

Müze Kartı Almanın En Büyük Avantajı Nedir?

Müzekartı satın aldığınız günden itibaren, 1 yıl boyunca Türkiye’de belirlenmiş tüm müzelerde kullanabilirsiniz. Müzekart elbette her seferde bilet parası ödemenize mani olarak, müthiş bir tasarruf sağlıyor. Ancak Müzekart’ın tek marifeti bu değil.

Müzekartın bana kalırsa en önemli özelliği, sizi gişede sıra beklemekten kurtarıyor olması. Örneğin, İstanbul‘un turizm sezonu Nisan ayında Lale Mevsimi ile başlar ve Temmuz-Ağustos sıcaklarında biraz sekteye uğrasa da, Kasım‘a kadar devam eder. Bu 7-8 aylık dönemde müzelerin önünde uzun kuyruklar oluşur.

Ayasofya Müzesi‘nin önünde, zaman zaman Sultanahmet Parkı‘na kadar uzanan kuyruklar görmeniz mümkündür. Şayet Müzekart olmadan oraya giderseniz, siz de gişe sırası beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak Müzekart size bu yüzlerce kişiye ulaşan kalabalıkları pas geçme şansı verebilir.

2018 Nisan Ayında Ayasofya’nın Önündeki Bilet Kuyruğu

Müzekart fiyatı ne kadar 2018
Bu kuyruğu atlayıp, sağ taraftaki hızlı geçişten geçebilirsiniz!

Hızlı Geçişe Dikkat!

Böyle bir durumda Ayasofya‘nın önündeki girişe dikkatli bakmanızı öneririm. Çünkü giriş sırası ikiye ayrılmıştır. Soldaki uzun kuyruklar, bileti olmayan yabancı turistler ve müzekartsız yerli turistlerden oluşur. Sağ taraftaysa, başında güvenliğin beklediği bir özel geçiş vardır. Buradan yalnızca rehberli gruplar ve müzekart sahipleri geçebilir.

Müzekart‘ın yabancı versiyonu olan Istanbul Museum Pass edinmişlerse, yabancı misafirler de bu hızlı geçişten faydalanma hakkında sahiptir. Eğer bir gün yabancı bir misafiriniz şehre gelirse, onu bu konuda uyarın derim. Çünkü bu küçük ipucu, ona saatler kazandırabilir.

Yabancı Turistler İçin Istanbul Museum Pass
müze kart nerelerde geçerli istanbul müzekart
Yabancı ziyaretçilerin tercih ettiği Istanbul Museum Pass

İstanbul’da Müze Kart Geçerli Olan Yerler ve Müzeler

Müzekart‘ın hangi müzelerde geçerli olduğunu aşağıdaki satırlardan kontrol edebilirsiniz. Mağduriyet yaşamamanız için, dikkatlice bakmanızı öneririm. Çünkü Müzekart, İstanbul’un en çok ziyaret edilen bazı müzelerinde geçmez.

Ayrıca Topkapı Sarayı gibi büyük müzelerin bazı ek bölümlerinde (Harem Dairesi ve Aya İrini) de geçerli değildir. Alt başlıklardaki uyarılara dikkatle göz atınız.

İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler Listesi 2019

Müzekart‘ın İstanbul’un en büyük müzelerinden Topkapı Sarayı, Ayasofya, Arkeoloji Müzesi ve Kariye Müzesi‘nde geçerli. İstanbul’da müzekartın geçtiği diğer yerleri de aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

Listedeki mavi renkli başlıklar, müzeler ile ilgili bilgilendirici gezi yazılarına link vermektedir. Şayet ziyaret etmek istediğiniz bu müzeler ile ilgili pratik bilgiler edinmek isterseniz, o yazılara da göz atmanızı öneririm.

Müzekart Türkiye’nin Başka Hangi Şehirlerinde Geçerlidir?

Elbette Müzekart, İstanbul dışında Türkiye’deki birçok müzede geçiyor. Türkiye‘de müzekart geçen yerlerin tam listesini Dösim Giriş Ücretleri linkindeki sayfadan görebilirsiniz.


Müzekart İstanbul’un Bu Müzelerinde Geçmez!

Dolmabahçe Sarayı‘nda, Yerebatan Sarnıcı‘nda ve Galata Kulesi‘nde Müzekart geçer mi? Bunlar müzekart ile ilgili Google’da en çok sorulan sorulan sorulardır. Yanıt maalesef ki, olumsuz.

Müzekart İstanbul’un en çok ziyaret edilen bazı müzelerinde geçmez. Sebebi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değil, başka kurumlar tarafından işletilmeleridir.


Müzekart İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Müzekart, İstanbul‘un önemli müzelerinde geçse de; onların içindeki bazı ek bölümlerde geçmeyebilir. Örneğin Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi ve Aya İrini gibi Topkapı Sarayı Müzesi bünyesindeki bazı yapılara Müzekart ile girilmez! Örneğin Efes Antik Kenti‘nde de buna benzer bir uygulama vardır.


İndirimli Öğrenci Müze Kart Nedir?

Müzekart‘ın 18 yaş üstü öğrenciler için indirimli bir versiyonu daha vardır. Yeşil renge sahip olan bu indirimli öğrenci müze kartı, 30 TL karşılığında müzelere 1 senelik ücretsiz giriş sağlamaktadır.

Müzekart Öğrenci nedir? İndirimli Müzekart fiyatı ne kadar?

Müzekart (Müze Kart) öğrenci fiyatı ne kadar
18 yaşından büyük öğrenciler için indirimli müzekart.

İş Bankası Müze Kart nedir? Nasıl Kullanılır?

İş Bankası’nın Maximum özellikli kredi kartları için, özel bir MüzeKart özelliği bulunmaktadır. Maximum Kart sahipleri, hiç bir gişeye uğramadan direkt müze turnikelerine gidebilir ve kredi kartlarının Müzekart özelliğini aktif hale getirebilirler.

Maximum Müzekart Hangi Tarihler Arasında Geçerli?

Maximum kartın Müzekart özelliği, İş Bankası’nın belirlediği tarihler arasında, 1 ay boyunca geçerlidir. Her yıl güncellenen bu özellik 2018 yılı için 30 Eylül 2018‘e kadar olan dönemi kapsıyor.

Kredi kartınızı MüzeKart’ın geçerli olduğu bir müzede ilk kullandığınız tarihte ücretsiz giriş süreciniz başlayacak ve bu günden başlamak üzere 30. günün sonunda sona erecektir.

Maximum MüzeKart ile ilgiyi bilgileri, resmi sitesinden güncel haliyle teyid etmek için Maximum Muzekart linkini tıklayabilirsiniz.

Müze Kart Özelliği – İş Bankası Maximum Kredi Kartlarında Var
İş Bankası Müze Kart nedir nasıl kullanılır
İş Bankası Müze Kart – Maximum Kredi Kartlarıyla Kullanılabilir.

İstanbul’da Müze Kart Geçen Yerler by Serhat Engül

Müzekart Nedir? Nasıl Alınır? Müze Kart Fiyatı Ne Kadar

20 thoughts on “İstanbul’da Müze Kart Geçerli Olan Yerler 2019”

 1. Basın kartı sahibi olanların müzelere girişi serbest mi? Ayrıca 3 yabancı misafirim var. Onlar için hangi müze kartı daha uygun? Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Yerebatan’ı gezdirmek istiyorum. İş Bankası Maximum kartım var. Teşekkür ediyorum!

  1. Merhaba Monica, basın mensuplarına bedava veya indirimli giriş olabilir. Ancak bu konuda kesin bilgi sahibi değilim. Bence en garanti yol senin İş Bankası Maximum Kart ile giriş yapman olur. Nasıl olsa Müzekart özelliğini hemen girişte aktif hale getirebilirsin.

   Arkadaşların yabancı ülke vatandaşı oldukları için, onlar Müzekart kullanamaz. Onlar için zaten tek tip bir müzekart var. Adı da Istanbul Museum Pass. Fiyatı da 125 TL. Yazının içinde bu konuya değinmiştim. Ayrıca Istanbul Museum Pass isimli bir yazı kaleme almıştım. Yazı içindeki mavi renkli linkten bakabilirsin.

 2. İş bankası kartları her sene içinde bir ay boyunca müze kart vazifesi görüyor bildiğim kadarıyla. Bir değişiklik mi oldu?

  1. Merhaba Emir Bey, evet hakkınız var. Ben Maximum Müzekart’ın kullanım süresini yanlış biliyormuşum. Sizin gibi dikkatli okuyucular sayesinde, böyle gözümüzden kaçan hataları da düzeltme şansımız oluyor. Konuyu araştırıp, olması gerektiği şekilde düzelttim. Saygılar sunarım.

 3. Merhaba müze kartında öğretmenler için indirim var mi? Veya kartsız olarak müzeye girişte indirim var mi?

  1. Merhaba, öğretmen kartınız yanınızda olursa; Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz girebiliyorsunuz diye biliyorum. En son Ayasofya’da şahit olmuştum. Gişeye gidip öğretmen kartı ile ücretsiz giriş bileti almışlardı yanımdaki misafirler.

 4. Merhaba Serhat bey,
  konu ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum.
  1)Ben 21 yaşındayım , öğrenci müzekarta internet üzetinden başvuru yapabiliyor muyum ? Öğrenci belgesi vs. istiyorlar mı ?
  2)Müzekartın bir sene boyunca geçerli olduğu yazıyor.Bu bir seneden kasıt on iki ay mı yoksa yılbaşında sona erer anlamında mı ? Örneğin : ben Mart 2019’da öğrenci müzekart çıkartsam,bu kart Mart 2020’ye kadar geçerli olur mu yoksa 2020’ye girdiğiniz gibi üyeliğim biter mi?
  3)Bu kartla bir sene içinde bir müzeye kaç defa girebiliriz ? Herhangi bir kısıtlama,sınırlama var mı ?

  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba Ahmet, açıkçası birinci sorunun cevabını net bilmiyorum.
   1) Müzekart’ın resmi sitesinde şöyle bir ibare var: “Öğrenci kimlik kartı veya E-Devlet aktif öğrencilik durum belge çıktısı beraberinde nüfus kimliği ile birlikte temin edilebilir.” Bu demek oluyor ki, Müzekart satışı yapılan bir gişeye bu çıktı ile başvurduğunda, öğrenci müzekartı alabiliyorsun. Bu bilgiye ben birkaç saniye içinde erişebildiysem, senin de rahatlıkla bulabilmen gerekirdi.
   2 ve 3) Müzekart aktif hale geldiği andan itibaren bir sene boyunca geçerli ve giriş sayısında bir sınırlama yok.
   Keyifli geziler.

 5. Merhabalar, 11 yaşında bir çocuğum var onun için de müze kart gerekiyor mu acaba ve Kapadokya’da nerelerde geçerli

  1. Merhaba Bayram Bey, 2018 yılına kadar 12 yaş altı çocuklar ile Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelere ücretsiz giriş yapılabiliyordu. Ancak 2018 Kasım’da güncellenen yeni kurallara göre yalnızca 8 yaş altı çocuklar Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi müzelere ücretsiz girebiliyor. Bu sebeple çocuğunuza da müzekart almanız gerekecektir. Kapadokya konusunda detaylı bilgim yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *