Nice Ve Monaco Gezisi

Nice-Monaco Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Fransa Yazıları – Bölüm 1

On iki gün süren rüya gibi güzel ama bir o kadar da yorucu İtalya seyahatim sonunda bitmişti. Roma’dan akşam saatlerinde kalkacak olan Nice trenine binmek için oldukça keyifli zaman geçirdiğim Yellow Hostel’den eşyalarımı topladım. Prag’a yola çıkacak olan Roma şehrindeki gezi arkadaşım Pınar ile vedalaştıktan sonra tren istasyonuna gittim.

Roma’dan Trenle Nice Kentine Yolculuk

Roma Termini’den Nice Ville tren istasyonuna seyahat edecektim ve bu yolculuk standart tren ile yaklaşık 12 saat sürecekti. Seyahate başladığım Milano şehrinden beri ilk defa bu kadar uzun sürecek bir tren yolculuğu yapacaktım. Bu sebeple çantama bisküvi, meyve suyu gibi şeyler doldurdum.

Bir yandan hayallerimin şehri Roma’da ve sevgili Italya’da geçirdiğim zamanlar gözümün önüne gelirken, bir yanda da önümde henüz açılmamış, fakat çok güzel bir kapak dizaynı -ve kokusu- olan bir kitap gibi duran Fransa vardı. Otelde çalıştığım için Fransızlarla çok kez sohbet etmiştim. Genelde olumsuz kelimelerle tanımlanan ve soğuk bulunan bu insanların, aslında ne kadar misafirperver ve nazik olduklarını kendi ülkelerinde tecrübe etmek çok da hoşuma gidecekti.

Gece boyunca süren tren yolculuğumda çok keyifli anlar yaşadım. Bulunduğum altı kişilik kompartımandaki üç İtalyan (Napoli’li) ve bir  Fransızla bir kaç saat sohbet ettik. Bu sıcak kanlı insanları görünce Roma’dan sonra Napoli’ye de gitmemiş olduğuma bir an için üzüldüm doğrusu…

Fransa’nın Nice Kenti Sokakları

Nice ve Monaco Gezi Rehberi Blog Yazısı
Nice Şehri Sokakları

Nice Ville Tren İstasyonuna Varış Ve İlk İzlenimler

12 saatlik yolculuğun sonunda Nice tren garına vardığımda, oldukça uykusuz ve bitkindim. Yine de sokakları her ulustan turist ile dolu bu kıpır kıpır ve güneşli şehirde uyumak delilikti… Kalacağım hosteli bulup eşyalarımı odaya koyduktan sonra hemen kendimi dışarı attım. Hostelin tam karşısındaki tıklım tıklım dolu kafede kruvasan yiyip, kahve içtim. Mayom ve havlum da yanımda olduğuna göre kendimi Akdeniz’in sularına bırakabilirdim artık…

Nice Kentinin Uçsuz Bucaksız Plajı

Nice’in çok uzun bir plajı, casino ve restoranlarla dolu bir sahil şeridi ve masmavi bir denizi vardı.

Uzun süre plajda keyif yaptım. İtalya’da Ağustos sıcağında gezdiğim onca katedral ve müzeden sonra buna gerçekten de ihtiyacım varmış. Kumlarda yatıp, masmavi gökyüzüne bakarken; sadece bir gün kalmayı planladığım Nice şehrindeki tatilimi bir gün daha uzatmaya karar verdim.

Nice Şehrinin Akdeniz Kıyısındaki Plajı
blank
Nice Şehrinin Akdeniz Kıyısındaki Plajı

Nice Ma Nolan’s Irish Pub

Akşam çok nazik ve misafirperver bir sahibi olan hostelime geri döndüğümde kaldığım altı kişilik odanın dolduğunu gördüm. Bu şehirdeki oda arkadaşlarım 2 Avustralyalı, 1 İrlandalı erkek ve bir Alman çiftti. Avustralyalı çocuklarla daha tanışır tanışmaz samimi olduk. Akşam saatlerinde bu samimiyet hepimizi Ma Nolan’s Irish Pub’a taşıyıverdi.

O sıralarda Fransa’da düzenlenen Rugby turnuvasının atmosferi heryeri kaplamıştı. Rugby meraklısı arkadaşlarımla birlikte kah sohbet ederek, kah maç izleyerek akşamı geçirdik. Irish Pub’ta tonla içtiğimiz halde beni boynuz şeklinde kadehlerle bira ikram eden başka bir bara davet eden arkadaşlarımı kibarca geri çevirerek hostele dönmek için yola çıktım. Çünkü ertesi günkü tempolu gezinti için enerji toplamam gerekiyordu.

Nice Gece Hayatının En Önemli Mekanlarından Irish Pub

blank
Ma Nolan’s Irish Pub Nice

Chateau Hill Ve Kuşbakışı Nice Şehri

Ertesi sabah erkenden kalkıp Chateau Hill denilen surlara çıktım. Birçok merdiven tırmanarak kat edilen bu yoldan sonra enfes bir manzara fotoğraflanmak üzere beni bekliyordu.

Chateau Hill Kalesinden Kuşbakışı Nice Kenti
Fransa Nice ve Monaco Gezi Rehberi
Chateau Hill Kalesinden Kuşbakışı Nice Kenti

Trenle Günübirlik Monaco Gezisi

Akşamüstü “Monaco bu kadar yakınken gitmemek olmaz” diyerek trenle yalnızca 15-20 dk mesafedeki Monaco’ya gittim. İki saat geçirdiğim bu şehirden aklımda kalan şeyler ise Japon botanik bahçesi, lüks apartmanlar ve son model arabalar oldu. (Bir de çok güzel kızlar tabi!)

Fransa’nın Monaco Kenti

blank
Fransa’nın Monaco Kenti

© Thank you for the courtesy: Üstteki fotoğraf touristmaker.com sitesinden alıntıdır.

Monaco Şehrinin Süper Lüks Araba Galerileri
blank
Monaco Şehrinin Süper Lüks Araba Galerileri

Nice Kentine Son Akşam

İkinci akşamı da arkadaşlarımla takılarak geçirdim. Tesadüfe bakın ki, aynı akşam Nice’teki büyük havuzun olduğu meydanda Roma’da daha önce tanışmış olduğum iki Türk gezginle karşılaştım. Onlar da Roma’dan sonra İtalya’da bir şehri daha gezip, anlık bir kararla dümeni Nice kentine kırmışlardı. Bira partimize onlar da katıldılar.

Nice Kentine Veda Ve Lyon’a Yolculuk

Nice şehrinde geçen iki günlük deniz, kum, güneş tatilinden sonra rotamı Lyon şehrine çevirdim. Lyon Fransa’nın iş ve öğrenim merkezi olan ciddi bir şehirdi. Fakat en başta yola çıkmama sebep olan Barış Bakır’ın “Sırt çantamda Avrupa” kitabının kapağını süsleyen, katedralin tepesindeki Yeşil Melek’in fotoğrafını çekmek bana farz olmuştu. Gittim, gördüm ve çektim tabiki… Bu fotoğraf karesi bana hosteli bulunmayan Lyon şehrinde 50 Euro’luk bir otel gecelemesine mal olsa bile…

İşte Lyon Kentini İzleyen Meleğin Fotoğraf Karesi
Nice ve Monaco Gezi Rehberi
Bazilikadan Lyon Kentini İzleyen Melek

Önerilen Diğer Blog Yazısı

Seyahatin devamı için Lyon Gezi Notları isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Nice ve Monaco Gezi Rehberi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *