Nikola Tesla Kimdir

Nikola Tesla Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları Hakkında Bilgi

Nikola Tesla, bir elektrik mühendisi, mucit olduğu gibi, bilim tarihinin en sıra dışı fizikçilerinden biriydi. Nikola Tesla‘nın zeki bir insan olduğunu ve elektrikle ilgili müthiş icatları olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Tesla‘nın bazı gizemli yönleri de bilim dünyasında büyük merak uyandırır. Bu yazıda, onun gölgede kalan bazı özelliklerine göz atmaya çalışacağız.

Nikola Tesla Neyi Buldu? İcatları Nelerdir?

Nikola Tesla yaşamı boyunca 300 adet buluş için patent kaydı yaptırdı. Alternatif Akım (AC) gibi devrim niteliğindeki bazı çalışmalar direkt kendisine ait iken; kablosuz haberleşme, radar, lazer ışınları, aydınlatma gibi teknolojiler için de ilham kaynağı oldu.

Geçmişin en önemli mucitlerinden Thomas Edison ile kıyasıya bir rekabet içinde olan Nikola Tesla hakkında bilinmesi gereken ilginç gerçekleri, bu yazıda bulabilirsiniz.

Nikola Tesla Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları

Nikola Tesla, 1856 yılında Avusturya İmparatorluğu‘nun sınırları içindeki Hırvatistan‘da Sırp asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Avrupa’nın en köklü öğrenim kurumlarından biri olan, Graz Üniversitesi‘nde mühendislik eğitimi aldı. 1880‘li yıllarda Amerika‘ya yerleşti ve çalışmalarını New York‘ta sürdürdü.

Kısa bir süre Thomas Edison‘un şirketinde çalışan Tesla, bir süre sonra kendi şirketini ve laboratuvarını kurdu. Elektrik ve mekanik aygıtlar üzerine projeler yütüren Tesla, 1888‘de Alternatif Akımı keşfetti ve patentini aldı. Bu noktadan sonra büyük bir servete ve prestije sahip olan Nikola Tesla, hayallerinin peşinde koşmaya başladı.

Nikola Tesla’nın Buluşları Bilim Dünyasında Çığır Açtı
Nikola Tesla Kimdir Kısaca
Tarihe Damga Vuran Nikola Tesla
  • Nikola Tesla’nın Buluşlarını Öncelikle Hayal Etmesi

Nikola Tesla’nın cisimleri hayalinde canlandırma konusunda müthiş bir yeteneği vardı. İcatlarını gerçekleştireceği zaman, önce kafasının içinde en ince ayrıntısına kadar her şeyi tasarlardı. Bunu diğer mucitlerle karşılaştırıldığında yok denecek kadar az deneme çizimi yapmasından anlıyoruz.

Tesla’nın gizemli bir kişilik olmasının en büyük sebebi, çocukluğundan itibaren icatları ile ilgili garip ilhamlar almasından geliyor. Nikola Tesla‘nın çözemediği problemleri, kafasında anlık bir şimşek çakması ile bir anda aştığı biliniyor. Bu sebeple hakkında yazılan birçok yazıda, Tesla’nın “gelecekten gelen bir adam” olduğuna dair metaforlar var.

Nikola Tesla Kimdir Kısaca Hayatı ve Buluşları

Nikola Tesla Hayatı Kısaca
Nikola Tesla’nın Büyük Açmazları İlhamla Çözmesi
  • Tesla Ve Edison Arasındaki Rekabet

Nikola Tesla, bir dönem şirketinde çalıştığı Thomas Edison‘la büyük bir rekabete girmiş ve bu döneme “Akım Savaşları” adı verilmiştir. Rekabetin başlıca sebebi Edison‘un savunduğu Direkt Akım (DC) ve Tesla‘nın geliştirdiği Alternatif Akım (AC) arasındaki çekişmedir. İki taraf da ABD‘nin standart elektrik akımının, kendi buluşu üzerinden yapılandırılmasını istemiştir.

Bu rekabet öyle bir noktaya geldi ki, Thomas Edison, elektrikli sandalye ile idam yöntemini örnek göstererek, Alternatif Akım’ın şeytani bir yönü olduğunu iddia edecek kadar ileri gitti. Nikola Tesla ise Alternatif Akım‘ın insanlığın geleceği için önemini kanıtlama yoluna gitti. Bu amaçla elektrikli aydınlatma, elektrikli motorlar, uzaktan kumanda, radar ve kablosuz iletişimde kullanılacak teknolojilerin öncüsü olacak çalışmalar yaptı.

Gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız bu teknolojilerin altında Tesla’nın değil başkalarının imzası vardır. Çalışmalara son şeklini başkaları vermiştir. Ancak Nikola Tesla, bilim dünyasına verdiği bu müthiş ilham ile halen “Elektriğin Efendisi” olarak kabul edilir.

Alternatif Akım (AC) ve Direkt Akım (DC)

Nikola Tesla buluşları kısaca
Akım Savaşlarını Hicveden Bir Yazı
  • Nikola Tesla’nın Hayatını Zorlaştıran Takıntıları

Çağdaşlarına göre, Nikola Tesla çok çetin bir çalışma prensibine sahipti. Bir buluşuyla ilgili çalışmaya başladığı zaman, sonuç alana kadar kendini harap ettiği, günde sadece birkaç saat uyuduğu biliniyor. Tesla’nın takıntılı kişiliği, yalnızca iş hayatında değil, özel hayatında da kendini gösteriyordu. Örneğin her gün aynı restoranda ve aynı masada yemek yiyordu. Mikroplardan kaçınmak için özel çaba sarf ettiği ve objelere dokunmamak için cebinde bir sürü peçete ile dolaştığı da biliniyordu. Bu ve buna benzeri takıntılara sahip olması, kendisinde obsesif kompulsif bozukluk olabileceği kanısını güçlendirmektedir.

  • Tesla’nın Deneyi Manhattan’da Depreme Sebep Oldu Mu?

Tesla’nın Elektro-Mekanik Osilatör‘ü, buhar ile çalışan ve elektrik üreten bir makineydi. Tesla, bu icadını elektrik santrallerinde kullanılan yetersiz buhar motorlarının yerini alması için tasarlamıştı.

Tesla’nın arkadaşlarının iddiasına göre, deneylerden biri sırasında açığa çıkan enerji; Tesla’nın Manhattan‘daki evinde büyük bir titreşime sebep oldu. Komşuları öyle korkmuştu ki, çevre binalardan o gün polise birçok imdat çağrısı yapıldı. Söylentiye göre çevre binaların yıkılma tehditine karşı, Tesla gücünü test ettiği makineyi çekiçle parçaladı ve tehlikeyi sonlandırdı. Tesla’nın deneylerinde kullandığı bu makine, “Deprem Makinesi” olarak adlandırıldı.

Dünyanın en ünlü şehir efsanelerinden biri olan bu olayı, bir Belgesel kanalında yayın yapan Mythbusters yeniden canlandırmak istedi. Ancak deney sonucunda bir titreşim elde etmeyi başaramadılar.

Nikola Tesla Kimdir Kısaca Biyografisi

Nikola Tesla kısa biyografisi
Sırplar Nikola Tesla’nın Mirasını Sahipleniyor
  • Tesla’nın Deneyinde Bir Güç İstasyonunu Patlatması

Yoğun bir şehir yaşamına sahip olan New York‘ta deney yapmakta zorlanan Tesla, Colorado‘ya taşınmaya karar verdi. El Paso Elektrik Şirketi, Nikola Tesla’ya 1899 yılında deneylerini yürütmesi için büyük bir fabrika tahsis etti.

Nikola Tesla, Alternatif Akım‘ı tüm yönleriyle test etmek için kendine genişçe bir alan bulmuştu. Fabrika tam da Tesla’nın aradığı metal yığınıydı. Çünkü Nikola Tesla, alternatif akımı kullanarak kablosuz bir güç aktarımı yapmak ve yapay bir yıldırım yaratmak niyetindeydi.

Deney sırasında açığa çıkan enerji yüzünden müthiş bir etki oluştu. Oluşan gürültü neticesinde 20 kilometre ötedeki atlar bile huzursuz oldu. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, fabrikanın bitişiğindeki trafo patladı ve kasaba karanlığa gömüldü. Tesla’nın “Kablosuz Enerji Akımı” ile ilgili hedefine ulaşıp, ulaşmadığı ise resmi olarak açıklanmadı.

  • Nikola Tesla’nın Şimşeklerle Çekilmiş Resmi Gerçek Mi?

Nikola Tesla’nın Colorado‘da yaptığı deney, bilim dünyasında büyük ses getirir. Bu deneyle ilgili bir sürü gizemli iddia olduğu gibi, bir de çok ilginç bir fotoğraf vardır. Nikola Tesla, deney sırasında açığa çıkan muazzam enerjiden korkmamış, hatta sandalyesinde oturarak hesaplamalarına devam etmiştir. Bu sırada çekilen bir fotoğraf medyada büyük bir ses getirir.

Bugün Nikola Tesla ile ilgili internette arama yaptığınızda, her yerde karşınıza çıkan bu fotoğraf; muhtemelen gerçek değil. Fotoğraf karanlık odada iki fotoğrafın üst üste banyo edilmesiyle ortaya konmuş. Yani günümüzdeki tabiri ile bir nevi photoshop etkisi var. Ancak fotoğrafın Nikola Tesla etrafında dönen gizemli efsaneleri kuvvetlendirdiği de bir gerçek. Belki de bu sebeple, Nikola Tesla bu fotoğraftaki olayı asla yalanlamamış.

Nikola Tesla’nın Colorado Deneyinde Çekildiği İddia Edilen Fotoğraf

blank
Nikola Tesla’nın Çılgın Deneyinde Çekilen Fotoğraf
  • Nikola Tesla’nın Gerçek Amacı Tüm Dünyayı Aydınlatmaktı!

Tesla’nın yaşamış olduğu yıllarda, elektrik enerjisinin üretilmesi hiç de kolay değildi. Tesla, günümüzde halen dünya politikalarına ve savaşlarına yön veren enerji ihtiyacı konusunu kökünden çözmek istemişti. Tesla’ya göre dünya atmosferinin üst katmanlarında dünyanın enerji sorununu kökten çözecek potansiyel vardı.

Tesla bu Kablosuz Elektrik Akımı projesini pratiğe dökmek için, birçok deney yaptı ve hatta fabrikayı havaya uçurdu. Eğer doğru yollarla enerji akımı sağlanabilirse, havaalanları, limanlar ve hatta şehirler ışıklandırılabilecekti. Ancak Tesla’nın birçok sıra dışı projesi gibi, bu iddiası da havada kaldı.

  • Nikola Tesla Bir Hümanist, Çevreci Ve İdealistti

Nikola Tesla, keskin zekasının yanında güçlü bir iletişim ve mizah yeteneğine sahipti. Bu sebeple çağının ünlü karakterlerinden Amerikalı yazar Mark Twain ve Fransız aktris Sarah Bernhardt gibi arkadaşlar edindi.

Tesla’nın çevresindeki insanlar onu bir hümanist, çevreci ve idealist olarak tanımladılar. İdealleri dünyaya daha iyi bir yaşam sunmaktı ve bu yüzden buluşlarını kendisine sonsuz gelir sağlayacak birer para makinesi gibi görmedi.

Kendi yaşadığı dönemde Edison and Westinghouse gibi mucitler inanılmaz servetlere sahip oldular. Ancak Tesla, ticari başarıdan çok, insanlığa sunmak istediği eşsiz buluşlarla anılmak istiyordu. Bu amaçla başkalarının hayal bile edemeyeceği projeleri, deneylere uyarladı ve ideallerinin peşinden koştu.

Şöhretinin doruğundayken her gün mütevazı bir restoranda yemek yedi ve sadece çalışmalarına odaklandı. Bu açıdan baktığımızda, Nikola Tesla kendini tam anlamıyla bilime adamış bir adamdı. Bu sebeple de başarıyı para ile özdeş görenlere göre “fakir öldü.” Ancak kendi kriterlerinde başarıyı yakaladı ve adını elektrik ile adeta özdeşleştirdi.

Nikola Tesla Kimdir Kısaca by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *