Norveç’te Yaşayan Türkler

Norveç’te Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. İngilizce kokartlı bir rehber olduğum için, Kanada ve Avustralya gibi ulusların insanlarını yakından tanıyorum. Bu sayede Kanada ve Avustralya ile ilgili bilgi toplamak ve bunları kendi yorumum ile kağıda dökmek oldukça kolay olmuştu.

Ancak konu Norveç ve İsveç gibi İskandinav Ülkeleri olunca, kişisel gözlemlerim o kadar da güvenilir değildi. Bu yüzden Norveç‘e taşınmış ve uzun yıllardır orada yaşayan bir arkadaşımla, röportaj tadında bir söyleşi yaptım ve bu yazıyı da onun gözlemlerine dayanarak kaleme aldım.

Norveç’te Yaşam, Göçmenlik, Hayat Şartları 2020

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım soru-cevap şablonunun aynısını bu arkadaşıma da yönelttim. Sonuç olarak Norveç‘e taşınıp orada yeni bir hayat kurmak isteyenlere ön bilgi verecek güzel bir makale çıktı. Faydalı olması dileğiyle soru-cevap şeklindeki makalemize başlayalım.

Norveçliler Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Norveçliler genel olarak çok yardımsever insanlar. Sakin bir tabiatları var ve günlük yaşamda çok naifler. Norveç’in günlük yaşam akışında agresif konuşma üslubuna yer olmadığı için, Norveçli biri böyle bir tavırla karşı karşıya kaldığında ne yapacağını şaşırıyor ve hatta panikleyebiliyor. Bu benim Norveç’te yaşadığım uzun süre boyunca defalarca karşılaştığım bir durum.

Norveç vatandaşları genel anlamda çok dürüstler. Norveç’te hem ailede, hem de okulda bunu öğreniyorlar. İngiltere’de de yıllarca yaşamış biri olarak, İngilizler gibi sağ gösterip sol vurma ve iğneleme gibi bir tarzlarının kesinlikle olmadığını söyleyebilirim. Standart bir Norveç vatandaşı çok iyi sosyal haklarla ve iyi bir yaşam standardı ile dünyaya geldiği için dürüstlükten ayrılmasını gerektirecek bir durum yok. Ayrıca çoğunluk birbirinin hakkında saygılı ve dürüst olunca, bunun aksi davranışlar göstermek dışlanmak anlamına geliyor.

Bu dürüstlüğün, son yıllarda artan göçmen oranı yüzünden onların aleyhine işlediğini de görüyorum. Göçmenleri kötülemek için söylemiyorum ama Oslo ve Bergen gibi büyük şehirler son yıllarda çok yoğun bir göç aldı ve Norveç’e gelenlerin bazı tavırları sosyal yaşamın olağan düzenini bozuyor. Çünkü göçmenler maalesef kendi ülkelerindeki yozlaşma ve düzensizlikten kaynaklanan kötü davranışları da beraberinde getiriyorlar. Ben de bir göçmenim ama objektif bir insanın bu izlenimi edinmemesi mümkün değil.

Norveç’te Yaşam Hakkında Bilgi

Norveçte göçmen olmak
Norveç Sokakları ve Gündelik Hayat

Norveç’te Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Sosyal hayat Norveçliler için artık klasik haline gelmiş bazı aktiviteler çevresinde şekilleniyor. Öncelikle Cuma ve Cumartesi günleri dışarı çıkma, barlarda eğlenme ve içki tüketimi oldukça fazla… Bunun dışında sosyalleşme amaçlı, yardım kuruluşlarında gönüllü çalışılıyor.

Yardım kuruluşlarının sıkça düzenlediği spor aktiviteleri ve davetler var ve bu konularda gönüllülerin yardımına ihtiyaç duyuluyor. Gönüllü hayırseverlik çalışması, Norveçlilerin günlük yaşamına öyle yerleşmiş ki; Norveç’teki yaşama uyum sağlama sürecindeki yeni göçmenlere, sosyal dinamikleri öğrenmeleri açısından bu işte çalışmaları tavsiye ediliyor.

Norveç’te Doğa Yürüyüşüne Çıkmak Çok Popüler

Norveçte sosyal ve kültürel hayat
Norveç’te Yaşam

Norveç’te Popüler Sporlar Ve Doğa İle İç İçe Konaklama

Ayrıca Norveç’te insanlar spor yapmaya çok düşkünler ve bunu bir hayat tarzı olarak görüyorlar. Her aile kışın mutlaka kayak yapmaya gidiyor. Özellikle Cross Country Kayak ve Ice Skating çok popüler sporlar.

Zaten Norveç’te yaşayan herkesin evine 30 dakika mesafede bir kayak merkezi bulması mümkün. Üstelik bunun için özel araca bile ihtiyaç yok. Kışın Metro istasyonlarında kayak takımları ve sırt çantaları ile tonlarca insana rastlayabilirsiniz.

Kayak yapmaya veya doğa yürüyüşüne giden insanlar, Hytte adı verilen kulübelerde konaklıyor ve konaklama işini buranın ekonomik şartlarına oranla makul bir masrafla aradan çıkarıyorlar. Böyle pratik bir şekilde konaklama imkânının çok yaygın olması, bu sporların yaygın bir şekilde yapılmasını da sağlıyor.

Kulübelerde konaklama aslında alışık olmayan insanlar için çok konforlu değil, ancak doğa ile iç içe yaşamaya nesillerdir alışkın olan Norveç insanı, iklimin getirdiği şartlarla mücadele etmeye de alışkın…

Norveç’te Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları

Norveçte yaşam nasıldır
Hytte İsimli Sevimli Kulübeler

Norveç’te Ekonomik Şartlar İyi Mi? Norveç’te Yaşamak Pahalı Mı?

Norveç’te ekonomik standart çok yüksek. Sağlık hizmetleri çok geniş ve fazlasıyla yeterli… İşsizlere ve sanat ile uğraşanlara verilen maddi destek ise, örneğin İsveç’ten daha fazla…

Sanatçılar ve yazarlar, ünlü olmadıkça yaptıkları işin maliyetini karşılayamazlar. Ancak bu onların muhteşem bir iş ortaya koymayacağı anlamına gelmez. İşte Norveç de her yazarı ve sanatçıyı potansiyel bir başarı hikâyesi olarak görüyor ve onlara destek veriyor. Amaç Norveç’in edebiyatını, görsel sanatlarını teşvik etmek ve Avrupa’da bu sanat dallarında ülkeyi temsil etmelerini sağlamak.

Örnek vermek gerekirse, kitap çıkaran bir yazara Grants adı altında destek veriliyor. Ki Grants, kitabı yazma aşamasında yazara direk olarak devlet tarafından maaş verilmesi anlamına geliyor. Kitap çıktıktan sonra da destek kesilmiyor. Örneğin Norveç’teki tüm kütüphaneler, yeni çıkan kitaplardan belli bir miktar almak ve bunu Norveç halkıyla buluşturmak ile görevlendirilmiş. Bu da bir şeyler üretmek isteyenlere güven veriyor.

Norveç’te diğer ülkeler ile karşılaştırınca her şey korkunç pahalı… Ancak ekonomi oldukça güçlü, maaşlar ve iş imkânları da pahalılığa doğru orantılı olarak yüksek.

Norveç’te Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Benim geldiğim ilk yıllarda oldukça olumluydu ve göçmenlerin sosyal hayata karışmasını hem devlet, hem de Norveçliler büyük oranda teşvik ediyordu. Ancak Suriye Savaşı sonrası işler biraz değişmeye başladı. Yüksek sayıda göçmenin Avrupa’ya akın etmesi ve Avrupa’da yaşanan terör olaylarının, o ülkelerin içinde yaşayan göçmen asıllı insanlar tarafından gerçekleştirilmesi, yabancılara yaklaşımı değiştirdi. Bu olayların yarattığı zincirleme etki ile iktidara sağ görüşlü bir parti geldi ve politikasını da göçmenlere mesafeli bir düzlem üzerine oturttu.

Bu politika sokaktaki insanları şu an için etkilemiyor. Norveçliler her zamanki gibi sakin ve tavırlarında asla bir nefret söylemi yok. Ancak ülke politikası olarak göçmenlere karşı ciddi bir olumsuz yaklaşım var. Elbette ne kadar dışa vurmasa ve bunu nefret söylemi haline getirmese de, Müslümanları istemeyen belli bir kesim de var.

Norveç’in İkliminin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Norveç’in iklimi elbette aşırı soğuk, ancak Norveçliler iklimin getirdiği olumsuzlukları nesiller boyunca kanıksamışlar ve sosyal hayatlarını ona göre düzenliyorlar. Kış aylarında -15, -20 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı sebebiyle insanlar daha içine kapanık bir yaşam sürüyor. Evlerinde çok daha uzun zaman geçiriyor ve bunu ilgilendikleri hobilerine ve yaygın olarak bireysel sanat dallarına ayırıyorlar. Yaz aylarında doğal olarak çok daha sosyal oluyorlar ve şehir yaşamının içine karışıyorlar.

İklimin Norveç’teki insan hayatına etkisi için genelleme yapmak da zor aslında… Çünkü ülkenin neresinde olduğuna bağlı olarak artan veya azalan bir aydınlık etkisi var. Örneğin Finnmark gibi bir bölgede yaşayanlar, aylarca güneş görmüyor ve yazın da hiç karanlık olmuyor.

Oslo gibi yerlerde ise, kışları gün ışığı Türkiye’ye kıyasla 3 saat kadar daha az. Yazları ise alacakaranlık oluyor birkaç saat ve güneş tam olarak batmıyor. Örneğin gece saat 11’de bile belli belirsiz bir aydınlık olabiliyor günlerin uzun döneminde… Mevsime ve yaşanılan yere bağlı olarak, gece 3’te su içmeye kalkıp gün ışığı görebiliyorsun ve bu da psikolojiyi biraz etkiliyor. Bu durumlarda en iyisi ekstra perdeler ile uyku saatlerinde eve giren ışığı tamamen kesmek.

Norveç’te İklim Şartları Ağır Ve Kışın Hava Çok Soğuk

Norveçte yaşam şartları hakkında bilgi
Çetin Norveç Kışları

Norveç’e Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Norveç kültürüne ve gündelik yaşantısına uyum sağlamak daha önce yaşadığım İngiltere’ye göre çok daha zor oldu. Ben, kişisel kanaatimi belirtmek gerekirse, Norveç’i tam bir Avrupa ülkesi olarak görmüyorum. Norveçliler Avrupa’nın geri kalanına göre çok daha içlerine kapanıklar ve diğer Avrupa ulusları ile de çok iyi kaynaşmış değiller.

Oslo, Bergen Ve Stavanger Şehirleri

Oslo, Bergen ve Stavanger gibi şehirlerin kozmopolit yapısından dolayı sosyal yaşam dinamikleri o şehirlerde daha güçlü ancak bunun dışında kalan şehirlerde değil. Başka şehirlerden bu üç şehre öğrenim veya iş için gelen Norveçliler, sosyal hayata uzun bir süreç içerisinde karışabiliyor. İklimin getirmiş olduğu etkiler ve devamlı kasvetli olan hava dolayısıyla, insanlar bizim kadar sokaklarda yaşamaya alışık değil ve Akdeniz ülkelerine göre çok daha az sosyaller.

Norveç’te İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Türkiye’ye kıyasla hiç de kolay değil. Türkiye’de birisi ile çok kısa sürede, çok iyi arkadaşlık kurmak mümkün. Bunun uzun sürüp sürmeyeceğini elbette zaman gösterecektir, ancak ilk adımı atmak çok kolaydır.

Norveç’te ise bunun tam tersi, insan ilişkileri ilk bakışta çok yüzeysel ve mesafeli… Arkadaşlıklar uzun sürede kuruluyor ve güven ilişkisine dayanıyor. Sanırım bu olgu zorlu iklim şartlarının dayattığı ve geleneksel kültüre asırlar içinde işlemiş olan bir şey. Zorlu doğa şartlarında dostluklar ve karşılıklı dayanışma bir anda oluşan bir şey değildi.

Ben kişisel olarak arkadaş edinmekte çok zorlanmadım. Çünkü güzel sanatlar öğrencisiydim. Okul hayatında ortaya koyduğum sanat eserleri, benim insanlarla tanışmama ve yakınlaşmama vesile oldu.

Norveç’te Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Örneğin Türkiye’deki kadar çok çeşitli giyim mağazaları ve butik dükkânlar yok. Norveçlilerin kış sporları için giydiği belli başlı uluslararası markalar (The North Face v.b.) dışında, iklimsel şartlara dayanıklı giyecekler (kazak, hırka, süveter) için kendi markaları var.

Norveç’te Yeme – İçme Mevzuları

Süpermarketlerde her türlü uluslararası ürünü bulmak mümkün. Örneğin Çin, Hint, Meksika mutfaklarına ilgi duyanlar bu tarz ürünleri bulabiliyor. Özellikle Meksika Taco çok popüler, Fredagstaco (Friday’s taco) diye bir deyim var burada, adeta ulusal yemekleri gibi olmuş Mexican Taco.

Norveç’te Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Benim için Norveç’te yeni bir hayat kurmak çok zor olmadı, çünkü İngiltere’de uzun yıllar yaşayarak; yurt dışında yaşama deneyimi edinmiştim. Tabi Norveç’in kendine has kültürüne uyum sağlamak farklıydı, ancak eşim Norveçli olduğu için; İngiltere’den buraya çok sık gidip gelmiştim ve şartlar benim için yabancı değildi.

Yine de bir yeri defalarca bile ziyaret etmiş olsan, deneyimin orada yaşamak ile aynı olmuyor. Bu konuda göçmenlik başvurusu yapacak olanların dikkatli davranması ve ne istediğini iyi bilmesi lazım. Benim buraya taşındıktan sonraki en büyük tembelliğim, Norveççe öğrenmek için gayret göstermemek oldu; çünkü herkes çok akıcı İngilizce konuştuğundan buna pek ihtiyaç duymadım.

Norveçliler, bir göçmenin onlara kendi dillerinde hitap etmesine bayılıyorlar aslına bakılırsa… Aynı bizim birkaç kelime de olsa Türkçe konuşmayı başarabilen turistlere sempati ile bakmamız gibi bir şey

Norveç Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Norveç’te Üniversite Eğitimi Almak?

Ben Norveç’e öğrenci vizesi ile geldim. Burada Fagskole denilen üniversite öncesi eğitim kurumları var ve bu amaçla gelenlere vize veriliyor. Kendimden yaşça küçük insanlarla bir yıl sanat tarihi okuduktan sonra Oslo Ulusal Sanat Akademisi’ne (KHIO – Oslo National Academy of the Arts) kabul edildim.

Norveç’te Öğrenim Almak Maalesef Çok Kolay Değil

Norveçte yaşayan Türkler
Norveç’te Üniversite Okumak

Norveççe Bilmenin Önemi

Ancak bu noktada şunu eklemeliyim, genelde Norveççe bilmeyen öğrenciler Bachelor seviyesine kabul edilmiyor. Benim okulum beni biraz şans, biraz da yetenek yardımıyla istisna olarak kabul etti. İlk görüşmede dil bilmiyor olmamı öne sürdüler ve olumsuz gözüküyordu.

Ancak sonradan portfolyomu inceleyen kurul, beni kabul etmeye karar verdi. Norveç’e gelip üniversite okumak isteyen birçok insan tanıyorum, ancak Norveççe engeline takılıyorlar. Bachelor seviyesi pek mümkün değil, ancak Master için dili pek sorun etmiyorlar.

Daha önce bahsettiğim üzere, Norveç’te artık sağ görüşlü bir hükümet var ve yabancı öğrencilere desteği kaldırma konusu da gündemi meşgul eden tartışma konularından biri…

Norveç’te Okumak ve Öğrencilere Yaklaşım

Benim için Norveç’te okumak çok güzel bir deneyim oldu. Örneğin okuldaki öğrenci koordinatörlüğünü, benim okuduğum Marmara Üniversitesi ile kıyaslayacak olursam; arada dağlar kadar fark var. Burada öğrencilere gerçekten çok kaliteli hizmet veriliyor. Her konuda destek olmaya ve problem varsa çözmeye çalışıyorlar.

Norveç’te sistem, vergi dairesinden, ulaşım idaresine kadar çok iyi işliyor. Aksayan ve vatandaşın aleyhine işleyen hiçbir süreç yok. Talep edilen bir konuda, gecikmeden cevap alınabiliyor. İşlevsellik konusunda aksayan tek yer, Göçmenlik Bürosu, o da siyasi kaygılardan dolayı olabilir diye düşünüyorum.

Norveç’te Yaşam Şartları

Norveçte yaşam şartları
Oslo

Norveç’te Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Ben Oslo’yu seviyorum, çünkü çok huzurlu ve sakin bir yer. Oslo’ya yakın çok sayıda ada var. Yaz aylarında bu adalara gidip güneşlenmek ve yüzmek çok keyifli oluyor. Norveç’in nüfus azlığı sebebiyle öyle rahatsız edecek kadar yoğun olmuyor.

Oslo Şehrinin Özellikleri

Oslo, Norveç’in en önemli şehri olduğu için; devlet tarafından sosyal hayatın kalitesine çok önem veriliyor. Sergiler, müzeler ve kültürel hayata ilişkin her şey mevcut. Özellikle Londra ve İstanbul şehirlerinin koşturmacasından sonra, Oslo’da yaşamak çok daha rahat ve güvenli geliyor. Gün içerisinde can sıkacak herhangi bir olayla karşılaşma ihtimali çok az. Dış etkenlerden dolayı gününün mahvolması ender rastlanan bir şey.

Norveç Fiyordları Ve Norveç’in Doğası

Oslo’dan 7-8 saat uzaklıkta bulunan, Norveç’in batı bölgesi kesinlikle görülmeye değer. Fiyordlar ve dağlar muhteşem manzaraya sahip, kaç kere gidersem gideyim doğanın bu kadar güzel olmasına şaşırıyorum. Doğa ile bu kadar iç içe bir yaşam inşa edilmiş olmasına da seviniyorum.

İngiltere’de Yaşam Üzerine Bir Yazı Tavsiyesi

3 yıl boyunca İngiltere‘de uluslararası bir şirkette çalışmış ve sonradan Norveç‘e taşınmış olan arkadaşım Esra ile bu söyleşiyi gerçekleştirdik. Kendisi İngiltere‘deki deneyimlerini de anlattı ve ortaya İngiltere’de Yaşam başlıklı özgün bir yazı çıktı. Eğer yurt dışında yaşam alternatiflerini gözden geçiriyorsanız, size bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Norveç’te Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

50 thoughts on “Norveç’te Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

 1. Eğitimin iyi ve ücretsiz olması sebebiyle the Oslo architecture and design okuluna master için başvurmak istiyorum. 2 sene burada master yaptıktan sonra Avrupa’daki başka bir ülkede iş bulma olasılığı nedir sizce? Cevaplarsaniz sevinirim

  1. Norveç üniversitelerinin eğitim kalitesi çok yüksek olduğu için, Norveç’te öğrenim gören insanların Avrupa şirketleri neznindeki itibarı da yüksek oluyor. Bence vize konusunda problem yaşamadıkça, iş bulma olasılığınız oldukça yüksek. Ancak örneğin İngiltere’ye gitmek isterseniz, önce oradaki bir şirkette iş bulmanız ve vize alabilmek için işyeri sponsorluğu ile davet edilmeniz gerekebilir. Son yıllarda yaşanan mülteci krizlerinden dolayı vize sınırları iyice daraldı. Avrupa ülkelerine yerleşmek için evlenmekten, üstün yetenek sahibi olmaktan veya bir şirket için vazgeçilmez bir çalışan olmaktan başka pek bir seçenek kalmadı.

 2. Merhaba,
  Ben uzun yillar Ispanya”da okudum, Mlazeme Mühendisligi alaninda Ispanya’dan Master ve Doktora mezunuyum. Ispanya’da 10 yil yasadiktan sonra buradan ayrilma karari aldim ve Norvec’e yerlesmeyi düsünüyorum. Norvec ve Isvec’te kisa süreli turizm amacli seyahatlerde bulundum. Norvece yerlesmek icin internetten baktigim is ilanlarindan ve universitelere yaptigim basvurulardan hep olumsuz yanit aliyorum. Sizce bunun daha kolay bir yani var mi dir benim bilmedigim? Yani orada yasasam bile yine internetten basvuracagim icin fark olacaginin dusunmedim, sence? ABA oturumum var ve suanda homeoffice evden calistigim bir isim oldugu icin yarin oraya gidip yerlesmekte bir sakinca görmüyorum ancak ev kiralarida cok pahali diye biliyorum. Yani Ispanya’da aldigim aylik maas orada bir ev kirasina ancak yeter diye biliyorum, ortalama yasam standardi icin maas ne kadardir?
  Cevabinizi simidden merak ediyorum.
  Kolay gelsin.

  1. Merhaba Okan, sağlam bir altyapı olmadan Norveç’e yerleşmeni tavsiye etmem. Yazıda bahsedildiği üzere, Norveç Avrupa’nın birçok ülkesinden daha pahalı bir yer. Ayrıca İspanya ile Norveç arasında iklim yönünden ciddi farklar var. Bunu da göz önüne almanı öneririm. İş konusunda diyebileceğim bir şey yok, maalesef bu işin daha kolay bir yolunu bilmiyorum. Sana iyi şanslar dilerim.

 3. Merhaba, ben Norveçe göçmen gibi gitmek istiyorum, şimdi Norveç göçmen kabul ediyormu? kendim Azerbeycanda yaşıyorum. bu yolla alınmıyorsa hangi üsulla orda kalıb işleye bilirim? Norveç dilini de bilmiyorum. ingilizcem de zayıf. bana yardım edin, ben nasıl Norveçde kalıb işleye bilirim? Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler önceden!!!

  1. Merhaba Sahib. Üzgünüm ama senin Norveç’e gitmen biraz zor gözüküyor. Norveç elbette göçmen kabul eden bir ülke, ancak senin de buna uygun niteliklerin olması gerek. Yüksek Lisans yapmak için gerekli donanımın veya şirketlerin senin için davet mektubu yazacakları bir kalifikasyonun olmadan, Norveç’te oturma izni alman çok zor.

 4. Bilindiği gibi ülkemizde İskandinav dilleri ile ilgili bir bölüm yok. Fakat ben tercümanlık yapmak istiyorum. Peki başka bir fil bölümü okuyup da Norveç’te tercümanlık gibi işler bulabilme şansımız var mı?

  1. Üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Norveç’te Filoloji mezunlarının bir iş bulabildiğine eminim. Ancak sizin hangi bölümü okuyup da bu girişimi yapmanız gerektiği konusunda kesin bir fikrim yok.

 5. Bulgaristan vatandaşlığım var Norveç e göçmen olarak çalışmak ve taşınmak istiyorum. Vasıfsız işlerde de çalışabilirim. Dil bilgim yok. Sizce mümkün olur mu.

  1. Merhaba Ahmet Bey, üzgünüm ama bu konuda bir fikrim yok. Dil bilgisi olmadan gerçekten çok zor olduğunu düşünüyorum. Şirketler tarafından aranan bir mesleki kabiliyet olmadan Norveç’te veya diğer gelişmiş ülkelerde kalıcı oturum izni almak artık çok zor. Son yıllarda Avrupa’da çoğu ülkenin göçmen limitleri doldu.

 6. Merhaba Serhat bey benimde en büyük hayalim Norveç te okumak. Şuan Kıbrıs ta bir üniversite de İngilizce eğitim alıyorum. Bitirdikten sonra Norveç te master okumak istiyorum. Bununla ilgili bir sürü araştırma yaptım. Siz orada yaşamış ve okumuş biri olarak bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle ilgili yardımcı ola bilir misiniz? Cevap vere bilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler..

  1. Merhaba Aysel Hanım, sanırım yazıyı okurken dikkatinizden kaçmış. Ben Norveç’te yaşamıyorum. Orada okuyan bir arkadaşıma, Norveç ile ilgili merak edilen soruları sordum ve verdiği cevapları yazının içine ekledim. Amacım Norveç’te yaşayan bir Türk’ün gözünden, Norveç ile ilgili konuları merak edenlere ulaştırmaktı.

   Ancak spesifik sorulara cevap veremem. Çünkü ben Norveç’te yaşamıyorum. Yabancı bir ülkede yaşamak, göçmen olarak gitmek ve hatta vize almak bile çok kişisel konular. Onlarca değişkene bağlı şeyler. Bu konuları konsolosluk harici kimse cevaplayamaz. Yapabileceğiniz en iyi şey, konsolosluk sayfasından şartları öğrenmek ve onları karşılamak için çaba sarf etmek.

 7. Merhaba serhat bey, öncelikle yazınızı çok iç açıcı ve önyargıları yıkabilen bir kalıpta bulduğumu bildirmek isterim. Cerrahpaşa hastanesinde sağlık çalışanıyım (rütbeye gerek yok), diplomamın denkliği var ama norveç ile ilgili bazı bilinmezliklerim var. Kendime yaptığım işi severek yaptığımdan dolayı güvenim tam, üstelik bölümümdeki prof hocalarım bana gidebilecek cesaretin varsa git diyor. Size numaramı buradan paylaşsam bana slm yazarmısınız?

  1. Ali Bey merhaba, yorumunuzdaki telefon numarasını bir kenara not edip ekrandan sildim. Sayfada herkesin görmesini isteyeceğinizi sanmıyorum. Öncelikle elimden gelen yardımı yapmak isterim. Ancak şunu özellikle vurgulamak isterim ki, Norveç’te yaşayan ben değilim. Bu yazıdaki bilgileri bana ileten ve kişisel tecrübelerini paylaşan kişi eski bir arkadaşımdır. Bu yüzden sorularınıza verebileceğim yanıtlar çok kısıtlı.

 8. Serhat merhaba, İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir ressamım. 40 yaşındayım. M.Ü.G.S.F. Resim Bölümünden mezun oldum, Işık.Ü.G.S.F Sanat kuramları ve eleştiri bölümünde ise yüksek lisans yaptım.Yurtdışına gitmek bir süre yaşamak, yabancı dilimi geliştirmek istiyorum.Ve tabii en önemlisi sanatla ilgili ufkumu açmak ve müzelerde araştırma yapmak. Yabancı dilimi belli bir seviyeye getirdikten sonrada belki bulunduğum yerde doktora yapmak. Norveç beni nasıl kabul eder? İstersen sana işlerimi de yollayabilirim. Bilgilendirirsen sevinirim. Sevgilerimle.

  1. Merhaba Evren, sana yardımcı olmak isterdim ama inan hiçbir fikrim yok. Bu konular tamamen kişisel hedefler, kabiliyetler ve girişimlere bağlı. Şansını denemelisin derim. Ancak yabancı dilini çok iyi bir dereceye getirmeden işin çok zor. Önce işe oradan başlamalısın.

 9. Serhat Bey selamlar,
  Türkiye’de çok uluslu bir otomotiv şirketinde proje yöneticisi olarak görev yapıyorum, yani orta düzey yöneticiyim. Ekonomik durumum iyi de olsa, ailemin geleceğini Türkiye’de şekillendirmek istemiyorum. Norveç’e göç konusunda ise tereddütlerim var. “Bulunduğum konum orada ne kadar iş yapar?”, “Aynı sektör üzerinden devam etme imkanım olur mu?” gibi soru işaretleri beni biraz korkutuyor açıkçası. Bu konularda cevap bulabileceğim bir kaynak veya yönlendireceğiniz bir kişi var mıdır? Ayrıca güzel ve ilham verici yazınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Poyraz Bey, Norveç yazısı için söyleşi yaptığım arkadaşım maalesef farklı soruları cevaplamaya açık değil. Bilgilendirme amacıyla bu yazıyı yazmama yardımcı oldu, ancak onun ötesinde detay soruları kabul etmiyor. Açıkçası kendisi sanatçı olduğu için, irtibata geçseniz bile size bir çözüm üretebileceğini sanmıyorum. Çünkü sizin çalışma alanınız tamamen farklı. Benim de bu konuda bir fikrim olmadığı için size sağlıklı bir bilgi vermem mümkün değil. Sizin mesleğinizi orada yapan insanlar ile bir şekilde iletişime geçmeniz gerek. Otomobil firmaları uluslararası kuruluşlar olduğu için, bir şekilde mümkün olması gerek diye düşünüyorum. Yazı için sarf ettiğiniz nazik sözler için teşekkürler. İyi şanslar dilerim.

 10. Merhaba ben öncelikle fikrimi soylemek istiyorum yurtdisinda yasamak isteyen ve araştırma amaclı sizin sitenizi sizin yorumlarınızı okuyan hiç bir insan gidip yasamak istemez tüm ülkeler için klişe aynı yazılar farklı birşey göremiyorum sanirim yazmak için yazılmış hayatın içinden anlatmıyorsunuz! Gittiğiniz ülkede birini karşınıza alıyorsunuz monoton biri sanirim bu kişi, o ne derse onu mu yaziyorsunuz? Yazmayın bana kalırsa ben gitmek istiyorum, değişik bir ülkede yaşamak istiyorum fakat sizin yazınızı okuyunca vaz geciyorum neden? Siz tesvik etmiyorsunuz yanlış bilgi tüm avrupa ülkeleri kötü o zaman? Ben size inanmıyor ve güvenmiyorum insanların hayalleriyle oynamayın.

  1. Merhaba Ahmet. Yazıların sana fayda sağlamamış olmasına üzüldüm. Yazıların sana monoton gelmesi, tüm yazılarda aynı soru şablonu kullanıldığı için olabilir. En çok merak edilen konularda, söyleşi yaptığımız arkadaşlarımızı sıkmadan; mümkün olduğu kadar çok bilgiyi almaya çalışıyoruz. Elbette bazı arkadaşlarımız daha çok bilgi veriyor, bazıları ise daha az. Kimse bu işte profesyonel değil, ayrıca günlük hayatlarını bizimle paylaşmak zorunda da değiller.

   Ben kötü veya iyi demiyorum. Olumlu ve olumsuz özelliklerini birlikte yazıyorum. Gitmek isteyenler hiçbir yerin masal diyarı olmadığını bilsinler. Kimseyi teşvik etmek gibi bir kaygımız da yok elbette. İsteyen gider, istemeyen gitmez. Biz niye teşvik edelim ki?!

   Norveç yazısının neresinden bu kadar karamsar bir tablo çıkardınız anlamadım. Bir kişinin hayalleri, idealleri ve hedefleri varsa, zaten ondan bir yazı ile vazgeçmez. Yazıdaki bilgileri analiz eder faydalanır, onlarca yazı okur ve kararınızı verirsiniz. Bu kadar basit!

   1. Merhaba, öncelikle zaman ve emek isteyen bu çalışmanız için size teşekkür etmek istiyorum. Ne yazık ki bizim ülkemizde emek verene destek ve teşekkür yok. Tam tersi eleştiri ve hor görmek var. İşte tam da bu yüzden başka bir ülkede yaşamak istiyorum artık. 53 yaşında, iki üniversite mezunu, emekli, resim sanatıyla uğraşan biriyim. İngilizce okuma ve yazma çok iyi, kelime dağarcığım akademik seviyede değil. Bana nasıl bir yol önerirsiniz?
    Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba Neşe Hanım. Yazı hakkındaki görüşlerinizi hoş bir tebessüm ile okudum. Yazıları okuyan arkadaşların çoğu takdir etse de, arada haklı veya haksız yere eleştiren de oluyor. Bunu da elbette anlayışla karşılıyoruz.

     Bizim bu yazıyı yazmamızdaki amaç, Norveç ile ilgili genel bir bilgilendirme sunmak. Oraya yerleşmiş olan bir Türk’ün kişisel izlenimlerini, bizimle paylaştığı kadarıyla aktarmaya çalıştık. Ancak maalesef bazı insanlar, Norveç’e göç etmenin anahtarının altın tepside sunulacağını sanıyor. Elbette böyle bir şey mümkün değil.

     Avrupa ülkelerine göç edebilmek benim gözlemlediğim kadarıyla şu sıralar oldukça zor. Son yıllarda Avrupa’yı saran göçmen dalgası sebebiyle adeta kontenjan doldu. Şimdi aşırı seçici davranıyorlar. Mesleğinde yurt dışındaki şirketlerden davet alacak kadar başarılı olmadıkça, oraya yerleşmenin zor olduğunu düşünüyorum. Uluslararası bir şirketin Türkiye ayağında çalışıyor olup, oraya yatay geçiş yapmak da mümkün olabilir. Bunun haricindeki tüm seçenekler çok zor. (Elbette gidilecek ülkeden birisi ile evlenerek yerleşmek istisna! O zaman tüm kapılar açılıyor)

 11. Merhaba Serhat bey yazınızı okudum. Size yazılan yorumların hepsini ve cevaplarınızı da okudum. Bir kaç tanesi hariç anlam veremedim. Ben Kocaeli ilinde otomasyon alanında çalışıyorum. İşim gereği birçok fabrikaya girip çıkıyorum. Yorumlarda özelliklerini yazan arkadaşlar eğer doğru ise zaten Türkiye’de çok rahat iş bulabileceklerini düşünüyorum. Daha önce yurt dışı olarak sadece Çin’e gittim. Benim merak ettiğim. Avrupa ülkelerinde bizim insanımızı çeken nedir? Yaşam kalitesi büyük etken ama bunun yanında kültür farkları, doğa ve iklim var. Ve orada bir yabancısınız. Benim gözümde Türkiye’de bir Arap yada Suriyeli nasılsa sizde orada öylesiniz. Siz ne kadar o gözle bakılmıyor derseniz de bu olacak. Biz de geçmişte bakmıyorduk o gözle ama artık rahatsız oluyoruz. Bu konu hakkında bir blog yazmanızı tecrübeleriniz paylaşmanızı rica ediyorum. (Örn. Avrupa ülkelerinde Türklerin karşılaştıkları sorunlar)

  1. Merhaba Kemal Bey, kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim. Evet, Norveç’e (veya başka bir Avrupa ülkesine) göç etmek isteyenlerin çoğu eğitimli arkadaşlar. Türkiye’de zaten çalışıyorlar veya iş bulabilecek nitelikleri var. Yeni bir yaşam beklentisi ile ülke değiştirmek istemeleri ise olağan bir şey. Göç söz konusu olunca, ilk akla gelen de Avrupa oluyor. Bunun sebebi hem yakın olması, hem de -çoğunun- sosyal devlet yapısının güçlü olması diye düşünüyorum.

   Avrupa’da göçmenlere ve yabancılara karşı yükselen bir negatif bakış olduğunu söyleşileri yaptığımız arkadaşlar da belirttiler. Aynı şeyden Norveç, İsveç ve Macaristan söyleşilerinde bahsedilmiş olması tesadüf olamaz. Buna karşılık entegre olabilen göçmenlere karşı açıkça bir tavır gösterilmediğini ve ciddi bir sorun yaşamadıklarını sanırım İngiltere ve Macaristan yazılarındaki arkadaşlarım özellikle belirtmişti.

   Avrupa ülkelerinde Türklerin karşılaştıkları sorunlardan -arkadaşlarımızın yorumları aracılığıyla- mikro düzeyde bahsetmiş olduk. Ancak bunu ana başlık olarak alıp, ayrıntılı bir yazı yazmayı düşünmemiştim. Fikir için teşekkür ederim. Salıcakla kalın.

 12. Merhabalar, öncelikle yazınızı severek okudum, yakın zamanda Norveç’te bir üniversiteye başvuru yapacağım, ancak bir kaç sorum var, bunlardan birincisi oturum izni başvurusunda kalacağım yeri belgelemem istenmiş, ben Norveç’te yaşayan ve Norveç vatandaşı olan bir arkadaşım ile birlikte yaşayacağım eğitimim boyunca, bunu nasıl belgelemem gerekir?
  İkincisi ise eğitimimi sürdürürken part-time iş bulmam mümkün mü? Eğer değil ise Lanekassen üzerinden burs başvurusu yapmam mantıklı mı? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Merhaba Yağız, nazik yorumun için teşekkür ederim. Sana yardımcı olmayı çok isterdim. Ancak sorduğun sorular spesifik konularla ilgili ve cevapları bende yok. Norveç’te yaşayan arkadaşının bu konulara daha rahat cevap bulabileceğini düşünüyorum. Norveç’te bir göçmenlik bürosuna danışırsa, senin merak ettiğin konulara daha sağlıklı cevaplar bulabilirsiniz.

 13. Serhat bey merhabalar,

  İlgi alakanız ve çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkürler

  Fakat burada insanlar bir çıkış noktası arıyorlar. İsterseniz orada bulunan arkadaşınızı da bu konuya dahil edin sorulara beraber cevap arayalım. Bu da olmazsa oradaki arkadaşınızın bağlantısını paylaşın insanlar bir nebzede olsa bilgilensin. Esen kalın.

  1. Merhaba Sercan Bey, maalesef Norveç ile ilgili paylaşabileceğimiz bilgi bu yazının içindekilerle sınırlı. Diğer yorumlarda da belirttiğim üzere, Esra arkadaşımız ricamızı kırmayarak, Norveç ile ilgili en çok sorulan soruları cevapladı ve konu burada kapandı. Kendisi kimlik veya iletişim bilgilerini paylaşmak istemiyor. Bu da gayet doğal bir şey. Zaten iletişime açık olsaydı da buradaki birçok soruyu cevaplayamazdı.

   Macaristan başlığındaki arkadaşımız sorulara cevap veriyordu. Ancak gelen yüzlerce sorudan sonra o da yoruldu ve iletişim bilgilerini kaldırdı. “Çıkış noktası” arayanlara profesyonel destek almalarını öneririm. Norveç başlığında bizim paylaşabileceklerimiz bu kadar.

 14. Paylaşımınız için teşekkürler. Bu yazıda ve kişisel olarak sorulan sorulara tatmin edici cevaplar alınamadığını gördüm. Ama şöyle söyleyeyim ki son zamanlarda Norveç’e göç etmek durumunda kalmış yüzlerce Türk aile var ve hepsi de Türkiye şartlarına göre yüksek eğitimli kişiler. Eğer biraz daha sabrederseniz ve doğru bir iletişim yolu bulabilirseniz sizlerle yakın bir gelecekte teferruatlı ve tatmin edici bilgiler paylaşabileceklerini düşünüyorum.

  1. Merhaba Halil Bey, evet maalesef bizim sorulara verecebileceğimiz cevaplar kısıtlı. Umarım Norveç’e yerleşen arkadaşlarla, oraya gitmek isteyenler arasında yazının altına yapılan yorumlar aracılığı ile bir köprü kurulabilir.

 15. Merhaba
  Norveç dilini biliyorum ilahiyat fakultesi okuyorum
  Norveç vatandaşligina başvursam şansım olurmu orda yaşayan islami kitle icin imamlik veya baska tarz meslekler icin alirlarmi

  1. Merhaba Eco, Norveç dilini bilmek oldukça önemli bir avantaj. Göçmen alımında her ülke kendi dilini bilen ve kültürüne aşina olan insanları ister. Sonuçta entegrasyonu kolaylaştıran en önemli unsur dildir. Ben bir şansın olacağını düşünüyorum. Ancak imamların Norveç’te hangi kurallara göre istihdam edildiğine dair hiçbir fikrim yok.

 16. Merhaba Serhat Bey,
  Oncelikle sunu belirtmek isterim emeginize saglik. Ben uzun zamandir yurt disinda yasam surmek, rahat bir ortamda calismak ve para kazanmak amacli bi takim arastirmalar yapiyorum. Istanbul’da yasiyorum ve gecmiste gelen ekonomik sikintilardan dolayi okul hayatini lise yillarinda birakmak zorunda kaldim. Bu yuzdendir ki, herhangi bir yabanci dilim ve egitim seviyem ne yazikki yok. Bu yuzden yurt disi beni hep korkutmustur.
  Ben bir sure yasam standartinin yuksek oldugu ve birikim yapabilecegim bir ulkede calismak istiyorum. Bu noktada Norvec akla yatkin geliyor. Benim durumumu goz onune alacak olursanız, ben Norvec’e calismak icin gidebilir miyim veya gitmek icin neler yapmam gerekir? Tesekkurler.

  1. Merhaba Semih Bey, inanın bu şartlarda ne yapabileceğinizi bilmiyorum. Sizin umudunuzu kırmak istemem, ancak bu şartlarda Norveç’e veya herhangi bir Avrupa ülkesine gitmeniz oldukça zor gözüküyor. Malum içinde bulunduğumuz dönemde yurt dışında yaşamak için yoğun bir talep var ve üst düzey eğitim almış insanlar bile hayal kırıklığına uğrayabiliyor.

   Norveç ve diğer Batı ülkeleri vasıfsız çalışan ihtiyacı duyuyor olsalar da, bu pozisyonları bile iyi eğitim almış (en azından yabancı dili çok iyi bilen) insanlarla doldurduklarını düşünüyorum. Çünkü talep çok fazla… Sadece Türkiye olarak düşünmeyin… Doğu Avrupa ülkeleri, Orta Doğu, Asya ve Afrika gibi birçok bölgeden insanlar; refah düzeyi yüksek ülkelere göç etmek istiyor. Bu ortamda çok üst düzey vasıflara sahip olmadan tercih edilmek oldukça zor.

   Bunun alternatifleri ancak evlenerek gitmek veya mülteci statüsünde yerleşmek olur. Ancak Avrupa’nın mülteci kotası bence çoktan doldu ve ciddi bir gerekçesi olmadan kimseyi kabul edeceklerini sanmıyorum. Benim göçmenlik söyleşilerini yaptığım arkadaşlarımın hemen hepsi oraya evlenerek yerleşenler. Onun haricindeki opsiyonlar zaten oldukça zor.

 17. Merhaba ben hukuk okuduktan sonra Norveç’e yerleşmek istiyorum. Ancak okuduğum yazılara göre norveç yerleşmeye izin vermiyormuş. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  1. “Norveç yerleşmeye izin vermiyormuş.” derken ne demek istediğinizi tam anlayamadım. Elbette hukuk veya başka bir branşı okuyan kişi, kendi kendine bir karar alarak direkt Norveç’e yerleşemez.

   Oradaki bir hukuk bürosuna iş başvurusunda bulunursanız ve kabul edilirse, Norveç’teki şirketin sponsorluğu ile orada çalışmaya başlarsınız. Bir süre geçici oturma izniniz olur. Kanundaki minimum süreyi tamamladığınızda da kalıcı oturma izni için başvurursunuz.

   Bunların mümkün olması için de öncelikle çok iyi Norveççe bilmeniz gerekiyor. Bunların hiçbiri ile uğraşmadan kolayca Norveç’e yerleşmek istiyorsanız, bunun tek yolu Norveçli biri ile evlenmektir.

 18. Merhaba ben Norveç’te business üniversitelerinde okumak istiyorum. Bir sene burada üniversite okuyup sonra başvurmam gerektiğini biliyorum. İngilizcem akıcı ve gramerim iyi. Şimdi sorularım şunlar;
  1) Norveçte okumak için kendimi bir sınavla kanıtlamama gerek var mı?
  2) Üniversiteyi bitirdikten sonra orada kalıp çalışabilir miyim aslında bir nevi orada üniversiteyi bitirdikten sonra nasıl vatandaşlık alabilirim?
  3) Bir öğrenci olarak orada çalışarak rahat geçinebilir miyim?

  1. Merhaba Batuhan, oldukça spesifik sorular sormuşsun. Yazının içinde bazı kısımlarına sınırlı da olsa cevap bulabileceğini düşünüyorum. Örneğin Lisans konusunda Norveç’te okumanın çok zor olduğunu özellikle vurgulamış söyleşiyi yaptığım Esra isimli arkadaşımız. Dikkat edersen şöyle bir ibare var: “Norveççe bilmeyen öğrenciler Bachelor seviyesine kabul edilmiyor.” Gördüğün gibi İngilizce biliyor olmanın pek bir faydası yok.

   Ekononik dinamikler ve geçimle ilgili de yazının içinde bazı bilgiler var. Bu satırlarda defalarca ifade ettiğim gibi, yazının içinde bulunan bilgilerden fazlasını bilmiyorum. Yorumunu özellikle yayınlıyorum ki, belki daha net bilgisi olan birileri gelip sana cevap verir. Sana iyi şanslar dilerim.

   1. Öncelikle çok teşekkür ederim.
    Ancak ortada ciddi anlamda net bir bilgi bulunmuyor ve cidden neye inanacağımı şaşırıyorum.
    Bir başka yazıda İngilizce bilip gidince üniversitede Norveççe dili üzerine hazırlık eğitimi verildiği söyleniyor. Norveç gibi bir ülke hakkında bu kadar az bilgi olması çok üzüyor…

    1. Haklısın. En sağlıklı bilgi oraya yerleşen ve aynı yollardan geçen insanlardan alınabilir. Ancak her göçüp giden de blogger olmuyor maalesef. Şayet ben arkadaşımla samimiyetime güvenerek rica etmesem, ne kadar yüzeysel de olsa, bu bilgiler de internette olmayacaktı. Son zamanlarda yurt dışına yerleşenlerin bir kısmı youtube videoları çekmeye başladılar. Belki orada daha net bir şeyler bulabilirsin.

 19. Merhaba
  Eşim ve ben inşaat sektöründe proje mühendisiyiz. birimiz yol projelerinde diğeri de büyük su yapıları üzerinde çalışıyor. Norveç de yaşamak ve hayatımızı devam ettirmek istiyoruz. İş bulabilme ihtimalimiz nedir? Diplomalarımızın denklik durumununa nereden bakabiliriz? kalifiye elemanız ama orada hangi statüden tahmini ne kadar maaşla başlarız? Oradaki yaşam için minimum bir eve ne kadar maaş girmeli sizce? Teşekkürler.

  1. Merhaba Tuğçe Hanım, sorularınız oldukça spesifik ve bende cevapları yok. Belki yazının altına yorum yazan arkadaşlardan biri size cevap verebilir. Bu sebeple yorumunuzu yayına alıyorum.

 20. Merhaba benim Norveç’te kız arkadaşım var. Evlenip oraya yerleşmem ve vatandaşlık almam mümkün mü? Bir de iş bulabilir miyim? Lise mezunuyum ve bir devlet dairesinde memur olarak çalışıyorum. Burada evim de var sizce değer mi?

  1. Merhaba Kürşat, evlenerek dünyanın her ülkesine yerleşilir. Elbette evlenmek Norveç’e yerleşmenin de en kolay yolu. Zaten bu yazıyı yazarken söyleşi yaptığımız arkadaşım Esra da Norveçli biri ile evlenerek oraya yerleşmişti. Belki sanatçı olduğu için uzun vadede yine yerleşmeyi başarabilirdi, ancak eminim ki öylesi çok daha zor olurdu.

   Değer mi? diye sormuşsun ama bu çok kişisel bir soru. Türkiye’de kurulu bir düzenin varsa ve mutluysan değmez. Çünkü sonuçta hayatını tümden değiştireceksin ve bu bir risk. Ayrıca hayatını kız arkadaşına bağlamış oluyorsun. Artısını eksisini iyi düşünmek gerek. İyi şanslar.

 21. Serhat Bey, merhabalar 🙂

  Öncelikle yazınız harikaydı, okurken çok keyif aldım. Oldukça bilgilendirici ve sade idi. Herkes gibi, benim de bir sorum var lakin çok fazla spesifik sorulara girmeyeceğim sizi zorlamamak adına 🙂 Ben veteriner fakültesi öğrencisiyim. Biraz Norveççe *birkaç yıldır ilgimi çektiği için ara ara bakıyorum*, orta seviyede İngilizce biliyorum. Evlenmek gibi bir istisnayı saymazsak, oturma izni almamız mümkün müdür acaba? Edindiğimiz akademik başarının, Norveç dili bilmenin, bize bir faydası olur mu?

  Şimdiden çok teşekkür ediyor ve iyi günler diliyorum :’)

  1. Merhaba Mesutcan, bildiğim kadarıyla Norveççe bilmenin başvurularda çok büyük avantajı var. Ancak İngilizceyi de ihmal etmemeni öneririm. Okulu bitirene kadar ikisini de geliştirmeyi kendine hedef edinmelisin. Böylece Norveç’te iş bulma şansın artacaktır. Oturma iznini hemen almak o kadar kolay değil. Ancak Norveç’tebelli bir süre çalıştıktan sonra alabilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *