info(at)istanbulclues.com

Norveç’te Yaşam Şartları Ve Göçmen Olmak

Norveç’te Yaşam Ve Göçmenlik

Yurt dışında yaşam konulu yazılarımıza Kanada’da Yaşam isimli yazı ile başlamıştık ve Avustralya’da Yaşam yazısı ile devam etmiştik. İngilizce kokartlı bir rehber olduğum için, Kanada ve Avustralya gibi ulusların insanlarını yakından tanıyorum. Bu sayede Kanada ve Avustralya ile ilgili bilgi toplamak ve bunları kendi yorumum ile kağıda dökmek oldukça kolay olmuştu.

Ancak konu Norveç ve İsveç gibi İskandinav Ülkeleri olunca, kişisel gözlemlerim o kadar da güvenilir değildi. Bu yüzden Norveç‘e taşınmış ve uzun yıllardır orada yaşayan bir arkadaşımla, röportaj tadında bir söyleşi yaptım ve bu yazıyı da onun gözlemlerine dayanarak kaleme aldım.

Norveç’te Yaşamak, Vatandaşlık Ve Göçmenlik

Konu yurt dışında yaşamak olunca, hakkında araştırma yapılan ülke hangisi olursa olsun, sorular birbirine benziyor. Bu yüzden diğer göçmenlik yazılarında kullandığım soru-cevap şablonunun aynısını bu arkadaşıma da yönelttim. Sonuç olarak Norveç‘e taşınıp orada yeni bir hayat kurmak isteyenlere ön bilgi verecek güzel bir makale çıktı. Faydalı olması dileğiyle soru-cevap şeklindeki makalemize başlayalım.

Norveç’te Yaşam Ve Göçmenlik
Norveç'te Yaşam 2018
Norveç’te Yaşam Ve Göçmenlik

Norveçliler Genel Olarak Nasıl İnsanlardır?

Norveçliler genel olarak çok yardımsever insanlar. Sakin bir tabiatları var ve günlük yaşamda çok naifler. Norveç’in günlük yaşam akışında agresif konuşma üslubuna yer olmadığı için, Norveçli biri böyle bir tavırla karşı karşıya kaldığında ne yapacağını şaşırıyor ve hatta panikleyebiliyor. Bu benim Norveç’te yaşadığım uzun süre boyunca defalarca karşılaştığım bir durum.

Norveç vatandaşları genel anlamda çok dürüstler. Norveç’te hem ailede, hem de okulda bunu öğreniyorlar. İngiltere’de de yıllarca yaşamış biri olarak, İngilizler gibi sağ gösterip sol vurma ve iğneleme gibi bir tarzlarının kesinlikle olmadığını söyleyebilirim. Standart bir Norveç vatandaşı çok iyi sosyal haklarla ve iyi bir yaşam standardı ile dünyaya geldiği için dürüstlükten ayrılmasını gerektirecek bir durum yok. Ayrıca çoğunluk birbirinin hakkında saygılı ve dürüst olunca, bunun aksi davranışlar göstermek dışlanmak anlamına geliyor.

Bu dürüstlüğün, son yıllarda artan göçmen oranı yüzünden onların aleyhine işlediğini de görüyorum. Göçmenleri kötülemek için söylemiyorum ama Oslo ve Bergen gibi büyük şehirler son yıllarda çok yoğun bir göç aldı ve Norveç’e gelenlerin bazı tavırları sosyal yaşamın olağan düzenini bozuyor. Çünkü göçmenler maalesef kendi ülkelerindeki yozlaşma ve düzensizlikten kaynaklanan kötü davranışları da beraberinde getiriyorlar. Ben de bir göçmenim ama objektif bir insanın bu izlenimi edinmemesi mümkün değil.

Norveç Sokakları Ve Gündelik Hayat
Norveç Sokakları Ve Gündelik Hayat

Norveç’te Sosyal Hayat Nasıldır? İyi Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılır?

Sosyal hayat Norveçliler için artık klasik haline gelmiş bazı aktiviteler çevresinde şekilleniyor. Öncelikle Cuma ve Cumartesi günleri dışarı çıkma, barlarda eğlenme ve içki tüketimi oldukça fazla… Bunun dışında sosyalleşme amaçlı, yardım kuruluşlarında gönüllü çalışılıyor. Yardım kuruluşlarının sıkça düzenlediği spor aktiviteleri ve davetler var ve bu konularda gönüllülerin yardımına ihtiyaç duyuluyor. Gönüllü hayırseverlik çalışması, Norveçlilerin günlük yaşamına öyle yerleşmiş ki; Norveç’teki yaşama uyum sağlama sürecindeki yeni göçmenlere, sosyal dinamikleri öğrenmeleri açısından bu işte çalışmaları tavsiye ediliyor.

Norveç’te Doğa Yürüyüşü Ve Kayak Sosyal Hayatın Ayrılmaz Bir Parçası
Norveç’te Doğa Yürüyüşü Ve Kayak

Norveç’te Popüler Sporlar Ve Doğa İle İç İçe Konaklama

Ayrıca Norveç’te insanlar spor yapmaya çok düşkünler ve bunu bir hayat tarzı olarak görüyorlar. Her aile kışın mutlaka kayak yapmaya gidiyor. Özellikle Cross Country Kayak ve Ice Skating çok popüler sporlar. Zaten Norveç’te yaşayan herkesin evine 30 dakika mesafede bir kayak merkezi bulması mümkün. Üstelik bunun için özel araca bile ihtiyaç yok. Kışın Metro istasyonlarında kayak takımları ve sırt çantaları ile tonlarca insana rastlayabilirsiniz.

Kayak yapmaya veya doğa yürüyüşüne giden insanlar, Hytte adı verilen kulübelerde konaklıyor ve konaklama işini buranın ekonomik şartlarına oranla makul bir masrafla aradan çıkarıyorlar. Böyle pratik bir şekilde konaklama imkânının çok yaygın olması, bu sporların yaygın bir şekilde yapılmasını da sağlıyor. Kulübelerde konaklama aslında alışık olmayan insanlar için çok konforlu değil, ancak doğa ile iç içe yaşamaya nesillerdir alışkın olan Norveç insanı, iklimin getirdiği şartlarla mücadele etmeye de alışkın…

Hytte İsimli Kulübelerde Doğa İle İç İçe Tatil Yapmak Mümkün
Norveç’te Hytte İsimli Sevimli Kulübeler

Norveç’te Ekonomik Şartlar İyi Mi? Norveç’te Yaşamak Pahalı Mı?

Norveç’te ekonomik standart çok yüksek. Sağlık hizmetleri çok geniş ve fazlasıyla yeterli… İşsizlere ve sanat ile uğraşanlara verilen maddi destek ise, örneğin İsveç’ten daha fazla…

Sanatçılar ve yazarlar, ünlü olmadıkça yaptıkları işin maliyetini karşılayamazlar. Ancak bu onların muhteşem bir iş ortaya koymayacağı anlamına gelmez. İşte Norveç de her yazarı ve sanatçıyı potansiyel bir başarı hikâyesi olarak görüyor ve onlara destek veriyor. Amaç Norveç’in edebiyatını, görsel sanatlarını teşvik etmek ve Avrupa’da bu sanat dallarında ülkeyi temsil etmelerini sağlamak.

Örnek vermek gerekirse, kitap çıkaran bir yazara Grants adı altında destek veriliyor. Ki Grants, kitabı yazma aşamasında yazara direk olarak devlet tarafından maaş verilmesi anlamına geliyor. Kitap çıktıktan sonra da destek kesilmiyor. Örneğin Norveç’teki tüm kütüphaneler, yeni çıkan kitaplardan belli bir miktar almak ve bunu Norveç halkıyla buluşturmak ile görevlendirilmiş. Bu da bir şeyler üretmek isteyenlere güven veriyor.

Norveç’te diğer ülkeler ile karşılaştırınca her şey korkunç pahalı… Ancak ekonomi oldukça güçlü, maaşlar ve iş imkânları da pahalılığa doğru orantılı olarak yüksek.

Norveç’te Göçmenlere Yaklaşım Nasıl? Genel Anlamda Olumlu Mu?

Benim geldiğim ilk yıllarda oldukça olumluydu ve göçmenlerin sosyal hayata karışmasını hem devlet, hem de Norveçliler büyük oranda teşvik ediyordu. Ancak Suriye Savaşı sonrası işler biraz değişmeye başladı. Yüksek sayıda göçmenin Avrupa’ya akın etmesi ve Avrupa’da yaşanan terör olaylarının, o ülkelerin içinde yaşayan göçmen asıllı insanlar tarafından gerçekleştirilmesi, yabancılara yaklaşımı değiştirdi. Bu olayların yarattığı zincirleme etki ile iktidara sağ görüşlü bir parti geldi ve politikasını da göçmenlere mesafeli bir düzlem üzerine oturttu.

Bu politika sokaktaki insanları şu an için etkilemiyor. Norveçliler her zamanki gibi sakin ve tavırlarında asla bir nefret söylemi yok. Ancak ülke politikası olarak göçmenlere karşı ciddi bir olumsuz yaklaşım var. Elbette ne kadar dışa vurmasa ve bunu nefret söylemi haline getirmese de, Müslümanları istemeyen belli bir kesim de var.

Norveç’in İkliminin İnsanlar Ve Sosyal Hayat Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Norveç’in iklimi elbette aşırı soğuk, ancak Norveçliler iklimin getirdiği olumsuzlukları nesiller boyunca kanıksamışlar ve sosyal hayatlarını ona göre düzenliyorlar. Kış aylarında -15, -20 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı sebebiyle insanlar daha içine kapanık bir yaşam sürüyor. Evlerinde çok daha uzun zaman geçiriyor ve bunu ilgilendikleri hobilerine ve yaygın olarak bireysel sanat dallarına ayırıyorlar. Yaz aylarında doğal olarak çok daha sosyal oluyorlar ve şehir yaşamının içine karışıyorlar.

İklimin Norveç’teki insan hayatına etkisi için genelleme yapmak da zor aslında… Çünkü ülkenin neresinde olduğuna bağlı olarak artan veya azalan bir aydınlık etkisi var. Örneğin Finnmark gibi bir bölgede yaşayanlar, aylarca güneş görmüyor ve yazın da hiç karanlık olmuyor.

Oslo gibi yerlerde ise, kışları gün ışığı Türkiye’ye kıyasla 3 saat kadar daha az. Yazları ise alacakaranlık oluyor birkaç saat ve güneş tam olarak batmıyor. Örneğin gece saat 11’de bile belli belirsiz bir aydınlık olabiliyor günlerin uzun döneminde… Mevsime ve yaşanılan yere bağlı olarak, gece 3’te su içmeye kalkıp gün ışığı görebiliyorsun ve bu da psikolojiyi biraz etkiliyor. Bu durumlarda en iyisi ekstra perdeler ile uyku saatlerinde eve giren ışığı tamamen kesmek.

Norveç’te İklim Şartları Ağır Ve Kışın Hava Çok Soğuk
Çetin Norveç Kışları

Norveç’e Yerleşmek Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Mu?

Norveç kültürüne ve gündelik yaşantısına uyum sağlamak daha önce yaşadığım İngiltere’ye göre çok daha zor oldu. Ben, kişisel kanaatimi belirtmek gerekirse, Norveç’i tam bir Avrupa ülkesi olarak görmüyorum. Norveçliler Avrupa’nın geri kalanına göre çok daha içlerine kapanıklar ve diğer Avrupa ulusları ile de çok iyi kaynaşmış değiller.

Oslo, Bergen Ve Stavanger Şehirleri

Oslo, Bergen ve Stavanger gibi şehirlerin kozmopolit yapısından dolayı sosyal yaşam dinamikleri o şehirlerde daha güçlü ancak bunun dışında kalan şehirlerde değil. Başka şehirlerden bu üç şehre öğrenim veya iş için gelen Norveçliler, sosyal hayata uzun bir süreç içerisinde karışabiliyor. İklimin getirmiş olduğu etkiler ve devamlı kasvetli olan hava dolayısıyla, insanlar bizim kadar sokaklarda yaşamaya alışık değil ve Akdeniz ülkelerine göre çok daha az sosyaller.

Norveç’te İnsanlarla Yakınlık Kurmak, Arkadaş Olmak Kolay Mı?

Türkiye’ye kıyasla hiç de kolay değil. Türkiye’de birisi ile çok kısa sürede, çok iyi arkadaşlık kurmak mümkün. Bunun uzun sürüp sürmeyeceğini elbette zaman gösterecektir, ancak ilk adımı atmak çok kolaydır.

Norveç’te ise bunun tam tersi, insan ilişkileri ilk bakışta çok yüzeysel ve mesafeli… Arkadaşlıklar uzun sürede kuruluyor ve güven ilişkisine dayanıyor. Sanırım bu olgu zorlu iklim şartlarının dayattığı ve geleneksel kültüre asırlar içinde işlemiş olan bir şey. Zorlu doğa şartlarında dostluklar ve karşılıklı dayanışma bir anda oluşan bir şey değildi.

Ben kişisel olarak arkadaş edinmekte çok zorlanmadım. Çünkü güzel sanatlar öğrencisiydim. Okul hayatında ortaya koyduğum sanat eserleri, benim insanlarla tanışmama ve yakınlaşmama vesile oldu.

Norveç’te Nereden Alışveriş Yapılır, Standart Gündelik Yaşam Nasıldır?

Örneğin Türkiye’deki kadar çok çeşitli giyim mağazaları ve butik dükkânlar yok. Norveçlilerin kış sporları için giydiği belli başlı uluslararası markalar (The North Face v.b.) dışında, iklimsel şartlara dayanıklı giyecekler (kazak, hırka, süveter) için kendi markaları var.

Norveç’te Yeme – İçme Mevzuları

Süpermarketlerde her türlü uluslararası ürünü bulmak mümkün. Örneğin Çin, Hint, Meksika mutfaklarına ilgi duyanlar bu tarz ürünleri bulabiliyor. Özellikle Meksika Taco çok popüler, Fredagstaco (Friday’s taco) diye bir deyim var burada, adeta ulusal yemekleri gibi olmuş Mexican Taco.

Norveç’te Yeni Bir Hayat Kurmak Senin İçin Nasıl Bir Deneyimdi?

Benim için Norveç’te yeni bir hayat kurmak çok zor olmadı, çünkü İngiltere’de uzun yıllar yaşayarak; yurt dışında yaşama deneyimi edinmiştim. Tabi Norveç’in kendine has kültürüne uyum sağlamak farklıydı, ancak eşim Norveçli olduğu için; İngiltere’den buraya çok sık gidip gelmiştim ve şartlar benim için yabancı değildi.

Yine de bir yeri defalarca bile ziyaret etmiş olsan, deneyimin orada yaşamak ile aynı olmuyor. Bu konuda göçmenlik başvurusu yapacak olanların dikkatli davranması ve ne istediğini iyi bilmesi lazım. Benim buraya taşındıktan sonraki en büyük tembelliğim, Norveççe öğrenmek için gayret göstermemek oldu; çünkü herkes çok akıcı İngilizce konuştuğundan buna pek ihtiyaç duymadım. Norveçliler, bir göçmenin onlara kendi dillerinde hitap etmesine bayılıyorlar aslına bakılırsa… Aynı bizim birkaç kelime de olsa Türkçe konuşmayı başarabilen turistlere sempati ile bakmamız gibi bir şey

Norveç Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Norveç’te Üniversite Eğitimi Almak?

Ben Norveç’e öğrenci vizesi ile geldim. Burada Fagskole denilen üniversite öncesi eğitim kurumları var ve bu amaçla gelenlere vize veriliyor. Kendimden yaşça küçük insanlarla bir yıl sanat tarihi okuduktan sonra Oslo Ulusal Sanat Akademisi’ne (KHIO – Oslo National Academy of the Arts) kabul edildim.

Norveç’te Öğrenim Almak Maalesef Çok Kolay Değil
Norveç’te Üniversite Okumak

Norveççe Bilmenin Önemi

Ancak bu noktada şunu eklemeliyim, genelde Norveççe bilmeyen öğrenciler Bachelor seviyesine kabul edilmiyor. Benim okulum beni biraz şans, biraz da yetenek yardımıyla istisna olarak kabul etti. İlk görüşmede dil bilmiyor olmamı öne sürdüler ve olumsuz gözüküyordu. Ancak sonradan portfolyomu inceleyen kurul, beni kabul etmeye karar verdi. Norveç’e gelip üniversite okumak isteyen birçok insan tanıyorum, ancak Norveççe engeline takılıyorlar. Bachelor seviyesi pek mümkün değil, ancak Master için dili pek sorun etmiyorlar.

Daha önce bahsettiğim üzere, Norveç’te artık sağ görüşlü bir hükümet var ve yabancı öğrencilere desteği kaldırma konusu da gündemi meşgul eden tartışma konularından biri…

Norveç’te Okumak Ve Öğrencilere Yaklaşım

Benim için Norveç’te okumak çok güzel bir deneyim oldu. Örneğin okuldaki öğrenci koordinatörlüğünü, benim okuduğum Marmara Üniversitesi ile kıyaslayacak olursam; arada dağlar kadar fark var. Burada öğrencilere gerçekten çok kaliteli hizmet veriliyor. Her konuda destek olmaya ve problem varsa çözmeye çalışıyorlar. Norveç’te sistem, vergi dairesinden, ulaşım idaresine kadar çok iyi işliyor. Aksayan ve vatandaşın aleyhine işleyen hiçbir süreç yok. Talep edilen bir konuda, gecikmeden cevap alınabiliyor. İşlevsellik konusunda aksayan tek yer, Göçmenlik Bürosu, o da siyasi kaygılardan dolayı olabilir diye düşünüyorum.

Norveç’in En Güzel Şehirlerinden Oslo
Norveç’in En Güzel Şehirlerinden Oslo

Norveç’te Yaşanılacak En İyi Şehir Neresidir?

Ben Oslo’yu seviyorum, çünkü çok huzurlu ve sakin bir yer. Oslo’ya yakın çok sayıda ada var. Yaz aylarında bu adalara gidip güneşlenmek ve yüzmek çok keyifli oluyor. Norveç’in nüfus azlığı sebebiyle öyle rahatsız edecek kadar yoğun olmuyor.

Oslo Şehrinin Özellikleri

Oslo, Norveç’in en önemli şehri olduğu için; devlet tarafından sosyal hayatın kalitesine çok önem veriliyor. Sergiler, müzeler ve kültürel hayata ilişkin her şey mevcut. Özellikle Londra ve İstanbul şehirlerinin koşturmacasından sonra, Oslo’da yaşamak çok daha rahat ve güvenli geliyor. Gün içerisinde can sıkacak herhangi bir olayla karşılaşma ihtimali çok az. Dış etkenlerden dolayı gününün mahvolması ender rastlanan bir şey.

Norveç Fiyordları Ve Norveç’in Doğası

Oslo’dan 7 – 8 saat uzaklıkta bulunan, Norveç’in batı bölgesi kesinlikle görülmeye değer. Fiyordlar ve dağlar muhteşem manzaraya sahip, kaç kere gidersem gideyim doğanın bu kadar güzel olmasına şaşırıyorum. Doğa ile bu kadar iç içe bir yaşam inşa edilmiş olmasına da seviniyorum.

İngiltere’de Yaşam Üzerine Bir Yazı Tavsiyesi

3 yıl boyunca İngiltere‘de uluslararası bir şirkette çalışmış ve sonradan Norveç‘e taşınmış olan arkadaşım Esra ile bu söyleşiyi gerçekleştirdik. Kendisi İngiltere‘deki deneyimlerini de anlattı ve ortaya İngiltere’de Yaşam Ve Göçmenlik başlıklı özgün bir yazı çıktı. Eğer yurt dışında yaşam alternatiflerini gözden geçiriyorsanız, size bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.


Yeni Yazı! İsveç’te Yaşam Ve Göçmenlik


Yurt Dışında Yaşam İle İlgili Diğer Blog Yazıları


Norveç’te Yaşam Ve Göçmenlik – Serhat Engül

© Norveç’te Bir Türk Olarak Yaşamak Ve Norveç’te Göçmenlik Şartları 2017 ve 2018
Norveç’te Yaşam, Göçmenlik, Çalışmak Ve Eğitim was last modified: November 22nd, 2017 by Serhat Engül

8 thoughts on “Norveç’te Yaşam, Göçmenlik, Çalışmak Ve Eğitim”

 1. Eğitimin iyi ve ücretsiz olması sebebiyle the Oslo architecture and design okuluna master için başvurmak istiyorum. 2 sene burada master yaptıktan sonra Avrupa’daki başka bir ülkede iş bulma olasılığı nedir sizce? Cevaplarsaniz sevinirim

  1. Norveç üniversitelerinin eğitim kalitesi çok yüksek olduğu için, Norveç’te öğrenim gören insanların Avrupa şirketleri neznindeki itibarı da yüksek oluyor. Bence vize konusunda problem yaşamadıkça, iş bulma olasılığınız oldukça yüksek. Ancak örneğin İngiltere’ye gitmek isterseniz, önce oradaki bir şirkette iş bulmanız ve vize alabilmek için işyeri sponsorluğu ile davet edilmeniz gerekebilir. Son yıllarda yaşanan mülteci krizlerinden dolayı vize sınırları iyice daraldı. Avrupa ülkelerine yerleşmek için evlenmekten, üstün yetenek sahibi olmaktan veya bir şirket için vazgeçilmez bir çalışan olmaktan başka pek bir seçenek kalmadı.

 2. Merhaba,
  Ben uzun yillar Ispanya”da okudum, Mlazeme Mühendisligi alaninda Ispanya’dan Master ve Doktora mezunuyum. Ispanya’da 10 yil yasadiktan sonra buradan ayrilma karari aldim ve Norvec’e yerlesmeyi düsünüyorum. Norvec ve Isvec’te kisa süreli turizm amacli seyahatlerde bulundum. Norvece yerlesmek icin internetten baktigim is ilanlarindan ve universitelere yaptigim basvurulardan hep olumsuz yanit aliyorum. Sizce bunun daha kolay bir yani var mi dir benim bilmedigim? Yani orada yasasam bile yine internetten basvuracagim icin fark olacaginin dusunmedim, sence? ABA oturumum var ve suanda homeoffice evden calistigim bir isim oldugu icin yarin oraya gidip yerlesmekte bir sakinca görmüyorum ancak ev kiralarida cok pahali diye biliyorum. Yani Ispanya’da aldigim aylik maas orada bir ev kirasina ancak yeter diye biliyorum, ortalama yasam standardi icin maas ne kadardir?
  Cevabinizi simidden merak ediyorum.
  Kolay gelsin.

  1. Merhaba Okan, sağlam bir altyapı olmadan Norveç’e yerleşmeni tavsiye etmem. Yazıda bahsedildiği üzere, Norveç Avrupa’nın birçok ülkesinden daha pahalı bir yer. Ayrıca İspanya ile Norveç arasında iklim yönünden ciddi farklar var. Bunu da göz önüne almanı öneririm. İş konusunda diyebileceğim bir şey yok, maalesef bu işin daha kolay bir yolunu bilmiyorum. Sana iyi şanslar dilerim.

 3. Merhaba, ben Norveçe göçmen gibi gitmek istiyorum, şimdi Norveç göçmen kabul ediyormu? kendim Azerbeycanda yaşıyorum. bu yolla alınmıyorsa hangi üsulla orda kalıb işleye bilirim? Norveç dilini de bilmiyorum. ingilizcem de zayıf. bana yardım edin, ben nasıl Norveçde kalıb işleye bilirim? Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler önceden!!!

  1. Merhaba Sahib. Üzgünüm ama senin Norveç’e gitmen biraz zor gözüküyor. Norveç elbette göçmen kabul eden bir ülke, ancak senin de buna uygun niteliklerin olması gerek. Yüksek Lisans yapmak için gerekli donanımın veya şirketlerin senin için davet mektubu yazacakları bir kalifikasyonun olmadan, Norveç’te oturma izni alman çok zor.

 4. Bilindiği gibi ülkemizde İskandinav dilleri ile ilgili bir bölüm yok. Fakat ben tercümanlık yapmak istiyorum. Peki başka bir fil bölümü okuyup da Norveç’te tercümanlık gibi işler bulabilme şansımız var mı?

  1. Üzgünüm ama bu sorunun cevabı bende yok. Norveç’te Filoloji mezunlarının bir iş bulabildiğine eminim. Ancak sizin hangi bölümü okuyup da bu girişimi yapmanız gerektiği konusunda kesin bir fikrim yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × four =