info(at)istanbulclues.com

Paris Notre Dame Kilisesi Tarihi Hakkında Bilgi

Aşağıdaki satırlarda, Paris’in bu karakteristik yapısı hakkında tarihi bilgiler ve Katedralin geçmişine dair hikayeler bulabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali Ne Zaman İnşa Edilmiştir?

Notre Dame Katedrali, 1345 yılında inşa edilmiş Barok tarzında bir kilisedir. Fransız Barok mimari nizamının en büyük ve en güzel temsilcisi olarak kabul edilir.
Kilisenin Paris şehrinin kalbinde inşa edilmiştir. Bu merkezi konumu ve güzel görüntüsü ile şehrin simgelerinden biridir.

Victor Hugo’nun Notre Dame Kilisesinin Kamburu Romanı

Notre Dame Kilisesi elbette mimari üslubu ile ilgi çekici; ancak Notre-Dame Katedralini günümüzdeki şöhretine kavuşturan şey, Victor Hugo’nun yazarlığının en parlak döneminde kaleme almış olduğu Notre Dame de Paris isimli romandır. Victor Hugo’nun edebiyat dünyasının klasikleri arasında yerini almış olan bu romanı, operaya uyarlanmış ve çeşitli filmlere de konu olmuştur.

Romanın içindeki karakterlerden birinin şöhreti, romanın kendisinin önüne geçtiği için; Hugo’nun bu eseri Türkiye’de daha çok Notre Dame’ın Kamburu olarak bilinir.

Notre Dame De Paris Romanı Neden Yazılmıştır?

Victor Hugo’nun bu romanı yazmasındaki amaç gerçekten ilgi çekicidir.
19. Yüzyıl’da yıkılmaya yüz tutmuş olan tarihi kilise, Paris’in şehir mühendisleri tarafından harabe olarak nitelenmekte ve yıkılmak istenmektedir.

Victor Hugo, bu köklü kilisenin yıkılmasına razı olmaz. Bu sebeple de katedralin varlığını sürdürmesi için, Paris halkının dikkatini bu yöne çekmek ister. Yazdığı “Notre Dame De Paris” isimli muhteşem roman, öylesine üne kavuşur ki; katedralin restore edilmesine ve muhafaza edilmesine karar verilir.

Böylelikle Fransız Barok üslubunun en güzel örneği olan kilise, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Notre Dame Paris şehrinde mutlaka görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralardadır.

Önerilen Paris Gezi Rehberi Yazısı

Paris Şehri ile ilgili bilgilendirici bir gezi yazısı okumak isterseniz: Paris Şehrinde Gezilecek Yerler isimli yazıyı tavsiye ederim.

© Paris Notre Dame Katedrali Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi 2018 ve 2019

Paris Notre Dame Kilisesi Tarihi Hakkında Bilgi was last modified: November 22nd, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 + one =