Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan Film Önerileri ve Tavsiye Listesi

Nuri Bilge Ceylan, Türkiye’nin uluslar arası alanda en çok tanınan yönetmenlerinden biri. 1959 yılında İstanbul’un Bakırköy semtinde doğan yönetmen, 95 yılında çektiği ilk kısa metraj filmi olan Koza’dan beri adından söz ettiren ve olumlu eleştiriler alan bir isim olmuş.

NBC’nin filmlerinde fotoğrafçılık eğitiminin etkileri fazlasıyla görülmektedir. Özellikle Koza ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerindeki kadrajlar ve manzaralar buna örnek gösterilebilir. Bununla birlikte, ünlü yönetmen Andrey Tarkovski’nin etkisi Nuri Bilge Ceylan’ın hemen hemen bütün filmlerinde gözlemlenebilir.

Nuri Bilge Ceylan filmleri, sıradan insanların çalkantılarla dolu iç dünyalarını ve çevreleriyle olan etkileşimlerini başarılı bir biçimde anlatıyor. Sizin için hazırladığımız bu listede Nuri Bilge Ceylan tarafından çekilmiş bütün filmlere yer vermeye çalıştık.

Nuri Bilge Ceylan Film Önerileri Listesi 2020

  • Kasaba

Oyuncular: Mehmet Emin Toprak, Havva Sağlam, Cihat Bütün

IMDB Puanı: 7,1

Yıl: 1997

Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerinde Anadolu kasabalarına ve oralardaki yaşama yer verdiğini biliyoruz. İlk uzun metrajlı filmi olan Kasaba buna örnek gösterilebilir. Ceylan, bu filmde kasaba hayatının tekdüzeliliğini, insanların fakirliğini ve ruh hâllerini anlatıyor.

Film, kendi halindeki bir kasabada yaşayan çocuklu bir ailenin yaşantısını betimliyor. Ailenin çocukları, yaşadıkları kasabanın bunalımları ve getirdiği ruh hâlleri içinde büyümektedir. 1970’li yıllarda geçen bu filmde, kasabayı ailenin küçük kızının gezintisinden ve gözlemlerinden izliyoruz.

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metraj filminde Tarkovski’nin etkilerini fazlasıyla görmekteyiz. Belgesel kadar çarpıcı bir kurgu olduğunu da söyleyebiliriz. Kasaba, karakterler ve olaylar kurgusal olsa da, kasaba yaşamını gerçeğe yakın bir biçimde anlatıyor.

Nuri Bilge Ceylan Filmi Tavsiye

nuri bilge ceylan filmografisi
Kasaba
  • Mayıs Sıkıntısı

Oyuncular: Emin Ceylan, Muzaffer Özdemir, Fatma Ceylan

IMDB Puanı: 7,5

Yıl: 1999

Mayıs Sıkıntısı, Kasaba filmiyle başlayan Taşra Üçlemesi serisinin ikinci filmi.

Nuri Bilge Ceylan, serinin ilk filminde sıradan bir Anadolu kasabasını belgeselci edasıyla anlatıyordu. Ancak ikinci filmde kasabada işler değişiyor. Kasaba insanı sıradan yaşantısına devam ederken, Muzaffer’in gelişiyle işler değişecektir.

Asıl mesleği fotoğrafçılık olan Muzaffer, bu kasabada doğmuş ve çocukluğunu burada geçirmiştir. Hiç kimsenin önemsemediği bir kasabada film çekmeyi kafasına koyar. Bu durum kasabalının huzurunu bozacaktır. Nitekim rutinin bozulması insanların pek hoşuna gitmez.

Mayıs Sıkıntısı, yurtiçi ve yurtdışındaki festivallarde gösterilerek ödül kazanmış bir yapıt.

  • Uzak

Oyuncular: Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Toprak, Zuhal Gencer

IMDB Puanı: 7,7

Yıl: 2002

Taşra Üçlemesi’nin son filmi olan Uzak, kasabadaki hikâyeyi, kasabalıların kaçınılmaz sonu olan şehre taşıyor.

Yusuf, geçim sıkıntısı sebebiyle İstanbul’a gelir ve burada düzenini kurana kadar Mahmut isimli bir akrabasının yanına yerleşir. Yaşadığı kasabanın kültürüyle büyümüş olduğu için şehre adapte olmakta zorluk yaşamaktadır. Doğup büyüdüğü kasaba, zihnini uyum sağlamasını zorlaştıracak kadar sınırlandırmıştır.

Genç bir kadın, Yusuf’un ilgisini çeker. Yusuf bu kadını arzulasa da kasaba kültürü önünde psikolojik bir duvar olarak belirir. Nitekim Yusuf, doğal olarak muhafazakar ve ahlakçı bir düşünceye sahiptir ve bu durum hoşlandığı kadına açılmasını engellemektedir.

Yusuf’un akrabası Mahmut’u da zıt bir karakter olarak görüyoruz. Mahmut, kasabanın muhafazakar kültüründen uzaklaşmış ve kendini entelektüel alanda nispeten geliştirmiştir. Ancak bir yönetmen olma hayaliyle çıktığı yolculuk onu rutin, sıkıcı bir yaşama itmiştir ve bunun mutsuzluğunu fazlasıyla taşımaktadır.

Mahmut, Yusuf’a karşı başından beri misafirperver davranmasa da, bir dönüm noktasından sonra araları iyice açılacaktır. Yusuf bir türlü iş bulamamaktadır ve Mahmut’un özel yaşantısında onun istemediği bir yere sahiptir. En sonunda Mahmut tarafından hırsızlıkla suçlanınca evden ayrılacak ve hayatını kazanmak için geldiği bu şehirde yalnız kalacaktır.

Uzak filmi, Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne sahip olmuştu. Kasvetli bir atmosfere sahip olsa da, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir film. Bu sebeple Nuri Bilge Ceylan film önerileri listemizde en başlarda geliyor.

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

nbc filmleri listesi
Uzak
  • Üç Maymun

Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar

IMDB Puanı:  7.4

Yıl: 2008

Üç Maymun, Nuri Bilge Ceylan’ın kariyerinde yer edinmiş ve tanınmasını sağlamış filmlerden biri.

Filmde sınıf ayrımının başarılı biçimde işlendiği bir konuyla karşılaşıyoruz. Zengin bir iş adamı, milletvekilliğine adaylığını koymuştur. Arabasıyla birinin ölümüne sebep olur. Ancak siyasi kariyerinin başında olduğunu düşünmektedir ve bu kariyeri bırakmak istemez. Suçu üstlenecek kişiyi bulmakta da zorlanmaz.

Şoförüne kendisinin suçunu üstlenirse maaşını ailesine vermeye devam edeceğini söyler. Ancak bununla yetinmeyecek, hapisten çıktığında hatırı sayılır miktarda para verecektir. Şoför, bunu kabul eder ancak onun hapse girmesi ailesini mahvedecektir. Karısı ve oğlu, onun hapse girmesinden sonra öngörülemeyen yollara saparlar.

  • Bir Zamanlar Anadolu’da

Oyuncular: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Fırat Tanış

IMDB Puanı: 7,9

Yıl:  2011

Bir Zamanlar Anadolu’da, Ercan Kesal’ın 80’li yıllarda doktorluk yaparken şahit olduğu gerçek bir olaya dayanıyor. Filmin merkezinde bir cinayet olsa da bu cinayet üzerinden ülkedeki bürokrasinin işleyişini görüyoruz.

Anadolu’nun bir kasabasında cinayet işlenmiştir. Cinayetin teşhisi için ise cesedin bulunması gerekir. Doktor Cemal, Komiser Naci, Savcı Nusret ve Katil Zanlısı Kenan, cesedin bulunması için kasabanın dışındaki arazileri talan eder. Kenan, cesedin yerini bulmakta zorlanmaktadır.

Bu süreçte cinayeti çözmekle görevli olan bürokratların iç dünyalarını ve hesaplaşmalarını izleyeceğimiz bir süreç başlar. Nitekim bürokratik düğümleri çözmek, katili bulmaktan ve infaz etmekten çok daha zor olmuştur.

Bir Zamanlar Anadolu’da, hem kurgusu hem de oyunculuklarıyla göz dolduran bir film. Filmdeki basit detaylar hikâyenin gerçekçiliğini arttırıyor. Bu sebeple izlenmesi tavsiye edilen Nuri Bilge Ceylan filmleri arasındadır.

Nuri Bilge Ceylan Filmi Önerileri

nuri bilge ceylan film önerileri
Bir Zamanlar Anadolu’da
  • İklimler

Oyuncular: Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Nazan Kesal

IMDB Puanı: 7,3

Yıl: 2006

İsa ve Bahar, sarsıntılı bir ilişki içindedir. İsa bir mimardır, Bahar ise bir televizyon kanalında çalışmaktadır. Bu ikili arasında tıpkı iklimler gibi sert ve uzlaşması güç ayrımlar vardır.

İsa ile Bahar, Kaş ve Ağrı’da bir araya gelirler. Kaş’ın sıcak ve güneşli iklimiyle Ağrı’nın soğuk havası bu ikilinin kendilerini bulmalarını sağlar. Nitekim nasıl her coğrafyanın farklı bir iklimi varsa, insanların ve ruhların da farklı iklimleri vardır. İsa ve Bahar, bu iklimler arasındaki farklılıktan dolayı asla mutluluğu paylaşamamaktadır.

İnsan ruhunu başarılı bir biçimde işleyen İklimler filmi, Cannes Film Festivali’nde yarıştıktan kısa bir süre sonra FIPRESCI ödülünü kazandı.

İklimler, kadın-erkek ilişkilerine getirdiği özgün yorumla, mutlaka izlenmesi gereken Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında üst sıralarda geliyor.

Nuri Bilge Ceylan Film Önerileri

nuri bilge ceylan filmleri listesi
İklimler

Görsel cinerituel.com sitesinden alınmıştır.

  • Kış Uykusu

Oyuncular: Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen

IMDB Puanı: 8,2

Yıl: 2014

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğiyle Haluk Bilginer’in oyunculuğu bir araya gelince ortaya harika bir yapım çıkmış. Nuri Bilge Ceylan’ın Yılmaz Güney’e adadığı bu film, emekli bir tiyatrocunun hayatını anlatıyor.

Haluk Bilginer tarafından canlandırılan Aydın, eski bir tiyatrocudur. Emekli olduktan sonra Kapadokya’ya yerleşmiş ve burada babasından kalan binayı Othello isimli bir otele çevirmiştir. Oteli eşinden boşanmış kız kardeşi Necla ve kendisinden epey genç olan eşi Nihal ile birlikte işletmektedir.

Aydın ile Nihal arasında ise ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Aralarında mutlu bir evlilik olduğundan söz edilemez ancak hiç kimse bu oteli terk etme cesaretini göstermemektedir. Othello, bu üçlü için kaderlerinin son durağıdır. Hiç kimse burayı terk edememekte ve terk etme teşebbüsleri geri dönüşlerle bitmektedir. Bu durum Nihal ile Aydın arasındaki ilişkinin daha çok bozulmasına sebep olmaktadır.

Kış Uykusu, mükemmel senaryo örgüsü ile en iyi Nuri Bilge Ceylan filmleri arasında geliyor.

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Listesi

Nuri Bilge Ceylan Filmleri Tavsiye
Kış Uykusu
  • Koza

Oyuncular: Emin Ceylan, Fatma Ceylan, Turgut Toprak

IMDB Puanı:  6,9

Yıl: 1995

Nuri Bilge Ceylan’ın ilk filmi olan Koza, yaşlı bir çiftin başından geçenleri anlatıyor. Birbirinden ayrı kişiliklere ve hayat çizgilerine sahip olan çift, zorlu bir ilişki içindedir ve ayrılmaya karar verirler. Bu ayrılık sürecinde, kendi hayatlarını sorgulamaları gerekecektir.

Nuri Bilge Ceylan, fotoğrafçılık eğitimini ve bu eğitim sayesinde sahip olduğu görsel becerileri bu filmde sinematografiye başarılı bir biçimde uyarlamış. Kısıtlı imkânlarla yapılmış olmasına rağmen başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan, filmde yaşlı çifti Nuri Bilge Ceylan’ın annesi ve babası canlandırıyor.

Nuri Bilge Ceylan Film Önerileri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *