Ortaköy Camii Tarihi Ve Mimarisi

Ortaköy Camii Tarihi, Mimarisi ve Fotoğrafları

Ortaköy Camii, Boğaziçi’nde bulunduğu konum ve ayırt edici mimari üslubu sebebiyle; İstanbul Boğazı’nın incisi olarak kabul edilir. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’nün yanı başındaki Ortaköy semtinin kalbinde konumlanmıştır.

Ortaköy Camii veya diğer bir adıyla Büyük Mecidiye Camii, Boğaz turu yapanlar için mükemmel hatıra fotoğrafları vaat eder. Ancak en güzel fotoğraf karesi, köprünün ve caminin bir arada olduğu çerçevedir.

Ortaköy Meydanı’ndan Kartpostal Gibi Manzara
Ortaköy Camii Hakkında Bilgi
Ortaköy Camii © Serhat Engül

Ortaköy Camii Mimarı Kimdir?

Ortaköy Camii, 1854 yılında, Dolmabahçe Sarayı’nın da mimarı olan Nikoğos Balyan tarafından inşa edildi. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan camii, esasında Büyük Mecidiye Camii olarak adlandırılmış. Ancak zamanla camiye halk tarafından Ortaköy semtinin adı verilmiş. Cami, Osmanlı’nın Barok ve Neo-Klasik üsluplardan esinlendiği son döneminde inşa edilmiş.

Balyan ailesi, 18. Yüzyıl sonlarından, 19. Yüzyıl ortalarına kadar saray mimarlığı yapan Ermeni asıllı, Osmanlı vatandaşı bir ailedir. Balyanlar İstanbul’a muhteşem eserler bırakmış, deyim yerindeyse Osmanlı’nın son yüzyılına mimari eserleri ile imza atmışlardır.

18. ve 19. yüzyıllar boyunca Avrupa mimarisi örnek alınmış Barok, Rokoko ve Neo-Klasik mimari üslupları cami ve saraylarda belirleyici olmuştur. Bu mimari nizamların Osmanlı mimarisi ile başarı ile harmanlanmasını sağlayan Balyan ailesi, İstanbul’a Ortaköy Camii gibi onlarca zarif eser miras bırakmıştır.

Avrupai unsurların, geleneksel Osmanlı mimarisi ile bir potada eritildiği bu özel mimariye, farklı kültürlerin aynı eserde buluşmasını betimleyen Eklektik Mimari adı verilir.

Boğaz Manzaralı Cami

Ortaköy Camii, dışarıdan zarif ve etkileyici gözüktüğü gibi, iç mekânı ile de hayal kırıklığına uğratmayan, çok şık bir camidir. Hem şehirde yaşayan insanlar için, hem de yurt dışından gelen Müslüman ziyaretçiler için muhteşem bir ibadet mekânıdır.

Caminin geniş pencerelerinden süzülen ışık içeriyi mükemmel şekilde aydınlanmakta ve duvarlar ile tavanlardaki süslemeleri ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca Ortaköy Camii’nin geniş camlarından muhteşem bir Boğaz manzarası gözükür. Bu da insanın içine ferahlık veren, yapılan ibadete de coşku katan bir ayrıntıdır.

İç mekân fotoğrafı çekmeyi sevenler için, caminin diğer camilere nazaran aydınlık ve ferah olması da bir avantajdır. Normalde camilerin iç mekanında loş ışıktan ötürü profesyonel ekipman gereksinimi olsa da, Ortaköy Camii’nde ortalama bir fotoğraf makinesi ile mükemmel fotoğraflar çekilebilir.

1839 ile 1861 yılları arasında hüküm süren Osmanlı Sultanı Abdülmecid aynı zamanda maharetli bir hat sanatı ustasıydı. Bizzat Sultanın işlediği Türk Hat Sanatı eserleri de, halen caminin duvarlarını süslemektedir.

Ortaköy Camii Fotoğrafları

Ortaköy Camii hem dışarıdan hem de içeriden bir mimarlık harikasıdır. Minareleri ve sütunları camiye zerafet katar. Mimari özellikleri İstanbul’un camilerinden biraz daha farklıdır. Barok üslup, fazlasıyla göze batar.

Ortaköy Camii’nin Dışarıdan Fotoğrafı
Ortaköy Camii mimarı kim? Mimarisi nedir?
Ortaköy Camii’nin enfes mimarisi © Serhat Engül
Ortaköy Camii İç Mekan Fotoğrafı
Ortaköy Camii Tarihi Ve Mimarisi
Ortaköy Camii’nin içindeki Avizeler ve Hat Eserleri © Serhat Engül

Ortaköy Camii’nin iç mekanı İtalya‘nın rönesans saraylarını aratmayacak kadar ince bir bezeme işçiliğine sahiptir.

Ortaköy Camii’nin İçi, Kubbesi ve Süslemeleri
blank
Ortaköy Camii Kubbesindeki Kalem İşleri Ve Bezemeler © Serhat Engül

İstanbul’un Ortaköy Semti

Ortaköy geç Osmanlı dönemine kadar gayrimüslim vatandaşların yaşadığı bir balıkçı köyüydü. Ancak 19. Yüzyıl’da Sultan Abdülmecid’in geleneksel Topkapı Sarayı’nı terk edip Boğaz kıyısındaki muhteşem Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasıyla, Boğaziçi kıyıları kabuk değiştirdi.

Sarayın açılışını takip eden yıllarda, Osmanlı İmparatorluğu’nun ileri gelen devlet adamları görkemli konaklar inşa ettiler. Ardından Osmanlı bürokratları, zengin tüccarlar ve Beyoğlu’nda yaşayan Büyükelçiler; Boğaz kıyılarında yalı inşa etmekte birbiri ile yarışır oldular.

Ortaköy de Boğaz üzerindeki mükemmel konumu nedeniyle, Boğaziçi’nin en merkezi köylerinden biri oldu. İsminin de bu merkezi konuma gönderme yaparcasına Ortaköy olması boşuna değildir.

Ortaköy Meydanı, İstanbul şehrinin sakinleri veya ziyaretçileri için mükemmel bir buluşma mekânıdır. Aynı zamanda Kafeleri, restoranları, takı ve aksesuar tezgahları ile harika bir gezinme yeridir.

İstanbullular Ortaköy’e kahvaltı yapmak, çay kahve içmek ve özellikle de kumpir yemek için gelirler. Ayrıca Ortaköy’e yapılan ziyaretin sonunda, yarım saatlik bir yürüyüş ile Bebek semtine gitmek çok keyiflidir. İstanbul’un en ferah ve manzaralı deniz kenarı yürüyüşü bu istikamet üzerinde yapılabilir.

Caminin Ziyaret Saatleri

Ortaköy Camii de diğer İstanbul camileri gibi sabah 08:30’dan itibaren turistik ziyarete açıktır. Namaz saatleri sırasında kapanan cami, ibadet zamanları haricinde ziyaret etmek ve fotoğraf çekmek için müsaittir. Cami akşam 18:00’den itibaren ziyarete kapatılır ve sadece akşam veya yatsı namazları sırasında ibadet için ziyaret edilebilir.

Ortaköy Camii Tarihi ve Mimarisi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *