blank

Ortaköy Gezi Rehberi

Ortaköy Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Ortaköy semti, Boğaz Köprüsü’nün Avrupa ayağında konumlanır. Semt içinde dinler arası barışın sembolü haline gelmiş olan Cami, Kilise ve Sinagog üçgeni görülebilir.

Ortaköy, hem Osmanlı tarihini yansıtan semtlerinden biridir, hem de muhteşem bir Boğaz manzarası sunar. Buna ek olarak eğlencenin ve gece hayatının da merkez noktası olarak nam salmıştır.

Ortaköy antik çağda ‘’Arkheion’’, Bizans döneminde ise ‘’Klidion’’ adıyla anılırdı. Bizans döneminde ise Ortaköy şehir surlarının biraz uzağında kalan bir balıkçı köyüydü. Türkler ise Suriçi‘nden, Ortaköy kıyılarına Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren yerleşmeye başlamışlar.

İstanbul’dan yolu geçen meşhur seyyahlar, tarihe ışık tutan gezi notlarında Ortaköy’den de bahsetmişler. Bu kayıtlara göre, Ortaköy o zaman da meyhaneler ile dolu bir zevk-i sefa merkeziymiş. Demek ki, insanların güzel manzaraya karşı hissettiği duygular aradan asırlar da geçse de aynı kalıyor.

Ortaköy Gezilecek Yerler Blog Yazısı

İstanbul’un önemli buluşma noktalarından biri olarak bilinir. İstanbul’da hafta sonu nereye gidilir? Sorusuna verilecek ilk cevaplardan biridir.

Ortaköy semti; pazarı, camileri, sinagogları, kilise ve saraylarıyla çok zengindir. Deniz manzaralı restoranları, eşle-dostla gidilecek kafeleri ve eğlence mekânları vardır.

Özellikle Pazar günleri, semtin dar sokaklarında kurulan pazarın meraklısı çoktur. Sokak tezgâhlarında sergilenen el yapımı takılar ve eserler yoğun rağbet görür.

 • Ortaköy Camii ( Büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy Camii, Ortaköy’ün su üzerinde yüzüyormuş edasıyla önemli bir sembolü olarak karşımıza çıkar. Özellikle akşam saatlerinde, bu caminin ışıklandırılmış halini izlemek büyük bir keyiftir.

Cami, Barok tarzda bir mimariye sahip olup eşsiz taş oymacılığıyla öne çıkar. 18.Yüzyıl’da, Sultan Abdülmecid için inşa edilmiştir. Ortaköy Camii, Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı olan Nikoğos Balyan tarafından inşa edildiği için, bu iki eser arasında göze çarpan benzerlik vardır.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy Gezilecek Yerler Büyük Mecidiye Camii
Ortaköy Camii
 • Feriye Sahil Sarayları

Sahil Sarayları bölgesi, adından anlaşılacağı üzere; fazla sayıda sarayın sahil boyunca yan yana dizilmesinden oluşuyor. Çırağan Sarayı’nın inşa edilmesinden sonra, Padişah‘a yakın aile mensuplarına ek binalar inşa edilmiş. Bu güzel binaların tamamına sahil sarayları deniyor ve Ortaköy sahili boyunca sıralanıyorlar.

Bu sarayların günümüzdeki fonksiyonlarıyla şehir hayatına büyük katkı sunar. Restoran, otel, lise ve üniversite olarak kullanılan Sahil Sarayları, Feriye Sarayı olarak da bilinir.

 • Hanım Sultan Sarayları

Bahsettiğimiz saraylar kompleksinin arasında saray ile yalı karışımı binalar göze çarpar. Ancak bunlar maalesef geçmişteki  ihtişamından uzaktır. Özellikle yangınlardan olumsuz etkilenen bu yalılar, şimdilerde restore ediliyor.

Esma Sultan Yalısı: Bu bahsettiğimiz yalılardan biri, Esma Sultan Yalısı’dır. Yangında büyük zarar görüp sadece duvarlardan ibaret kalan yalı, günümüzde cam ve çelik kullanılarak yeniden dizayn edildi.

Bu restorasyon sayesinde, Yalı’da organizasyona katılanlar, kendilerini Boğaz ile bütünleşmiş hissederler. Yalı aynı zamanda Ortaköy Camii ile komşudur.

Esma Sultan Yalısı’ndan Arnavutköy yönüne devam ederken, Fehime Sultan Yalısı’nın yangından günümüze kalmış duvarlarını görebilirsiniz. Bu yalının yanı başında göreceğiniz diğer iki Hanım Sultan yalısı ise; Naime Sultan Yalısı ve Hatice Sultan Yalısı‘dır.

 •  Ortaköy Pazarı

Ortaköy’ün Pazar günleri sokak aralarında kurulan tezgâhlarında el emeği objeler satılır. Meraklısı için bol miktarda takı ve aksesuar bulunur. Burada sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy Gezilecek Yerler - Nefes Kesen Boğaz Manzarası
Ortaköy Sahil

Ortaköy Restoranları ve Kafeleri

Ortaköy dendiği zaman akla ilk önce fırında pişmiş ve farklı malzemelerle karıştırılarak servis edilen meşhur kumpir gelir. Bir meydan dolusu kumpircinin arasında seçim yapmak zordur. Ancak hangisini seçerseniz seçin, sonuçta memnun olursunuz.

 • Banyan Restoran

Asya mutfağının başarılı bir şekilde yorumlandığı Banyan, Ortaköy Camii’ne sıfır manzarasıyla sizleri karşılıyor. Bali usulü hazırlanmış Izgara ve Şizuan bifteğini mutlaka tatmalısınız. Manzaralı terasta ise mekânın ödüllü barmeninden harika kokteyller tadabilirsiniz.

 • Lavanta Restoran

Lavanta kokusu eşliğinde Akdeniz yemekleri servis edilen bu restoran, üç katlı restore edilmiş bir villa olarak karşınıza çıkıyor.  Girişteki lavanta renkli bankta güzel bir hatıra fotoğrafı bile çektirebilirsiniz. Restoran Mecidiye Köprü Sokak üzerinde konumlanır.

 • The House Cafe

The House Cafe, artık İstanbul’a gelen turistlerin bile bildiği ve özellikle tercih ettiği bir yer. Boğaz’a sıfır konumu ve harika ambiansı ile dikkat çeken The House Cafe, kahvaltı için tercih edilecek ilk yerlerden. Menüsünde hafif ve lezzetli yemekleri bulunan The House Cafe’nin üst katında, aynı adı taşıyan bir de butik otel bulunuyor.

The House Cafe, özellikle limonatası, yaz çorbası ve zengin yemek menüsüyle meşhur. Temiz boğaz havası alıp güzelce dinlenmek istiyorsanız burası harika bir seçim olacaktır. Bitişiğindeki iskeleye vapurlar yanaştıkça, Boğaz’ın en güzel noktasında olduğunuzu hissedeceksiniz.

Ortaköy Restoranları ve Kafeleri

Ortaköy Gezilecek Yerler The House Cafe Restoran
The House Cafe Ortaköy

Ortaköy Eğlence Yerleri

Ortaköy yazın boğaz turu yapan tekneler ile birlikte, boğazı ışıl ışıl aydınlatır. Boğaz turu tekneleri denizde süzülerek Ortaköy’ün güzelliğine selam ederken, Ortaköy’ün restoran ve gece kulüpleri de teknelerdeki insanlara seyirlik sunar.

Ortaköy-Kuruçeşme aksında, Türkiye‘nin en iyi gece kulüpleri konumlanır. İstanbul’un en üst kalite mekanlarında eğlenmek isteyenler, aradıkları atmosferi Muallim Naci Caddesi üzerinde sıralanmış işletmelerde bulabilirler.

 • Blackk Restolounge

18. Yüzyıl Rococo stilinin modern bir yansıması olan Resto-lounge, Boğaz’a karşı bir manzaraya sahip. Restoran bölümünün her hafta dünya mutfağından seçilmiş yemeklerle menüsünü yenilediğini de göz önünde bulundurun.

 • Sortie

Kuruçeşme’de bulunan Fransızca “Çıkış” anlamına gelen eğlence mekânı adeta günün yorgunluğundan çıkabileceğiniz mesajını veriyor. Ses perdeleri kapandığı zamana kadar manzaranın keyfini çıkarabilir daha sonra eğlencenin içine karışabilirsiniz.

Ortaköy Gezilecek Yerler

Ortaköy Gezilecek Yerler - Ortaköy Bebek Parkuru
Arnavutköy Sahili

Ortaköy Otelleri

Ortaköy semtinin sahip olduğu muhteşem boğaz manzarası, adeta Ortaköy Otelleri‘ni diğer şehir otellerinden bir adım öne çıkarıyo ve tabiri caizse haksız rekabete sebep oluyor. Bu muhteşem manzaranın varlığı, bir de çok üst düzey markaların işlettiği oteller ile bir araya gelince; ortaya tadından yenmez bir karışım çıkıyor.

Ancak maalesef otel fiyatları da bu güzellik ve kalite ile doğru orantılı. Ortaköy’de konaklamak isteyenlerin, ciddi bir konaklama masrafını da gözden çıkarması gerekiyor.

 • Çırağan Palace Kempinski Hotel

Çırağan Sarayı, Ortaköy’ün simge yapılarından birisi. Özellikle tekne veya vapurla boğaz turu yaparken, Ortaköy civarında göze çarpan en seçkin ve ayırt edici yapı. Bu muhteşem sarayın Kempinski tarafından işletilmeye başlaması elbette şöhretine şöhret kattı.

Kendisinden sonra yüzlerce otel açılmış olmasına rağmen, Çırağan Palace Kempinski İstanbul halen İstanbul’da Boğaz Manzaralı Otel deyince tüm dünyada akla gelen tek adres.

Ortaköy’de Boğaz Manzaralı Oteller

ortaköy gezilecek yerler
Çırağan Palace Kempinski
 • Four Seasons Bosphorus Hotel

Four Seasons ilk işletmesini bilindiği üzere Sultanahmet‘te açmıştı. Esasında eski bir hapishane olan binayı, restore edip, İstanbul’un en şık otellerinden biri haline getirdiler. Eski bir hapishanenin hücrelerinde kalmak için insanların yüzlerce dolar ödüyor olması, bu restorasyonun başarısının da kanıtı gibi.

Four Season Hotel Sultanahmet, yıllar içerisinde o kadar başarılı oldu ki, İstanbul‘da yeni bir şube açma ihtiyacı haiz oldu. Four Season bu kez İstanbul’un Tarihi Yarımada ile birlikte en turistik yeri olan Boğaz kıyısını tercih etti.

Böylece Çırağan Sarayı‘nın hemen yanına, ona rakip olabilecek kadar şık ve güzel bir otel inşa ettiler. Four Seasons Bosphorus Hotel, müşteri hizmetindeki kalitesi sebebiyle iki kez Avrupa‘nın (hizmet kalitesi açısından) en iyi oteli seçildi.

Ortaköy Otel Tavsiyesi

ortaköy otelleri
Four Seasons Bosphorus Hotel
 • Radisson Blue Bosphorus Hotel

Otel tamamen çağdaş bir tasarımla dekore edilmiş bir şekilde karşınıza çıkıyor. Otel bünyesinde azımsanmayacak sayıda odaya sahip. 120 odalı olan bu otel size görebileceğiniz en güzel otel manzaralarından bir tanesini sunuyor.

Balkondan çıkıp baktığınız zaman İstanbul Boğazı’nın o büyüleyici manzarası başınızı döndürecek cinsten. Cruise Lounge Bar ve Starboard Restoran‘ın harika manzarası yemeğinizi soğutmanıza yol açabilir.

Otel bulunduğu konum itibariyle Kapalı Çarşı, Topkapı Sarayı ve de Ayasofya’nın yer aldığı İstanbul Tarihi Yarımada’ya yalnızca 15 km mesafededir.

 • Ortaköy Princess Hotel

Princess Otel, Ortaköy’ün hemen ortasında manzaranın ise tam göbeğinde yer alıyor. Semtin en eski ve bilinen oteli olması sebebiyle, çok da rağbet görüyor. Gecenin tadını çıkartmak isteyenler için otelin bulunduğu bölgenin çok uygun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ortaköy ve Kuruçeşme’nin hareketli gece yaşamına karışmadan önce Hemera Restoran’ı denemek isteyebilirsiniz. Zira restoran Türk ve Dünya mutfağı konusunda çok kaliteli sunumlara sahip.

Ortaköy Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *