info(at)istanbulclues.com

Osmanlı İmparatorluğu (Devleti) Duraklama Dönemi

Osmanlı İmparatorluğu, kurulduğu 1299 yılından 1583 yılına kadar kesintisiz bir genişleme ile eşi benzeri görülmemiş bir başarı elde etmiştir. Kurucu Padişahların iyi birer lider, komutan ve kanun yapıcı olması sayesinde, zaptedilen yerlerde adaletli bir yönetim gösterilmiş ve topraklar elde tutulabilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden (1566) sonra, topraklar bir süre daha genişlemeye devam etmiştir. Kanuni’den sonra devleti yöneten Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa ve onun ardından gelen bazı maharetli Vezir-i Azamlar sayesinde Osmanlı direk bir duraklama yaşamamıştır. Ancak Osmanlı Kanuni’den sonra 1699 yılına kadar, dünyayı sarsacak başarılar kazanmamıştır.

Ancak 1699 yılındaki Karlofça Anlaşması’nı takip eden yıllarda, Osmanlı’da ilk kez toprak kayıpları başlamıştır. Osmanlı’nın duraklamadan gerilemeye geçmesi yavaş olmuş, ancak gerileme döneminde Dünyada güç dengelerinin Avrupa ülkeleri lehine çok hızlı değişmesi yüzünden büyük toprak kayıpları yaşanmıştır. Rusya ve Avusturya ile çok yıpratıcı savaşlar yapılmış, devletin insan ve para kaynakları kaybedilmiştir.

Bu dönemde yaşanan toprak kayıplarını yukarıdaki görselden gözlemleyebilirsiniz. Harita İngilizce lisanında olsa da, kaybedilen toprakları canlı renklerle gösterdiği ve alttaki kutucukta da karşısına denk gelen yılları not ettiği için tarihsel süreci net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Osmanlı Devleti ile ilgili daha çok bilgi için:

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu Hakkında Bilgi Ve Harita

Osmanlı İmparatorluğu (Devleti) Duraklama Dönemi was last modified: January 10th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 2 =