info(at)istanbulclues.com

Osmanlı İmparatorluğu Yükselme Dönemi

Osmanlı, Anadolu Selçuklu Devleti’nin çöküşünü izleyen yıllarda kurulan Türk Beyliklerinden biridir. Öncelikle Söğüt (Bilecik) ve Domaniç (Kütahya) yaylalarında yerleşen, sonra da İznik’i fetheden Osmanlılar kurucu padişahlar olan Osman Bey ve oğlu Orhan Bey döneminde bir devlete evrilmiştir.

Osman Bey, Osmanlı’nın ilk yıllarında sağlıklı bir şekilde bölgeye yerleşmesini ve yayılmacı bir politika izlemesini sağlar iken, kendinden sonra gelen Orhan Bey, Bursa gibi önemli bir şehri fethetmiş ve yeni başkent ilan etmiştir.

I.Murad döneminde Devşirme sistemi ve Yeniçeri ordusunun kurulması üzerine, Osmanlı ordusu kusursuz bir savaş makinesi haline gelmiştir. I. Murad aynı zamanda büyük askeri reformlar yapmış ve topçu birliklerinin gelişimini sağlamıştır.

Osmanlı bu hamleler ile Kurulduğu 1299 yılından, 1699 yılına kadar 400 yıl boyunca kesintisiz bir şekilde genişlemiş ve tüm savaşları kazanmıştır.

Yukarıda ismini verdiğimiz kurucu Padişahların haricinde, Yıldırım Bayezid, II. Murad, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman da bu önemli dönemin diğer önemli karakterleridir.

Yükselme Dönemi’ni betimleyen yukarıdaki haritada yıllara göre Osmanlı’nın genişleme ivmesini görebilirsiniz. Fethedilen topraklar farklı renklerle işaretlenmiş ve yılları aşağıdaki kutucuğa not edilmiştir.

Harita İngilizce lisanında olsa da, genişlemenin gerçekleştiği yıllar net olara seçilebilmektedir.

Osmanlı Devleti Hakkında Daha Çok Bilgi İçin:

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu Dönem Haritaları

Osmanlı İmparatorluğu Yükselme Dönemi Harita was last modified: January 10th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × 5 =