Kariye, Fener ve Balat Turu

Fener Balat Kariye Özel Rehberli Kültür Turu

Fener ve Balat semtleri, günümüzde halen mahalle kültürünü korumayı başaran nadir tarihi semtlerdendir. Ancak bu semtleri esas ilgi çekici kılan nitelikler, onların geçmişinde yatmaktadır. Fener ve Balat semtleri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde en çok gayrimüslim nüfusun yaşadığı semtlerdi ve zengin bir kültürel ve demografik yapıya sahipti.

Fener Semti Hakkında Bilgi

Fener, Roma İmparatorluğu döneminden beri süregelen Ortodoks Patrikhanesi‘ne uzun asırlar boyunca ev sahipliğini yapan semttir. Hristiyanlığın İmparator Konstantin tarafından kabulünü takiben inşa edilen Kilise Kurumu, bazı din adamlarının bölgesel liderliğine dayanmaktaydı. Psikopos (Bishop) adı verilen bu din adamlarının hiyerarşik olarak en tepesinde Roma şehrindeki Papa geliyordu. İkinci en önemli dini merkez Konstantinopolis, yani İstanbul idi ve Patrik tarafından temsil ediliyordu.

İstanbul’daki Patrik, Ortodoks mezhebinin tartışmasız lideriydi ve tüm Doğu coğrafyasındaki Hristiyan topluluğa öncülük ediyordu. Katolik mezhebinin ve Batı dünyasının ruhani lideri Papa ile arasında doğal bir rekabet vardı. Osmanlıların İstanbul’u fethini takiben, Patrikhane merkezi birkaç kez yer değiştirdikten sonra, Fener semtine taşındı ve günümüzde halen aktif olarak bu semtte faaliyetini sürdürmektedir.

Fener Semti, Osmanlı İmparatorluğu‘nun şehre hükmettiği 1453 ile 1923 yılları arasında, Rum asıllı vatandaşların yoğun olarak ikamet ettiği bir semtti. Komşusu olan semtler Cibali ve Balat ile birlikte oldukça renkli bir inanç mozaiğine ev sahipliği yapıyordu. Zira Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Cibali, Hristiyan ağırlıklı Fener ve Musevi yerleşkesi olan Balat yüzyıllarca içe içe ve barış içinde yaşamıştır.

Fener Rum Patrikhane Kilisesi
Patrikhane’deki Aya Yorgi Kilisesi

Fener Semtinde Gezilecek Yerler

Fener semtinde gezilecek yerlerin başında Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve onun içinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi gelir. Buna ek olarak Moğolların Meryemi Kilisesi, Fener Rum Lisesi gibi yapılar da vardır.


Balat Semti Hakkında Bilgi

Balat Semti, Osmanlı döneminde Musevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı bir bölgeydi. İspanya’da 15 Yüzyıl sonunda Müslümanlara ve Musevilere karşı başlatılan sürgünlerin sonucunda, İspanya’yı terk etmek zorunda kalan Sefarad Yahudilerinin birçoğu bu semtte yaşamıştır.

Camilerin, kiliselerin ve sinagogların iç içe geçmiş olduğu bu semt, tarihin önemli bir bölümüne tanıklık etmiştir. Günümüzde ise Balat Semti,  aralarına her geçen gün yenisi eklenen güzel kafelerin, butik otellerin ve sanat evlerinin mekânıdır.

Balat Semtinin Renkli Evleri
Balat Evleri

Balat Semtinde Gezilecek Yerler

Semtin karakterini ve tarihini yansıtan en köklü tarihi eser Ahrida (Ohrid) Sinagogu’dur. Hraştagabet Ermeni Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii de diğer görülecek eserlerdir. Ancak Balat’ın ziyaretçilerine sunduğu şey, yalnızca tarihi eseleri ziyaret etmenin çok ötesindedir. Bu güzel semtin sokaklarında dolaşmak ve rengarenk evlerini fotoğraflamak büyük bir keyiftir.


 Kariye Müzesi

Edirnekapı semtinde bulunan Kariye Müzesi, Bizans İmparatorluğu döneminden kalan iyi korunmuş Orta Çağ mozaiklerinin bulunduğu bir müzedir. İstanbul’un İmparator Konstantin tarafından kuruluşunu takiben bir manastır olarak inşa edildiği bilinen kilise, 11. Yüzyıl‘da tamamen yeniden inşa edilmiştir Mozaikleri ve eşsiz iç mekân dekorasyonu ise 14. Yüzyıl‘dan miras kalmıştır. Theodoros Metochites isimli Bizans bürokratı, ömrünü ve servetini bu kiliseyi güzelleştirmek için harcamış ve bugün halen hayranlıkla seyredilen mozaiklerin yapımına ön ayak olmuştur.

Kariye Müzesi eşsiz mozaikleri ile bize bir hikâye anlatmaktadır. Hz. Meryem ve Hz. İsa’nın hayatını baştan sona anlatan bu hikayeyi tam olarak anlayabilmeniz için, özel rehberli bir tura katılmanız tavsiye edilir.

Kariye’deki Bizans Dönemi Sanat Eserleri
Kariye Müzesi

Özel Tur Rehberiyle Fener Balat Kariye Turu

Kişiye özel turlar, tarihe ilginin her geçen gün arttığı ülkemizde yükselen bir ivme ile talep görmektedir. Özel tur rehberi ile Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Boğaz Gezisi ve Fener Balat turu yapılabilir. Elbette her köşesinde tarih yatan İstanbul’da rehberle gezilecek bunların haricinde de birçok yer bulunur, ancak en yoğun talep gören tarih-kültür turları bunlardır.

Siz de kişiye özel tur rehberi ile bu tarz bir gezi düzenleyebilir veya gezi programını hazırladığınız bir turu, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için İstanbul’da Özel Turist Rehberi İle Gezmek isimli yazıyı okumanızı öneririm.

Fener-Balat-Edirnekapı parkurunda aileniz veya arkadaş grubunuzla özel bir tur düzenlemek isterseniz, 2004 yılından beri İstanbul Rehberler Odası’na bağlı profesyonel bir rehber olan Serhat Engül ile temasa geçebilirsiniz. Kendisinin iletişim adresini bu sitenin ana sayfasından bulabileceğiniz gibi, https://istanbulturistrehberi.net/ sitesinden de edinebilirsiniz.


Bu Konu İle İlgili Diğer Blog Yazıları


Fener Balat Kariye Özel Rehberli Kültür Turu – Serhat Engül

Fener Balat Kariye Özel Rehberli Kültür Turu

Fener Balat Kariye Özel Rehberli Kültür Turu was last modified: January 15th, 2019 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *