Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir, Kısaca Hayatı ve Ölümü

Narcos isimli dizinin Netflix ekranlarında yayına girmesinden sonra, 90’larda kalmış olan Pablo Escobar efsanesi adeta yeniden canlandı. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Escobar’ı ünlü yapan şey, yaptığı ticaretin hacmi ve kazandığı çuvallar dolusu para değil; kendine has karakteri ve Kolombiya halkı için yaptıklarıydı.

Pablo Escobar, kazandığı paralarla Kolombiya’daki hayırsever girişimlere ve futbol müsabakalarına maddi destek sağladı ve halkın büyük bir bölümünün sempatisini kazandı. Binlerce kişinin ölümüne sebep olması ve tonlarca uyuşturucu pazarlaması, Kolombiya halkının yarısı tarafından bilinmiyor; diğer yarısı tarafından da görmezden geliniyordu. Bu sayede milletvekilliğine kadar yükseldi. Hayali ise Kolombiya Başkanı olmak ve doğduğu ülkeyi yönetmekti.

İsterseniz Pablo Escobar’ın kendisini dünyaca ünlü yapan nevi şahsına münhasır kişiliğine, soru-cevap şeklindeki yazımız aracılığı ile beraber göz atalım.

Pablo Escobar Kimdir, Kısaca Hayatı

Pablo Escobar, 1949 ile 1993 yılları arasında Kolombiya’da yaşamış bir uyuşturucu baronudur. 1970’li yıllarda Amerika‘ya gizlice soktuğu ve sattığı kokain ile inanılmaz bir zenginliğe sahip olmuştur.

1980’li yıllarda tüm dünyadaki uyuşturucu trafiğinin %80’i Pablo Escobar’ın kurduğu kartel tarafından ele geçirilmiştir. Pablo Escobar, kazandığı çuvallar dolusu parayla; Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde ilk 10’a kadar yükselmiştir.

Pablo Escobar Ne Zaman Ve Nerede Doğdu?

Gerçek adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Pablo Escobar, 1949 yılında Kolombiya’nın Rionegro isimli şehrinde doğdu. Ailesi ile birlikte sonradan Envigado şehrinin kenar mahallelerine taşındı.

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Pablo Escobar, küçükken ailesinin parasızlıktan dolayı çektiği sıkıntılara şahit oldu. Annesine zor günlerde “Sabret, büyüyünce istediğin her şeyi ayağına getireceğim.” dediği bilinir.

Pablo Escobar’ın Gençliği

Pablo, başta annesi olmak üzere tüm ailesini sefaletten kurtarmak için hırslı bir genç olarak yetişti. Para kazanmak için her yolu kendine hak olarak görmeye başlaması, onun erken yaşta suç dünyasına karışmasını sağladı.

Başlangıçta yaşadığı şehrin mezarlıklarından, gösterişli mezar taşlarını çaldı ve Panamalı tüccarlara sattı. Yaşı büyüdükçe işlediği suçların ölçeği de büyüyen Pablo; kaçak sigara ve sahte ikramiye biletleri satarak dolandırıcılık dünyasına adım attı. Kolombiya’da o dönem sigara kaçakçılığı piyasasında büyük bir rekabet vardı ve bu mücadeleye halk arasında “Marlboro Savaşları” adı verilmişti. Pablo’nun bir sonraki adımı ise araba çalıp, satmak oldu.

İşleri gittikçe büyüten Pablo, Kolombiya’nın büyük kentlerinden Medellin’de ünlü ve varlıklı insanları fidye için kaçırmaya başladı.

Pablo Escobar’ın Uyuşturucu Ticaretine Başlaması

1970’lerin başında uyuşturucu piyasasının en önemli ürünü esrardı. Ancak 70’li yılların ortasında kokain popüler olmaya başladı. Kokain üretimi için kaçakçılık cenneti olan Kolombiya çok uygun bir ülkeydi. Kokain’in üretildiği en büyük koka tarlaları da komşu ülkeler olan Peru ve Bolivya’da idi.

Bu büyük fırsatı en önce sezen kişi Pablo Escobar oldu. İlk olarak Medellin şehrindeki ünlü uyuşturucu baronu Fabio Restrepo’yu öldürüp onun operasyonunu ele geçirdi. Onun üretim ve dağıtım şebekesini dünyanın o güne dek görmediği bir uyuşturucu karteline çevirdi. Ortaklık kurduğu kişiler arasında Medellin’in en güçlü suç baronları vardı.

Pablo Escobar’ın liderliğinde, Peru ve Bolivya’daki tüm Koka hamuru satın alındı ve Kolombiya’daki büyük Kokain çiftliklerinde işlenmeye başlandı. Sıra bu kokaini yüksek fiyatlara ABD pazarına satmaya gelmişti. Bu noktada Pablo Escobar, dâhiyane bir çözüm buldu.

Özel uçak satın alan Pablo, uçakların tekerleklerine kokain gizledi ve taşınan kokainlerin ilk durağı olan Panama’ya uçuşları bizzat kendisi yaptı. Panama’da yolcu uçaklarının tekerleklerine gizlenen kokain, Amerika’ya sokuldu ve başta Florida olmak üzere tüm eyaletlere yayıldı.

Pablo Escobar Kimdir, Kısaca Hayatı

pablo escobar hayatı kısaca
Pablo Escobar

80’li yıllara gelindiğinde, Pablo Escobar günde 15 ton kokaini Amerika’ya kaçırıyordu. Bu ağırlığın ortalama 3-4 yetişkin filin ağırlığına denk geldiğini söylesek, sanırım kaçakçılığın boyutunu anlamak için yardımcı olabilir.

Pablo’nun kazandığı para ve kurduğu suç çetesi, onu iyice gözü kara yapmış ve işlerin ölçeğini inanılmaz boyutlara taşımıştı. Boeing 727 model yolcu uçakları satın alan Pablo, yolcu koltuklarını çıkarıp, uçakları tamamen kokain ile doldurmaya başladı.

Pablo Escobar’ın Kısa Süren Siyaset Macerası

Pablo’nun gençliğinde arkadaşlarına “Kolombiya’nın başkanı olacağım.” dediği biliniyor. Pablo Escobar, büyük paralar harcayarak ve paranın gücü ile medyada bolca yer alarak 1982 yılında milletvekili seçilmeyi başarmıştır. Ancak Kolombiya kabinesinde dönemin Adalet Bakanı, Pablo’nun kirli çamaşırlarını mecliste açıklamaya başlayınca, istifa etmek zorunda kalmıştır.

Escobar’ın Futbol Takımlarına Destek Olması

blank
Pablo Escobar ve Futbol

Pablo Escobar’ın Çirkin Yüzü

Pablo Escobar, kokainden hesapsız şekilde para kazanmaya başlayınca, Kolombiya‘nın Medellin halkını ihya etmeye başlamıştı. Yoksullara para ve yardım dağıtan, spor müsabakalarına sponsor olan ve çevresindeki insanların sevgisini kazanan itibarlı iş adamı Pablo’nun ne iş yaptığı ile ilgilenen insan sayısı azdı.

Ancak suç dünyasının basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmaya başlayınca, karşısına hem devlet içinden; hem de yeraltı dünyasından bir sürü engel çıkmaya başladı. Pablo Escobar, inşa ettiği suç organizasyonunu koruyabilmek için, binlerce insanı gözünü kırpmadan öldürdü.

Pablo Escobar’ın yaşamı boyunca 200 kadar hakim ve savcıyı, 1000 kadar polis memurunu öldürdüğü tahmin ediliyor. Ölümünden sorumlu tutulduğu toplam 3000 kişinin geri kalanı ise gazeteciler ve sıradan insanlar.

Pablo Escobar Hakkındaki İnanılmaz Gerçekler

Pablo Escobar hayatı boyunca kulağa gerçekten çılgınca gelecek kadar para kazanmış, akla hayale gelmeyecek lüks harcamalar yapmış bir adam. O kadar çok para sahibi olmuş ki, koyacak yer bulamamış; milyonlarca doları depolarda fareler yemiş; hatta bir kısmını da kendisi yakmış.

Pablo Escobar’ın Kazancı ve Tahmini Serveti

Pablo Escobar’ın, ABD‘ye uyuşturucu kaçırdığı yıllarda; günde 60 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Bu hesaba göre yılda ortalama 22 milyar dolar kazandığı biliniyor. Pablo, bu kazançla içinde yaşadığı Kolombiya devletinden daha güçlü hale gelmiştir. Öyle ki, kendisinin ABD’ye iade edilmemesi için; Kolombiya’nın 20 milyar dolar tutarındaki dış borçlarını ödemeyi teklif etmiştir.

Paket Lastiklerine Ödenen Servet

Ayda 4000 Dolar gibi bir rakamı, bu paraları lastiklemek için aldığı paket lastiğine ödüyormuş. Bu paraları sayıp deste haline getirmek, lastiklemek ve raflara yerleştirmek için bile maaşlı adam çalıştırıyormuş.

Pablo Escobar Kimdir, Kısaca Hayatı

Pablo Escobar kimdir kısaca
Pablo Escobar’ın Serveti

Farelerin Yediği Milyar Dolarlar!

Pablo Escobar’ın paralarını sakladığı depolarda, toplamda 2.2 milyar dolarlık banknotu farelerin yediği tahmin ediliyor. Yani milyarlarca dolar, sadece saklama koşullarının elverişsizliği yüzünden telef olmuş.

Plastik Bidonlarda Gömülen Paralar

Pablo’nun paraların büyük bir kısmını harita üzerinde işaretli yerlere gömdüğü biliniyor. Kolombiya ve Meksika’da satın aldığı arazilerin içine; plastik bidonların içinde para gömüyormuş. Günümüzde bile hala bu paraları bulan insanların olduğu rivayet ediliyor.

Pablo Escobar’ın Kızını Isıtmak İçin Milyon Dolarları Yakması

Pablo’nun polisten kaçtığı yıllarda, kızının üşümesi sebebiyle 2 milyon doları yakıp onu ısıtmaya çalıştığı da çok bilinen bir olay. Bir çuval dolusu parayı ısınmak ve yemek ısıtmak için heba etmiş.

Pablo Escobar’ın Forbes Dünyanın En Zenginleri Listesine Girmesi

Forbes dergisi tarafından, Pablo Escobar’ın toplam servetinin 30 milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilmişti. Bu sayede Forbes’un her yıl yayınlanan dünyanın en zengin 10 insanı listesine girmişti.

Pablo Escobar’ın Tutuklanması ve Hapisten Kaçması

Pablo Escobar için 1991 yılında Cesar Gaviria hükümeti zamanında tutuklama kararı çıkartıldı. Pablo Escobar hükümetin kararlı olduğunu anlayınca, teslim olmaya karar verdi. Çünkü teslim olmazsa, yakalandığında ABD’ye teslim edilmesi söz konusuydu. Pablo, teslim olurken, hükümetle ABD’ye gönderilmeyeceğine dair bir anlaşma yaptı ve bir şart daha öne sürdü: Kendi hapishanesini inşa etmesine izin vereceklerdi!

Pablo, milyonlarca dolar harcayarak içinde spa ve kumarhane bulunan bir hapishane inşa etti. Hapishanenin gardiyanlarını da devlet memurları içinden kendi kafasına göre seçti. Halk arasında Escobar Oteli veya Club Medellin olarak bilinen bu hapishanenin, 5 yıldızlı bir otelden farkı yoktu.

Ancak Escobar’ın keyfi kısa sürdü. Hükümet kendisini standart bir hapishaneye transfer etmek isteyince, firar etmek durumunda kaldı.

Pablo Escobar’ın 90’lardaki Lüks Hapishanesi
blank
Pablo Escobar’ın Lüks Hapishanesi

Pablo Escobar Nasıl Öldü? Escobar’ın Ölümü

Pablo Escobar hapishaneden kaçtıktan sonra, hükümet güçleri ile kendisi arasında 16 ay süren bir kovalamaca yaşandı. Bu dönemde ailesini korumak için büyük emek sarf etti ve para harcadı. Başlatılan arama operasyonları süresince, kolluk güçleri Pablo Escobar’ın Medellin Karteli’ni de yıprattı. Pablo’nun ortaklarının birer birer öldürülmesi sonucunda, Medellin Karteli çözülmeye başladı ve sonunda dağıldı. Pablo Escobar artık köşeye sıkışmıştı.

Pablo Escobar, bu süreç boyunca sadece hükümet güçleri tarafından değil, Los Pepes ismi verilen bir çete tarafından da amansızca kovalandı. Pablo’nun öldürdüğü insanların yakınlarından oluşan bu çete, Medelin Karteli’nin rakibi olan Cali Karteli tarafından da destekleniyordu ve bu insanlar Pablo’yu öldürmek için adeta ant içmişti.

3 Aralık 1993 günü, Pablo Escobar askerler ile girdiği bir çatışmada öldürüldü. Bacağından, göğsünden ve kulağından vurulmuştu. Birçok insan onun yaralandığını ve sağ ele geçirilmemek için kulağına kurşun sıkarak intihar ettiğini düşünmektedir.

Pablo Escobar Kimdir Kısaca Hayatı

pablo escobar nasıl öldü
Pablo Escobar’ın Ölümü

Pablo Escobar’ın Kolombiya‘da nefret edeni kadar, seveni de çok olduğundan; cenazesine 25.000 kişi katılmış ve bir devlet büyüğü gibi uğurlanmıştır. Bir Amerikan gazetesi olan New York Times, bu tablonun ardından; insanların gelecekte onun mezarını bir azizmiş gibi ziyaret edeceklerini ve saygı göstereceklerini yazmıştır. Pablo’nun bu kadar çok sevilmesinin en başta gelen nedeni, yoksullar için yüzlerce ev inşa etmiş olmasından kaynaklanır.

Pablo Escobar’ın Oğlu, Kızı Ve Eşi

Pablo Escobar‘ın henüz 15 yaşında bir genç kızken evlendiği Maria Victoria Henao‘dan; Juan Pablo Escobar adında bir oğlu ve Manuela Escobar adında bir kızı vardı. Pablo öldüğünde oğlu 16, kızı ise 9 yaşındaydı. Pablo Escobar’ın eşi ve çocukları, ölümünün ardından hükümet tarafından koruma altına alındı.

Oğlu Juan Pablo, Kolombiya’da yaşayan bir yazardır. İhtisasını ise mimarlık üzerine yapmıştır. Kızı ise babasının ölümünden sonra medyada gözükmemeyi tercih etmiştir ve gözlerden uzak bir hayat sürmektedir.

Pablo Escobar’ın Ailesi ve Çocukları

blank
Escobar’ın Eşi Ve Çocukları

Netflix Kanalında Yayınlanan Pablo Escobar Dizisi

Pablo Escobar‘ın ölümünden yaklaşık 23 yıl sonra, Netflix dizi kanalının girişimi ile hayatını anlatan bir dizi çekilmeye başlandı. Bu vesileyle Pablo’nun yaşadığı maceralı hayat yeniden Dünya gündemine geldi. İnternette Pablo Escobar kimdir sorusu daha çok aratılmaya başlandı.

Pablo Escobar Kimdir Kısaca Hayatı

pablo escobar kimdir kısaca
Escobar’ın Yaşamı Netflix’te Dizi Oldu

Narcos isimli dizide olaylar daha çok Pablo Escobar’ı yakalamaya çalışan DEA (Amerikan Federal Narkotik Bürosu) ajanlarının gözünden anlatılıyor. Steve Murphy and Javier Peña ismindeki federal ajanlar, o dönemin Kolombiya sokaklarında yaşanan olayları, kartelin oluşumunu ve Pablo Escobar’ın yükselişini birinci ağızdan bizlere aktarıyorlar.

Pablo Escobar’ın kardeşi Roberto, dizide Escobar ailesinin kötü bir şekilde tanıtıldığını ve zedelenen itibarı için 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağını açıklamıştır.

Pablo Escobar Kısaca Kimdir by Serhat Engül

10 thoughts on “Pablo Escobar Kimdir? Kısaca Hayatı ve Ölümü”

  1. Filmini izlemiştim okuduğum merak ettiğim yönleri konusunda bilgilendim emeğinize sağlık,hayırlı günler

  2. Çok bilgilendirici bir araştırma olmuş. İlgiyle okudum, elinize sağlık. İbretli bir yaşam ve ölüm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *