Pablo Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

İspanyol asıllı ressam Pablo Picasso, 1881 yılında İspanya‘da dünyaya geldi. 20. Yüzyıl‘da zirveye ulaştığı dönemde, Kübizm akımına yön veren kişi oldu.

Pablo Picasso, ressamlığın yanısıra; heykeltraş, seramik ustası ve sahne tasarımcısı olarak da biliniyor. 20. Yüzyıl‘ın en etkili ressamı olarak kabul edilen Picasso, bilinenin aksine Kübizm‘in tek başına kurucusu değil. Sanat tarihinde Georges Braque ile birlikte Kübizm’i kuran ve yön veren kişi olarak biliniyor.

91 yıl boyunca yaşayan Picasso, neredeyse ömrünün 80 yılını resim yaparak geçirdi. Kendisi ile yapılan söyleşilerde, böylesine çılgınca kendini işe vermesinin; ona uzun bir hayat yaşatan motivasyon kaynağı olduğunu belirtti.

Çalışma azmi ile 20. Yüzyıl‘ın sanat gelişimine en büyük katkıda bulunan ressam olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.

Pablo Picasso Kimdir, Kısaca Hayatı

Pablo Picasso‘nun babası Don José Ruiz Blasco, bir ressam ve sanat öğretmeniydi. Pablo‘nun çocukluktan itibaren dünyaya olan ilgisi, her şeye sonsuz merak duyması ve çalışma hırsı ailesinin dikkatini çekiyordu. Annesi bir gün ona “Şayet gelecekte asker olursan general, rahip olursan Papa olursun.” demişti.

Picasso ise yıllar sonra bu sözlere “Ben ise ressam olup, Picasso olmayı seçtim.” diye gönderme yapıyordu. Sonuç olarak tam da annesinin dediği gibi, seçtiği meslekte zirveyi görmüştü.

  • Pablo Picasso’nun Çocukluğu

Babası onun ilgisini keşfedip, küçük Pablo‘ya resim yapmayı öğretmeye başladı. Okulda berbat bir öğrenci profili çizen Pablo, henüz 13 yaşındayken babasından çok daha güzel resimler çiziyordu.

Bir gün Pablo, okulda yaramazlık yaptığı için beyaz badanalı duvarları olan bir odaya kapatıldı. Gün boyu odada kalmakla cezalı olan Pablo, o gün tüm duvarları resimlerle donattı.

  • Barselona’ya Gidiş ve Güzel Sanatlar Okulu

Pablo henüz 14 yaşındayken ailesi Barselona‘ya taşınmaya karar verdi. Pablo burada Barselona‘nın en prestijli güzel sanatlar okulunu kazandı. Ancak kısa zamanda derslerden sıkıldı ve okuldan kaçmaya başladı. Ders saatlerinde sokaklarda geziyor ve Barselona caddelerindeki günlük hayatı kağıtlara çiziyordu.

  • Madrid ve Kraliyet Akademisi

16 yaşındayken Madrid‘e gitti ve San Fernando Kraliyet Akademisi‘ne seçildi. İlk zamanlar her şey rüya gibi gelirken, zaman geçtikçe buradan da sıkıldı. Kendisine sebebini soran bir arkadaşına “Hep aynı şeylerden bahsedip duruyorlar. Velázquez‘in resimleri ve Michelangelo‘nun heykellerinden başka bir şey bildikleri yok.” demişti.

Pablo, yine okuldan kaçıp sokak insanlarını çizmeye başladı. Günlerini çingeneler, fahişeler ve dilencilerin nasıl yaşadığını kağıtlara çizerek geçiriyordu.

  • Barselona’ya Dönüş

Sonunda Barselona‘ya dönmeye karar verdi ve kendine sıkılmayacağı bir ortam buldu. El Quatre Gats (Dört Kedi) isimli bir kafede, kendine ilham veren bir grup insanla tanıştı. Burada tanıştığı sıra dışı insanlar, Pablo‘nun sanatında büyük bir değişime sebep oldular.

Klasik çizim yöntemlerini bir kenara bırakan Pablo, kendisini meşhur ressam “Picasso” yapacak bir evrim geçirdi. Bir ömür sürecek deneysel çizimler ve sanatsal gelişim, artık başlamıştı.

  • Pablo Picasso’nun Eşleri ve Çocukları

Pablo Picasso birkaç evlilik geçirdi ve onlarca kadınla da ilişkisi oldu. Yaşadığı fırtınalı hayat sırasında, sevgililerinden ve eşlerinden 4 çocuğu oldu. 91 yaşına kadar yaşayan Picasso, 1973 yılında Fransa’da hayata gözlerini yumdu.

Pablo Picasso’nun En Önemli Tabloları

Sanat tarihçileri Pablo Picasso’nun hayatını incelemek için, onu bazı dönemlere ayırırlar. Örneğin, Paris’te yaşadığı dönemde yaptığı tablolara mavi dönem eserleri (Blue Period) adı veriliyor. 1901 ile 1904 arasında geçen bu dönemde, Picasso’nun biraz depresif bir ruh haline sahip olduğunu görüyoruz.

  • Pablo Picasso Eserleri I – Blue Period

Picasso bu dönemde yoksulluk, yalnızlık gibi konuları işliyor ve mavi ile yeşil tonlarına ağırlık veriyor. Picasso’nun çektiği acının en önemli sebebi ise yakın arkadaşı Carlos Casagemas‘ı kaybetmiş olması.

Picasso’nun The Old Guitarist ve Blue Nude İsimli Tabloları

Pablo Picasso Tabloları
Picasso’nun En Güzel Tabloları
  • Pablo Picasso Eserleri II – Rose Period

Pablo Picasso‘nun onu melankolik bir ruh haline büründüren acıdan kurtulduğu dönem. Canlı renkleri kullanmaya ve yaşamın güzelliğini resmetmeye başlıyor. Bu döneme gül dönemi (Rose Period) adı veriliyor. Bu dönemde Ambroise Vollard isimli bir koleksiyoner, onun çalışmalarına hatırı sayılır bir maddi destek sağlıyor.

Picasso’nun Family at Saltimbanques ve Two Nudes İsimli Tabloları

Pablo Picasso Eserleri
Picasso’nun En Önemli Resimleri
  • Pablo Picasso Eserleri III – Cubism (Kübizm)

Pablo Picasso, bu dönemde arkadaşı Georges Braque ile birlikte Kübizm akımını ortaya koyuyor ve ona yön veriyor.

Pablo Picasso’nun Kübizm Akımı Nedir?

Pablo Picasso’nun Kübizm felsefesini yansıttığı resimlerde, nesneler parçalanmış ve soyut bir şekilde yeniden bir araya getirilmiş gibi duruyor. Çeşitli parçalara ayrılmış olan gerçek sahne, farklı açılardan yakın veya uzak olarak tuvale yansıtılıyor.

Gerçeklikten kopan ve ressamın hayal gücü ile yoğrulan bir bütünün parçaları, adeta bir kolaj gibi tabloya yamanıyor. Fizik kanunlarını bükme ve çarpıtma özgürlüğü, ressama sonsuz bir yaratıcılık fırsatı tanıyor.

Picasso‘nun öncüsü olduğu Kübizm akımının, en ilham verici tablosu ise, Avignonlu Kadınlar “Les Demoiselles d’Avignon” adlı başyapıt.

Pablo Picasso’nun Avignonlu Kadınlar Tablosu

Pablo Picasso Avignonlu Kadınlar Tablosu
Les Demoiselles d’Avignon
  • Pablo Picasso Eserleri IV – Klasik Dönem

Picasso’nun 1918 ile 1927 yılları arasındaki sanat eserlerine ise Klasik Dönem tabloları adı veriliyor. Picasso‘nun bu dönemde Kübizm‘in soyutluğundan, gerçekçi bir bakış açısına doğru kaydığını görüyoruz.

Klasik dönemi tetikleyen ana unsurlardan biri ise 1. Dünya Savaşı‘nın sebep olduğu karamsarlık. Picasso‘nun sanatı savaşın acı gerçekliği sekteye uğruyor ve onu realist bir bakış açısına doğru itiyor.

Pablo Picasso Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

Pablo Picasso Eserlerinin Özellikleri
Picasso’nun Klasik Dönem Eserleri

Kaynak Yazı (Source): Pablo Picasso Biography


Pablo Picasso Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *