Panorama 1453 Tarih Müzesi Bilgi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İstanbul’un Fethi’nin Kısaca Tarihçesi

Osmanlı, 1299 yılında bir beylik olarak kurulduktan sonra, çöküşte olan Bizans İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerini teker teker ele geçirmeye başladı. Tarihte “Prussa” olarak bilinen Bursa ve “Nicea” adıyla bilinen İznik, fethedilen ilk önemli şehirler oldular.

Bursa gibi önemli bir şehri alan Osmanlı, burayı hemen başkent ilan etti ve imar işlerine girişti. Bursa’nın tarihimizdeki en büyük önemi, Osmanlı’nın bir beylikten, bir devlete geçiş sürecine şahitlik etmiş olmasıdır. Zira Osmanlı’nın, Selçuklu Devleti’nden miras aldığı Orta Asya kökenli mimariyi terk edip, kendine has eserler ortaya koymaya başladığı ilk yer burasıdır.

Bursa’dan sonra alınan en önemli şehir ise tarihte “Adrianople” olarak bilinen Edirne’ydi. Osmanlılar bu şehri, Bursa şehrinden daha stratejik bir konumda olarak kabul ettikleri için, başkenti de buraya taşıdılar. Balkanlarda yayılmaya başlayan Osmanlı için, Edirne seferleri yönetmek için harika bir merkez konumundaydı. Osmanlı’nın Viyana’yı fethetme girişimlerine kadar devam eden, Avrupa’da yayılma politikasının temelleri, daha Sultan I. Murad (Hüdavendigar) döneminde atılmıştı.

Osmanlı, İstanbul’un fethini belki Yıldırım Bayezid döneminde gerçekleştirebilirdi. Zaten denediler de… Ancak gerekli şartlar henüz oluşmadığı için, başarılı olamadılar. Zira İstanbul Boğazı’ndaki Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Rumeli Hisarı’nın karşısında, Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı Anadolu Hisarı vardır. Lakin Yıldırım Bayezid, Moğol emiri Timur ile savaşa tutuşup kaybettiği için, bu işe tam olarak yoğunlaşma şansı olmamıştır.

Nihayetinde Osmanlı’nın 7. Padişahı olan Fatih Sultan Mehmet döneminde, Osmanlı’nın her taraftan kuşatmış olduğu Konstantinopolis şehri ele geçirildi. Köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul, birkaç açıdan önem arz ediyordu. Birincisi Karadeniz’i açık denizlere bağlayan tek geçitti. İkincisi ise Çin’den gelen İpek Yolu ve Hindistan’dan gelen Baharat Yolu’nun kıymetli mallarının toplandığı liman şehriydi. Zira Avrupa’ya ihraç edilecek malların tamamı bu limanda toplanıyor ve Cenevizliler ile Venedikliler tarafından Avrupa’ya gemilerle taşınıyordu.

Osmanlı’nın bir devletten, imparatorluğa geçişini sağlayan İstanbul’un fethi, elbette tarihimizin en önemli olaylarından biridir. Panorama 1453 Tarih Müzesi, işte bu önemli tarihi olayı gözümüzde canlandırması vesilesiyle büyük önem taşır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u Fethi’nin Temsili Resmi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgi
Fatih Sultan Mehmet Ve İstanbul’un Fethi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında açılan Topkapı Kültür Parkı’nda yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi sekiz sanatçının aralıksız üç yıl süren uyumlu bir çalışması sonunda ortaya çıktı.

Fikrin sahibi ressam ve çizgi film yönetmeni Haşim Vatandaş, aynı zamanda projenin koordinatörlüğünü de yürütmüştür. Müzenin tasarımı için Ramazan Erkut (arkaplan çalışması), Yaşar Zeynalov (figürlerden sorumlu ressam), Oksana Legka (ressam), Ahmet Kaya (öykü panoları), Hasan H. Dinçer (bilgisayar uygulama), Atilla Tunca (maketler) ve Murat Efe (bilgisayar tasarımları) isimleri ile sekiz sanatçı emek vermiştir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Panorama 1453 Müzesi

Panorama Tarih Müzesi’nde Neler Var?

İki ana bölümden oluşan Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin birinci bölümünü, girişten başlayarak ziyaretçiyi panoramik resme doğru yönlendiren bir güzergâh oluşturuyor. Bu güzergâhta kalıcı olarak hazırlanan Panorama 1453 Daimi Sergisi yer alıyor.

Danışmanlığını Mimar Hilmi Şenalp, tasarımını ise Özkul Eren’in üstlendiği sergide, İstanbul’un kuruluşundan başlayıp, İstanbul kuşatması ve İstanbul’un fethi anlatılıyor. Bunu takiben Fatih Sultan Mehmet’in hayatı ve fetih sonrası İstanbul’u yeniden  inşa faaliyetlerine yer veriliyor.

İstanbul’un fethi sırasında yaşanan savaşlar orijinal minyatür, gravür ve resimler eşliğinde anlatılıyor.

Günümüz bakış açısıyla fethin resmedildiği modern minyatür çalışmalarının yer aldığı serginin bitiminde, panoramik resmin bulunduğu platformun girişi başlıyor.

38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılan 2350 metrekarelik içinde 10 bin figür barındıran bir resimle kaplanmış. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni dünyanın diğer panoramik müzelerinden ayıran bu panoramik resim ziyaretçilere 3 boyut hissini yaşatıyor.

Müzede yer alan rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi gerçekçi efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu kamera çekimlerinden oluşan helikopter simülasyonu ile Türkiye veyahut İstanbul turu yapabilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi‘ni ziyaretinizin sonunda, Fatih Sultan Mehmet‘in tuğrasının ve müze logosunun bulunduğu hatıra paralarını da almanızı öneririm. Bu minik madalyonlar 3 TL karşılığında makineden alınabiliyor.

blank
Fetih Müzesinde İstanbul’un Fethi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Giriş Ücreti 2021

Panorama 1453 Tarih Müzesi giriş ücreti 10 Türk Lirası’dır. Öğrenci, öğretmen ve askeri personel için indirimli bilet fiyatı ise 5 TL‘dir. Yurt dışından gelen yabancı ziyaretçilerden kişi başı 20 TL tahsil edilir.

Nakit ödeme yaparak bilet alabileceğiniz müze gişesinde, döviz ile ödeme kabul edilmiyor. Eğer müzeye yanınızda yabancı bir misafiriniz ile giderseniz (veya onu yönlendirirseniz) bu detayı aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Helikopter simulasyon turları ayrıca ücretlendiriliyor ve bu aktiviteye katılmak isteyen öğrenci gruplarına, aynı biletlerde olduğu gibi indirim uygulanıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ziyaret Saatleri

Panorama 1453 Müzesi sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Haftanın her günü ziyaret edilebilir. Başka bir deyişle hafta sonları açıktır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Avrupa Yakası’nda Zeytinburnu ilçesinde konumlanıyor. Merkez Efendi Mahallesi’ne bağlı bulunan Topkapı Kültür Parkı’nın içinde yer alan Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne Topkapı’ya giden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda Topkapı Durağı‘nda inerek müzeye yürüyebilirsiniz. Müzeye gitmek için Topkapı’dan geçen otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Metrobüsle ulaşım sağlamak isterseniz, Topkapı durağında indikten sonra parkın içinden geçerek Panorama 1453 Fetih Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi Hakkında Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *