info(at)istanbulclues.com

Roma’nın Antik Bilgeliği Pantheon Tapınağı

Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen Pantheon, Roma’daki en iyi korunmuş tarihi eserdir. Antik dönemde inşa edilmiş bu yapı orjinalde bir pagan tapınağı olsa da, sonradan kiliseye çevrilmiştir.

Pantheon’un Tarihi

Pantheon’un bugünkü yerinde dikilmiş ilk tapınak, M.Ö.27 yılında Agrippa tarafından inşa edilmiş. Bugünkü yapı ise Roma’nın en parlak çağındaki Nerva-Antonious hanedanından Hadrianus tarafından M.S. 118 yılında tasarlanmış ve hayata geçirilmiş.

Pantheon’un Mimari Özellikleri

Tapınağın dışarıdan görüntüsüne sütunlar büyük bir estetik ve güzellik katsalar da, Pantheon’un dışarıdan boyutları ve bilgeliği tam olarak anlaşılamaz. İçeri girildiğinde dev boyutlarının tam olarak farkına varılabilir.

Pantheon ile ilgili en çarpıcı izlenimim, koskoca tapınağın sadece ve sadece tavandaki bir delikten süzülen ışıkla aydınlatılmış olmasıydı. İşte antik zamanların bilgeliği diye düşünmüştüm. Işığın sızdığı bu küçük deliğe Oculus adı veriliyor.

Ayrıca Pantheon yerden 44 metre yükseklikte olan kubbesi sayesinde, Ayasofya 532-537 yılları arasında inşa edilene kadar dünyanın en yüksek kubbeli yapısıydı.

Pantheon’un Kiliseye Çevirilmesi

M.S. 7. yüzyılda Hristiyanlar şehirdeki veba salgınının faturasını bu tapınağa kesmişler. Kendilerine veba bulaştıran şeytanların bu tapınaktan çevreye yayıldığına dair bir söylenti çıkarmışlar. Bunun üzerine binanın bir kiliseye çevirilmesine karar verilmiş.

Günümüzde Patheon

Günümüzde ise Pantheon Rafaello’nun ve İtalyan monarkların mezarlarının bulunduğu anıtsal bir yapı olarak kabul görüyor. 2000 yıla yaklaşan tarihi ile de Roma’yı ziyaret edenlerin gözdesi konumunda bulunuyor.

Önerilen Diğer Yazılar:

İmparatorluk Başkenti Roma Gezi Yazısı

Roma İmparatorluğu Tarihi

Melekler Ve Şeytanların İzinde Roma

Roma’nın Pantheon Tapınağı Tarihi Ve Mimarisi was last modified: December 5th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − thirteen =