Louvre Müzesi Sanat Eserleri

Paris Louvre Müzesi Sanat Eserleri Hakkında Bilgi

Dünyanın masal kentlerinden olan Paris, belki de milyonlarca insanın, “Dünyanın en güzel kenti hangisidir?” sorusuna hiç düşünmeden vereceği yanıttır. Paris’in adı uzun yıllardır romantizm ile beraber anılır. Dolayısıyla balayı çiftlerinin favori şehridir. Da Vinci Şifresi gibi sayısız roman Paris’ten ilham almış, Notre Dame Kamburu gibi meşhur operalar Paris’i anlatmış ve Amelie gibi nice filmler Paris sokaklarında çekilmiştir.

Bu yazıda sizi Louvre Müzesi‘nde sanal bir gezintiye çıkarmak ve Louvre Müzesi’nin başlıca sanat eserleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Louvre Müzesi adeta bir labirent gibi içinde kaybolunacak bir yer. Paris‘in bu muhteşem sanat merkezini, Latin Eserleri bölümündeki yağlıboya resimlere ağırlık vererek tanıtmaya çalışacağız.

Paris’in böylesine meşhur bir turizm kenti olarak, tek başına tüm Türkiye’ye bir yılda gelen turist sayısından fazla ziyaretçi kabul ettiğini duyduğumda şok olmuştum. Yüzyıllardır süren bir şehir geleneğini temsil eden Paris; kafeleri, kiliseleri, müzeleri, köprüleri, metrosu ve Eyfel Kulesi ile göz kamaştırıyor.

Louvre Müzesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Paris gibi marka olmuş bir şehrin, ana müzesinin de yine kendisi gibi bir marka olması doğaldır. Paris’in gözbebeği olan Louvre müzesi, milattan önce 6. Yüzyıl’dan, milattan sonra 19. Yüzyıl’a kadar tarihlenen yaklaşık 35.000 parça sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Louvre inanılmaz zenginlikteki sanat koleksiyonu ile yılda yaklaşık 8 milyon ziyaretçiyi büyülemektedir.

Sanat eserlerinin inanılmaz boyutlarını, aşağıdaki resimden insanlarla tabloyu kıyas ederek anlayabilirsiniz.

Latin Eserleri Bölümündeki Dev Boyuttaki Eserler
louvre-muzesi-latin-eserleri
Louvre Dev Tablolar

10 Ağustos 1793 yılında 537 parça yağlıboya tablo ile halkın hizmetine açılan müze, zaman içinde genişleyerek dünyanın en büyük koleksiyonlarından biri haline gelmiştir. 60.000 metrekarelik bir sergi alanı içeren müzeyi, hakkını vererek gezmek aylarca sürebilir.

Benim Paris’i ziyaret ettiğim 2007 sonbaharında, müzenin Latin Eserleri bölümünü üç saatte kelimenin gerçek anlamıyla koşarak gezebilmiştim. Bu gezdiğim bölüm ne kadar en popüler alan olsa da, kapladığı alan bakımından müzenin ancak dokuzda birine denk geliyordu.

Louvre Müzesi Cam Piramit

Da Vinci Şifresi romanına konu olmuş Louvre Müzesi Cam Piramidi, François Mitterand tarafından görevlendirilen, Çin asıllı Amerikalı Mimar Ieoh Ming Pei tarafından yapılmış. Aynı zamanda müzenin giriş kapısı görevi görüyor.

Cam piramit ilk yapımına başlanacağı dönemde büyük eleştirilere konu olmuş.  Öyle ki, gazeteler dönemin Cumhurbaşkanı Mitterand’ın kendini ölümsüzleştirmeye çalışan bir firavun olduğunu dahi yazmış.

Piramit 1989 yılında yapımına başlandığında senede 4 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde yapılmış. Fakat özellikle Da Vinci Şifresi filminden sonra popülaritesi artan Louvre müzesine, senede sekiz milyon ziyaretçi gelir olmuş.

Piramidin mimarı Pei, kendisiyle yakın zamanda yapılan bir röportajda “Kimse ziyaretçi sayısının bu kadar artacağını ve insanların Louvre’a geliş sebebinin bu cam piramit olacağını tahmin edemezdi. Piramit’in bir ikon haline geleceğini hiç düşünmemiştim.” demiş. Müzeye ilgiyi artık karşılayamayan piramit, önümüzdeki günlerde elden geçirilecek.

louvre-cam-piramit-mimarisi
Louvre Cam Piramit

Louvre Müzesi Anıtsal Girişi ve Heykeller

Müzenin bahçesinde Roma’daki orjinallerine benzer bir ark vardır. Tarihte, altından muzaffer Roma ordularının geçtiği nice zafer takının bir benzeri olan bu arkın üstünde çok güzel heykeller bulunur.

louvre-arch
Louvre Müzesinin Anıtsal Giriş Kapısı

Paris Louvre Müzesi Sanat Eserleri

Louvre’un koridorlarında her daim bir hareket mevcut. Latin Eserleri bölümünde, insanların daha çok resim görebilmek için bir aşağı, bir yukarı devinim halinde olduğu; cam tavanla aydınlatılmış ve granit sütunlarla süslü ana koridor var. Da Vinci Romanı (ve filmi) da bu koridorlarda başlıyordu.

  • The intervention of the Sabine Woman – Jacques-Louis David – 1799

Jacques Louis David, Latin eserleri bölümündeki en favori ressamımdı. Bu resimde “Sabin kadının araya girmesi” olarak betimlediği tablo, Roma İmparatorluğu’nun ilk kurulduğu dönemlerden efsanevi bir olayı anlatmaktadır. Roma şehir devletini kuran Romulus ve adamlarının bir kısmı, kendilerine eş olarak komşu şehirdeki Sabin kızlarını almak isterler. İstekleri red edilir.

Romulus, Sabine ailelerini Denizler Tanrısı Neptün şerefine yapılan binicilik festivaline davet eder. Festival sırasında kralın bir işareti ile Roma askerleri Sabin kadınlarını kaçırmak için davranırlar. Olayın üzerinden bir süre geçer. Sabine erkekleri Roma’ya savaş açarlar. Ne var ki, artık kaçırılan Sabine kadınları Romalı askerlerle evlenmiş ve çocukları olmuştur. İki tarafın erkekleri kıran kırana savaşmaya başladığında kadınlar araya girerek kavgayı önlemeye çalışırlar.

Jack Louis David, bu olayı son derece dramatik bir çerçeve ile resmetmiştir. Tablodaki olayda sağ tarafta Roma lideri Romulus, mızrağını Sabinlerin lideri Titus Tatius’a doğru fırlatmak üzeredir. Tam bu sırada Romulus’un bir Sabin olan karısı Hersilia araya girip onu engellemeye çalışır. Yerde ise ikisinin çocukları vardır. Hersilia aynı zamanda Sabinlerin lideri Tatius’un kızıdır. Babası ile kocası arasındaki ölümcül kavgaya bir son vermek istemesi betimlenmiştir.

paris louvre müzesi sanat eserleri seçkisi
The intervention of the Sabine Woman
  • Liberty leading the people – Eugene Delacroix – 1830

“Halka yol gösteren özgürlük” isimli tablo 1830’da Kral X.Charles’ın tahttan indirilmesine sebep olan halk ayaklanmasının anısına yapılmıştır. Tablo tüm dünyada Fransız Devrimi’nin (1789-99) bir simgesi olarak kabul görmektedir.

Ressamı Eugene Delacroix, Fransa’nın en önemli ressamlarından biridir. Fransız şair Baudelaire onu, Rönesans döneminin son, modern dönemin ise ilk büyük ressamı olarak nitelemiştir. Delacroix stil olarak Flemenk ressam Rubens’ten etkilenmiştir.

Tabloda yarı çıplak bir kadın (Özgürlük) bir elinde havaya kaldırdığı Fransız bayrağı ve diğer elinde bir süngülü tüfek ile devrimci halka yol açmaktadır.

liberty-leading-the-people
Liberty leading the people
  • Mona Lisa – Leonardo Da Vinci – 1506

Dünya tarihinde yapıtları Leonardo Da Vinci kadar sansasyon yaratmış başka bir ressam yoktur diye düşünüyorum. “Son akşam yemeği” isimli tablosundan yola çıkılarak yazılan “Da Vinci Şifresi” kıyametler koparmıştır. Vatikan dahi bu romanda yazanlar ile ilgili açıklama yapma gereği duymuştur.

Bilim adamları Mona Lisa tablosunun sırrını hala çözmeye çalışmaktadırlar. “Mona Lisa’nın sırrı çözüldü” başlığıyla hemen her gün yeni bir haber gazetelerde yer almaktadır. Araştırmacılar bir keresinde Mona Lisa’yı lazerle incelemiş ve arkasında bazı şekillerin olduğunu iddia etmişlerdi.

Tablonun arkasındaki bu şekiller Leonardo’nun eskiz çalışmaları olarak düşünülmüştü. Diğer bir seferde ise değişik bir teknikle yansımasının alındığı Mona Lisa’nın, sol omzunun üstünden başlayan oval şeklin aslında bir surat olduğunu ve bu çirkin suratın Star Wars’ın efsanevi kötü adamı Darth Vader’a benzediğini bile öne sürmüşerdi.

Leonardo, tablolarını çizerken içine bunca gizemi gerçekten yerleştirmişmiydi bilinmez. Fakat kendisi dahi kişiliğiyle yüzyılın en çok tartışılan ressamı ve mucididir. Tablosu ise dünyanın göz bebeği bir müzenin en önemli eseridir.

mona-lisa-leonardo-da-vinci-eseri
Mona Lisa
  • Napoléon at Battle of Eylau – Antoine-Jean Gross – 1808

Antoine-Jean Gross, Napolyon’un eşi Josephine ile tanıştıktan sonra hayatı değişen bir ressamdır. Napolyon ile birlikte savaş meydanlarında bulunmuş ve onu resmetmiştir. Napolyon sonrasında onu Louvre’u zenginleştirecek savaş ganimetlerinin seçilmesinde görevlendirmiştir.

Bu tabloda Gross, Fransız İmparatoru Napolyon’u, generalleri ile birlikte Prusya-Rusya bağlaşık kuvvetlerine karşı savaş meydanında resmedilmiştir.

Napolyon Bonaparte Kimdir?

Sicilyalı bir aileden gelen Napolyon Bonapart, 18.Yüzyıl sonlarında Fransız ordusunda bir subaydır. Fransa’da krallığın yıkıldığı Fransız Devrimi ardından gelen Cumhuriyet döneminde, şöhretini savaş meydanlarında kazanır.

Önceleri çok başarılı bir general, sonrasında ise bir o kadar hırslı bir devlet adamı olan Napolyon; Fransa İmparatoru ilan edilir ve Papa tarafından taç giydirilir. Ne var ki, Napolyon’un düşüşü de yükselişi kadar hızlı olur.

napoleon-at-battle-of-eylau-antoine-jean-gross
Napoléon at Battle of Eylau
  • The Coronation of Napoleon – Jacques Louis David – 1806

Bu tabloda Jacques Louis David; İmparator Napolyon’un taç giyme törenini resmetmiştir. Napolyon Bonaparte, çocuğu olmadığı için sonradan üstüne Avusturya Prensesini getireceği ilk karısı Josephine’e taç giydirmektedir. Bu tören Avrupa’da büyük yankı bulmuştur.

Napolyon imparatorluğunu meşrulaştırmak için baskı ile Papa’nın da katılımını sağlamıştır. Papanın da bu taçlanmada hazır bulunması Napolyon’un mecâzi anlamda Roma İmparatoru, yani bir anlamda Hristiyan Avrupa’nın yeni hâkimi olmasına gönderme yapılmasıdır.

Paris Louvre Müzesi Sanat Eserleri 2018
The Coronation of Napoleon
  • Ancient Rome – Giovanni Paolo Pannini – 1758

Yukarıdaki resimlerden biri Roma şehrinin eski ve diğeri de yeni mimari öğelerini tasvir etmektedir. Resimlerin ilkinde Kolezyum, zafer arkları ve Pantheon Tapınağı gibi eski Roma dönemi eserler vardır. İkincisinde ise Roma’nın Navona Meydanı ve Trevi Çeşmesi gibi daha yakın zamanda inşa edilmiş eserleri bulunmaktadır.

Ancient Rome

louvre müzesi en güzel tablolar
Ancient Rome
  • Modern Rome – Giovanni Paolo Pannini – 1759

Tabloların içinde onlarca değişik tablo ve heykel bulunmasının verdiği derinlik hissi beni çok etkilemişti.

Modern Rome

modern-rome-giovanni-paolo-pannini
Modern Rome
  • Psyche revived by Cupid’s kiss – Antonio Canova – 1787

Fark ettim ki üçlemede hep müzelerin resim koleksiyonlarına yer vermişim. Oysa ki, Louvre Müzesi’nde hatırı sayılır bir heykel koleksiyonu da var. Bunların en güzellerinden biri de Eros (Cupid) ve Psyche’nin mitolojideki büyük aşkını anlatan bu şiir gibi heykel.

louvre müzesinde sergilenen eserler
Psyche revived by Cupid’s kiss

Louvre Müzesi Ziyaretinin Ardından

Sanırım biraz uzun bir yazı oldu. Paris’in Louvre Müzesi’nin ihtişamını yansıtmak bir blog yazısı ile başarılacak iş değil. Düşünün ben müzenin belli bir kısmını gezebildiğim halde, bir çırpıda anlatacak bu kadar şey bulabiliyorum.

Gerçek anlamda bir Louvre Gezi Rehberi yazmak için herhalde bir ansiklopedi kaleme almak lazım.

Louvre Müzesi Sanat Eserleri by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *