info(at)istanbulclues.com

Louvre Müzesi Cam Piramid

Louvre Müzesi’nin büyüleyici cam piramidi, Çin asıllı Amerikalı bir mimar olan I.M. Pei tarafından, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand‘ın isteği üzerine inşa edilmiş. Kendinden daha küçük üç tane ayrı piramid tarafından çevrelenen Louvre Piramidi, günümüzde Louvre Müzesi’nin girişi olarak da kullanılmaktadır. Paris halkının bir kısmı piramidi, Louvre mimari öğeleri ile bağdaşmadığı için çok eleştirmiş olsa da, yabancılar tarafından çok sevilen popüler bir eser konumunda… Bunda Da Vinci Şifresi romanına ve filmine konu olmasının da büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Louvre Müzesini Ziyaret Etmek

Louvre Müzesi muhteşem mimarisi ile dikkat çeken, saray gibi bir yer. Napolyon tarafından müzeye çevrilen bu eşsiz müzede 35.000 parça eser sergileniyor. Gezgin sitelerinde dolaşan bir hesaba göre, her eserin başında 60 saniye geçirilse, günde sekiz saatlik mesaiden 7,5 ayda ancak gezilebiliyormuş. Gerçekten devasa boyutlara sahip bir yer. Paris’in yerlisi olmadan müzedeki tüm eserleri görmek mümkün değil gibi gözüküyor. Paris’te bile otursanız, yaklaşık 1 senenizi harcamanız lazım. Müze içerisinde inanılmaz derinlikte bir tarihi miras yatıyor.

Ters Piramid

Müzenin alt katında, yeryüzündeki piramidin küçük bir yansıması gibi duran bir tersine piramid daha var. Dan Brown‘ın Da Vinci Şifresi romanında kutsal kasenin burada olduğu kurgulanmıştı.

Louvre Müzesi Sanal Gezinti

Louvre müzesinde görseller eşliğinde bir tura çıkmak isterseniz. Louvre Müzesi Eserleri yazısını tavsiye ederim.

Paris Gezi Rehberi

Paris şehri ile ilgili bir gezi rehberi okumak isterseniz Paris’te Gezilecek Yerler isimli ayrıntılı gezi yazısına göz atmanızı öneririm.

Louvre Müzesi’nin Eşsiz Mimarisi Ve Cam Piramidi was last modified: October 6th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + thirteen =