Paris Notre Dame Katedrali

Paris Notre Dame Katedrali Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilgi

Notre Dame, Paris‘in en karakteristik mimari eserlerinden biri. Bu güzel yapının inşası 1160 yılında başlamış ve yaklaşık bir asır sürerek 1260 yılında büyük ölçüde tamamlanmış. Oldukça fazla süsleme unsuru içeren Barok tarzında inşa edildiği için, süslemelerinin eklenmesi çok daha uzun bir zaman almış.

Notre Dame Kilisesi’nin en ayırt edici özelliklerinden biri, renkli vitraylardan yapılmış olan “Gül Pencereleri” ve yapıyı dışarıdan destekleyen payandalar. Bu payandalar İngilizce’de “Flying Butress” yani uçan payanda olarak tabir ediliyor ve bağımsız bir temelden aldığı güçle yapıyı herhangi bir yöne eğilmekten kurtarıyor.

Uçan Payanda’nın Türkiye‘deki en güzel örneği Ayasofya’nın Topkapı Sarayı ve 3. Ahmed Çeşmesi tarafında gözlemlenebilir. 16. Yüzyıl‘da Doğu’ya doğru yatmaya başlayan Ayasofya, Sultan II. Selim döneminde onarıma alınmış ve Mimar Sinan tarafından uçan payandalar ile desteklenmiş.

Notre Dame Katedrali Ne Zaman İnşa Edilmiştir?

Notre Dame Katedrali, 1345 yılında inşa edilmiş Barok tarzında bir kilisedir. Fransız Barok mimari nizamının en büyük ve en güzel temsilcisi olarak kabul edilir.

Kilise Paris şehrinin tam kalbine konumlanmıştır ve ziyaretçilerine harika fotoğraflar verir. Katedrali neresinden çekerseniz çekin, harika bir arka plan olacaktır. Ayrıca Seine Nehri‘nin çok yakınında konumlandığı için beraberinde Paris’e hayat veren bu nehri ve üzerinden geçen gezi teknelerini de kadrajınıza alabilirsiniz.

Paris Notre Dame Katedrali Tarihi

Paris Notre Dame Katedrali Tarihi
Notre Dame Katedrali

Victor Hugo’nun Notre Dame Kamburu Romanı

Notre Dame Kilisesi elbette mimari üslubu ile ilgi çekici; ancak Notre-Dame Katedrali’ni günümüzdeki şöhretine kavuşturan şey, Victor Hugo‘nun yazarlığının en parlak döneminde kaleme almış olduğu Notre Dame de Paris isimli romandır. Victor Hugo’nun edebiyat dünyasının klasikleri arasında yerini almış olan bu romanı, operaya uyarlanmış ve çeşitli filmlere de konu olmuştur.

Romanın içindeki karakterlerden birinin şöhreti, romanın kendisinin önüne geçtiği için; Hugo’nun bu eseri Türkiye’de daha çok Notre Dame’ın Kamburu olarak bilinir.

Notre Dame’ın Uçan Payandaları Mimarisinde Önemli Yer Tutuyor

blank
Notre Dame Katedrali Mimarisi

Notre Dame De Paris Romanı Neden Yazılmıştır?

Victor Hugo‘nun Notre Dame Kamburu isimli romanı yazmasındaki amaç gerçekten ilgi çekicidir.

19. Yüzyıl‘da yıkılmaya yüz tutmuş olan tarihi kilise, Paris‘in şehir mühendisleri tarafından harabe olarak nitelenmekte ve yıkılmak istenmektedir.

Victor Hugo, bu köklü kilisenin yıkılmasına razı olmaz. Bu sebeple de katedralin varlığını sürdürmesi için, Paris halkının dikkatini bu yöne çekmek ister. Yazdığı Notre Dame de Paris isimli muhteşem roman, öylesine büyük bir şöhrete kavuşur ki; katedralin yeniden onarılmasına ve muhafaza edilmesine karar verilir.

Böylelikle Fransız Barok üslubunun en güzel örneği olan kilise, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Notre Dame Paris şehrinde mutlaka görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralardadır.

Önerilen Paris Yazıları

Paris gerçekten de çok güzel ve görülmeye değer bir şehir. Avrupa’nın bu en popüler şehri ile ilgili bilgilendirici bir gezi yazısı okumak isterseniz, Paris Gezilecek Yerler isimli yazıyı tavsiye ederim.

Notre Dame Katedrali Tarihi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *