Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi

Paris Eyfel Kulesi Tarihi Hakkında Kısa ve Özet Bilgi

Eyfel Kulesi‘ne çıkmak, çoğu ziyaretçinin Paris’te yapılması gereken şeyler listesinde ilk sıralardadır. Paris ile özdeşleşmiş olan bu demir kule üzerinde ne kadar tartışma dönerse dönsün, Paris şehrinin turistik anlamda çok şey kattığı muhakkaktır.

Eyfel Kulesi, dünyanın en ikonik yapıları arasında olduğundan görsel hafızalarımızda sağlam bir yer etmiştir. İtalya’nın Pisa Kulesi, Mısır’ın Piramitleri nasıl o ülkeler ile özdeşleşmiş ise, Paris şehrinin Eyfel Kulesi de Paris deyince ilk akla gelen yerdir ve şehri sembolize eden tüm fotoğraflarda, hediyelik eşyalarda ve tanıtım broşürlerinde kendine yer bulur.

Eyfel Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

Bu blog yazısında, Paris’in simgesi haline gelmiş olan Eyfel Kulesi’nin tarihi, ne amaçla inşa edildiği, ziyaret saatleri ve ulaşım bilgilerini bulabilirsiniz.

Eyfel Kulesi Ne Zaman Ve Ne Amaçla İnşa Edilmiştir?

Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel isimli Fransız tarafından tasarlanmış ve 1889 yılında yapılmıştır. Yapılma sebebi; Fransız İhtilali (1789) gibi Dünyanın idari ve siyasi seyrini değiştiren büyük bir olayın 100. yılını kutlamaktır. Ancak inşa edilmesindeki tek sebep bu değildir. Fransa’da o yıl gerçekleşecek olan Paris Fuarı‘nın da anıtsal bir yapı ile şereflendirilmesi amacıyla yapılmıştır.

Parisliler Eyfel Kulesinden Gerçeekten Nefret Ediyor Mu?

Kule, inşa edildiği dönemde büyük eleştirilere maruz kalmıştır. 19. Yüzyıl sonunda sanatsal açıdan altın yıllarını yaşayan Paris, romantik şairlerin ve izlenimci ressamların (empresyonizm) başkenti konumundadır ve sanatçılar bu yeni yapıya çok eleştirel yaklaşmışlardır. Onların önderliğinde halk da bu demir yapıyı, Paris şehrinin muhteşem tarihi binaları arasında bir ayrık otu olarak görmüştür.

Parisliler tarafından oluşturulan kamuoyu baskısı öyle bir hale gelmiştir ki, kulenin şehri çirkinleştirdiği öne sürülerek yıkılması dahi istenmiştir. Parislilerin bir demir yığını olarak gördükleri ve varlığına şiddetle karşı çıktıkları kule, yıkılmaktan son anda kurtulmuştur.

Eyfel Kulesi mimarisi
Eyfel Kulesi ve Seine Nehri

Haussman Şehir Planı Nedir?

Paris’in tarihine kısaca göz gezdirenler, 19. Yüzyıl sonlarında şehrin yeniden planlanması yönünde büyük bir atılım yaşandığını fark ederler. Paris’in söz kousu tarihe kadar plansız genişlemesi, İmparator III. Napoleon tarafından hoşnutsuzluk ile karşılanır ve şehrin valisinden bir çözüm bulunması istenir.

Paris valisi tarafından görevlendirilen şehir mühendisleri ise, Arc de Triomphe anıtının etrafındaki tüm yapıları dairesel bir alan oluşturacak şekilde yıkarlar. Uzun yıllar sürecek olan şehrin baştan imarı projesi sayesinde, Arc de Triomphe anıtından şehrin içine akan ve şehrin adeta ana arterleri olan Şanzelize gibi bulvarlar ortaya çıkar.

19. Yüzyıl Haussman Şehir Planı Ve Paris Kenti Bulvarları

blank
Baron Haussman Şehir Planı

Nasıl Radyo Anteni Oldu?

Şehrin yeniden inşasında etkin olan Paris şehir planlamacıları, yapımına bir servet harcanmış Eyfel Kulesi‘nin de yıkılmaması gerektiğini ve işlevsel bir amaçla kullanılabileceğini öne sürerler. Şehir mühendisleri, Eyfel Kulesi’nin radyo vericisi ve telgraf anteni olarak kullanılacağını açıklar ve bu teknik ihtiyaca yönelik inşa edilebilecek en estetik görünümlü kule olduğuna insanları ikna etmeyi başarırlar.

Günümüzde Paris’in Simgesi Haline Gelen Kule

Eyfel Kulesi bahsettiğimiz üzere şehir tarihinde öyle çok köklü bir yer tutmuyor. Binlerce yıllık tarihi olan Paris şehrinde, 100 yıldan biraz daha eski bir geçmişi olan bir yapı oldukça genç sayılır.

Günümüzde halen Eyfel Kulesi’ni seven kadar, sevmeyen de mevcut; ancak artık kulenin varlığı konusundaki tartışmalar son bulmuş gibi gözüküyor. Zira Paris şehrinin tartışılmaz sembolü haline gelen yapı, her türlü ulusal başarıda ve yasta, Parislilerin ruh halini yansıtacak renkler ile ışıklandırılıyor.

Eyfel Kulesinin Gece Manzarası

Paris Eyfel Kulesi Tarihi
Paris Gece Manzarası

Eyfel Kulesi Üzerinden Paris Şehri Manzarası

Eyfel Kulesi’ne asansör ile çıkılabiliyor. Kulenin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeri olan ikinci katına çıktığınızda, şehrin boyutlarının farkına varıyor ve kendinizi muhteşem bir manzara ile baş başa buluyorsunuz.

Eyfel’in Milyon Taşı Gibi Anıtsal Bir Yapı Olması

Siz beğenir misiniz bilmiyorum ama Eyfel Kulesi, şehrin manzarasına çok şey katıyor. Yer yön bulma konusunda Eyfel Kulesini geçmişin Milyon Taşı gibi kabul ediyorum. Özellikle akşamları ışıkları yanınca mükemmel gözüküyor. Şehirde düzenlenen çeşitli spor müsabakaları veya turnuvalar için, Eyfel Kulesi özel olarak ışıklandırılıyor.

Milyon Taşı Nedir?

Milyon Taşı (Million Stone) Roma İmparatorluğu‘nun temsili merkezini sembolize eden anıttır. İstanbul, Konstantinopolis adıyla Doğu Roma‘nın başkenti olduğu için Sultanahmet‘te de bir adet Milyon Taşı bulunur.

blank
Paris’te Kış Mevsimi ve Kar Yağışı

Eyfel Kulesi Nerede?

Eyfel Kulesi, Seine Nehri kıyılarında Champ de Mars mevkisinde konumlanmıştır. Eyfel Kulesi bu konumuyla, şehrin turistik merkezinin tam ortasında kalmaktadır.

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Kuleye toplu ulaşımla gitmek çok kolaydır. Paris Metrosunu kullanarak kuleye gitmeyi tercih ederseniz metronun bu noktada durağı vardır. Metroya uzak bir bölgedeyseniz şehir merkezine giden otobüsleri tercih ederek Eyfel Kulesi‘ne ulaşabilirsiniz. Eyfel Kulesi’ne gitmek üzere inilmesi gereken Metro durağının ismi Champ De Mars’dır.

Kuleyi Ziyaret Saatleri

Eyfel Kulesi yıl boyunca ziyarete açıktır. Yılın yaklaşık 9 aylık bir döneminde sabah 09:30 ile akşam 23:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ancak Paris’in turizmde yüksek sezonu olarak kabul edilen 17 Haziran ile 28 Ağustos tarihleri arasında sabah 09:00 ile gece 00:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Yani ziyaret saatleri sabah yarım saat daha erkene, akşam ise yarım saat daha geçe alınmış olur. Bu da yılda milyonlarca insanın ziyaret ettiği yapı için, fazladan binlerce ziyaretçi anlamına gelir.

Paris Eyfel Kulesi Tarihi ve Mimarisi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *