Pisa Kulesi

Pisa Kulesi Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilgi

İtalya‘nın sembolü haline gelmiş olan Pisa Kulesi; hem güzel, hem de eğreti gözükmeyi başarabilen sıradışı bir tarihi eser. Pisa Kulesi‘nin eğik olması, hem üzerine inşa edildiği toprağın cinsinden, hem de mimarların yaptığı hesap hatalarından kaynaklanıyor. Ancak kadim Pisa Kulesi‘nin başına tarihte öyle şeyler gelmiş ki, kulenin yıkılma riskinden bile büyük tehlike oluşturmuş.

Pisa Kulesi‘nin mimari özellikleri, çevresindeki ilgi çekici yapılar ve inşasındaki mühendislik hataları ile ilgili anlatılacak çok şey var. Bunlara ek olarak, Pisa Kulesi; işgaller, savaşlar ve Mussolini‘den de çok çekmiş. Dilerseniz bu bahtsız mimari eserin ilgi çekici tarihine beraber göz atalım.

Mucizeler Meydanı Ve Pisa Kulesi Aslında Gösteriş İçin İnşa Edilmiş

Pisa, İtalya‘nın en eski kent-devletlerinden biridir. 12. Yüzyıl‘da askeri, ticari ve politik anlamda bir atılım gerçekleştiren şehir, döneminin en gözde liman kentlerinden biri olmayı başarmış. Orta Çağ‘da iyi gelir elde eden tüm İtalyan kentleri, parasını gösterişli yapılar inşa etmek için harcadığından; Pisa kenti yöneticileri de gösterişli bir proje için kolları sıvamışlar.

Pisa‘nın, diğer bir İtalyan kent-devleti olan Palermo‘yu savaşta yenmesi, bu zengin kentten yağmalanan eserlerin bir yerde sergilenmesini gerektirmiş. Bu yüzden Pisalılar, “Mucizeler Meydanı” adı verdikleri bir mini-şehir oluşturmaya karar vermişler. Mucizeler Meydanı, tüm şehir halkı için bir çekim noktası olacak bir dini merkez olarak tasarlanmış. Pisa Katedrali, Vaftizhane, Mezarlık ve bir de Çan Kulesi‘nden oluşacak olan meydan; Pisalıların ömrünün her döneminde ziyaret ettiği bir yer olagelmiş.

Öyle ya, yeni doğan çocuklar vaftizhanede yıkanmış, yetişkinler ömür boyu kilisede dua etmiş ve nihayetinde mezarlığa gömülmüşler. Böylece Pisalıların hayatlarında odak noktası olmayı başarmış meşhur “Mucizeler Meydanı”. Planlamadan bahsederken diğer yapıların yanında sönük kalan Çan Kulesi‘nin ise, günün birinde İtalya’nın en belirgin simgesi olacağını aslında kimse hesap etmemiş.

Pisa’nın Meşhur Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Pisa Kulesi Tarihi
Pisa Mucizeler Meydanı Photo: Fabio Muzzi

Pisa Kulesi’ni Bataklığa İnşa Eden Şaşkın Mimarlar

Pisa kelimesi, Yunanca‘da bataklık arazi anlamına geldiğine göre, mimarların araziyi etüt ederken bunu dikkate almış olması gerektiğini düşünürsünüz. Ancak bu konuya hiç kafa yormamışlar!

Antik Çağ‘da bir Yunan ticaret kolonisi olan Pisa‘da bataklık araziler bilinirken, asırlar sonra Orta Çağ mimarları inşaat çıkmaza girene kadar bu sorunu fark etmemişler.

Tonlarca ağırlığındaki kulenin inşası belli bir noktaya geldiğinde, yapının geleceği için tehdit oluşacağı gün gibi ortaya çıkmış. Mimarlar bu konuyu kuleye daha güçlü sütunlar ve kemerler ekleyerek çözmeye çalışmışlar.

Orijinalde 8 katlı olması gereken binanın yarısı yükseldiğinde, güney tarafındaki kemerlere güçlendirme yapılmış ve eğilme engellenmeye çalışılmış. Ancak tüm çabalar boşa çıkmış. Bu sebeple kulenin yapımı bırakılmış ve zavallı kule 100 yıl boyunca kaderine terk edilmiş!

Pisa Kulesi Ve Yanındaki Melek Heykelleri

Pisa Kulesi Hakkında Bilgi
Pisa Kulesi ve Yanındaki Melek Heykelleri

Pisa Kulesi’nin Şehirdeki Tek Eğik Kule Olmaması

Pisa şehri ismiyle müsemma bir şehir olduğundan, bataklık arazisi bol. Orta Çağ‘ın Pisalı mimarları da fizibiliteye pek önem vermediğinden aynı tuzağa başka yerlerde de düşmüşler. Yanlışlıkla da olsa Pisa‘yı dünya çapında ünlü hale getiren bir fark yaratmışlar.

İtalya‘nın Pisa şehrinde, Pisa Kulesi haricinde iki tane daha eğik kule bulunuyor. Örneğin St. Nicola Kilisesi‘nin sekizgen çan kulesi de aynı Pisa Kulesi gibi yana yatmış. Bir de St. Michele dei Scalzi Kilisesi’nin Çan Kulesi var. Aynı şekilde o da eğik!

İşin enteresan tarafı, bu ikinci kilisenin bulunduğu yerin adı: Viale delle Piagge. “Piagge” sözü Latince‘de “su baskınına yatkın arazi” anlamına geliyor. Yani anlayacağınız mimarlar tarihten gelen uyarılara hiç kulak asmamışlar.

Pisa Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler

– Mimarlar 13. Yüzyıl‘da kuleyi düzeltmeye çalışmışlar. Ancak büyük çabalarla yeniden başlayan inşaat sırasında kule bu kez de başka bir yöne doğru yatmış.

– Kule orijinalde yerden 60 metre yükseklikte tasarlanmış. Ancak yana yattığı için boyu kısalmış ve 56 metreye düşmüş.

– Kulenin inşaatının mühendislik hatalarından, savaşlardan ve kıtlık gibi çeşitli felaketlerden 200 yıl gecikmesi; uzmanlara göre kuleyi kurtarmış. Bu süre toprağın temelleri sıkıştırıp sağlamlaştırmasına yaramış. Şayet bir seferde bitirilip dev çanları da monte edilse, kule günümüzde çoktan devrilmiş olacaktı.

– Pisa Kulesi, sağlam temelleri olmadığı halde ziyaretçi kabul eden tek tarihi yapı. Bir yandan kuleyi sağlamlaştırma ve eğilmeyi yavaşlatma çalışmaları sürerken, bir yandan da kuleye büyük sayılarda ziyaretçi alınıyor.

– Pisa Kulesi, aslında bitişiğindeki Pisa Katedrali‘nin çan kulesi. Ancak Kule esas görevini çoktan bırakmış. 20. Yüzyıl‘ın başında, uzmanlar kuleden çanların çalınmasını, 3 ton ağırlığındaki çanların kuleyi devireceği endişesi ile durdurmuşlar.

Pisa Katedrali Ve Bitişiğindeki Çan Kulesi

Pisa Kulesi Mimarisi
Pisa Katedrali Ve Bitişiğindeki Çan Kulesi

Benito Mussolini’nin Pisa’yı Onarmak İsterken Daha Beter Etmesi

İtalya’yı II. Dünya Savaşı yıllarında yöneten Diktatör Benito Mussolini, Pisa Kulesi’nden nefret ediyormuş. İtalya‘nın muhteşem tarihi eserlerinin içinde kuleyi bir utanç kaynağı olarak görüyormuş.

Bu sebeple büyük çaplı bir onarıma girişmiş. Pisa Kulesi’nin temellerine giden büyük delikler açılarak, harç dökülmüş ve yapının temelleri dengelenmeye çalışılmış. Ancak bu kulenin daha çok eğilmesinden başka bir işe yaramamış.

Pisa Kulesi’nin Güzelliğine Vurulan Askerlerin Emirleri Uygulamayışı

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikan ordusu ile Alman ordusu İtalya’da çarpıştılar. Amerikan askerleri, Alman keskin nişancıları için yuva olabilecek tüm kuleleri yok etmekle görevliydi.

Ancak rivayete göre bölgeye gelen Amerikalılar, Mucizeler Meydanı‘nın ve Pisa Kulesi‘nin efsanevi güzelliğinden etkilenmiş ve emirleri bu bölgede uygulamamışlar. Bölgeyi ziyaret etmiş biri olarak bana mantıklı geldi. Çünkü Mucizeler Meydanı‘nın insanı etkisine alan bir atmosferi var.

Pisa Kulesi’nin Eğilmesi Günümüz İtibariyle Durduruldu

Tarihte sakarlıkla icra edilmiş tüm düzeltme çabalarından ve savaşlardan kurtulan Pisa Kulesi, nihayet 2000‘li yıllarda doğru kişilerin eline geçti.

2001 yılında kule üzerinde çalışan mimar ve mühendisler, kulenin eğilmesini tamamen durdurdular. 2008 yılında tekrar bazı tetkikler yapıldı ve kulenin ömrünün 200 yıl daha uzatıldığı açıklandı. Günümüzde artık Pisa Kulesi yüzlerce yıldır ilk kez eğilmiyor!


Önerilen Yazı: Pisa Gezi Rehberi


Pisa Kulesi Tarihi ve Mimarisi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *