Prado Müzesi’nin Sanat Eserleri

Prado Müzesi’nin Sanat Eserleri Hakkında Bilgi

Orijinal adı Museo Del Prado olan Prado Müzesi, Madrid’in kalbinde, şehrin parlayan incisi gibi yer almaktadır. Dünya üzerindeki en büyük resim koleksiyonlarından birini barındıran müzede, 12. Yüzyıl’dan, 19. Yüzyıl’ın ilk çeyreğine kadar yapılmış olan paha biçilmez tablolar sergileniyor.

Bu yazıda İspanya‘nın Madrid şehrinde konumlanan Prado Müzesi‘nden özenle seçilmiş sanat eserleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Prado Müzesi’nin Tarihi Hakkında Bilgi

Prado, 1819’da III. Carlos’un krallığı döneminde açılmış. Bu kral aynı zamanda, Madrid’in merkezi olarak kabul edilen, “Puearta Del Sol” isimli güneş meydanının ortasında heykeli bulunan önemli bir hükümdar.

Müzenin, İspanyol Kraliyet ailesine ait eserleri barındıran eşsiz koleksiyonunda; Valazquez, Goya, El Greco, Raphael, Rubens, Rembrandt, Murillo gibi birbirinden değerli ressamların eserleri başı çekiyor.

Müzeyi girişten temin edebileceğiniz broşür ile gezmenizi öneriyorum. Broşür, Prado’nun tarihçesi hakkında size genel bir bilgi sunuyor ve içinde müzenin en önde gelen eserlerinin küçük resimlerini bulabiliyorsunuz. Böylece yüzlerce tablo görmekten yorgun düşseniz de, dünyaca kabul gören başyapıtları onca resim arasından özellikle bulup uzun uzun inceleyebiliyorsunuz.

Prado Müzesi’nin Sanat Eserleri Hakkında Bilgiler

Bu yazıda; broşürden de yararlanarak, internetteki çeşitli resim sitelerinden bulduğum önemli tabloları, kısa tanıtımları ile birlikte size sunmayı ve sanal bir Prado Müzesi turu hazırlamayı amaçladım.

  • Triumph of Death  – Pietre Bruegel The Elder

Prado Müzesi'nin Sanat Eserleri koleksiyonu
Triumph of Death

Triumph of Death – Ölümün zaferi / 1562 / Pietre Bruegel

Bu tablo ölümün panoramik bir görüntüsünü veriyor. Arka planda enkaz haline gelmiş gemiler ve dumandan kapkara bir gökyüzü var. Önde ise iskeletlerden oluşan bir iskelet ordusu, çaresiz insanların üzerine yürüyor. Hikayesi ne kadar iç karartıcı olursa olsun, izlemesi ve ayrıntılarını keşfetmesi çok keyifli, kendine göre bir mizah anlayışı olan bir tablo… Günümüzdeki zombi filmlerinin 5 yüzyıl önceki atası.. 🙂

  • 3rd of May – Francisco Goya

Prado Müzesi'nin dünyaca ünlü Sanat Eserleri
3rd of May

3rd of May – Mayıs’ın üçü / Francisco Goya / 1814

İspanyolların en ünlü ressamlarından Goya’nın bu tablosu; Fransız İmparatoru Napolyon’un ordularının, 1808’de İspanya’yı kuşatmasına karşı direnişi sembolize etmektedir. İspanyol direnişçiler, Fransız askerleri tarafından idam edilirken, beyaz gömlekli İspanyol ölüme kollarını açmaktadır. Tablo aynı zamanda savaşın ne denli korkunç olduğunu betimleyen ilk örneklerden biridir.

  • Las Meninas – Diego Valazquez

blank
Las Meninas

Las Meninas – Nedimeler / Diego Valazquez / 1656

Valazquez, İspanyol altın çağının en önde gelen ressamıymış. Sarayın da gözdesi olan Valazquez, bu tabloda kral IV.Felipe’nin kızını, yanı başında onun hizmetkarlarını, sağ köşede saray soytarısı ve prensesin köpeğini, solda ise tuval başında kendisini resmetmiştir.

Tablo bir anın fotoğraflanması gibi resmedilmiş olup, ressam kral ve kraliçe’nin yansımasını tablonun arkasındaki aynada göstermiştir. Ayrıca kraliçenin saray nazırı da kapıdan içeri bakar konumda gözükmektedir. Müthiş bir derinliğe sahip olan bu tablo, müzenin başyapıtlarından biridir.

  • Fruit and Vegetables – Juan Sanchez Cotan

prado müzesi hakkında kısa ve özet bilgiler
Fruit and Vegetables

Fruit and Vegetables / Juan Sanchez Cotan / 1602

İspanyol resim sanatında, realist resmin öncülerinden Cotan’ın “Meyve ve sebzeler” adlı eseridir. İngilizcede “Stil life”, Fransızca’da “Nature Morte” -Ölü doğa- anlamına gelen bu tarz resim, Türkçe’ye Natürmort olarak girmiştir. Cansız objelerin, doğal yerlerinde resmedilmesinin konu alındığı bir çalışmadır.

  • Crossing the Styx – Joachim Patinir

İspanya'nın Madrid kentindeki Prado Müzesi
Crossing the Styx

Crossing the Styx – Styx Nehrini Geçmek / Joachim Patinir / 16.Yy.

Antik Yunan mitolojisinde, cehennemin yer altında olduğuna inanılırdı. Yer altı dünyasının Tanrısı ise Hades idi.  Her ölümlü defnedilirken ağzının içine bir bozuk para konurdu. Bu para öbür dünyaya yolculuğa çıkan kişinin, yeryüzü ile cehennem arasındaki nehir olan Styx’i kayıkla geçerken, kayıkçı Charon’a ödeyeceği ücretti. Styx nehri bu resmi ortadan ikiye bölmektedir.

Sağ tarafta alevler içinde, yeraltındaki cehenneme giden yol ve cehennemin kapısı; sol tarafta ise cennet vardır. Dikkatle bakıldığında sol taraftaki meleklerle dolu arazinin içinden bir nehir akmaktadır. Burası suyundan içenlerin geçmişi unuttuğu, Unutuş Irmağı’dır. Hemen arkasında ise cennet çeşmesi görünmektedir. Bu yolculuk sırasında insan ruhu nereye gidilmesi gerektiğine karar verecektir.

  • The Drinkers – Diego Valazquez

Prado müzesinde görülecek eserler
The Drinkers

The drinkers / Diego Valazquez / 1629

1599 Sevilla doğumlu ressam Valazquez’in eserleri, Prado müzesinde çok büyük önem taşımaktadır. Öyle ki, müzenin dört giriş kapısından birinde heykeli bulunmakta ve bu giriş kapısı Valazquez kapısı olarak anılmaktadır. Valazquez yirmili yaşlardan ölümüne kadar saray ressamı olarak sanatını icra etmiştir. Bu tabloda içki içen adamlar resmedilmiştir ve tablo Valazquez’in ilk dönem eserlerinden başarılı olanıdır.

  • The Parasol – Francisco Goya

Prado Müzesi'nin sanat eserleri hakkında bilgiler
The Parasol

The Parasol – Güneşlik / Francisco Goya / 1777

Goya, İspanyol resim sanatını derinden etkileyen ressamlardan biri olarak biliniyor. Prado müzesinin kapılarından bir diğeri de kendisine ithaf edilmiştir. Yazıdaki ilk tablosunda alışılagelmiş şanlı savaş sahneleri yerine, savaşın dehşetini tablosuna yansıtarak çığır açarken gördüğümüz ressam (Bkz: 3rd of May) ; bu kez güneşli, güzel bir yaz gününde gölgelenen asil bir kadını betimlemiş.

  • Adoration of the Magi – Peter Paul Rubens

Prado Müzesi'nin sanat eserleri
Adoration of the Magi

Müneccim Kralların Tapınması / Peter Paul Rubens /17.Yy.

Barok stilinde resimler icra eden bir Flemenk ressam olan Rubens, İspanya kralı IV.Felipe ve İngiltere kralı I.Charles tarafından şövalye ilan edilmiştir. Müneccim kralların tapınması adındaki bu tabloda, İsa’nın doğumunu önceden bilen üç bilge, Meryem’e hediyeler sunarken resmedilmiş.

  • Four Vessels – Francisco De Zurbaran

Madrid Prado Müzesi Hakkında Bilgi
Four Vessels

Four Vessels / Francisco de Zurbaran / 1658

Dört kap isimli bu eser, durağan hayat objelerine mükemmel bir örnektir. İspanyol ressam Zurbaran, İspanya’nın Caravaggio’su olarak kabul edilmektedir. 16.Yy’da yaşamış olan, İtalyan ressam Michelangelo Merisi Caravaggio ise; Barok resimlerin öncüsü, Natürmort resimlerin ise hünerli bir ustasıdır. (Not: Kendisinin resimlerinden başka birini Uffizi Müzesi yazısında yayınladım)

Pardo Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Prado Müzesi giriş ücreti 15 Euro‘dur. Müzenin resimli ve haritalı kitapçığı olan Prado Müzesi Gezi Rehberi ile birlikte 24 Euro tahsil edilir. Sağlıklı bir gezi için bu kitapçığın edinilmesi tavsiye edilir.

Bu yazıyı yazarken faydalandığım kaynak: https://www.museodelprado.es/

Prado Müzesi’nin Sanat Eserleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *