serhateng(at)gmail.com
+90 532 256 93 12

Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri Ve Giriş Ücreti

Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri

Orijinal adı Museo Del Prado olan Prado Müzesi, Madrid’in kalbinde, şehrin parlayan incisi gibi yer almaktadır. Dünya üzerindeki en büyük Avrupa resim koleksiyonlarından birini barındıran müzede, 12.Yüzyıl’dan, 19.Yüzyıl’ın ilk çeyreğine kadar yapılmış olan paha biçilmez tablolar sergileniyor.

Bu yazıda Madrid’in meşhur Prado Müzesi‘nden seçilmiş en iyi sanat eserleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Prado Müzesi Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Prado, 1819’da III.Carlos’un krallığı döneminde açılmış. Bu kral aynı zamanda, Madrid’in merkezi olarak kabul edilen, “Puearta Del Sol” isimli güneş meydanının ortasında heykeli bulunan önemli bir hükümdar.

Müzenin, İspanyol Kraliyet ailesine ait eserleri barındıran eşsiz koleksiyonunda; Valazquez, Goya, El Greco, Raphael, Rubens, Rembrandt, Murillo gibi birbirinden değerli ressamların eserleri başı çekiyor.

Müzeyi girişten temin edebileceğiniz broşür ile gezmenizi öneriyorum. Broşür, Prado’nun tarihçesi hakkında size genel bir bilgi sunuyor ve içinde müzenin en önde gelen eserlerinin küçük resimlerini bulabiliyorsunuz. Böylece yüzlerce tablo görmekten yorgun düşseniz de, dünyaca kabul gören başyapıtları onca resim arasından özellikle bulup uzun uzun inceleyebiliyorsunuz.

Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri Koleksiyonu

Bu yazıda; broşürden de yararlanarak, internetteki çeşitli resim sitelerinden bulduğum önemli tabloları, kısa tanıtımları ile birlikte size sunmayı ve  sanal bir Prado turu hazırlamayı amaçladım.

Triumph of Death  – Pietre Bruegel The Elder

Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri
Madrid Prado Müzesi koleksiyonundan Ölümün Zaferi adlı tablosuyla Pietre Bruegel.

Triumph of Death – Ölümün zaferi / 1562 / Pietre Bruegel

Bu tablo ölümün panoramik bir görüntüsünü veriyor. Arka planda enkaz haline gelmiş gemiler ve dumandan kapkara bir gökyüzü var. Önde ise iskeletlerden oluşan bir iskelet ordusu, çaresiz insanların üzerine yürüyor. Hikayesi ne kadar iç karartıcı olursa olsun, izlemesi ve ayrıntılarını keşfetmesi çok keyifli, kendine göre bir mizah anlayışı olan bir tablo… Günümüzdeki zombi filmlerinin 5 yüzyıl önceki atası.. 🙂

3rd of May – Francisco Goya

3rd of May

3rd of May – Mayıs’ın üçü / Francisco Goya / 1814

İspanyolların en ünlü ressamlarından Goya’nın bu tablosu; Fransız İmparatoru Napolyon’un ordularının, 1808’de İspanya’yı kuşatmasına karşı direnişi sembolize etmektedir. İspanyol direnişçiler, Fransız askerleri tarafından idam edilirken, beyaz gömlekli İspanyol ölüme kollarını açmaktadır. Tablo aynı zamanda savaşın ne denli korkunç olduğunu betimleyen ilk örneklerden biridir.

Las Meninas – Diego Valazquez

Las Meninas (the maids of honour).Velazquez (in a self- portrait),paints the Spanish royal couple, Philip IV and his wife Mariana (visible in the mirror in back). Their only child,Margarita,is surrounded by maids of honour and court dwarfs.1656,canvas,318 x 276,Inv.1174

Las Meninas – Nedimeler / Diego Valazquez / 1656

Valazquez, İspanyol altın çağının en önde gelen ressamıymış. Sarayın da gözdesi olan Valazquez, bu tabloda kral IV.Felipe’nin kızını, yanı başında onun hizmetkarlarını, sağ köşede saray soytarısı ve prensesin köpeğini, solda ise tuval başında kendisini resmetmiştir. Tablo bir anın fotoğraflanması gibi resmedilmiş olup, ressam kral ve kraliçe’nin yansımasını tablonun arkasındaki aynada göstermiştir. Ayrıca kraliçenin saray nazırı da kapıdan içeri bakar konumda gözükmektedir. Müthiş bir derinliğe sahip olan bu tablo, müzenin başyapıtlarından biridir.

Fruit and Vegetables – Juan Sanchez Cotan

Fruits and Vegetables

Fruit and Vegetables / Juan Sanchez Cotan / 1602

İspanyol resim sanatında, realist resmin öncülerinden Cotan’ın “Meyve ve sebzeler” adlı eseridir. İngilizcede “Stil life”, Fransızca’da “Nature Morte” -Ölü doğa- anlamına gelen bu tarz resim, Türkçe’ye Natürmort olarak girmiştir. Cansız objelerin, doğal yerlerinde resmedilmesinin konu alındığı bir çalışmadır.

Crossing the Styx – Joachim Patinir

Crossing The River Styx

Crossing the Styx – Styx Nehrini Geçmek / Joachim Patinir / 16.Yy.

Antik Yunan mitolojisinde, cehennemin yer altında olduğuna inanılırdı. Yer altı dünyasının Tanrısı ise Hades idi.  Her ölümlü defnedilirken ağzının içine bir bozuk para konurdu. Bu para öbür dünyaya yolculuğa çıkan kişinin, yeryüzü ile cehennem arasındaki nehir olan Styx’i kayıkla geçerken, kayıkçı Charon’a ödeyeceği ücretti. Styx nehri bu resmi ortadan ikiye bölmektedir. Sağ tarafta alevler içinde, yeraltındaki cehenneme giden yol ve cehennemin kapısı; sol tarafta ise cennet vardır. Dikkatle bakıldığında sol taraftaki meleklerle dolu arazinin içinden bir nehir akmaktadır. Burası suyundan içenlerin geçmişi unuttuğu, Unutuş Irmağı’dır. Hemen arkasında ise cennet çeşmesi görünmektedir. Bu yolculuk sırasında insan ruhu nereye gidilmesi gerektiğine karar verecektir.

The Drinkers – Diego Valazquez

The Drinkers

The drinkers / Diego Valazquez / 1629

1599 Sevilla doğumlu ressam Valazquez’in eserleri, Prado müzesinde çok büyük önem taşımaktadır. Öyle ki, müzenin dört giriş kapısından birinde heykeli bulunmakta ve bu giriş kapısı Valazquez kapısı olarak anılmaktadır. Valazquez yirmili yaşlardan ölümüne kadar saray ressamı olarak sanatını icra etmiştir. Bu tabloda içki içen adamlar resmedilmiştir ve tablo Valazquez’in ilk dönem eserlerinden başarılı olanıdır.

The Parasol – Francisco Goya

Parasol Goya

The Parasol – Güneşlik / Francisco Goya / 1777

Goya, İspanyol resim sanatını derinden etkileyen ressamlardan biri olarak biliniyor. Prado müzesinin kapılarından bir diğeri de kendisine ithaf edilmiştir. Yazıdaki ilk tablosunda alışılagelmiş şanlı savaş sahneleri yerine, savaşın dehşetini tablosuna yansıtarak çığır açarken gördüğümüz ressam (Bkz: 3rd of May) ; bu kez güneşli, güzel bir yaz gününde gölgelenen asil bir kadını betimlemiş.

Adoration of the Magi – Peter Paul Rubens

Adoration of The Magi by Rubens

Müneccim Kralların Tapınması / Peter Paul Rubens /17.Yy.

Barok stilinde resimler icra eden bir Flemenk ressam olan Rubens, İspanya kralı IV.Felipe ve İngiltere kralı I.Charles tarafından şövalye ilan edilmiştir. Müneccim kralların tapınması adındaki bu tabloda, İsa’nın doğumunu önceden bilen üç bilge, Meryem’e hediyeler sunarken resmedilmiş.

Four Vessels – Francisco De Zurbaran

Four Vessels by Zurbaran

Four Vessels / Francisco de Zurbaran / 1658

Dört kap isimli bu eser, durağan hayat objelerine mükemmel bir örnektir. İspanyol ressam Zurbaran, İspanya’nın Caravaggio’su olarak kabul edilmektedir. 16.Yy’da yaşamış olan, İtalyan ressam Michelangelo Merisi Caravaggio ise; Barok resimlerin öncüsü, Natürmort resimlerin ise hünerli bir ustasıdır. (Kendisinin resimlerinden bir örneği Uffizi Müzesi yazısında yayınlayacağım)

Avrupa’daki seyahatlerimde gezdiğim en büyük müzeler olan  1) Floransa’nın Uffizi 2) Paris’in Louvre ve 3) Madrid’in Prado müzeleri üçlüsünden ilkini böylece yayınlamış oldum. Diğer müzelerle seriye devam edeceğim.


Önerilen Blog Yazıları:


Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri – Serhat Engül

©  Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri Ve Giriş Ücreti 2017 ve 2018

Kaynak: Museo Nacional Del Prado Broşürü

Madrid Prado Müzesi Sanat Eserleri Ve Giriş Ücreti was last modified: November 22nd, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *