Raffaello Sanzio Kimdir?

Raffaello Sanzio Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Ünlü İtalyan ressam Raphael’in kariyeri, sanat tarihçilerine göre üçe ayrılır

  1. Ustası Pietro Perugino’dan etkilendiği Perugia’daki ilk sanat yılları.
  2. Leonardo ve Michelangelo’dan etkilendiği, 1504-1508 yılları arasındaki Floransa günleri
  3. Sanatının zirvesine ulaştığı ve Roma’da yaşadığı son 12 yıl.

Raffaello Sanzio, Roma’da iki Papa için çalıştı ve rakibi Michelangelo’yu alt ederek şehrin en önde gelen sanatçısı oldu. Çağdaşları Michelangelo ve Leonardo da Vinci ile birlikte Rönesans’ın en büyük üç sanatçısından biriydi.

Şimdi dilerseniz; Raffaello Sanzio’nun hayatı, eserleri ve ölümü hakkındaki bilgilere göz atalım.

Raffaello Sanzio’nun Sanat Tarzını Yansıtan Bir Eser

Raffaello Sanzio kısaca hayatı
Raffaello’nun Vatikan Eserleri
  • Raphael’in babası Urbino Dükü’nün ressamıydı

İtalya’nın Urbino kentinde 6 Nisan 1483’te doğan Raffaello Sanzio da Urbino, Giovanni Santi ve karısı Magia di Battista Ciarla‘nın tek çocuğuydu. Babası, Urbino Dükü Federico da Montefeltro‘nun ressamıydı. Raphael, resim konusundaki ilk eğitimini babasından aldı. Sanat sevgisini ona ilk aşılayan da bizzat babası oldu.

Annesi, Raphael 8 yaşındayken öldü. Babası da, annesinden 3 yıl sonra ölünce 11 yaşında yetim kaldı. Babasının ikinci eşi, yani üvey annesi ile birlikte bir süre yaşamını sürdürdü. Ancak onu koruyan ve sahip çıkan esas kişi, bir papaz olan amcası Bartolomeo idi.

  • Raphael’in kayda geçmiş ilk eseri Baronci Şapeli

Urbino Dükü Federico‘nun sanata olan tutkusu ve sanatçıları ihya etmesi sayesinde, Urbino şehri bir kültür merkezi haline gelmişti. Bir deha olan Raffaello Sanzio, şans eseri böyle sanatla yoğrulmuş bir şehirde doğdu.

Babasının mesleğinin de ressamlık olmasından dolayı, Rafaello zamanının önemli sanatçılarıyla bir araya gelme fırsatı buldu. Aynı zamanda Urbino şehrinin kültürel canlılığı Raphael‘in yeteneklerinin erken gelişmesine vesile oldu.

Raphael‘in yeteneği 1500 yılında, o daha çok gençken fark edildi. Urbino yakınlarındaki Castello kentinde bir kilisede resim çizmek üzere görevlendirildi. 13 Eylül 1502’de tamamlanan bu resim Raphael’in ilk önemli eseridir.

  •  İlk çalışmaları ustası Pietro Perugino’nun etkisi altında kaldı

Raffaello Sanzio, 1500’lerde Perugia şehrinde çalışmaya başladı. Perugia’da İtalya‘nın önde gelen ressamları arasında yer alan Pietro Perugino‘nun öğrencisi oldu. Hocasından çok kapsamlı bir mesleki bilgi edindi. Perugino’nun etkisi Raphael’in ilk çalışmalarında açık bir şekilde fark edilmektedir.

Yine de, yaptığı ilk resimlerde bile dehasını belli eden bazı ayrıntılar bulunur. Raphael’in gelişmekte olan üslubu, efendisini geride bıraktığı resim olan “Kutsal Bakirenin Evlenmesi” eserinde açıkça görülür.

  • Leonardo’nun sanatı Floransa’daki çağdaşlarını etkiledi

1504 ile 1508 yılları arasında Raphael, Floransa başta olmak üzere Kuzey İtalya‘daki çeşitli merkezlerde çalıştı.

Raffaello Sanzio Floransa’da çalışırken Leonardo, Michelangelo ve Fra Bartolommeo gibi Rönesans sanatçılarının eserlerini inceleme fırsatı buldu. Bu anlamda Floransa’nın sanatçı için yeni ufuklar açtığını söyleyebiliriz.

Raphael’in Floransa‘da geçirdiği dönemde eserleri üzerinde en büyük etkiyi Leonardo Da Vinci‘nin eserleri bıraktı. Öyle ki, Raphael; Da Vinci’nin öncülük ettiği teknikleri benimsemeye başladı.

Bu teknikler, Chiaroscuro (ışık ve karanlık arasındaki güçlü kontrast) ve Sfumato‘dur (renkler ve tonlar arasında yumuşak, algılanamaz geçişler üretmek için ince gölgeleme).

Raffaello Sanzio Kimdir, Kısaca Hayatı

Raffaello Sanzio kimdir kısaca
Raffaello Sanzio kısaca hayatı ve eserleri
  • Raffaello’nun en önemli eseri Raphael Odaları

1508‘in sonlarına doğru Raphael, Papa II. Julius tarafından günümüzde Vatikan Müzeleri olarak bilinen Papalık Odaları‘nın süslenmesi için görevlendirildi. Ortaya çıkan büyük fresk dizisi şimdi, Rönesans’ın en güzel eserlerinden biri olarak görülüyor.

Freskleri Raffaello Sanzio tarafından boyanan dört oda “Raphael Odaları” olarak ünlendi. Aralarında en meşhur olanı ise “İmza Odası” olarak bilinen yerdir.

Felsefe, Şiir, İlahiyat ve Hukuk konularını özetleyen dört büyük resim içerir. Felsefeyi temsil eden Atina Okulu, Raphael’in en önemli başyapıtı olarak kabul edilir.

Raffaello’nun En Önemli Eseri Atina Okulu

blank
Atina Okulu
  •  Raphael 1517’de Roma’nın en aranılan sanatçısı oldu

İmza Odası üzerinde çalışırken, Raphael’e, Sant’ELigio degli Orefici‘yi (Roma’da bir kilise) tasarlama görevi verildi. Bu onun ilk mimari projesi olacaktı. Bu projede gösterdiği performans ile Raphael, Roma‘nın önde gelen mimarlarından biri oldu.

Bunu takiben, 1514‘te Vatikan’daki ünlü Aziz Petrus Bazilikası‘nı (St. Pietro Katedrali) tasarlaması istendi. Ancak kilisedeki çalışmalarının çoğu, ölümünden sonra değiştirildi ya da yıkıldı.

1517 yılında Raffaello, Roma şehrindeki tüm Papalık eserlerinin projelerinden ve restorasyonlarından sorumlu kişi olarak görevlendirildi. Bu büyük bir onur olduğu gibi, büyük de bir sorumluluktu.

  • Raphael’in ilk romantik ilişkisi Margherita Luti ile oldu

Raphael sıcak kanlı karakteri ile tanınırdı. Papa II. Julius ile yakın teması vardı ve 1513’de Julius’un ölümünden sonra halefi Papa Leo X ile daha da yakın bir ilişki kurdu.

Raphael kadınlara karşı şefkatliydi. Hayatı boyunca birçok ilişkisi olduğu da söylenmektedir. En ünlü aşkı La Fornarina veya “fırıncının kızı” olarak da bilinen Margherita Luti‘dir. Onların hikayesi Batılı geleneğin arketipik sanatçı-model ilişkisi oldu. Luti’yi betimleyen iki ünlü Raphael portreleri La Fornarina ve La Donna Velata’dır.

  • Raphael, Michelangelo ile bir rekabet içinde yer aldı

Raphael ve Michelangelo müşteriler için yarışırlar ve halk ile çağdaşları tarafından karşılaştırılırlardı. Sevimli ve cana yakın kişiliği sayesinde Rönesans’ın en popüler ressamı oldu. Hatta Ressamların Prensi olarak adlandırıldı.

Raphael’in zamansız ölümü nedeniyle, Michelangelo’nun nüfuzu daha da yaygınlaştı. Şöyle demişti: “Raphael sanatta bildiği her şeyi benden öğrendi.”

Raffaello Sanzio Kimdir, Kısaca Hayatı

blank
Raphael Odaları
  • Raphael, bir dönem en büyük Rönesans ressamı ilan edildi

Raffaello Sanzio’nun sanatı biçim, huzur, uyum, mükemmellik ve görsel parlaklığın netliği ile bilinir. Leonardo ve Michelangelo ile birlikte üç büyük Rönesans dönemi sanatçıları arasındadır.

17. Yüzyıl’ın sonları ile 19. Yüzyıl’ın sonları arasındaki dönemde, Raphael‘in eserlerine diğer sanatçılardan daha fazla saygı duyuldu ve tarihî resim için en iyi örnek olarak kabul edildi.

Michelangelo ve Leonardo‘nun şöhretinin gerisinde kalmış olsa da, Raffaello Sanzio hala tarihin en büyük sanatçıları arasında sayılmaktadır.

  • Madonna ve Mesih Çocuk Eseri

Raphael, tarih ressamının en saygın sanatçıları arasında yer alırken, aynı zamanda portre sanatında da mükemmeldi ve batı sanatı tarihinin en başarılı ressamlarından biriydi. Şimdilik en büyük şaheseri Raphael Odalarında yaptığı çalışma olarak kabul edilmesine rağmen, zamanındaki popülerliği büyük eserlerinden değil, Madonna ve Mesih Çocuk’tan oluşan çok sayıda küçük resimden kaynaklanıyordu. Sakin Madonna’yı ve oyunbaz Mesih’i tasvir eden bu güzel eserler bugün bile çok popüler.

  • Raphael’in ölümünün aşırı cinselliğe bağlı olduğu dedikodusu

Raphael 37. doğum gününde, 6 Nisan 1520‘de öldü. Hiç evlenmedi. 1514’te Maria Bibbiena ile bir ilişkisi oldu ama onunla evlenmeye çok hevesli değildi. Raphael’in ölümünün nedeni kesin olarak bilinmemektedir.

Sanat tarihçisi Giorgio Vasari‘ye göre, Raphael’in erken ölümü, Luti ile aşırı cinsel ilişkinin sebep olduğu ateşlenmedir. Raffaello Sanzio‘nun doktorlara gerçek nedenini söylemediğini ve dolayısıyla verilen yanlış ilacın ölümüne neden olduğunu söyler.

Cenazesi çok büyük bir kalabalığı içeriyordu. Tabut sehpasının başına ünlü tablosu Transfiguration yerleştirilmişti. Bedeni Roma’daki Pantheon Tapınağı‘na gömüldü.

Raffaello Sanzio Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *