info(at)istanbulclues.com

Roma Cumhuriyeti’nin Kuruluşu

Roma İmparatorluğu, antik çağda Roma şehrinde kuruldu. Kuruluşu mitolojik bir efsaneye dayandırılan Roma, senatosu ve Cumhuriyet ile yönetilen yapısı ile tarih sahnesinde çok çabuk yükseldi. Senatonun yapısı gereği senatörler istedikleri gibi fikirlerini beyan ediyorlardı ve başlarında herhangi bir imparator yoktu.

Konsüller

Senato, savaş çıktığında, Roma lejyonlarını yönetmesi için bir veya birden fazla Konsül seçiyor ve konsül olan senato üyesi olağanüstü yetkilere sahip oluyordu. Bir dönem 3’lü konsül yönetimine gidildi. Örneğin ünlü Romalı şahsiyet Julius Caesar (Jül Sezar) önceleri konsül olarak görev yapmış ve diğer iki konsül ile beraber Roma’yı yönetmiştir. Diğer iki konsülden biri de Pompei Magnus isimli en az Sezar kadar ünlü başka bir Romalı zengindi.

Ancak Sezar’ın Galya’daki (Fransa) zaferi, onu üst konuma getirdi ve tecrübeli ordusu ile Roma’ya yürüdü. Yönetimi güçle ele geçirme eğilimi olduğuna kanaat getiren Roma senatosu onu bir suikast ile ortadan kaldırdı. Ancak daha sonra manevi oğlu olan Augustus’u karşılarında buldular.

Diktatörlük veya Tiranlık

Roma’da işgal gibi hayati durumlarında bir konsül kendini Tiran ilan edebiliyordu. Tiran (Diktatör) bir imparator gibi ülkeyi yönetebiliyordu. Roma tarihinin en ünlü ve zalim tiranlarından biri Lucius Cornelius Sulla’dır.

Roma İmparatorluğu ile ilgili daha fazla bilgi için:

Roma İmparatorluğu Tarihi

Roma Hakkında Bilgi Ve Haritalar

Antik Roma İmparatorluğu’nun İdari Yapısı was last modified: January 8th, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten − seven =