Melekler Ve Şeytanlar

Dan Brown Melekler ve Şeytanlar Kitap Konu Özeti ve Yorum

Melekler ve Şeytanlar, Roma‘ya yapılacak bir seyahat öncesi mutlaka okunması önerilen kitaplardan. Kitap boyunca semboller peşinde süren koşturmaca, Roma şehrinin en ünlü tarihi eserlerinin çevresinde geçiyor. Roma’yı daha önce ziyaret etmiş okuyucular için ise güzel bir nostalji olacağı muhakkak.

Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanlar Romanı

Dan Brown muhteşem bir kurgu ile okuru sarsacak etkide ve derinlikte bir hikaye sunuyor. Dan Brown kitaplarının meşhur karakteri,  ikonografi uzmanı profesör Robert Langdon da ilk olarak bu romanla karşımıza çıkıyor.

Hikayenin akışından, Dan Brown’un teknolojiyi çok yakından takip eden biri olduğu çok net bir şekilde anlaşılıyor. Zira romanın kurgusu, İsviçre’deki CERN araştırma merkezinde Antimadde’nin keşfedilmesi üzerine kurulmuş.

Yazarın tek mahareti elbette ki sadece bilimsel olayları takip etmek değil. Dan Brown romanlarını dünyada milyonlarca kişinin okuduğu bir best-seller yapan şey, yazarın dinler tarihi, mitoloji, ikonografiye olan hakimiyeti ve bunu romanın doğal akışı içinde izleyiciye aktarabilmesi diyebiliriz.

Dan Brown’un paslanmaya yüz tutmuş tarikatları ve onların sırlarını düşük dozlarla okuyucu ile paylaşması, kitaplarının gizem düzeyini sonuna kadar üst düzeyde tutuyor. Yazar asırlık komplo teorilerini yeniden ele alıyor ve güçlü bilgi ve referanslar ile inandırıcılığı artırıyor.

Melekler ve Şeytanlar Konu Özeti ve Yorum

Dan Brown Melekler Ve Şeytanlar Romanı
Melekler ve Şeytanlar

Bir Aydınlanma Hareketi Olarak İlluminati

Melekler ve Şeytanlar adlı romanda geçmişi ayrıntıları ile anlatılan İlluminati adında bir tarikat var. Komplo teorilerine sıkça konu olan İlluminati, bilinçaltımızda ürkütücü bazı imgelerle yer etmiş olsa da, Dan Brown konunun özünün aslında düşündüğümüz gibi olmadığını bize yavaş ve emin adımlarla aktarıyor.

“Asırlık bir gizli tarikat” veya “yeraltı örgütlenmesi“ deyişleri, direk para ve güç peşindeki karanlık bir topluluk çağrışımı yapıyor. Oysa romanda geçen gizemli İlluminati örgütünün, ortaçağ kilisesinin karanlığına ve bilime olan karşıtlığına tepki olarak doğduğu aktarılıyor. Romanda bu örgütün efsanevi kurucusunun Galileo Galilei olarak verilmesi olayları daha da ilginç kılıyor. Galileo, hepimizin bildiği gibi, güneş sisteminin merkezinin dünya olmadığını kanıtladığı için kilise tarafından az kalsın idam edilecekti. Neyse ki, baskı altında af diledi ve canını kurtarmayı başardı.

Romanın verdiği bilgiler doğrultusunda, İtalya’da yaşayan bilim insanlarının, kendilerini kilisenin zulmünden korumak ve bilimsel araştırmalarını devam ettirmek için gizli bir örgüt kurmak zorunda kalmaları oldukça vurucu bir konu olmuş. Bu alimlerin arasında dünyaya mal olmuş bazı bilim adamları referans veriliyor.

Roma Sokaklarında Nefes Kesen Bir Kovalamaca

Öncelikle kitabın yazarı Dan Brown’un kitabın konusunu harika kurguladığını belirtmeliyim. Kitap boyunca azimle işlediği karakterler üzerinden büyük şaşırtmacalar yapmak konusunda da usta bir yazar.

Melekler ve Şeytanlar İsviçre’deki CERN laboratuarında bir bilim adamının (Leonardo Vetra) vahşice öldürülmesi ve vücuduna İlluminati amblemi kazınması ile başlıyor. ABD’de yaşayan Harvard Üniversitesi Profesörü Robert Langdon, CERN başkanı Maximilian Kohler tarafından İsviçre’ye davet ediliyor ve cesedin üzerindeki sembol kendisine gösteriliyor.

Yüzlerce yıldır Katolik Kilisesi’nin bilim karşıtlığına ve zulmüne karşı örgütlenmiş ve direnmiş olan, fakat artık misyonunu tamamladığı ve tarihe karıştığı düşünülen İlluminati’nin bu olayla ilişkisi Langdon’a çok anlamsız geliyor.

Aynı dönemde, Papa’nın ölümü nedeniyle Vatikan’da bir hareketlilik var. Yeni bir papa seçmek üzere Sistine Şapeli’nde, dünyanın dört bir yanından Kardinaller bir araya geliyorlar. Fakat Papa seçilme hakkına sahip dört üst rütbeli Kardinal kaçırılıyor.

Sinema Uyarlamasından Camerlengo

Melekler Ve Şeytanlar Romanı konusu
Camerlengo ve Sistine Şapeli

Papa Vekili Camerlengo

CERN’de işlenen cinayet ve İlluminati hakkındaki ipuçları, Robert Langdon ve öldürülen bilim adamının kızı Vittoria Vetra’yı Vatikan’a gitmeye zorluyor. İşte bu noktadan itibaren Roma’nın tarihi yapılarının içinde heyecan dolu bir iz sürmece başlıyor. Heykeller, semboller ve  freskler üzerinden zamana karşı yarış ve Kardinalleri örgütün elinden kurtarma çabası… Romanın diğer önemli karakteri ise yeni papa seçilene kadar Vatikan’ın yöneticiliğini yapan Camerlengo.

Bu ustaca kurgulanmış romanda Antik Çağ, Orta Çağ ve Rönesans hakkında birçok detay veriliyor ve Vatikan Katolik Kilisesi’nin işleyişi hakkında birçok bilgi edinilebiliyor.

Yazarın fırtınalar koparan Da Vinci Şifresi isimli kitabında da, Melekler ve Şeytanlar kitabına yapılan birçok gönderme mevcut. Zira kahramanımız Robert Langdon, Roma’da yaşadığı bu nefes kesici maceradan yalnızca bir yıl sonra, Paris’te Da Vinci’nin şifresini çözecektir.

Melekler ve Şeytanlar Sinema Filmi

Roman 2009 yılında sinemaya uyarlandı ve Robert Langdon rolünü Tom Hanks canlandırdı. Bu kadar detaylı bir romanı sinemaya uyarlamak kolay olmadığı için senaryoda büyük değişiklikler yapılmış. Tarihi bilgiler edinmek ve sembollerin gizemini deneyimlemek için romanı okumak, Roma sokaklarında müthiş bir görsel şölene tanık olmak için ise filmi izlemek gerekiyor.

Melekler ve Şeytanlar Konusu by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *