Rönesans Dönemi Hakkında Özet Bilgi

Rönesans Nedir? Rönesans Dönemi Sanatçıları, Bilim Adamları ve Eserleri

Rönesans Dönemi Kısaca Nedir?

Rönesans denilen sanatsal akım, 14. ve 17. Yüzyıllar arasında Avrupa‘da yaşandı ve büyük bir kültürel atılıma sebep oldu. “Renaissance” kelimesi “Yeniden Doğuş” anlamına gelir ve Antik Yunan-Roma kültürünün yeninden canlanması anlamındadır.

Rönesans tarihi İtalya‘dan başlamış ve tüm Avrupa‘da farklı kulvarlarda kendini göstermiş. Antik Çağ‘ın en önemli kazanımlarından felsefe, bilim, edebiyat ve sanatın yeniden canlanmasına vesile olmuş. Uzun yıllar boyunca Kilise tarafından baskılanan bu ilimler, Rönesans döneminin usta sanatçıları tarafından daha da ileri götürülmüş.

Rönesans’ın etkileri yüzlerce yıl boyunca Avrupa‘nın tüm köşelerine yayılmış ve muhteşem ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, bilim adamları ve yazarlar ortaya çıkmasına vesile olmuş.

Dilerseniz bu yazıda Rönesans döneminin en önemli sanatçılarına bir göz atalım. Rönesans tarihine anlam katmış olan en ünlü ressamları ve onların tablolarını kısaca gözden geçirelim.

Rönesans Dönemi Sanatçıları ve Eserleri

  • Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci, adeta ideal bir Rönesans insanıydı. Ressamlık ve heykeltıraşlık kabiliyeti ile öne çıksa da, aynı zamanda mühendis, mimar ve hatta anatomistti. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü yağlı boya tablosu olan Mona Lisa‘yı çizen Da Vinci, aynı zamanda insan vücudu üzerinde yaptığı çalışmalar ile Vitruvius Adamı‘nı da çizmişti.

İnsan vücudunda altın oranı bulan ve bunu resimlerine de yansıtan Da Vinci, insanların kemik ve kas dokularını resimlerine büyük bir ustalıkla nakşediyordu. Leonardo Da Vinci hakkında ayrıntılı bir araştırma yazısı okumak isterseniz, Leonardo Da Vinci Eserleri adlı yazıya da göz atabilirsiniz.

Da Vinci’nin “Vitruvius Adamı” Adlı Eseri
Rönesans dönemi eserleri
Leonardo Da Vinci
  • Michelangelo Buonarroti

Rönesans Dönemi Sanatçıları deyince akla gelen ilk üç isimden biri olan Michelangelo, aynı Da Vinci gibi çok yönlü bir insandı. Özellikle heykeltıraşlık ve ressamlık yetenekleri ile ön plana çıkan sanatçı, günümüze eşsiz bir görsel miras bıraktı.

Günümüzde dünyanın en popüler gezi rotalarından biri İtalya’nın başkenti Roma şehridir. Roma’ya gittiğinizde Vatikan‘ın meşhur Aziz Petrus Katedrali‘ni (St. Pietro) ve  Sistina Şapeli‘ni görmeden gelmek olmaz. Michelangelo, Aziz Petrus Katedrali’nin inşasında mimarlık ve mühendislik kabiliyetini; Sistina Şapeli’nde ise eşsiz ressamlık yeteneğini ortaya koymuştur.

Michelangelo ile ilgili anlatılacak şeyleri birkaç paragrafa sığdırmak gerçekten çok zor. Bu sebeple, akıcı bir anlatım ve bolca resimle süslü olan Michelangelo Eserleri adlı yazıyı okumanızı öneririm.

Rönesans Dönemi En Güzel Sanat Eserleri

rönesans sanatçıları
Michelangelo Buonarroti
  • Raffaello Sanzio

Raffaello, Rönesans döneminin en önemli üç sanatçısından biriydi. Hatta Michelangelo ile aralarındaki rekabet, bir dönem hat sayhaya çıkmıştı. Papa‘nın övgüsüne mazhar olan Raffaello, Roma‘da Michelangelo’dan daha çok iş alabiliyor ve ününe ün katıyordu. Ancak genç yaşta vefat edince, meydan Michelangelo‘ya kaldı.

Raffaello Sanzio‘nun en muhteşem eserleri, Roma’daki Vatikan Müzeleri‘nde görülebilir. Verdiği emeklere ve sanatsal kişiliğine duyulan saygıdan dolayı, Roma’nın en önemli yapılarından Pantheon‘a defnedilmiştir.

Raffaello’nun kısa süren yaşamında, dünyaya bıraktığı muhteşem sanatsal mirası deneyimlemek isterseniz, Raffaello Sanzio Eserleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Vatikan Müzeleri’ndeki Raffaello Odaları
blank
Raffaello Sanzio
  • William Shakespeare

Rönesans deyince aklımıza elbette önce İtalya geliyor. Üst satırlarda adını andığımız üç dâhi sanatçının eserleri, Rönesans tarihine adeta damga vurmuş ve “Rönesas Sanatı” ile özdeşleşmiş. Ancak Rönesans sanatçıları arasında edebiyatçılar da var. Aralarından en meşhur olanı ise elbette tiyatronun kaderine yön veren İngiliz asıllı şair ve oyun yazarı William Shakespeare (Türkiye’de kısaca Şekspir olarak anılıyor.)

1564 ve 1616 yılları arasında yaşayan Şekspir, dünyada tiyatro sanatına yön verecek olan bazı eserleri ortaya koydu. Kendisinin yazdığı Hamlet, Romeo ve Juliet, Macbeth, Othello ve Julius Caesar gibi tiyatro oyunları, asırlardır dünyanın en ünlü sanatçıları tarafından sahnelendi ve milyonlara ulaştı. Her biri modern zamanların filmlerine ve dizilerine de ilham veren bu oyunlar, İngiltere’deki edebiyat ağırlıklı Rönesans anlayışı sayesinde ortaya çıktı.

Romeo ve Juliet Eserinin Sergilendiği Bir Tiyatro Sahnesi
rönesans nedir
William Shakespeare
  • Michel de Montaigne

Dünyanın sanat merkezlerinden biri olan Fransa‘da, Rönesans dönemine yön veren en önemli sanatçı Montaigne idi. Bir edebiyatçı ve filozof olan Montaigne’nin eserleri yazdığı denemeler, bugün hala birçok tiyatro oyununa ilham vermektedir. Montaigne, Antik Yunan felsefesinden ilham alan ve bu birikimin üzerine kattıklarını geleceğe taşıyan bir köprü olmuştur.

Listemizdeki sanatçıların en önemli özellikleri, sadece ortaya koydukları eserler değil; kendilerinden sonraki yıllarda sanata yön vermeleridir. Leonardo‘nun resime, Michelangelo‘nun heykeltıraşlığa yön vermesi gibi; Montaigne de edebiyata yön vermiştir. Bu bağlamda, kendinden sonra gelen Francis Bacon, René Descartes and Jean-Jacques Rousseau gibi dünyaca ünlü edebiyatçılar, kendisinden etkilenmiştir.

Dünyaca Ünlü Montaigne Eseri “Denemeler”
blank
Michel de Montaigne
  • Lorenzo Medici

Şu ana kadar Rönesans dönemi sanatçılarına örnek verdik. Ancak Leonardo ve Michelangelo gibi dehaların, sanatlarını ortaya koyabilmeleri için maddi desteğe ihtiyaçları vardı. Bu yüzden, büyük üstadlara sponsor olan bir Rönesans İnsanı‘nı da listeye eklemeye karar verdim.

Floransa‘nın varlıklı bir ailesinden gelen Lorenzo de’ Medici, Avrupa’nın en zengin iş adamlarından biriydi. Servetini sanatın gelişimi için harcayan Lorenzo; hem Floransa‘yı dünyanın en güzel şehirlerinden biri haline getirdi, hem de dünyaca ünlü İtalyan sanatçıların ortaya çıkmasına önayak oldu.

İtalya’nın en güzel sanat galerisi olan Uffizi Müzesi‘nin de yaratıcısı olan Lorenzo Medici, dünyaya muhteşem bir miras bırakmış oldu.

Rönesans Dönemi Sanat Eserleri

rönesans dönemi tarihi
Lorenzo Medici

Rönesans Dönemi Bilim Adamları ve Eserleri

  • Nikolas Kopernik

Kopernik aslında kilise yapılanması içinde yükselmeyi hedefleyen bir rahipti. Ancak bilime olan tutkusu onu “Güneş Sistemi” ile ilgili araştırmalar yapmaya yöneltti. Nikolas Kopernik, çok önemli bir buluş yapmış olsa da, çağın bu yeni buluşa hazır olmadığını düşünerek, tezini kitap haline getirmekten çekindi. Kendisinden sonra gelen Galileo Galilei‘nin yaşadıklarını (Engizisyon Mahkemesi’nde yargılandı) göz önüne alırsak, haksız da sayılmazdı.

Orta Çağ‘da dünyanın tüm evrenin merkezinde konumlandığına dair genel bir anlayış vardı. Temeli Antik Yunan filozoflarından Aristoteles‘e kadar uzanan bu felsefi kavram, elbette gerçeği yansıtmıyordu. Nikolas Kopernik yaptığı gözlemler sonucunda ortaya Günmerkezli Evren Teorisi‘ni koydu ve dünyanın güneş çevresinde döndüğünü kanıtladı. Ancak bu önemli eserini hayattayken dünyaya ilan etmedi. Kendisi de bir rahip olduğu için, kilisenin gazabından çekiniyordu.

Kopernik’in yarım bıraktığı işi, Galileo Galilei ve Isaac Newton gibi bilim adamları devam ettirdiler. Nikolas Kopernik‘in ham olarak ortaya koyduğu model de böylece geliştirildi ve mükemmel bir hale getirilmiş oldu. Bu sayede Avrupa’da skolastik düşüncenin sonu geldi ve aydınlanma çağı başlamış oldu.

Rönesans Dönemi En Önemli Buluşu

Rönesans Dönemi Sanatçıları
Nikolas Kopernik
  • Galileo Galilei

Galileo Galilei, tüm dünyada Astonomi Bilimi‘nin öncüsü olarak kabul ediliyor. Teleskopu icat eden ve uzayı gözlemleyen Galileo, Nikolas Kopernik’in ortaya koyduğu Günmerkezli Evren Teorisi‘ni de kanıtladı ve geliştirdi. Katolik Kilisesi’nin baskısı ile karşılaşan Galileo, buluşları yüzünden engizisyon mahkemesinde yargılandı ve az kalsın idam edilecekti.

Galileo‘nun insanlığa mirası, sadece icatları ile de sınırlı kalmadı. Galileo, bilimi deneyle desteklemenin gerekliliğini ortaya koydu ve bilimsel düşünce sisteminin temellerini attı. Bilimi matematiksel bir dille tanımlayan Galileo, “Modern Bilimin Babası” olarak kabul edilir.

Kendinden sonra gelen Isaac Newton, Albert Einstein ve hatta Stephen Hawking gibi bilim adamlarına ışık tutan Galileo, Rönesans‘ın en etkili bilim insanı olarak kabul edilir.

Rönesans Nedir, Kısaca Tarihi, Özellikleri

rönesans dönemi bilim adamları
Galileo Galilei

Rönesans Dönemi Sanatçıları ve Eserleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *