Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi

Rumeli Hisarı Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Kısaca Tarihi

Konstantinopolis, 330 yılında Roma İmparatorluğu‘nun eş başkenti olmuştu. Şehri çevreleyen surlar, ilk defa o dönemde inşa edildi. Ancak tarihte Konstantinopolis Surları (Walls of Constantinople) olarak nam salan güçlü duvarlar, İmparator II. Theodosius‘un dönemine tarihlenir. (M.S. 408-450)

II. Theodosius henüz çocuk yaşta iken, dönemin en yüksek rütbeli bürokratı olan Anthemius; tarihte “geçilmez” olarak nam salan bu duvarları inşa etti. Hakikaten de Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu‘nun asırlar boyunca ayakta kalması bu surlar sayesinde oldu. Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Araplar ve Persler tarafından defalarca kuşatılan şehir, her seferinde ayakta kalmayı başardı.

Bu konuyu özellikle vurgulamamın sebebi, İstanbul‘un alınmasının ne denli zor olduğunu anlatmaktı. Zira Osmanlılar da 1453‘teki nihai sonuca kadar, İstanbul’u fethetmeyi birkaç kez denediler. Osmanlı padişahları içinde ilk girişimi yapan Yıldırım Bayezid oldu. İstanbul Boğazı’nın en dar olduğu noktaya Anadolu Hisarı‘nı inşa eden Sultan Bayezid, istediğini alamadı.

İstanbul Surları (Theodosian Walls)

Rumeli Hisarı Tarihi Hakkında Bilgi
Tarihi İstanbul Surları

Rumeli Hisarı’nı Ne Zaman ve Kim Yaptırdı?

İkinci deneme Sultan II. Murad zamanında oldu ve yine fetih gerçekleşmedi. 1451’de Fatih Sultan Mehmet tahta çıktığında bu kez İstanbul’u almaya kararlıydı. Bu amaçla büyük dedesinin yaptırdığı Anadolu Hisarı‘nın tam karşısına bu yazının ana konusu olan Rumeli Hisarı‘nı inşa ettirdi.

Hisarın inşa edilmesindeki başlıca neden, İstanbul Boğazı’ndan gemi geçişlerini kontrol altına almaktı. Çünkü Karadeniz kıyılarında İtalya‘nın denizci kent devletlerinden Cenevizliler‘in ticaret kolonileri vardı ve İstanbul‘a yardım göndermeleri olasıydı. Fatih Sultan Mehmet, babasının fetih girişimini gözlemlemiş ve ablukanın yarıldığına şahit olmuştu. Konstantinopolis’in düşmesi için, dışarıdan gelen yardımları baştan engellemek gerekiyordu.

Fatih Sultan Mehmet’in emriyle, 1452 yılında inşaat başladı. Çandarlı Halil Paşa, Zağanos Paşa ve Sarıca Paşa üç koldan projeyi yürüttüler. Binlerce işçinin hummalı çalışması sayesinde, 4 ay ve 16 gün gibi rekor denebilecek bir zaman içinde, Rumeli Hisarı’nın inşaatı sona erdi.

Rumeli Hisarı’nın denize en yakın olan kulesinin üzerine dev toplar yerleştirildi. Ayrıca 400 kişilik bir yeniçeri bölüğü de hisarda görev yapıyordu. Konstantinopolis’te ticaret kolonileri olan Venedikliler ve Cenevizliler elbette bu işten pek mutlu olmamışlardı.

Kısa bir süre sonra Venedik ticaret gemilerinden biri ablukayı yarmayı denedi. Hisardan gelen sinyallere kulak asmayan gemi top atışıyla vuruldu ve battı. Böylece İstanbul Boğazı’ndan padişahın izni dışında geçiş yapılamayacağı mesajı verilmiş oldu.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun tarihi boyunca, boğazda hakimiyetin bir sembolü olan Rumeli Hisarı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Çevresindeki mahalleye de ismini veren hisar, muhteşem İstanbul manzarası ile görülmeye değerdir. Rumeli Hisarı çevresindeki restoran ve kafeler, sundukları güzel kahvaltı ile nam salmışlardır. Hafta sonları Rumeli Hisarı’nda kahvaltı etmek ve müzeyi ziyaret etmek, İstanbul’da yapılacak güzel aktiviteler arasındadır.

Rumeli Hisarı Giriş Ücreti 2019/2020

Rumeli Hisarı giriş ücreti 18 Türk Lirası‘dır. İstanbul Hisarlar Müzesi olarak da bilinen Rumeli Hisarı’nda müze kart geçerlidir. Müzenin bazı kısımları ziyarete kapalıdır.

Rumeli Hisarı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
İstanbul Rumeli Hisarı Giriş Ücreti 2020
Rumeli Hisarı (İstanbul Hisarlar Müzesi)

Rumeli Hisarı Ziyaret Saatleri

Rumeli Hisarı, yaz dönemi olan 1 Nisan ile 1 Ekim arasında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında açıktır. Kış dönemi olan 1 Ekim ile 1 Nisan arasında ise sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında açıktır.

Rumeli Hisarı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde konumlanır. İçinde bulunduğu semte adını verdiği için, “Rumeli Hisarı” istikametine giden otobüslere binerek hisara kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Etiler ve Boğaziçi Üniversitesi metro duraklarına da yakındır.

Dilerseniz Rumeli Hisarı’nın internet sitesini de ziyaret edebilirsiniz.


Civardaki Diğer Müzeler


Rumeli Hisarı Tarihi Hakkında Bilgiler by Serhat Engül

Rumeli Hisarı Giriş Ücreti ve Saatleri 2019/2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *