Sadberk Hanım Müzesi Hakkında Bilgi

Sadberk Hanım Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul’un Boğaz kıyısında, Sarıyer semtinde konumlanır.

Bir özel mülkün müzeye dönüştürülmesi ile hizmete girmiştir ve bu anlamda Türkiye’deki ilk örnektir. Kişisel bir koleksiyona sahip olan Sadberk Koç’un anısına, eşi Vehbi Koç tarafından hazırlanmış ve 14 Ekim 1980 günü hizmete açılmıştır.

Yalıların Müzeye Dönüşmesi

19. Yüzyıl sonlarında Osmanlı parlamentosu mebuslarından Manuk Azaryan Efendi tarafından inşa edilen Azaryan Yalısı, 1950 yılında Koç ailesi tarafından alınır ve 1979 yılına kadar yazlık olarak kullanılır. Bu güzel yalı, 1980 yılında Vehbi Koç tarafından eşi Sadberk Koç’un anısına müze haline getirilir.

Bir müddet sonra, arkeolojik koleksiyonların da sergilenmesi için müzenin genişletilmesi ihtiyacı doğar. Bitişikte (sol tarafta) yer alan bina da alınır ve restore edilerek ‘’Sevgi Gönül Binası’’ adıyla 24 Ekim 1988 yılında müzeye eklenir.

Sadberk Hanım Müzesi

Sadberk Hanım Müzesi giriş ücreti 2019-2020-2021
Sadberk Hanım Müzesi giriş ücreti

Sadberk Hanım Müzesi Eserleri

Sadberk Hanım Müzesi girişte değindiğimiz üzere iki ana binadan oluşur. Türk ve İslam eserlerinin sergilendiği birinci bölüm Azaryan Yalısı; Antik Yunan, Roma ve Bizans eserlerinin sergilendiği ikinci bölüm ise Sevgi Gönül Binası‘dır.

Sadberk Hanım Müzesi, toplamda 20.000 civarında sanat eserini bünyesinde toplamıştır.

Müzenin birinci bölümünde Türk ve İslam Tarihi Eserleri aracılığı ile “Osmanlı döneminde hayat” gözler önüne serilirken, İkinci bölümde ise Milattan Önce 6000 yıllarından, Bizans dönemine kadar Arkeolojik Eserler karşımıza çıkar.

Azaryan Yalısı Koleksiyonu

Giriş katında kapıdan girdiğiniz zaman sizi hediyelik eşya dükkânı ve şirin ufak çay salonu ile karşılar.

Müzenin diğer bölümlerine ahşap merdivenler kullanılarak çıkılmaktadır. Merdivenleri çıkarken duvarlara dikkatle bakarsanız, mermer taklidi kalem tekniğiyle boyandığını fark edeceksiniz.

Birinci bölümde sünnet, nişan, kına gecesi kıyafetleri ve lohusa odası gibi geleneksel eserler cansız mankenler eşliğinde ziyaretçilerin karşısına çıkar. Türk-İslam Eserleri bölümünün ilk kısmında Osmanlı dönemine ait olan tuğralı gümüş ve tombak eserlerini görebilirsiniz.

Türk- İslam Eserleri bölümünün ikinci katında ise karşımıza Osmanlı dönemine ait özel dokuma ve işleme örnekleri çıkıyor. Burada yer alan 18. Yüzyıl’a ait hercai menekşe oyaları özellikle hayranlık uyandırıyor.

Osmanlı Dönemi Yerel Kıyafetler

Sadberk Hanım Müzesi Ziyaret Saatleri
Osmanlı Dönemi Yerel Kıyafetler

İznik Seramik Koleksiyonu

İznik Seramik Koleksiyonu bu bölümün en can alıcı noktalarından bir tanesi olma özelliği taşır. 15. Yüzyıl’dan, 17. Yüzyıl’a kadar İznik Çinileri‘nin geçirdiği değişim güzel örneklerle gözler önüne serilir.

Müzenin bu bölümünde ayrıca Çin Porselenleri koleksiyonu da görülebilir. Diğer koleksiyona göre daha mütevazı bir koleksiyon olsa da, içerisinde yer alan özgün eserler yine sizi kendine hayran bıraktıracaktır.

Dönemin ünlü hattatlarına ait Türk Hat Eserleri‘ne de bu ikinci bölümde rastlayabilirsiniz. Müzenin çatı katında ise çalışma odaları, kitaplık ve eserlerin depoları bulunuyor.

Çin Porseleni Koleksiyonu

blank
Çin Porselenleri Koleksiyonu

Sevgi Gönül Binası Eserleri

Sevgi Gönül Binası‘na ön taraftan baktığınız zaman 3 kat, arkadan baktığınız zaman 4 katlı olarak görürsünüz. Binanın yan tarafı yangın ihtimaline karşı ahşap görünümünde özel olarak sıvanmış. Binanın giriş katı afyon beyazı mermer, merdivenler ve sergi salonlarının zemini ise siyah renk Adapazarı mermeri ile şahane bir görüntüyle sizi adeta içerisine çekiyor.

Giriş katında bulunan sergi salonları gün ışığı almayacak şekilde hazırlanmış, vitrinlerdeki eserler modern bir aydınlatma tekniği ile karşımıza çıkıyor.

Binanın bu bölümünde ilk katta karşımıza Prehistorik ve Protohistorik dönemlerine ait olan eserler çıkıyor. Bu karın özelliği Neolitik Dönem‘e ait eserlerin Frigler ile son bulmasıdır. Bu sayede müzenin bu bölümünde zamanda yolculuk ediyormuş izlenimine kapılabilirsiniz.

Binanın ikinci katında Miken, Arkaik Geometrik dönem eserlerine Klasik ve Helenistik dönem eserleri eşlik ediyor.

Roma ve Bizans dönemine ilgi duyanlar için ise 3. katta sergilenen eserler büyük ilgi odağı olmaktadır.

Sadberk Hanım Müzesi Giriş Ücreti 2021

Sadberk Hanım Müzesi giriş ücreti 15 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler ve öğretmenler için indirimli müze giriş ücreti olarak 3 TL tahsil edilir. Müzekart sahipleri için indirimli bilet fiyatı 10 TL’dir.

Sadberk Hanım Müzesi Ziyaret Saatleri

Sadberk Hanım Müzesi, sabah 10:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müze, Çarşamba günleri kapalıdır. Ayrıca 1 Ocak ve dini bayramların ilk günü de ziyarete kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Sadberk Hanım Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Sadberk Hanım Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sadberk Hanım Müzesi, Boğaz kıyısında, Sarıyer semtinde bulunur. Müzenin yakınındaki Büyükdere Mahallesi otobüs durağında inerek müzeye yürüyebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *