Samatya Semti Gezi Rehberi

Samatya Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi Blog Yazısı

Fatih ilçesinin sınırları içinde yer alan Samatya, İstanbul’un tarihi yapısını muhafaza eden nadir ilçelerinden biri. Meyhaneleri, kiliseleri ve tarihi sokaklarıyla İstanbul’da yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Tarihi mahalleleri ve sokakları İkinci Bahar dahil olmak üzere birçok diziye mekan olan Samatya, Ermeni ve Rum kültür mirasının halen gözlemlendiği semtler arasında yer alıyor. Bu yazıda Samatya’da gezilecek yerlerden bahsedeceğiz.

Samatya Semti Tarihi

Samatya’nın adı Yunanca kumlu, kumla kaplı anlamına gelen Psamatyon sözcüğünden geliyor. Osmanlı döneminde bir Rum yerleşimi olan Samatya’nın demografik yapısı, Cumhuriyet döneminde değişime uğramış olsa da; tarihi çehresini korumayı başarmış. Nitekim birçok tarihi kiliseyi halen burada görmek mümkün.

Samatya, ayrıca The Beatles, Metallica, Rolling Stones gibi müzik gruplarına zil tedarik eden Zilciyan ailesine ait bir işletmeye de ev sahipliği yapıyor.

Samatya Gezilecek Yerler

Samatya Gezilecek Yerler
Tarihi Samatya Semti

Samatya Gezilecek Yerler

Samatya farklı kökenlerden gelen bir tarihi mirasın halen yaşadığı kozmopolit bir semt. Kiliselerin çoğu ziyaretçi kabul ediyor. Ayrıca İstanbul’un en eski kent meydanlarından biri de burada bulunuyor. Kiliseler dışında, Yedikule Zindanları da Samatya sınırları içinde yer alıyor.

 • Surp Kevork Kilisesi

Samatya’nın ikonik binalarından biri olan Surp Kevork Kilisesi’nin tarihi erken Bizans dönemine kadar uzanıyor. Hz. İsa’nın idam edildiği çarmıhın bazı parçalarının da bu kilisede olduğu da rivayet edilmekte.

İnanışa göre bu parçalar Konstantinapolis’e adını veren Büyük Konstantin’in annesi (St. Helena) tarafından Kudüs’ten getirilmiş. Hristiyanlıkta önemli bir yeri olan Azize Helena ile ilişkilendirilen haç parçalarının, Kilisenin de bir parçası olduğu ve Sulu Manastır‘ın bahçesine dikildiğine inanılıyor.

Eski görkemini hâlâ koruyan Surp Kevork Kilisesi, Marmara Caddesi üzerinde konumlanıyor.

 • Ayios Nikolaos Kilisesi

Aziz Nikola, denizcilerin, balıkçıların ve fakirlerin azizi olarak kabul edilir. Bildiğimiz Noel Baba figürü aslında Aziz Nikola’ya dayanır. Samatya’daki Ayios Nikolaos Kilisesi’de Nikola’nın adını taşıyan yapılardan biri. Yüksek duvarlarla çevrili bir avluda bulunan kilise, her ay belli zamanlarda ziyarete açılıyor.

Aziz Nikola kilisesi aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rum balıkçıların ava çıkmadan önce toplu ayin yaptıkları yerdi. Ziyaret etmeden önce, kiliseyle iletişim kurmanızda ve ne zaman açık olduğunu öğrenmenizde fayda var.

 • Kapıağası Yakup Ağa Hamamı

1547 yılında yaptırılmış olan hamam, Thomas Allom’un İstanbul’u resmettiği ünlü gravüründe bile yer almayı başarmış. Günümüzde yapının bir kısmı hamam olmakla birlikte, lokanta, sergi ve kültür merkezi olarak kullanılıyor.

Kapıağası Yakup Ağa olarak bilinen bir Osmanlı bürokratı tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu hamam, yüzlerce yıllık tarihi çehresini günümüzde de korumaya devam ediyor.

Samatya Gezilecek Yerler

Samatya Semti Tarihi
Thomas Allom’un Türk Hamamı Gravürü
 • Sümbül Efendi Külliyesi – Ayios Andreas Manastırı

Kocamustafapaşa İlköğretim Okulu’nun yanında bulunan bu külliye, Osmanlı zamanında Bizans döneminden kalma bir dini merkezden dönüştürülmüş.

Külliyenin arazisi, Bizans İmparatorluğu döneminde birçok dini binanın bulunduğu bir “yapılar bütünü” olarak inşa edilmişti. Arazideki en eski kilisenin 6. Yüzyıl’a tarihlendiği biliniyor. Bu kilise, Hristiyanlığı Bizans topraklarında yaydığı kabul edilen Aziz Andreas’a adanmış bir ibadethane idi.

13. Yüzyıl‘da imparator VIII. Mikael tarafından tekrar inşa edilen kilise, İstanbul’un fethinden 36 yıl sonra camiye çevrildi. Cami, Yavuz Sultan Selim ile Koca Mustafa Paşa arasındaki bir ihtilafı çözdüğü söylenen Sümbül Efendi’ye adanmış ve onun ismi verilmiş. Külliye’de Sümbül Efendi Camisi, Sümbül Efendi Türbesi, Rahime Hatun Türbesi ve Edep Kapısı gibi tarihi yapılar bulunuyor.

Ayrıca caminin önünde Müslüman olup Sıdıka Hatun ismini alan Bizans Prensesi Katerina’nın mezarı yer alıyor. Sultan II. Mahmud döneminden beri ayakta duran Zincirli Servi Ağacı da görülmeye değer.

 • Balık Müzesi

Türkiye’de yakalanan 350 balık türünün tamamını bu müzede görmek mümkün. Üstelik balıklar maket ya da resim olarak değil, kadavraları korumak için kullanılan sıvının içinde sergileniyor.

Bu müzede sergilenen balıkların %80’i artık Türkiye’de bulunmuyor. Müze, bu trajik gerçeği hatırlatsa da görülmeye değer. Sergilenen her balığın ne zaman yakalandığı yazılıyor.

1991 yılında Balıkçılar Derneği kurucusu Haydar Deniz tarafından açılan bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Samatya Restoranları ve Lokantaları

Samatya’daki restoranların önemli bir kısmı tarihi binalarda yer alan köklü mekanlar. Burada genellikle balık restoranları ve meyhaneler bulunuyor. Listeyi inceleyerek Samatya’daki lezzet duraklarını keşfedebilirsiniz.

 • Ali Haydar Usta

Bu işletmeyi Şener Şen ile Türkan Şoray’ın başrollerini oynadığı İkinci Bahar dizisinden biliyoruz. Üstelik ocağın başında dizideki karakterlerin dertlerini dinleyen Ali Haydar Usta duruyor.

Ancak mekanı özel kılan tek unsur bu diziyle olan geçmişi değil. Burada yapılan kebaplar gerçekten lezzetli. Özellikle fıstıklı kebabını mutlaka denemelisiniz.

 • Develi

2002 yılında Zagat Survey tarafından İstanbul’un en iyi 5.restoranı seçilen ve 2006’da Observer Gazetesi’ndeki En iyi 100 Lokanta listesinde yer alan Develi, Samatya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

1966 yılında Arif Develi tarafından açılan bu restoranın Ataşehir, Eminönü, Etiler gibi yerlerde de şubeleri bulunuyor. Menüde birbirinden lezzetli kebaplarla birlikte, Antep mutfağından örnekler de yer alıyor.

Samatya En İyi Restoranlar

Samatya gezilecek yerler blog yazısı
Samatya Restoranları
 • Tarihi Samatya Midyecisi

Midye dolmayı buradan daha lezzetli yapan bir yer olduğunu zannetmiyorum. Buranın midyeleri genelde Garipçe ve Poyrazköy’den geliyor. Fiyatları da lezzete göre oldukça uygun.

 • Ato’nun Yeri

Develi’nin hemen sol çaprazında yer alan Ato’nun Yeri, Samatya denilince akla gelen mekanlar arasında yer alıyor. İstanbul’da ahtapot yenilebilecek nadir mekanlardan biri olduğunu da söylemeliyiz. Küçük bir mekan olduğu için genellikle kalabalık oluyor, bu yüzden hafta içi gitmekte fayda var.

Gerek Samatya’da gerekse İstanbul’da birçok başarılı balık restoranı var ama kalamar, ahtapot ve karides gibi deniz ürünlerinin yenilebileceği en güzel yer burası. Mekan aynı zamanda bir meyhane olarak hizmet veriyor ve meze menüsü de oldukça geniş.

 • Antik Balık Restoran

25 senedir aynı yerde hizmet veren Antik Balık Restoran, lezzetli menülerine rağmen oldukça uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Özellikle arkadaş toplantıları ve iş yemekleri için uygun bir mekan. Her ne kadar balık restoranı olsa da, meze menüsü de oldukça zengin.

 • Sedir Restoran

Denize sıfır bir mekan olan Sedir Restoran, hem deniz ürünlerinde hem de kebaplarda iddialı bir yer. Harika deniz mahsulleriyle birlikte, çiğ köftesi ve içli köftesi de oldukça beğeniliyor. Fiyatları biraz pahalı ancak verdiğiniz paraya değeceğinden emin olabilirsiniz.

Samatya Balık Restoranları

Samatya gezilecek yerler rehberi
Samatya Balıkçıları

Samatya Meyhaneleri

Klasik meyhane konseptini seviyorsanız, Samatya’daki mekanları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eğer aradığınız şey bir gece kulübüyse aradığınızı bulmanız zor ama Samatya’nın meyhanelerine yolunuz düşmezse çok şey kaybedeceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Günbilir Meyhanesi

Samatya meydanında yer alan Günbilir meyhanesi, eski bir Ermeni evinde hizmet veriyor. Müşterilerine hem samimi bir ortam hem de zengin bir içki ve meze menüsü sunan bu mekan, 2007’de vefat eden Varujan Günbilir’in vasiyeti üzerine açılmış.

Türkiye’de çok az mekanda bulabileceğiniz balık böreği de mekanın menüsüne yer alıyor.

 • Samatya Balık Evi

Musiki eşliğinde rakınızı yudumlayabileceğiniz bir mekan arıyorsanız Samatya Balık Evi tam size göre. Üstelik meze menüsü de oldukça zengin. Lezzetli balıklar ve 41 çeşit meze eşliğinde içme imkanı sunan Samatya Balık Evi’ne uğramadan geçmemelisiniz.

 • Küçük Paris Meyhanesi

1958’den beri aynı yerde işletilen Küçük Paris Meyhanesi, semtin en gözde yerleri arasında yer alıyor. Mekanda diğerleri kadar geniş bir meze menüsü yok ama olanlar oldukça lezzetli. Ermeni ve Rum mezelerinden örnekleri menüsünde barındıran bu mekanda fiyatlar da oldukça uygun.

Samatya Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *