Floransa Gezi Notları Ve Seyahat İpuçları

İtalya Gezisi Yazıları – Bölüm 4 – Floransa Gezi Rehberi

Bologna’daki seyahatimi sonlandırıp “Firenze” yollarına düştüğümde çok heyecanlıydım. Çünkü benim için en özel iki şehir olan Floransa ve Roma’yı gezmeye gelmişti sıra. Henüz seyahate çıkmadan önce ilk on günlük hostel rezervasyonumu internet üzerinden yapmıştım. Genelde rezervasyonlarımı “Hostelworld” adlı web sitesinden yapıyordum. Sitenin oldukça fazla aktif kullanıcısı olduğundan, içinde konaklanacak mekanlarla ilgili çok faydalı kişisel yorumlar bulmak mümkündü. Floransa’daki hostelim olan “Archi Rossi” hakkında da müthiş yorumlar vardı. Gençliğin çok rağbet ettiği, fıkır fıkır bir mekan olarak tanımlanıyordu bu sevimli hostel. Hem tanışacağım bir çok insan, hem de bu ünlü şehirde göreceğim kültürel zenginlik beni çok meraklandırıyordu.

Tren yolculukları her zaman kendine özgü bir gizem ve seyahat keyfi içerir benim için… Lakin her gezdiğim şehri terk ettiğimde, hem bana o şehirdeki anılarımı hafızamda sıraya koyacak kadar, hem de yeni gidilen şehre manevi olarak hazırlanacak kadar zaman kalır. İtalya’nın akıllıca bir rota çizildiğinde birbirine çok kısa mesafede olan şehirleri arasında böyle trenle tıngır mıngır gezmek ne büyük keyifti!

Floransa’nın Arno Nehri Üzerindeki Tarihi Köprüler
Floransa Arno Nehri Köprüleri
Floransa’nın Arno Nehri üzerindeki köprüler. © Serhat Engul

Floransa’ya Varış Ve İlk İzlenimler

İşte bu hisler içinde yola çıktım ve bir buçuk saat gibi kısa bir süre sonra Firenze tren istasyonuna vardım. Oldukça hareketli bir tren garıydı. Hostelimi elimdeki adresi ve krokisinden rahatça buldum. İçeri girdiğimde gerçekten anlatıldığı kadar canlı ve hareketli bir mekan olduğu hemen belli oluyordu. Otele giriş işlemlerimi yaptırıp oda anahtarımı aldıktan sonra bahçedeki odalardan birine yönlendirildim. Bahçedeki odamın kapısına gidene kadar otel lobisinde, internet salonunda, yemekhanede ve bahçede onlarca genç gördüm. Kimi sohbet eden, kimi sessizce kendi halinde internette sörfe dalmış, kimi elinde kitabı bir köşeye kıvrılmış, kimi bahçede yemek yiyen onlarca gezgin mekana çok sıcak bir atmosfer katıyordu. Yolculuğumla ilgili bir genelleme yapmak gerekirse en keyifli anlarımı bu tarz birden fazla kişinin ortak kullandığı odaları olan hostellerde yaşadım diyebilirim.

Archi Rossi’ de dört kişilik oda ayırtmıştım. Odamda bir İrlandalı genç çift ile bir Brezilyalı gezgin vardı. Onlarla tanışır tanışmaz “Odamda rahat edebilirmiyim?” , “Bir şeyim çalınır mı?” gibi kaygılarım buharlaşıp gitti. Lakin benden kıdemli olan bu gezginlerden İrlandalı olan çift haftalardır, Brezilyalı arkadaşım da aylardır yollardaydı. Floransa’daki konaklamam sırasında geceleri bira eşliğinde doyumsuz sohbetler ettiğim bu insanlardan birçok şey öğrenecektim.

Floransa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı

Odama yerleşip ortama şöyle bir göz attıktan sonra çantamı ve fotoğraf makinemi alıp dışarı çıktım. Elimde hostelden bana verilmiş küçük ama çok işlevsel bir harita vardı. Tüm sokakları ayrıntısı ile gösteren haritamda önemli yerler büyük simgelerle belirtilmişti. Her yeni gittiğim şehirde gezilecek yeni yerleri gösteren bu haritalara göz atmak büyük keyifti doğrusu. İşte yine keşfedilecek bir sürü yer vardı. Otele tesadüfen beraber giriş yaptığımız ve çıkarken de kapıda karşılaştığımız Avustralyalı bir kız şehirdeki ilk yol arkadaşım oldu. Ben ilk olarak şehri ortadan ikiye bölen Arno Nehri çevresini gezmeyi düşünüyordum. O da civarda bir yere gideceği için beraber yola çıktık.  Yolda ettiğimiz sohbetten onun güzel sanatlar öğrencisi olduğunu ve bu rüya şehirde tez hazırlamak amacıyla aylarca kalacağını öğrendim. Bu inanılmaz şehirde böyle uzun zaman geçirebilecek olmak ne büyük bir şanstı!

Floransa’nın En Meşhur Köprüsü Ponte Vecchio
Floransa Gezi Rehberi Blog Yazısı
Floransa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı © Serhat Engul

Arno Nehri Köprüleri Ve Ponte Vecchio Hakkında Bilgi

Arno Nehri’nin orada arkadaşımdan ayrıldım ve bu durgun nehirle onun üzerindeki seyrine doyulmaz köprüleri görüntülemeye başladım.

Buradaki köprülerden özellikle nehrin en dar noktasına konuşlanmış “Ponte Vecchio” isimli köprü inanılmaz etkileyiciydi. Roma döneminde inşa edildiği rivayet edilen bu köprü sel baskınından dolayı yıkılmış ve 1345’te yeniden inşa edilmiş. Köprünün özelliği üzerinde kuyum ve hediyelik eşya dükkanları barındıran bir çarşı olması. Floransa’da bu köprü haricindeki tüm köprüler ikinci dünya savaşı sırasında Hitler tarafından bombalanmış fakat tarihi özelliği ve estetiğinden dolayı Ponte Vecchio’ ya zarar verilmemiş.

Piazza Della Repubblica Meydanı Floransa
Floransa Charlie Chaplin Animasyonu
Repubblica Meydanı’nda Charlie Chaplin Animasyonu

Floransa Repubblica Meydanı

Köprülerden  sonra şehrin kuzeyindeki tarihi merkez olan Duomo rotasında yürüyemeye başladım. Eline şeker verilmiş çocuk gibi keyiften şapşalca sırıtarak sokakları turluyor ve gördüğüm güzellikler karşısında şaşırmaktan kendimi alamıyordum. Yalnızca sokaklarında keşif yürüyüşü yaparken bile bu şehir bana dopdolu bir gezi vaat ediyordu. Sokaklarda çeşitli sanatsal etkinlikler ve gezinen yüzlerce turist vardı. Republica meydanı civarında iki gitar ve kontrbas’tan oluşan ve İspanyolca şarkılar söyleyen bir grubu uzun süre dinledim. Bu sokak orkestrasının etrafı her dakika daha çok insanla dolduğundan sokak otomatikman trafiğe kapanmıştı.

Yürüyüşüme kuzey rotasında devam edip Duomo meydanında darbuka çalan Arapları kısa bir süre izledim. İspanyol müzisyenlerin çaldığı sokağa geri döndüğümde sokakta etrafı biraz öncekinden çok daha büyük bir kalabalık tarafından sarılmış olan “Charlie Chaplin” vardı. Evet yanlış okumadınız! Charlie Chaplin kılığındaki bir adam insanları gülmekten kırıp geçiren bir gösteri yapıyordu.

Meydanın hemen karşısındaki sokakta bir süre bu etkinliği izledikten sonra etrafı restoranlarla çevrili Republica meydanına yöneldim. Burası üç tarafı duvarlarla çevrili bir meydandı ve canlı müzik eşliğinde yemek servisi yapan restoranlarla doluydu. Meydanın göbeğinde ise ressamlar sanatlarını icra ediyorlardı.

Repubblica Meydanı Sokak Ressamları
Repubblica Meydanı Sokak Ressamları
Repubblica Meydanı Sokak Ressamları

Bu sokak ressamlarının yanında gündüzden sokaklara Hz.İsa ile Meryem’e gönderme yapan çeşitli dinsel resimler çizen  ve bu yolla geçimini sağlayan bir çok insan da vardı.

Akşam hostelime döndüğümde çok yorgundum. Fakat hostel öylesine hareketliydi ki yatmak olmazdı. Oda arkadaşlarımla beraber hostelin en kalabalık mekanı olan restorana yöneldik. Biralarımızı alıp sabah saatlerine kadar süren sohbetlere daldık.

Floransa Duomosu olarak da anılan Santa Maria Del Fiore Katedrali
Floransa Santa Maria Del Fiore Katedrali
Floransa Santa Maria Del Fiore Katedrali (Duomo) © Serhat Engul

Floransa Duomo Katedrali – Santa Maria Del Fiore

Ertesi gün ilk işim görkemli Duomo’yu gezmek oldu. Bu muhteşem kilise Floransa’nın tam kalbinde yükselen devasa bir yapıydı. Gerçek adı –Santa Maria Del Fiore- olan bu mekan Avrupa’nın en büyük 4. kilisesi. Kilisenin en ilgi çekici tarafı sıra dışı bir mimariye sahip kubbesi ve şehrin yüksek yerlerinden rahatça görülen bu yüksek kubbe bir bakıma şehrin sembolü olmuş.

Kilisenin inanılmaz ayrıntılı Neo-Gotik ön cephe işlemeleri insanı kendinden geçirecek kadar güzel.

Floransa Santa Maria Del Fiore Katedralinin Muhteşem Ön Cephesi
Floransa Duomo Katedrali
Duomo Katedrali’nin Muhteşem Ön Cephesi

San Lorenzo Kilisesi

Şehirde her biri ayrı bir üstat tarafından inşa edilmiş ve süslenmiş büyüleyici kiliseler var. Bunlardan biri de Michelangelo imzalı San Lorenzo Kilisesi. Şehrin ileri gelen ailelerden olan Medici’ lerin aile kilisesi olan yapı içinde barındırdığı manastır; vaiz kürsüleri, şapelleri, koro mahalli ve kütüphanesi ile oldukça komplike bir mekan.

Santa Croce Kilisesi Floransa
Floransa Santa Croce Kilisesi
Santa Croce Kilisesi © Serhat Engul

Santa Croce Kilisesi

Yine Michelangelo, Galileo ve Machiavelli gibi ünlülerin üstünde çalıştığı bir başka mekan Santa Croce’ dir. İçindeki muhteşem freskolar ve güzel bahçesinde konuşlanmış şapeli ile çok güzel bir yapı.

Piazza Della Signoria Meydanındaki Perseus Heykeli
Signoria Meydanında Perseus Heykeli
Signoria Meydanı’ndaki Perseus Heykeli © Serhat Engul

Piazza Della Signoria Meydanı

Şehrin Duomo mahalline yakın bölgesindeki “Piazza Della Signoria” günün her saatinde yüzlerce turisti bir arada görebileceğiniz paha biçilmez heykellerle süslü bir meydandır. Bu meydan tarih boyunca Floransa’daki sosyal ve politik yaşamın merkezi olmuş. Eski zamanlarda büyük çan, bu meydanda Floransa halkını toplantıya çağırma görevini üstlenmiş.  Meydanda ünlü Davud (David) heykeli ve Medusa’nın kesik başını taşıyan meşhur mitolojik kahraman Perseus heykeli mevcut.

Palazzo Pitti Sarayı Floransa
Floransa Palazzo Pitti Sarayı
Floransa Palazzo Pitti Sarayı © Serhat Engul

Palazzo Pitti Sarayı

Şehrin köprülerini geçip güney yakasına ilk kez şehirdeki üçüncü günümde inebildim. Bu civarda bulduğum bir pizza dükkanında inanılmaz lezzette pizzalar müşterilerin gözünün önünde hazırlanıyor ve taş fırında pişirilip servis ediliyordu. Bu ziyafetten sonra güney yakanın en büyük ören yeri olan Palazzo Pitti’ye yöneldim.

Floransa içinde barındırdığı zengin ailelerin desteği ile kalkınmış ve dönemin en büyük ustalarının bu zengin şehirde toplanması ile Rönesans’ın parlayan yıldızı olmuş. Bu zenginlerden banker Luca Pitti kendisine ait San Lorenzo gibi paha biçilmez bir kilisesi bile olan Medici ailesi ile rekabet etmek için “Palazzo Pitti” isimli Pitti Sarayı’nı yaptırmış. Fakat ironiktir ki bu sarayın yapım maliyeti kendisini iflas ettirmiş ve saray yine Medici ailesi tarafından satın alınmıştır.

1457 tarihli bu devasa saray içinde sayısız salon ve odalar barındırır. Rafaello dahil birçok ünlü ressamın tabloları ile süslü salonların tavanları da mitolojik temaları barındıran freskolarla süslüdür. Kişisel bir yorum yapmak gerekirse mekan insanı hipnotize edecek kadar lüks ve şaşaalıdır. Sarayın yemyeşil Boboli Bahçeleri de sarayın kendisi kadar ünlü ve görkemlidir.

Palazzo Pitti Sarayının Boboli Bahçeleri
Palazzo Pitti Sarayı Boboli Bahçeleri
Palazzo Pitti Sarayı Boboli Bahçeleri © Serhat Engul

Bu sarayı hemen girişte Türkçe konuştuğunu fark ettiğim ve tanıştığım iki Türk kızı ile gezdim. Biri mimar olan ve biri de mitoloji eğitimi almış bir öğrenci olan iki arkadaşımla çok keyifli ve bilgilendirici bir gezi yaptım.

Floransa Duomo Kilisesinin Aziz Giovanni Vaftizhanesi
Floransa Duomo Vaftizhanesi Kapısı
Aziz Giovanni Vaftizhanesi Kapısı Detay © Serhat Engul

Uffizi Müzesi

Yine şehrin sanat koleksiyoncularından Medici ailesinden Dük I.Cosimo’nun  sahip olduğu sanat eserleri, günümüzde “Uffizi Müzesi” adlı binada sergilenmektedir. Uffizi “Ofisler” anlamına gelir ve Cosimo’nun eserleri muhafaza ettiği ofislerinden oluşan bir saraydır.

Burada özellikle belirtmek istediğim bu müzeye girmenin zorluğu. Müzenin önündeki kuyruklar öylesine uzundu ki! Her gördüğümde müzeye girme şevkimi kırıyordu. Günün her saatinde en az beş yüz kişinin kapıda metrelerce kuyruk oluşturduğunu söylesem sanırım abartmış olmam. Şansıma normalde yediye kadar açık olan müze haftanın bir günü akşam ona kadar açıkmış. O gün saat akşam yedi gibi müzenin önünde yaklaşık yüz kişilik! Görece az bir topluluk görünce cesaretimi toplayıp kuyruğa girdim. Kalan iki – iki buçuk saatlik sürede koşturarak müzeyi gezme imkanım oldu. Müzenin sanat koleksiyonunun zenginliği gözümü öyle korkutmuştu ki; rehber kitabımın yeterli olmayacağını düşünerek girişteki müze rehber kitaplarından birini satın almıştım. İçinde Leonardo Da Vinci, Michalengelo, Rafaello, Filippo Lippi, Sandro Boticelli gibi ressamların orijinal ve paha biçilmez eserleri insanı başka alemlere sürüklemekteydi.

Signoria Meydanındaki Davut Heykeli
Floransa Davut Heykeli
Floransa’daki Davut Heykeli © Serhat Engul

Floransa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Önerileri Blog Yazısı

Floransa’daki bu son günümde Palazzo Pitti ve Uffizi gibi iki devasa müzeyi gezmek öylesine yormuştu ki akşam saat onbir gibi uyuya kalmıştım. Ertesi gün ise sıra meşhur eğik Piza kulesinin olduğu “Pisa” şehrine gitmek ve günübirlik bu seyahatten sonra akşam Roma’ya yola çıkmaya gelmişti.

Floransa her zaman İtalya’da gönlümde taht kuran şehir olarak kalacaktı.


İtalya Seyahatinin Bir Sonraki Durağı: Bölüm 5: Pisa Gezi Rehberi


Serinin İlk Yazısı: Milano Gezi Rehberi


Önerilen Blog Yazıları


Floransa Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler Blog Yazısı by Serhat Engül

Floransa Gezi Rehberi Tavsiye Ve Öneri Blog Yazısı 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *