Sarıyer, hem İstanbul Boğazı’na hem de Karadeniz’e kıyısı olan iki ilçeden biri. Osmanlı döneminde bir sayfiye yeri olan Sarıyer, bu özelliğini günümüzde de kısmen koruyor.

Birçok tarihi yapıya, mekâna ve İstanbul’un önemli mesire alanlarına ev sahipliği yapmakla birlikte, eğlence ve yeme-içme yerleriyle de tercih edilebilecek bir yer.

Bu yazıda Sarıyer’in görülmeye değer yerleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gezintinize keyif katması dileğiyle, Sarıyer Gezilecek Yerler isimli yazımıza başlayalım.

Sarıyer Semti Tarihi

İlçenin tarihi Bizans İmparatorluğu dönemine kadar dayanıyor. Ancak Osmanlı’dan önce burada yalnızca balıkçı köyleri bulunuyordu. İstanbul’un fethinden önce, Türklerin buradaki Baltalimanı Köyü’ne yerleştiği söylenmekte. Burada yapılan sarnıç ise gemilerin su ihtiyacını sağlamak için kullanılmış.

17 yüzyıla gelindiğinde, Sarıyer, Yeniköy ve Rumeli Hisarı bölgelerinde saraya ait kişilerin yalıları bulunuyordu. Moltke’nin anılarında okuduğumuza göre, 19. Yüzyıl’da da Türk ve Gayrimüslim zenginlerin önemli bir kısmı buralarda yaşamaktaydı. Baltalimanı ile Emirgan arasındaki bölge, İstanbul’daki Avrupa elçiliklerinin meskeniydi.

Sarıyer, aynı zamanda bir zanaat merkezi olarak kabul edilmişti. Trakya’nın ve Anadolu’nun köylerinden buraya fes ve şayak boyama öğrenmek için geliniyordu. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan sarnıç ve su yollarının 1960’lı yıllara kadar kullanıldığı biliniyor.

Sarıyer Gezilecek Yerler Blog Yazısı

Sarıyer, İstanbul’un nadir mesire yerlerine, ormanlarına ve köylerine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte birçok yeme-içme ve eğlence mekanı da bulunuyor.

 • Rumeli Hisarı

Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Rumeli Hisarı, bütün ihtişamıyla hâlâ ayakta. Osmanlı tarihçilerinin kroniklerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçen Rumeli Hisarı’nın yapılma amacı, boğazın kuzey tarafından gelebilecek saldırıları önlemekti. Günümüzde bazı konser ve etkinliklere ev sahipliği yapan Rumeli Hisarı’na ulaşmak oldukça kolay. İETT ve metro ile hisara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

sarıyer gezilecek tarihi yerler
Rumeli Hisarı
 • Rumeli Kavağı

İstanbul’un nadide köylerinden biri olan Rumeli Kavağı, Sarıyer şehir merkezinden yalnızca 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Altın Kum ve Elmas Kum gibi plajlara ev sahipliği yapan Rumeli Kavağı, İstanbul’da denize girilebilecek nadir yerlerden biri. Sarıyer Merkez’den kalkan minibüslerle geç saatlere kadar ulaşım sağlamak mümkün.

 • Emirgan Korusu

İstanbul’da yaşayıp Emirgan Korusu’nu görmemek büyük bir kayıp olur. Sahilin dibinde yer alan koruda bahar aylarında Lale Festivali düzenleniyor. Şehrin havasından uzaklaşıp doğada zaman geçirmek istiyorsanız Emirgan Korusu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)

Sabancı Üniversitesi’ne bağlı olan müze, 1925 yılında Mısırlı Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari’ye yaptırılan Atlı Köşk’ün arazisinde bulunuyor. Ancak 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınarak önüne Fransız heykeltraş Louis Doumas tarafından yapılan at heykelleri yerleştirildi. Bugün müzenin ana binası olan köşkün adı Doumas’nın heykellerinden geliyor.

Sabancı ailesinin uzun süre ikamet ettiği bu köşk, 2002’den beri müze olarak hizmet veriyor. Binanın bir kısmı modern bir galeriye çevrilmiş olmakla birlikte, Sabancı Ailesi’nin koleksiyonu da bu müzede sergileniyor. Ayrıca müzede yıl boyunca konserler, ulusal ve uluslar arası sergiler düzenlenmekte. Giriş ücretleri ise etkinliğe göre değişiklik gösteriyor. Daha fazla bilgi için Sabancı Müzesi Sanat Eserleri isimli yazıyı tavsiye ederim.

Sarıyer Gezilecek Yerler

Sarıyer Gezilecek Müzeler
Sakıp Sabancı Müzesi

Sarıyer Restoranları ve Kafeleri

Sarıyer, içkili mekanları ve balıkçılarıyla bilinen bir ilçe. Merkezde ve köylerde bu konseptte birçok mekan bulunuyor. Boğaz manzarasında ya da doğayla iç içe bir mekanda vakit geçirmek için Sarıyer’in mekanlarına göz atabilirsiniz.

 • Rumelihisarı İskele Restaurant

Eski Rumelihisarı Vapur İskelesi’ne kurulan İskele Restaurant, İstanbul’un en gözde balık restoranları arasında yer alıyor. İçki servisi de yapılan İskele Restaurant’ta, denizin üzerinde uzanan ve aslına uygun restore edilmiş bir iskelede keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fiyatları biraz yüksek olsa da, manzara ve ambians için kesinlikle değer.

Sarıyer Kafeleri
sarıyer gezilecek boğaz manzaralı yerler
Rumelihisarı İskele Restaurant
 • La Vie En Rose

Kendinizi 1960’lı yılların Paris’inde hissetmek istiyorsanız, Yeniköy’de bulunan La Vie En Rose’a uğramalısınız. Zengin bir yemek ve tatlı menüsüne sahip olan La Vie En Rose, menüsünde dünya mutfağından yemeklere de yer veriyor. İtalyan yemeklerinden Amerikan pizzalarına kadar zengin bir menüye sahip olmakla birlikte, fiyatları bu seçeneklere göre oldukça uygun. Yalnızca pasta menüsü için bile ziyaret edilmeye değer.

 • Meyyali Restaurant

Meyyali Restaurant, Emirgan Korusu’nda yer alan harika bir mekan. Bahçesinde asırlık çınar ağaçları artında bir yemek yiyebilir ya da salonunda nezih bir ortamda vakit geçirebilirsiniz. Kahvaltı servisi de bulunan Meyyali Restaurant’ın alakart servisi de bulunuyor. Şehrin gürültüsünden kaçmak ve doğayla iç içe, lüks bir mekanda vakit geçirmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

 • Kaşıbeyaz Bosphorus

Yeniköy’de bulunan Kaşıbeyaz Bosphorus, Osmanlı konseptini başarıyla taşıyan restoranlardan biri. Geleneksel yemeklerle birlikte dünya mutfağından örneklere menüsünde yer veren mekanda, Boğaz manzaralı bir teras bulunuyor. Kebap menüsü oldukça iyi, ayrıca fiyatlar da böyle bir mekana göre uygun. Mekanda aynı zamanda kahvaltı servisi de bulunuyor.

Sarıyer Restoranları

Sarıyer Restoranları
Kaşıbeyaz Bosphorus
 • Tarihi Sarıyer Muhallebicisi

İstanbul’un en köklü mekanlarından biri olan Sarıyer Muhallebicisi’nin tarihi 1928 yılına dayanıyor. Deniz manzaralı bir terasa sahip olan Sarıyer Muhallebicisi, 90 yıldır İstanbul’un en çok tercih edilen tatlı mekanlarından biri. Özellikle sade dondurma ile servis edilen kazandibini denemenizi tavsiye ederim. Fiyatları ucuz denilebilecek seviyede ve ürünleri oldukça lezzetli.

Sarıyer Eğlence Mekanları

Sarıyer yalnızca restoranlarıyla değil, barları, meyhaneleri ve gece kulüpleriyle de ünlü bir yer. Sarıyer Gezilecek Yerler arasında Yeniköy, Kumköy, Tarabya ve Zekeriyaköy gibi semtlerde birçok mekan bulunuyor. Aradığınız ister rakı-balık ister canlı müzik olsun, Sarıyer’deki mekanlara mutlaka göz atmalısınız.

 • Mey Mekan

Küçük, samimi bir ortamda vakit geçirmek istiyorsanız, Zekeriyaköy’deki Mey Mekan’ı tavsiye ederim. Zengin bir yemek menüsü olan Mey Mekan’da, fasıldan caz müziğe kadar birçok müzik dinletisi oluyor. Öyle ki İstanbul’da her zevke hitap eden nadir içkili mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Sadece mezeleri için bile gelmeye değer.

 • Tarihi Denizkızı Meyhanesi

Tabiri caizse kafa dinlenecek bir yer arıyorsanız, Tarihi Denizkızı Meyhanesi’ni mutlaka görmelisiniz. Meyhane kültürünün yaşatıldığı nadir yerlerden biri. Rebetiko müziklerinden Ezginin Günlüğü’ne kadar geniş bir müzik repertuarı olan bu mekanda, denizi ve kayıkları izleyerek harika vakit geçirebilirsiniz. Müdavimi olunacak nadir mekanlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

 • Kiss The Frog

Rumeli Hisarı Mahallesi’nde bulunan Kiss The Frog, hem gece kulübü hem de restoran olarak tercih edilebilecek bir yer. Fiyatların biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz, ancak zengin menüsünü ve lezzetli yemeklerini düşününce bu normal. Özellikle karides ve fesleğenli pizzasını mutlaka denemelisiniz.

Sarıyer Eğlence Yerleri

blank
Kiss The Frog Restaurant
 • Teddy Beer

Yeniköy’de bulunan Teddy Beer, İstanbul’un en zengin bira menüsüne sahip mekanlarından biri. Mekanda İngiliz biralarından Japon biralarına kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Yalnızca zengin menüsüyle değil, ambiansuyla da dikkat çeken bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Küçük, samimi bir mekanda içmek ve vakit geçirmek istiyorsanız, Teddy Beer’e mutlaka uğramalısınız. Mekan hafta içi 02.00’ye haftasonu ise 03.00’e kadar açık.

 • Egeli Meyhane

İstanbul’da Ege/Yunan temasına sahip birçok mekan var, ancak Egeli Meyhane bu konsepti hakkıyla taşıyabilen nadir yerlerden biri. Canlı Rum fasılları yapılan mekan, hem meze hem de içki yönünden oldukça zengin. Eski usül bir meyhane konseptine sahip olan mekanda, fasıl fiyatlarına iki içecek dahil ediliyor. Kireçburnu’nda bulunan Egeli Meyhane, iyi bir eğlence isteyenler için oldukça uygun.

Sarıyer Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *