Savaş Filmi Önerileri

Savaş Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

1985’ten itibaren 30 yıllık bir süreç, savaş filmlerinin de altın yılları olarak tarihe geçti. Sinema tarihine isimlerini altın harflerle kazımış olan Steven Spielberg, Stanley Qubrick, Quentin Tarantino, Ridley Scott, Oliver Stone, Terrence Malick gibi yönetmenler bu dönemde en parlak yıllarını yaşadılar.

İkinci Dünya Savaşı daha birçok senaryoya ilham verecek kadar zengin bir kaynak. Vietnam Savaşı filmleri ise artık yerini Ortadoğu coğrafyasındaki savaşları ve çatışmaları konu alan filmlere bırakmış gözüküyor.

Savaş filmleri artık topyekün savaşlar yerine, özel kuvvetler ölçeğindeki operasyonlara yoğunlaşıyor. Bunu Call Of Duty gibi dünya çapında video oyunlarından da takip etmek mümkün.

Savaş Filmi Önerileri Listesi 2020

Savaş filmlerinin konuları ve çekim teknikleri yeni savaşlara uyum sağlamaya çalışırken, size uzun bir dönemi kapsayan bir liste çıkarmaya çalıştım.

Geçmişten günümüze en sürükleyici ve en kaliteli yapımlardan oluşan listemize isterseniz beraber göz atalım. Umarım henüz izlemediğiniz bir filme denk gelir ve mutlu olursunuz.

 • Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

Steven Spielberg – 1998 – IMDB Puanı: 8.6

Film, II. Dünya Savaşı‘nın gidişatını değiştiren ve Naziler için sonun başlangıcı niteliğindeki Normandiya Çıkarması ile başlıyor. Filmin çıkarmayı konu alan giriş sahnesi, sinema tarihindeki en iyi savaş sahnesi olarak tarihe geçti.

Filmde Normandiya sahillerine çıkan Amerikalı Yüzbaşı Miller‘a özel bir görev verilir. Görev kısaca şudur: Savaşa katılan tüm kardeşleri ölmüş olan Er Ryan‘ı kurtarmak ve ailesine kavuşturmak üzere karargaha teslim etmek. Ne var ki, Ryan, Alman ordusunun gerisindeki hatlarda görev yapmaktadır ve onu kurtarmak hiç de kolay olmayacaktır.

Filmin başrol oyuncusu Tom Hanks’in ve yönetmeni Steven Spielberg‘in birer Akademi ödülü (Oscar) aldığı bu muhteşem film, Oscar ödüllerini deyim yerindeyse silip süpürmüştü. Klasikler arasına çoktan girmiş olan bu filmi, henüz izlememiş olan herkese tavsiye ederim.

İzlenmesi Gereken Savaş Filmi Önerileri

en iyi savaş filmleri listesi
Er Ryan’ı Kurtarmak
 • Müfreze (The Platoon)

Oliver Stone – 1986 – IMDB Puanı: 8.1

Müfreze, soyu tükenmekte olan Vietnam filmlerinin en iyi örneklerinden birisi diyebiliriz. Vietnam Savaşı, patlak verdiği ilk yıllarda Amerikan halkında büyük bir milliyetçi akıma sebep oldu ve yan etkileri hemen görülmedi. 1968 kuşağının barış yanlısı hareketleri ortaya çıkınca, Vietnam Savaşı da sorgulanır oldu.

Askere gitmek istemeyen gençler gösteriler yaptılar ve Amerika‘nin Vietnam‘da ne işi olduğunu sorguladılar. İşte bu dönemde başlayan tepkilerin sonucu, savaşı ve katliamları eleştiren bir dizi film çekildi. Bunlardan en iyi bilineni Marlon Brando‘nun rol aldığı 1979 yapımı Kıyamet’tir.

Müfreze de bu akımın en iyi filmlerinden birisi ve Amerika’nın politikalarına çok eleştirel bir gözle bakan Oliver Stone tarafından çekilmiş. Genç insanların kahraman olmak adına kollarına koştuğu savaşın ne menem bir şey olduğu filmde çok güzel yansıtılıyor.

Vietnam Savaşı Filmleri

vietnam savaş filmi önerileri
Müfreze
 • Gelibolu (Gallipoli)

Peter Weir – 1981 – IMDB puanı: 7.5

Gallipoli, birçok insanın varlığından haberdar olmadığı bir film diye tahmin ediyorum. Oysa bu film, Mel Gibson‘ın henüz meşhur olmadan çekilen ilk filmlerindendir ve Çanakkale Savaşı‘nı konu alır.

Filmde Avustralya‘nın kırsal kesiminde yaşayan ve henüz hayata dair hiçbir şey bilmeyen gençlerin, bir heyecanla askere yazılmalarını ve savaşın gerçekte ne olduğunu acı bir biçimde öğrenmelerini konu eder.

Avustralyalı yönetmen Peter Weir, filmin akışı içerisinde Çanakkale gibi uzak bir diyarda Anzak askerlerinin ne işi olduğunu sorgulamaktadır.

blank
Gelibolu
 • Piyanist (The Pianist)

Roman Polanski – 2002 – IMDB puanı: 8.5

Piyanist, İkinci Dünya Savaşı‘nın insanlık onurunda ne denli büyük bir yara açtığını en iyi anlatan filmlerden biri. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği bu topyekün savaşta, düne kadar aynı mahallede yaşayan insanların, Nazi baskısı ile nasıl ayrıştığını ve birbirine düşman olduğunu görüyoruz.

Her biri prestijli mesleklere sahip insanlar, sokakta yere dökülen yemekleri yiyecek kadar aç kalıyorlar ve kamplara hapsediliyorlar. Bu filmi siyasi düşüncelerden tamamen sıyrılıp, objektif olarak izlemek ve yorumlamak gerek.

Film insanı vicdanı ile başbaşa bırakmak ve sonra da tamamen etkisine almak  konusunda çok başarılı.

Savaş Filmi Önerileri

savaş filmi tavsiyeleri
Piyanist
 • İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)

Terrence Malick – 1998 – IMDB puanı: 7.6

Önceki satırlarda 68 barış hareketi sonrası, Amerika’da Vietnam Savaşı‘na bakışın değişmeye başladığından bahsetmiştim. İşte bu film de aynı ekolün bir devamı niteliğinde… Savaş filmleri arasında, savaşın kahramanlık sosu ile süslenip servis edilmediği filmlerin tadı bir başka oluyor.

Her şeyi tüm gerçekliği ile gözünüzün önüne getirmeyi başaran filmlerde, topların üzerinize yağdığını veya kurşunların üzerinizden geçtiğini hissedecek kadar filmin içine giriyorsunuz.

Bu film de savaşa eleştirel gözle yaklaşan, ancak aksiyon kısmını da ıskalamayan başarılı bir film.

blank
İnce Kırmızı Hat
 • Çöküş (Der Untergang – Downfall)

Oliver Hirschbiegel – 2004 – IMDB Puanı 8.3

Çöküş, Adolf Hitler‘in önlenemez çöküşünü anlatan nefis bir film. İkinci Dünya Savaşı filmlerinin hemen hepsini izlemiş biri olarak, bu filmin olaylara bakış açısını oldukça farklı ve etkileyici buldum.

Film, güç zehirlenmesinin nasıl bir şey olduğunu ve bir liderin nasıl gittikçe yalnızlaştığını ve körleştiğini gözümüzün içine sokuyor. Hitler, her geçen gün daha paranoyak ve çaresiz bir ruh haline bürünüyor ve en sadık ve en maharetli adamlarını bozuk para gibi harcıyor.

Almanların tükenişi, çocuk askerler ile Berlin‘i savunmaya kadar gidiyor. Gerçekten vurucu bir film.

hitleri anlatan savaş filmleri
Çöküş
 • Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

Mel Gibson – 2016 – IMDB Puanı 8.2

Mel Gibson‘ın yönetmenliğini oldukça başarılı bulanlardan biriyim. Apocalypto, Cesur Yürek, Vatansever ve Bir Zamanlar Askerdik filmlerinin her birinde aksiyonu beyaz perdeye çok iyi aktarmayı başarmış bir yönetmen. Ancak filmlerinin Amerikan milliyetçiliği sosu bazen fazla gelebiliyor.

Karşı cephenin askerlerini ruhsuz ve kötü adamlar olarak gösterip, hiçbir insani içerik ve vicdani hesaplaşma katmayınca filmi biraz yapay buluyorum. Özellikle de Bir Zamanlar Askerdik (We Were Soldiers) filminde tam olarak böyleydi.

Listemizdeki en yeni film olan Savaş Vadisi, IMDB Top 250 listesine fırtına gibi girdi ve yerini sabitledi. Son yılların en iyi çıkış yapan savaş filmi olan Savaş Vadisi‘nde insan öldürmeyi reddeden, ancak yine de savaşa katılmak isteyen bir gencin hikayesini izliyoruz. Eline tüfek almak istemeyen bu askerin, divanı harp mahkemesinde mahkum olmasına ramak kalıyor.

Ancak film ilerledikçe, onun içindeki cevheri keşfediyor ve insan öldürmeden de vatana faydalı olunabileceğini öğreniyoruz. Gerçek hayattan uyarlanan bu hikaye bambaşka bir savaşın hikayesini anlatıyor.

Savaş Filmi Önerileri Listesi

tarihsel savaş filmleri
Savaş Vadisi
 • Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down)

Ridley Scott – 2001 – IMDB Puanı 8.2

Film, özel bir operasyon sırasında bir Kara Şahin helikopterinin düşmesi ile başlıyor ve o dakikadan sonra aksiyon hiç bitmiyor. Düşürülen helikopterin mürettebatını kurtarmak için yapılan operasyon, ABD askerleri ile Somalili savaşçılar arasında bir şehir savaşına dönüşüyor.

Felsefi açıdan sığ, ancak aksiyon açısından çok zengin bir film. Kesinlikle izlemeye değer.

blank
Kara Şahin Düştü
 • Savaş Günahları (Casualties Of War)

Brian De Palma – 1989 – IMDB Puanı 7.1

Film, Vietnam Savaşı sırasında bir askeri birliğin köye girmesini ve bu sırada bazı masum insanların zarar görmesini ve hatta bir kadının tecavüze uğramasını konu ediyor. Aynı birlik içinde iyi ve kötü askerlerin olabileceğini, sevmediğiniz insanlarla aynı safta savaşmak zorunda kalmanın zorluklarını anlatıyor.

Müfreze filmi ile benzeşen tarafları olan, ancak daha vurucu bir hikayeye sahip bir film. Savaş karşıtlığı ve muhalif karakteri ile bilinen Sean Penn ve Geleceğe Dönüş filminden tanıdığımız Michael J. Fox başrolleri paylaşıyorlar.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

blank
Savaş Günahları
 • Kapımdaki Düşman (Enemy At The Gates)

Jean-Jacques Annaud – 2001 – IMDB Puanı 7.6

Keskin nişancıların savaşa bakış açısı oldukça farklı olsa gerek. Zira yaptıkları iş tamamen doğru anı beklemek ve sabretmek üzerine kurulu. Bu filmin, bir keskin nişancının dürbününden, beklemenin ve hedefi gördüğünde anında nişan alma zorunluluğunun heyecanını iyi yansıttığı muhakkak.

Biri Alman diğer ise Rus iki keskin nişancının ölesiye rekabetini anlatan filmde, oldukça etkili sahneler var. Savaşta ülkesi işgal edilen ve milyonlarca insanını kaybeden Rusya‘nın ve Stalingrad (St. Petersburg) şehrinin harabeye dönmesi çok iyi yansıtılmış.

Tavsiye Edilen Savaş Filmleri

2. dünya savaşı filmi önerileri
Kapımdaki Düşman
 • Kayıp Nişanlı (Un Long Dimanche De Fiançailles)

Jean-Pierre Jeunet – 2004 – IMDB Puanı 7.7

Bu filmin savaş filmi listelerinde geçtiğini pek sanmıyorum. Ancak Birinci Dünya Savaşı‘ndaki siper savaşlarını ve insan kıyımını bana kalırsa pek güzel anlatmış.

Siper Savaşı, uzun süre bir çukurun içinde beklemek zorunda kalan askerlerin kurşundan çok hastalıktan öldüğü bir savaş çeşididir. Kelimenin tam anlamıyla korkunçtur ve insanlar bozuk para gibi harcanır.

Bu film I. Dünya Savaşı’nı askere giden ve yıllarca dönmeyen bir nişanlı üzerinden anlatırken, siper savaşına ilişkin müthiş doneler veriyor. Ayrıca Amelie filminden tanıdığımız yönetmen Jean-Pierre Jeunet ve Audrey Tautou işbirliği de büyük keyif veriyor.

savaş filmi önerileri
Kayıp Nişanlı
 • Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

Quentin Tarantino – 2009 – IMDB Puanı 8.3

Tüm II. Dünya Savaşı konulu filmler arasında, bu filmin ayrı bir yeri var. Savaş stratejisi ve tarihine çok meraklı biri olarak her filmden sonra haritaları gözden geçirir ve olayları araştırırım. Ancak bu film arkanıza yaslanıp, kendinizi rahatça aksiyonun keyfine bırakacağınız türden bir film.

Filmde geçen olaylar tamamen kurgu ve Tarantino‘nun esprili bakış açısını yansıtıyor. Filmde Brad Pitt gibi ilgi ile izlediğim bir aktörün oynaması da bana çok keyif vermişti. Adolf Hitler’in sonunu farklı açıdan işleyen bir film.

İzlenmesi Gereken Savaş Filmleri

blank
Soysuzlar Çetesi
 • Cennetin Krallığı (Kingdom Of Heaven)

Ridley Scott – 2005 – IMDB Puanı 7.2

Listemizde genel olarak I. ve II. Dünya Savaşı ile Vietnam filmlerine yer vermiş olduk. Araya bir de Haçlı Seferleri ile ilgili film koymadan olmaz. Ben Orta Çağ tarihine özel bir ilgi duyan biri olarak, bu yıllarda geçen belgesel ve filmleri kaçırmamaya çalışıyorum.

Cennetin Krallığı, Haçlı Seferleri sırasında Hristiyanlık adına orduya katılan ve Avrupa‘nın bağrından, Kudüs’e kadar gelen şövalyeleri ve soyluları anlatıyor. Kudüs’te Cennetin Krallığı adı ile anılan ve beklediklerinden çok farklı bir Dünya bulan savaşçılar…

Filmde Selahaddin Eyyubi gibi bizim tarihimize ve coğrafyamıza yakın bir liderin de işlenmiş olması çok güzel. Olaya Doğu – Batı, Müslüman – Hristiyan hamaseti ile bakmayan oldukça keyifli bir tarih filmi.

Tarihi Savaş Filmi Önerileri

tarihi savaş filmi önerileri
Cennetin Krallığı
 • Savaş Atı (War Horse)

Steven Spielberg – 2011 – IMDB Puanı 7.2

Listemize dahi yönetmen Spielberg ile başlamıştık ve onunla bitirmiş oluyoruz. Savaş Atı, I. Dünya Savaşı‘nda yaşanan siper savaşlarını ve cephe gerisinde olanları savaşın hengâmesinde kaybolan bir atın gözünden anlatıyor.

Sonuçta bir askerin savaşta gideceği yerler sınırlı ve ölüm anlık bir şey. Bir atın ise iki tarafa birden gelip gitmesi ve sonunda tesadüf eseri sahibini bulması, oldukça romantik ve çarpıcı bir şekilde anlatılmış.

Birinci Dünya Savaşı Filmleri

birinci dünya savaşı film önerileri
Savaş Atı

Savaş Filmi Önerileri Blog Yazısı Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir