info(at)istanbulclues.com

Selçuklu Devleti Bayrağındaki Çift Başlı Kartal Arması

Selçuklu İmparatorluğu’nun simgesi mavi arka plan üzerinde çift başlı kartaldır. Tek vücuda sahip kartalın doğuya ve batıya bakan iki başı vardır. Bunun anlamı, Orta Asya’daki steplerden Batı’ya göç ederek Ortadoğu’da hüküm süren Selçuklu Devleti’nin Doğu ve Batı hükümdarlığıdır.

Selçuklular, Türklerin anavatanı olan Asya’nın bağrından büyük bir kitle halinde göç etmiş ve bugünkü İsfahan (İran) topraklarında güçlü bir devlet kurmuşlardır. Akabinde Bizans ile Malazgirt Savaşı’na girmiş ve kazanmışlardır. (Bkz: Selçuklu Haritası)

Günümüzde Avrupa olarak İstanbul’un Avrupa yakasını biliyoruz. Ancak geçmişte Anadolu da Türkler için Batı (Rumeli, Rum illeri) anlamına geliyordu. Bu yüzden Büyük Selçuklu Devleti yıkıldığında kurulan Anadolu Selçuklu Devleti, uluslar arası tarihte Seljuk Sultanate of Rum (Batı Selçukluları, Rumeli Selçukluları) olarak bilinir.

Bizans Çift Başlı Kartalı’nın Anlamı

Bizans İmparatorluğu tarihi boyunca bayraklarda ve armada Roma İmparatorluğu’ndan miras kalan çift başlı kartal kullanılmıştır. Büyük Roma İmparatorluğu’ndan beri İmparatorluk alameti olan çift başlı kartal geleneği, Bizans’ın (Doğu Roma) yaşadığı bin küsür yıl boyunca devam ettirilmiştir. (395-1453)

Bizans İmparatorluğu’nun M.S. 1453 yılında tarih karışması ile birlikte, çift başlı kartal armasını ve bayrağını sahiplenen Rusya olmuştur. Önceleri Dükalık olan ve Çar Büyük Petro hükümdarlığında genişleyip, Avrupa’daki iddiasını artıran Rusya İmparatorluğu, 18. ila 19. Yüzyıllarda gücünün zirvesine çıkmış ve kendini Bizans’ın, yani bir anlamda Roma İmparatorluğu’nun devamı olarak görmüştür.

Rusya Federasyonu Bayrağını ve Bizans Çift Başlı Kartalı’nı Google’dan aratıp incelerseniz aradaki benzerlikleri kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Önerilen Diğer Blog Yazıları

Büyük Selçuklu Devleti Tarihi

Roma İmparatorluğu Tarihi

Bizans İmparatorluğu Tarihi

Selçuklu Bayrağındaki Çift Başlı Kartal Arması Anlamı was last modified: December 1st, 2017 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 3 =