İstanbul Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgi

İstanbul’un kuruluş efsanesi Antik Yunanistan’da başlar. Korint Körfezi yakınlarındaki Megara kentinden yola çıkan Byzas ve beraberindekiler, günümüzün Sarayburnu mevkiine gelirler ve Topkapı Sarayı‘nın olduğu tepede Byzantion‘u kurarlar.

Bu küçük koloni için Tarihi Yarımada‘da su kaynaklarının çok kısıtlı olması sorun olmamıştır. Çünkü kentte yalnızca birkaç bin kişiden oluşan küçük bir topluluk yaşamaktadır. Ancak Byzantion, Konstantinopolis adıyla Roma İmparatorluğu’nun ikinci başkenti olarak ilan edilince, bir nüfus patlaması yaşanır ve su başlıca problem olur.

Kötü kaderinden Dördüncü Yüzyıl’da Roma İmparatorları isimli yazıda bahsettiğimiz İmparator Valens, o güne kadar görülmüş en uzun su taşıma sistemini inşa eder. Bozdoğan Kemeri olarak da bilinen Valens Aqueduct, Trakya içlerinden (Yıldız Dağları) İstanbul‘a içme suyu getirir.

Roma Mühendisliğinin Eseri Su Kemerleri
Şerefiye Sarnıcı ziyaret saatleri 2020
Roma Yapısı Su Kemeri (Temsili)

İstanbul’un Sarnıçları

Valens‘in inşa ettiği su kemeri sayesinde, İstanbul‘un su sorunu çözülmüştür. Ancak kesintisiz olarak şehre akan suyu muhafaza etmek gerekmektedir. Bu amaçla takip eden yüzyıllarda onlarca sarnıç inşa edilir. Bu sarnıçların en meşhuru elbette Yerebatan Sarnıcı’dır.

Yakın zamana kadar Tarihi Yarımada‘da Yerebatan Sarnıcı haricinde müze olarak gezilebilecek sarnıç yoktu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sekiz yıllık çalışması sonucu, Şerefiye Sarnıcı da İstanbul’un kıymetli müzeleri arasında katıldı. Bu ikisinin haricinde Bindirdirek Sarnıcı, Sarnıç Restaurant (Soğukçeşme Sokağı) ve Nakkaş Halı Mağazası’nın (Nakilbent Sokak) altında sergi olarak kullanılan sarnıç da görülebilir.

Şerefiye Sarnıcı’nın Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Şerefiye Sarnıcı’nın ismi İngilizce kaynaklarda Theodosius Cistern olarak geçiyor. Bunun sebebi de II. Theodosius tarafından inşa edilmiş olması. 4. Yüzyıl’da Konstantinopolis’te Doğu Roma İmparatoru olarak hüküm sürmüş olan II. Theodosius, şehrin yapısına önemli katkılarda bulunmuş bir isim.

Örneğin İstanbul’u asırlar boyunca envai çeşit saldırıdan koruyan Konstantinopolis Surları (Theodosian Walls), yine II. Theodosius’un hükümdarlık yıllarında inşa edilmiş.

Buna ek olarak II. dönem Ayasofya‘yı (Theodosian Hagia Sophia) da kendisinin inşa ettiğini not etmekte fayda var. Zira II. dönem Ayasofya, 532‘de patlak veren Nika Ayaklanması sırasında yanmış ve İmparator Justinianus tarafından bugün halen yerinde duran III. dönem Ayasofya inşa edilmiştir.

Şerefiye Sarnıcı‘nın yapımı 428 ile 443 yılları arasında yaklaşık 15 yıl sürmüş. Sultanahmet, Roma ve Bizans (ve hatta Osmanlı) dönemlerinde başkentin yönetim merkezi olduğu için, bu bölgenin susuz kalmaması için özel çaba sarf edilmiş. Sultanahmet’te bulunan Büyük Saray, Hipodrom, Ayasofya ve çeşitli yönetim binalarına su sağlayan başlıca sarnıçlar, yine bu yazıda adını andığımız sarnıçlarmış.

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Şerefiye Sarnıcı İç Mekan

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti 2021

Şerefiye Sarnıcı giriş ücreti yerli ziyaretçiler için 10 Türk Lirası‘dır. Öğrenciler ve öğretmenler için indirimli bilet fiyatı 5 TL‘dir. Yabancılar için ise 20 TL tahsil edilir. Şerefiye Sarnıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmadığından müzekart geçerli değildir.

İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı olan ve müzekart’ın geçmediği dört adet müze bulunur. Bunlar sırasıyla Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Tekfur Sarayı Müzesi’dir.

Şerefiye Sarnıcı Ziyaret Saatleri 2021

Şerefiye Sarnıcı sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Haftanın her günü ziyaret edilebilir. Yalnızca Cumartesi gününe mahsus olmak üzere 3 saat daha erken (15:00) kapanmaktadır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Özellikle Şerefiye Sarnıcı’nda hafta sonları konser organizasyonları olabilmektedir. Müzeye gitmeden önce Şerefiye Sarnıcı’nın resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Şerefiye Sarnıcı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şerefiye Sarnıcı’na gitmek için Sultanahmet’teki tramvay yolu üzerinden Piyer Loti Oteli‘ne kadar gelip, Piyer Loti Caddesi‘ne sapmanız gerekiyor.

Piyer Loti Caddesi’nin girişini bulmak için, Sultanahmet Tramvay Durağı‘nı arkanıza alıp, Çemberlitaş istikametinde yürümeniz gerek. Çemberlitaş Sütunu’nun olduğu Çemberlitaş Tramvay İstasyonu’na henüz varmadan, solunuzda Piyer Loti Otel’in kafeteryasını göreceksiniz.

Kafenin olduğu sokaktan içeri doğru yürürseniz, çelik konstrüksiyon bir binanın tam da meydanda bulunduğunu fark edeceksiniz. Camlarla kaplı bu şık bina, Şerefiye Sarnıcı’nın sokak seviyesindeki girişidir.

Açık Adres: Binbirdirek Mh., Piyer Loti Cd. No:2/1, 34122 Fatih/İstanbul

Şerefiye Sarnıcı Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *