SerhatEngul.com Hakkında

Merhaba, ben Serhat Engül. 15 yıldır profesyonel turist rehberliği yapıyorum. Bu blog sayfasını kurma sebebim, İstanbul’u gezen yerli ve yabancı misafirlere şehri tanıtmaktı. Türkçe yazılarımı SerhatEngul.com adresinde yayınlarken, İngilizce versiyonlarını ise IstanbulClues.com sitesinde paylaşıyordum. Ancak yazmanın büyüsüne kapılınca, site dallanıp budaklanmaya ve başlangıçta planladığımdan çok daha detaylı bir yöne gitmeye başladı.

Bugün sitenin içindeki konuların bir bütünlük arz ettiğini söyleyemem. Ancak benim ilgi alanlarımı ve bilgi birikimimi yansıtan bir internet sayfası olduğu kesin. Bu yazıda sizlere sitemde neler okuyabileceğinize dair bir liste sunmak istiyorum. Umarım aradığınızı bulma konusunda size faydalı olur.


İlgilendiğiniz başlığa bu menüden kolayca ulaşabilirsiniz!


SerhatEngul Tarih Yazıları

Roma, Bizans ve Osmanlı tarihine özel bir ilgi duyuyorum. Bunun da en büyük sebebi İstanbul’u çok seviyor olmam. İstanbul’dan gelip geçmiş olan bu kadim imparatorlukların tarihini en iyi şekilde öğrenmeye ve özet olarak da sizinle paylaşmaya çalışıyorum.

Roma ve Bizans Tarihi ile İlgili Yazılar

Osmanlı Tarihi ile İlgili Yazılar

Ünlü İmparatorlar

Diğer Tarih Yazıları


SerhatEngul Müze Yazıları

İstanbul’da faaliyet gösteren bir tur rehberi olduğum için, müzelere sık sık gidiyorum. Müzelerle ilgili bilgilerimi özet şekilde sizinle paylaştığım yazıları bu başlıkta bulabilirsiniz. Yazıların içinde ayrıca müze giriş ücretleri ve açılış-kapanış saatleri gibi önemli bilgileri en güncel haliyle not ediyorum.

Müzekart

Topkapı Sarayı

Ayasofya Müzesi

Diğer İstanbul Müzeleri


Biyografi Yazıları

Yaşamları boyunca yaptıkları ile bize ilham veren ünlü insanların yaşam öykülerini ve eserlerini bu başlıkta bulabilirsiniz. Tarih öncesi çağlardan, günümüze kadar yaşamış insanlardan beni en çok etkileyenlerin bir listesini çıkardım. Bu büyük ustalara duyduğum saygıdan dolayı, biyografi yazıları oldukça titiz ve ayrıntılıdır.

Ünlü Filozoflar

Ünlü Bilim İnsanları

Ünlü Sanatçılar

Ünlü Yazarlar

Ünlü Kaşifler

Ünlü Girişimciler

Diğer Ünlüler


Kültür-Sanat Yazıları

Günlük hayatın koşturmacası içinde bazı konuları yeterince araştırmaya vaktimiz olmuyor. Kültür ve sanatla ilgili belli bir konuyu kapsayan liste yazıları, bir şey hakkında bir seferde fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor. Ben de elimden geldiğince ilgi duyduğum konuları SerhatEngul.com’da liste haline getirmeye çalıştım.


İstanbul’da Aktiviteler

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve hareketli şehri. Binlerce yıl geriye kadar giden tarihi boyunca, hep ayrıcalıklı bir kent olmuş. Bugün içinde yaşayan kişiler olarak, imparatorlukların başkenti olmuş bu şehirdeki kültür birikiminin tadını çıkarıyoruz. Farklı medeniyetlerden gelen ve asırların süzgecinden geçmiş birçok şeyi tecrübe etmek mümkün. İstanbul’da yapılacak şeyler ile ilgili olan bu başlıktan ilham alacağınıza inanıyorum.


İstanbul’da Yeme-İçme

İstanbul’un en güzel taraflarından biri, Anadolu’nun kadim şehirlerinin mutfak kültürünün bir potada eritildiği yer olması. Türkiye’nin en lezzetli mutfak kültürlerinin temsil edildiği bu şehirde, tadılması gereken müthiş lezzetler var. Sitemizin yazarlarından Seda Nur Çınar‘ın da büyük katkı sunduğu bu yazılarda, size rehber olacak güncel bilgiler bulabilirsiniz.


İstanbul’un Semtleri

İstanbul’un her bir semti kendine has farklı bir geçmişe sahip. Binbir milletten insanın bir araya geldiği bu kozmopolit şehirde, semtlerle özdeşleşmiş tarihi eserler, sokaklar ve efsaneler anlatmakla bitmiyor. Her biri binlerce kelimeden oluşan bu naçizane blog yazılarında elimden geldiğince bu kadim semtlerin öykülerini anlatmaya çalıştım.


İstanbul ile İlgili Notlar

İstanbul’un tarihine ve gezilecek yerlerine farklı açılardan bakan bu yazıları beğeneceğinizi düşünüyorum. İstanbul’da yıllarca yaşayan insanlar bile, bu şehri gezmekle bitiremiyor ve her gün hakkında yeni şeyler öğreniyorlar. İstanbul’la ilgili bilgi açlığımı gidermeye çalıştığım zamanlarda, öğrendiğim ilginç şeyleri farklı başlıklarda bir araya getirdim. İstanbul severlere keyifli okumalar dilerim!


Türkiye Seyahat Yazıları

Türkiye’nin her bir yanı ayrı bir kültürle yoğrulmuş. Hem deniz-kum-güneş, hem de kültür seyahati için biçilmiş kaftan. Aşağıdaki yazılarda hem yaz tatili için, hem de kültür gezisi için önerilerimi görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin antik kentlerinden, tarihi eserlerine kadar birçok şeyi layıkıyla listelemeye çalıştım.


Yurt Dışına Seyahat

Hem gezmeyi sevdiğim için, hem de mesleğim gereği sıkça seyahat ediyorum. Bu seyahatlerde titizlikle notlar alıyor ve bolca fotoğraf çekiyorum. Benim yazılarımı diğer seyahat bloglarından ayıran başlıca şey, tarihe duyduğum sonsuz merak olsa gerek. Gittiğim ülkelerin tarihi ve kültürünü ön plana alarak, tecrübelerimi birer gezi rehberi haline getirdim. Umarım size ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlar ve seyahatleriniz için ilham verir.


Yurt Dışında Yaşam

Yurt dışında yaşam son yıllarda çok revaçta olan bir konu. Sosyal medyanın hayatımızın merkezinde olması nedeniyle, dünyanın her yerinden güzel fotoğraflar görüyor ve oralarda yaşamayı düşlüyoruz. Bazılarımız bu hayalleri gerçeğe taşıyor. Bu başlıkta aşağıda listelenen ülkelerde yaşayan Türkler ile yapılan söyleşileri bulacaksınız. Norveç, İsveç ve Macaristan gibi ülkelere yerleşen arkadaşlarıma, yurt dışında yaşam ile ilgili en merak edilen soruları sordum ve sizler için derledim.


SerhatEngul Dizi Yorumları

Netflix, BluTV ve BeinConnect gibi dizi kanalları bizi adeta dizi yağmuruna tutuyor. Son 10 yılda yayınlanmış mükemmel dizilerden bazılarını gözden kaçırmamız kaçınılmaz. Bu başlıkta benim titizlikle kaleme almış olduğum dizi yazılarını bulabilirsiniz. Yazıların her birinde dizilerin konu özetlerini, imdb puanlarını ve benim naçizane yorumlarımı bulabilirsiniz.


SerhatEngul Film Yazıları

Sinema hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Son yıllarda internet hızının artması ve online dizi/film izleme olanaklarının genişlemesi ile her birimiz binlerce filmlik dijital arşivlere ulaşma şansı bulduk. Peki bunca film arasından hangilerini izlemek lazım? Sitemizin yazarlarından Babür Karbey‘in de ciddi katkı verdiği bu başlıkta, yüzlerce seçenek içeren listeleri titizlikle listelenmiş halde bulabilirsiniz.


SerhatEngul.com Blog Yazıları Listesi